Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuscy radni chcą mieć większą kontrolę nad sprzedażą działek. Poszło o grunt dla parafii

Opublikowany: 2017-04-18 15:24 Autor: Wojciech Drewka

Radni kartuskiej Rady Miejskiej z coraz większą ostrożnością podejmują uchwały w sprawie dzierżawy lub sprzedaży gminnych nieruchomości. Narzekają na brak precyzyjnych informacji w tym zakresie. Przykładem jest burzliwa dyskusja o działce, którą gmina sprzedaje parafii w Kiełpinie.

REKLAMA

 Reklama Bat

Pisaliśmy już, że radni nie zgodzili się na dzierżawę kilku nieruchomości, w tym budynku, w którym mieści się przedszkole przy ul. Szkolnej w Kartuzach. Tłumaczyli, że mają sporo wątpliwości co do sposobu przekazywania w dzierżawę nieruchomości takiej jak ta. Ale wątpliwości radnych dotyczą również sprzedaży gminnych działek.

Burzliwa dyskusja rozgorzała w kwestii sprzedaży działki o powierzchni około 2400 m kw. w Kiełpinie na rzecz tamtejszej parafii. W tym przypadku parafia jest już użytkownikiem wieczystym nieruchomości, więc tylko jej gmina może działkę sprzedać. Gmina na transakcji zyska niewiele, bo sprzedaje ją za 1 proc. wartości.

Problem dotyczył jednak przeznaczenia nieruchomości. W uzasadnieniu uchwały napisano, że nieruchomość ma być przeznaczona na działalność sakralną, a konkretnie na poszerzenie cmentarza. Radni dopatrzyli się też, że na działce znajduje się niewielki sklep.

fot.W.Drewka

- Jeżeli dajemy księdzu ten teren za przysłowiową złotówkę, to chcielibyśmy wiedzieć, że faktycznie na określony cel zostanie ta działka przeznaczona – mówił radny Jerzy Pobłocki. – W uzasadnieniu mamy informację, że działka ma być przeznaczona na cele sakralne. Na tym terenie znajduje się sklep, a to nie jest działalność sakralna, chyba, że w grę wchodzi handel dewocjonaliami. To powinno być doprecyzowane.

Radny Mariusz Treder zwrócił uwagę, że poszerzenie cmentarza wymaga przeprowadzenia określonej procedury, uzyskania zgód szeregu instytucji, a także wykonania stosownych planów.

- Pytanie, czy w tym przypadku nie należało zmienić kolejności działania, to znaczy najpierw określić w planie zagospodarowania przeznaczenie tej działki na taką, a nie inną działalność, a potem przekazywać ją kościołowi – powiedział. – Bo co w sytuacji, gdy parafia nie uzyska zgody na prowadzenie cmentarza na tym terenie?

W odpowiedzi burmistrz poinformował, że działka ma zostać w dużej mierze przeznaczona na parking, czy wywołał konsternację radnych. Dodatkowo radny Mirosław Paczoska z Kiełpina, zaapelował do radnych o przychylność, zwracając uwagę, że przy kościele jest olbrzymi problem z parkowaniem i przejazdem.

- W uchwale jest mowa o celach sakralnych, a parking nie stanowi takiego rodzaju działalności – mówili radni. – Nikt nie będzie się sprzeciwiał temu, by przy kościele powstał parking, ale nie należy owijać w bawełnę i z góry, jasno określić przeznaczenie terenu.

Radni ostatecznie większością głosów zgodzili się sprzedać działkę parafii z 99 proc. bonifikatą. Ale zwrócili uwagę na konieczność ustalenia czytelnych zasad zbywania nieruchomości na terenie gminy Kartuzy.

- Jako radni mamy pełne prawo wiedzieć za ile i na jakich zasadach sprzedawane są gminne nieruchomości – podkreśla radny Jerzy Pobłocki.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [46]

 • 30 7 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NOWY.

  Zgadzam się z Radnymi w całości! Wszelkie sprawy związane z sprzedażą własności gminy winne być konsultowane społecznie. Bez wyjątków!

 • 21 8 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo

  Brawo panie Pobłocki. Pomijając sprzedaż działki w Kiełpinie, dziwi fakt wyzbywania się majątku przez gminy. Dobry gospodarz wręcz skupuje nieruchomości...Temat rzeka.

 • 28 10 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # parafianin

  kupię każdą ilość gruntów za 1% wartości

 • 13 8 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Porozumienie S.

  Nie mieli odwagi cywilnej odmówić ? Sami zalegalizowali fikcję.

 • 7 8 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Słowo Boże

  Należy powiedzieć prawdę chyba jesteście po spowiedzi więc nie kłamie. Nie sprzedano działki tylko zbyto użytkowanie wieczyste. Działki gmina sprzedaje na przetargu nieograniczony. To duża różnica. A i cel publiczny, wy też tam traficie..

 • 9 9 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Panie M. Paczoska, czy sakralny parking musi być własnością pt. Wielebnego i jego "firmy" i to
  za złotówkę? Ile powierzchni zajmie parking (może nawet płatny), a ile cmentarz? Ten też nie musi być komercyjną własnością parafialną. Może być w gestii Gminy (tzw komunalny), nieprawdaż?.

  Mam nadzieję, że dyrekcja z Torunia tu żadnych źródeł geotermalnych nie wykryła i nie zamierza ich eksploatować. Może ojciec dyrektor chce te skromne 2500 m2 zagospodarować na centrum
  szkoleniowo - integracyjne im prezesa tysiąclecia z nawami im ojca Antoniego, służki Misiewicza,
  stowarzyszenia "Mariuszy" lub kaplicę nabożnej cioci Krychy Pawłowicz, itp wielu zasłużonych
  w posłudze pańskiej członków komisji i podkomisji wszelakich.
  Może przewielebny i na wpół błogosławiony kardynał - komercjalista - ks Stachu Dziwisz ze swoich zapasów w chłodni jeszcze jedną kroplę krwi naszego JPII na ten parking=cmentarz, jak i na sklepik na tym placu przeznaczy? Jako relikwię ma się rozumieć.

  A wtedy tej swarnopopędliwej Radzie i panu Burmistrzowi będą grzechy zaniechania, podlizywania się i minionej przanależności wybaczone i zapomniane.

  Ps skreślenie tekstu może zainicjować powtórki na innych portalach. Pozdrawiam pt. Redakcję EK.

 • 1 6 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Słowo Boże

  My też mamy trafić na parking, lub pod sklepik, w tym jak powiadasz celu publicznym? Straszne!!!

 • 16 6 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CO DZIENNIE NISKIE CENY

  JEST MOŻE JESZCZE JAKAŚ DZIAŁKA NA SPRZEDAŻ MOGĘ DAĆ NAWET 10% WARTOŚCI.
  GDZIE SA JESZCE TAKIE OKAZJE?

 • 12 5 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @co...

  10% w kopertę i masz co chcesz.

 • 2 5 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do .,.

  no jasne że nie był... teczka jest fałszywa tak samo jak donosy bolka.

 • 4 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @,,

  Szkoda ze wam pleców nie obił widocznie był kiepski. Szkoda przydalo by się wam.

 • 5 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olek

  Straż miejska na rowerach jeździ, patroluje miasto, widać chcieć to móc, proponujemy też władzom gminy, a może strach spotkać ludzi?

 • 2 4 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też, wyborca

  - Jako radni mamy pełne prawo wiedzieć za ile i na jakich zasadach sprzedawane są gminne nieruchomości – podkreśla radny Jerzy Pobłocki.
  a :
  Radni ostatecznie większością głosów zgodzili się sprzedać działkę parafii z 99 proc. bonifikatą. Ale zwrócili uwagę na konieczność ustalenia czytelnych zasad zbywania nieruchomości na terenie gminy Kartuzy
  Zapomnijcie o zasiadaniu w siedziskach w Rady.
  : za zgodę na wyprzedaż naszych Kartuskich majątków !

 • 12 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # radny

  Czy ktoś trafi co wymysli teraz przewodniczący rady Andrzej Pryczkowski, kogo zgłosi na honorowego obywatela Kartuz. Po wstydliwej propozycji Sekretarza PZPR. Dobrze że radni nie pozwolili mu. Stary Alfons Pryczkowski stary GRYFOWIEC to chyba w grobie sie przewraca. Gdyby Kazik żył to rozjechał by go na macie.

 • 10 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobrze że są wątpliwości

  Samorząd jest oparty na filarach, jednym z nich jest praworządność. Dlaczego jest i Burmistrz i Rada. Jednym i drugim należy się wzajemny szacunek. Dlatego nie oczerniamy ludzi, których sami wybraliśmy. Dobrze, że Radni analizują projekty znaczy to, że biorą odpowiedzialność za gminę.

 • 8 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NOWY.

  Ile tu zgryźliwości ! Nigdy i za żadną kasę nie chciał bym być radnym ani burmistrzem w tym zaścianku jakim są Kartuzy!!! Szkoda pisać!!!

 • 8 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # fikcja

  Pokrzyczeli i nic. Na koniec się zgodzili. Po co ta szopka? Widzicie nieprawidłowości i podpisujecie się pod tym. Jeśli twierdzicie, że coś nie gra, to sami się podpisaliście pod szwindlem.

 • 10 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radni bezradni?

  Zatem burmistrz, wójt, prezydent miasta mogą jednoosobowo (bez konsultacji społecznych) wyzbywać się gminnego majątku. To się nazywa "samo-rząd", rządzą sami. Rada tylko może sobie pogadać i wydać odgłos swojego za-lub nie-zadowolenia.

 • 4 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Ups chyba cosik umknęło, na tej samej sesji był punkt wyrażenie zgody na kredyt długoterminowy .

 • 9 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bazar uf.

  Wpis o spółkę BAZAR znikł myślałem że budynek się zawalił ale rano idę i uf jest stoi. Dobrze Zarządcą Kurator Bystroń dba bo kasa co miesiąc leci nieważne długi ważne że jest kasa. Myślę że Sąd Kartuskiego i Ziobro który wie o tym jak źle zarządzany jest majątek wielu ludzi którym teraz podkłada się by zrzekli się majątku na rzecz obecnego kuratora zadłużonego i zaporzyczonego majatku. Jak może taka osoba jako przewodniczacy komisji rewizyjnej działać dla dobra społecznego. Jak takiemu wierzyć. Dobrze że PIS się bierze za takich czas najwyższy by nie było to kosztem biednych ludzi.

 • 3 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Zazdrościsz kup sobie berecik może będziesz wyglądać jak człowiek.

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyrzuceni na bruk

  Dużo można byłoby pisać, temat "X" bezpodstawnie wniesionych zarzutów pod adresem pewnej osoby bada i rozstrzyga już ....?, aby angażować się w cokolwiek najpierw trzeba skończyć studia teologiczne,aby zrozumieć istotę i znaczenie słowa ????????.

 • 1 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # parafianie

  Starsi mieszkańcy Kiełpina pamiętają i wiedzą , że jeszcze w latach 60-tych i nawet w 70-tych, ta działka, o której obecnie mowa , była własnością Parafii Kiełpina i miała być w przyszłości przeznaczona pod cmentarz., poszerzenie obecnego cmentarza; Sklep postawiono w pózniejszych latach, ponieważ nie było w Kiełpinie sklepu /wcześniej, sklep był w prywatnym budynku pani Kluge, p.Czerwińskich;/

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wygnani

  Jeszcze troszkę,a pozostali złożą wymówienia.

 • 6 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wolne środki masowego przekazu

  Był komentarz, nie ma komentarza. Dajcie sobie spokój z czytaniem stronniczych tekstów....

 • 4 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hans

  Niezły burdel w tym urzędzie macie.

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Georg

  Ja na parkingu nie dam się pochować.

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # optymistyczny tytuł

  Radni CHCĄ wiedzieć...

 • 3 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Pogadali,pogadali a i tak sprzedali. Jak zawsze.

 • 7 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  Jak za tym głosował radny Bystroń z Mezowa to ja bym się temu przyjrzał bardzo, ale to bardzo dokładnie. Tak jak kamienicy w kartuzach, której jest tzw kuratorem. I taki ktoś przewodniczy Komisji Rewizyjnej, to są kpiny Rady ze społeczeństwa i wyborców.

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dzieci Boże

  "Pastores" kwartalnik poświęcony formacji kapłańskiej (nr 74) - str.165 pozwolę przytoczyć tekst:"Spotykam wielu księży,niestety wielu z nich jest antyświadectwem,zostawiają rany i pęknięcia, zrażają do Kościoła,a powierzoną sobie wspólnotę zarażają bylejakością,obojętnością,gdy ksiądz ma spojrzenie dziecka,inni to widzą,wyczują szczerość słów, nieudawany entuzjazm,zakochane w Bogu serce,wierność przyjaciela,dobroć ojca ,i za takim pasterzem pójdą".

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # casting

  Czy wiadomo Wam coś o mającym się odbyć castingu?, jakim wykształceniem trzeba się legitymować?,czy teologia moralna spełni oczekiwania komisji rekrutacyjnej?.

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @casting

  Jest jeszcze wiele niewiadomych. Dla pewności załóż wzmocnione (np. włóknem szklanym slipy,
  lub inne stringi) i w żadnym wypadku nie pokrapiaj się wodą po goleniu i nie używaj żadnych prowokujących dezodorantów. Istnieje bowiem ryzyko natychmiastowego skierowania ciebie do
  pokoju zwierzeń wielkiego przewodniczącego(brata) i to bez względu na płeć. A jak on już zaniemoże, to z tej komisji zawsze jakiegoś rezerwowego upoważnią, ..... i spełnioną będzie wola
  i chuć jego.

 • 1 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # remont ul. PCK nielegalny !

  Strona usunięta.
  WOD-KAN buduje za podatników pieniądze drogę do swojej działki nad jeziorem !
  Państwo Radni, wybranych przez NAS,
  CO WY na to ???

 • 13 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # San Escobar

  Od 2000 lat trwa przejmowanie, kasowanie, nabieranie i "nawracanie" ciemnego ludu !
  Taka jest ta PRAWDA. A radny B.....ń jeszcze nie siedzi ?
  A była ekspertka od inżynierii finansowej już siedzi?

 • 14 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # San Escobar

  A kiedy ci super radni=bezradni i MGG zwrócą wreszcie prawowitym właścicielom zrabowane przez KOMUNĘ i przywłaszczone przez DEMOKRACJĘ nieruchomości i działki w Kartuzach ???
  Za 1% wartości dajecie tym co już mają krocie a z prawowitymi właścicielami sądujecie się i
  chandryczycie się latami !!!
  WSTYDU to wam rzeczywiście brak !

 • 3 6 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # katecheta

  ŚWIĘTY MAKSYMILIAN powiedział :" Pan Bóg nie mierzy modlitwy na metry i jej wartość wcale nie zależy od ilości odmawianych różańców czy koronek. Istotę modlitwy stanowi wzniesienie myśli i duszy do Boga".

 • 11 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @katecheta

  My to wiemy, ale Kościół się ciągle upiera, że jest inaczej dasz wiarę?

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No to pogrzeb gratis

  To teraz ksiądz nie powinien kasować za miejsce na cmentarzu oraz za pogrzeb. A to co w sklepiku rozdawać podatnikom.

 • 2 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Teologia nie jest moralna

  Tak jak polityka.

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @no to pogrzeb gratis

  Masz racje ksiądz przyszedł po to, aby służyć,a nie żeby jemu służono.

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Madryta

  Tutaj namieszał radny Wesołowski.

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # San Escobar

  Czekamy na następną dobrą zmianę ?

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @katecheta

  Apel do czarnych sukienek i brzuchatych w purpurach:
  Przed prowadzeniem "podwójnego życia" przestrzega papież Franciszek księży podczas święceń kapłańskich, których udzielił w obchodzonym w niedzielę Światowym Dniu Modlitw o Powołania. "Nie bądźcie państwowymi duchownymi, ale duszpasterzami" - apelował...

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @katecheta

  Papież Franciszek jeszcze wyraził opinię, że jeśli ksiądz długo studiował teologię i ma dwa albo trzy dyplomy uczelni, ale nie nauczył się nieść krzyża Chrystusa, to jest „niepotrzebny”.
  "Będzie dobrym uczonym, dobrym profesorem, ale nie kapłanem” 

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do @ katecheza

  A gdzie Ty widziałeś"" Dobrego " i uczciwego kapłana. Dobra zmiana nałożyła im kagańce na twarz

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.