Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Gmina Stężyca wybuduje 40 km sieci kanalizacyjnej i 20 km dróg. To projekt wart prawie 40 mln zł

Opublikowany: 2017-03-10 12:19 Autor: Wojciech Drewka

Wiosną ruszą prace związane z budową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej oraz odtworzeniem dróg na terenie pięciu miejscowości gminy Stężyca. To jedno z największych przedsięwzięć na terenie powiatu kartuskiego. Samorząd uzyskał dofinansowanie na poziomie 66 proc.

REKLAMA

Zakres inwestycji jest bardzo szeroki bo wybudowana zostanie nie tylko sieć kanalizacyjna i wodociągowa. Po ułożeniu rurociągów na odcinkach drogowych położony zostanie asfalt. W ten sposób powstanie około 20 km nowych dróg.

- Mieszkańcy dostaną komplet: nową sieć kanalizacyjną i wodociągową oraz nową drogę – mówi wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski. – Do tej pory często zdarzało się tak, że po ułożeniu instalacji drogi były rozkopane i mieszkańcy narzekali na problemy z przejezdnością. My chcemy rozwiązać sprawę kompleksowo. Będziemy teraz czekać na oferty i ruszamy z robotami.

fot.W.Drewka

Inwestycja ma zostać ukończona do marca 2019 roku. Po jej realizacji gmina Stężyca będzie skanalizowana w 99 proc. Wartość robót budowlanych szacowana jest na około 37 mln zł. Za 3 mln zł samorząd zakupi zaś sprzęt dla spółki komunalnej, m.in.: pojazdy serwisowe, koparki, samochody brygadowe, agregaty. Na cały projekt wart 40 mln zł gmina uzyskała 66 proc. dofinansowania. Będzie też mogła odliczyć sobie 23 proc. podatku VAT ponieważ beneficjentem pozyskanych środków jest Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne.

Za kilka dni ogłoszony zostanie przetarg na realizację inwestycji. Projekt budowy sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej dla Stężycy, Szymbarka, Potuł, Kamienicy Szlacheckiej i Borucina jest jednym z największych w powiecie kartuskim. Duże inwestycje związane z budową sieci kanalizacyjnej realizowały wcześniej gminy Kartuzy oraz Sierakowice i Sulęczyno.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [40]

 • 14 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  a kartuzy ? nic...

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # porażka

  niedługo wybory i znowu radny będzie machał teczkami że kanalizacja w Brodnicy już za chwilę - brak sił

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Gratuluję, dobry przykład, do tego własna oczyszczalnia ścieków.

 • 10 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do porazka

  Wiem o którego radnego chodzi!On tylko obiecuje i NIC dla Brodnicy nie robi!A szkoda bo sam tu mieszka!Nigdy nikomu nie pomógł.chroni tylko swoją d....Nawet jak był sołtysem to też 0 pomocy dla mieszkańców!!!!!!

 • 1 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # z Somonina

  nie no fajnie....

 • 19 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ela

  Można? Można. Mała gmina a lepsza od miasta powiatowego, które podobno jest doskonałe w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Jeden wójt, który radzi sobie bez 2 zastępców, zatrudnia fachowców i osiąga zamierzone cele.Przykład dla innych.

 • 3 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ z Somonina

  1. nie no fajnie....

  2. no nie fajnie....

  3. fajnie no nie....

  4. no fajnie nie....

  5. nie no fajnie....

  Typowy mądry komentarz na tym forum. Dziesiątki podobnych głebokich myśli lecą całymi seriami tutaj.

 • 7 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radny

  Radny nie jest kierownikiem inwestycji, ani rozwoju lokalnego, zadania do wykonania dla pracowników na etacie gminy.

 • 12 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czym się zajmuje, v-ce, Jaworowski ?

  ktoś wie ?

 • 15 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czym zajmuje się vice Biankowska

  Ktoś zna konkrety?

 • 12 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stężyca

  Nasz Wójt zajmuję się swoimi sprawami i sprawami mieszkańców.

 • 10 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mirek

  Gratulacje dla Stężycy.
  Pytanie co w Gminie SOMONINO????????

  Może jednak da się zrobić coś konkretnego. Rozbudować infrastrukturę ,zadbać o estetykę naszych ulic, ścieżek rowerowych. Nic innego nie chcemy.

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # petent

  Wiceburmistrzowie patrzą jak dokumenty leżące na ich biurkach nabierają mocy urzędowj,nikomu się nie śpieszy 16 i do domu a pensja leci na konto,

 • 2 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @info

  Przeczytaj sobie ostatnie zdanie, gm. Stężyca robi z 10-cio letnim opóźnieniem, to co inne gminy już zrobiły m.in. gm. Kartuzy

 • 10 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Niech inni się uczą

  Normalnie szok, że tak można! Zazdroszczę mieszkańcom. W innych jumby wydziela po sztuce sam włodarz;) a po błotnych ulicach zasuwają szambiarki radnych.

 • 11 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo!

  To jest sukces! To robi wrażenie.

 • 14 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olek

  Jak Brzoskowski był vice w Kartuzach, to kanalizacja też się udała. Facet realizuję zadania ważne dla wszystkich, a nie promuje siebie.

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MGG

  A MGG- nic , za to przetargi przewartosciowane. Brawo Stezyca. Za przeproszeniem wioska pobila dumne miasto. Jeszcze raz brawo!

 • 12 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Olek

  Masz racje ale w Kartuzach MGG robi inwestycje pod "ludzie są najważniejsi" tylko jacy?
  Robi szoł, jak wiele srodków z UE pozyskał wliczając w to inwestycje poprzedników . Gdzie są srodki przez niego pozyskane?, nie widac.W Kartuzach inwestycje są skierowane pod efekt wyborzczy a nie dla ludzi.Wladza i układy dalej górą.

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ info

  Porównujesz Steżyce do zacofanych Kartuz?

 • 7 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @porażka

  Srodkami dysponuje Goluński i on ma gdzies Brodnice, ale sami go wybraliscie, to teraz nie nażekajcie.Radny nie liczy się w tych układach.

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # leo

  Cytat "Po jej realizacji gmina Stężyca będzie skanalizowana w 99 proc". Nieprawda, Pan podał nieprawdziwe informacje, a Pan Redaktor ich nie zweryfikował. Zgodnie z planami nie będzie skanalizowane Łączyno, Wygoda, Przyrowie, Nowa Wieś, Łosienice, Dąbrowa, Żuromino Wybudowania, Stężycka Huta, Gapowo, Malbork, Szczukowo, Niesiołowice, Czysta Woda, Rzepiska, Zgorzałe, Zgorzałe Wybudowania, Nowe i Stare Czaple, Krzeszna, Pierszczewo, Pierszczewko, większość Sikorzyna, Nowa i Stara Sikorska Huta.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @niech inni się uczą

  Czytaj ze zrozumieniem- chodzi o odtworzenie dróg. Czyli tam gdzie rozkopią asfalt poleją asfalt, tam gdzie są płyty będą płyty.

 • 3 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@porazka

  Gdybys był z Brodnicy to byś wiedział jak wiele za czasów MGG się tam robi w porównaniu do innych wiosek.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @leo

  Masz rację, chodzi o % skanalizowania tzw aglomeracji, a nie gminy. Takie dotacje mozna pozyskać tylko na aglomeracje. Aby taką aglomeracje utworzyć trzeba bezwględnie spełnić warunek min.120 RLM na km sieci (lub 90 w obszarach chronionych) oraz min bodajże 98% skanalizowania wszystkich odbiorców w granicach aglomeracji. Dla Brodnicy jest to możliwe w samym centrum wsi i przyłączenie do oczyszczalni w Sławkach czytaj: kolejne opłaty z gm Kartuzy na rzecz innej gminy. Lepiej byłoby przyłączyć Brodnicę do Kartuz, ale wówczas dotacja jest niemożliwa z uwagi na zbyt niskie zagęszczenie zabudowy. Inne gminy w miejscach, dla których było to możliwe z uwagi na wymagania dot aglomeracji już wybudowały kanalizację z dofinansowaniem w poprzednich latach. W przypadku gm Kartuzy jeżeli nie zmienią się uwarunkowania prawne i w- ki przyznawania dotacji, skanalizowanie całej gminy, z uwagi na znaczne odleglosci i rozsiane skupiska zabudowań w najbliższych latach nie bedzie możliwe. Kanalizacja jest bardzo ważna inwestycją dla mieszkańców, podobnie jak szkoły, boiska, sale gimnastyczne, oświetlenie, drogi, w miastach nawet parki, na wsiach remizy. A czy wiadomo jak wygląda chęć podłączania się do sieci kanalizacyjnej w miejscach, gdzie taką sieć zbudowano?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zygzag

  dla kumatych 2% razy40=0,8 na odchodne

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Do Tomka

  kogo tutaj Pan będzie obrażać? Może jakieś słowo krytyki?

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo Stężyca

  To nie tylko kanalizacja - wieś rozwija się w tempie nie osiągalnym dla Kartuz i wsi powiatu kartuskiego. Tylko pozazdroscić

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zaraz zaraz, to nie Gmina Stężyca

  A,
  To, Mieszkańcy i Podatnicy, Sobie wybudują.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do @@porażka

  Mieszkam tu z 10 lat i nie zauwazylam żeby cos tu robili !a szkola to juz śmiech na sali! Chodnikow brak i nawet nie mozna doprosic sie o utwatdzenie gminnej drogi. A ponoć ludzie sa.najważniejsi!?no chyba ze.BLOTNA GÓRA tj to czym.slynie Brodnica to bed3 cicho! Mysla.ze.truskawkobranie zrobia raz w roku i teraz jakies.disco polo i mamy byc cicho?!miejsca w szkole brak to moze tam lekcje zorganizują niedługo? !co.z.tego ze.wyremontowali w koncu jak w budynku przedszkola juz 3 tygodnie piec nie grzeje bo sie zepsul i nie wiadomo kto ma go naprawic!od jutra dzieci dalej beda w zimnym siedziały!?i tyle w temacie co tak dużo robia dla naszej wioski

 • 8 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Fakt

  Termomodernizacja... gdyby ktoś to robił z głową to nie było by problemu, ale dzieci to nie wyborcy, wieś nie miasto, niech siedzą cicho...

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stężyca rozwija??

  podniesienie podatków, ucieczka podmiotów gosp., brak pracy - to ma być sukces? Kanalizacja miała być zrobiona wraz z drogami do końca 2016 roku - takiej informacji wójt udzielił na zebraniu sołeckim w 2013 roku. Żadne prace nie ruszyły do dzisiejszego dnia - nie rozumiem zatem zachwytu, że ponowny plan zakończenia robót to 2019 rok. Od pierwotnej obietnicy minie 6 lat - no ale to bylo przed wyborami. Po wyborach okazało się, że nowy budynek gminy z widokiem VIPów na muszlę koncertową stał się priorytetem. Dalej; główna droga rozwalona pół roku temu. Oddana miała być do użytku w grudniu. Ktoś to kontroluje? Czy wykonawca, który bierze za to grube miliony poniesie konsekwencje?

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wójt krytykuje pis

  pis jest zły bo szyszko pozwala wycinać drzewa a w Stężycy powycinali drzewa w dużej ilości

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sąsiad

  A co konkursami na dyrektorów szkół? Kto wygrał?

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Stęzyca rozwija??

  CO GMINA MA DO REMONTU DROGI WOJEWÓDZKIEJ??

  Poza tym, widać że nie masz pojęcia ile trwają prace projektowe takiej inwestycji jak kanalizacja na takim obszarze, a także, że wszystko jest uzależnione od terminu dofinansowania. Pracy jest sporo, ludzi do niej brakuje, uwierz ;)

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Sąsiad

  Wygrali Ci co mieli wygrać a w Kamienicy nie miała! Przecież jakiekolwiek konkursy w Stężycy to ściema

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # soltys

  Radny z Brodnicy to cwaniaczek, który podpina się pod pracę innych. Teraz smutek bo nie ma sie pod co podpiąć chyba że pod remizę.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brodniczanka

  Radny z Brodnicy jest radnym po raz ostatni bo nie wierze,że ktoś na niego zagłosuje.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Srodowisko

  CBA na tropie .oj bedzie sie dzialo disco polo.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Re: @Stęzyca rozwija??

  A może ma to, że jest sprawa w sądzie przeciw UM odnośnie drogi i stąd opóźnienia? Nie wiem, pytam tylko. Bo jeżeli tak jest, to nade wszystko wójt jest winny mieszkańcom odpowiednie załatwienie tej sprawy.
  A odnośnie meritum - mam świadomość procesu inwestycji skanalizowania Stężycy. Niemniej na zebraniu sołeckim wójt obiecał kanalizację do końca 2016 roku. On nie obiecał wszczęcia procedury przetargowej, tylko obiecał skanalizowanie miejscowości. Także Pani W. niech nie robi Pani z siebie obrończyni jedynej słusznej linii - były wybory, były obietnice, tradycyjnie niespełnione

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.