Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Kredyt dla studentów czy dorywcza praca? Skąd pieniądze na studia?

Opublikowany: 2017-03-30 12:25 Autor: nadesłane

Teoretycznie studia na uczelniach publicznych są bezpłatne. Tylko teoretycznie, ponieważ na opłacenie studenckiego życia potrzebna jest całkiem spora suma gotówki. Ile w rzeczywistości kosztuje wykształcenie i skąd wziąć na to pieniądze?

Uczelnie publiczne w Polsce są z założenia szkołami bezpłatnymi – nie wymagają bowiem comiesięcznego lub semestralnego opłacania czesnego. Tyczy się to wyłącznie studentów studiów stacjonarnych. Wystarczy zapytać choćby jednego studenta o koszty związane ze zdobywaniem wykształcenia wyższego i od razu wiadomo, że nauka wcale nie jest bezpłatna. Studenci uczący się w trybie dziennym w teorii nie ponoszą żadnych opłat związanych z tokiem studiów, jednak w rzeczywistości zobowiązani są ponosić koszty np. za możliwość rekrutacji, wpis na kolejny rok, przystąpienie do egzaminu magisterskiego czy obrony pracy, wydanie dyplomu czy świadectwa. Wśród dodatkowych opłat należy wymienić także przedłużenie sesji, powtarzanie zajęć czy urlop dziekański. Oczywiście to nie wszystko. Student również musi za coś żyć i mieć gdzie mieszkać. W Polsce najdroższymi miastami akademickimi są Warszawa i Kraków, gdzie znajdują się najbardziej prestiżowe, a tym samym najczęściej wybieane uczelnie. Szacuje się, że miesięczne koszty utrzymania studenta uczelni państwowej w Polsce to 30 tysięcy złotych rocznie. Czy kredyty dla studentów lub dorywcza praca to jedyne rozwiązanie, by mieć za co żyć i studiować?

fot. nadesłane

Skąd pieniądze dla studenta?

Miesięczne wydatki studenta w mieście typowo studenckim mogą wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jeśli uczący się nie otrzymuje wsparcia finansowego od bliskich, może spróbować innego rozwiązania. Niedrogim i obecnie łatwo dostępnym produktem finansowym jest kredyt studencki. Przeczytaj więcej o kredytach dla studentów: https://www.kredyty-gotowkowe.com/kredyty-dla-studentow.html. O kredyty dla studentów mogą ubiegać się wszyscy bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i tryb studiów (stacjonarny, niestacjonarny). Warunkiem jest podjęcie studiów przed ukończeniem 25. roku życia. Taki kredyt można otrzymać na cały okres studiów. Wówczas na konto studenta comiesięcznie wpływa gotówka. Alternatywą do kredytu mogą być programy oszczędnościowe dla rodziców dziecka. Wówczas środki są gromadzone i w przyszłości z nich można sfinansować kształcenie pociechy. O tym jednak trzeba pomyśleć dużo wcześniej. Student może również postarać się o pracę dorywczą – weekendową bądź z elastycznym grafikiem, który mógłby dostosować do swojego planu zajęć. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą również ubiegać się o przyznanie stypendium socjalnego, a uczniowie osiągający wysokie wyniki w nauce – o stypendium naukowe.