Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Są pieniądze na węzły przesiadkowe m.in. w Somoninie i Rębiechowie. Przybędzie tras rowerowych

Opublikowany: 2017-05-29 22:03 Autor: Wojciech Drewka

Dofinansowanie w łącznej wysokości 83,4 mln zł zostanie przeznaczone na sześć projektów związanych z budową lub przebudową węzłów integracyjnych na Pomorzu. Wśród tych inwestycji jest budowa węzłów przesiadkowych w Somoninie i Rębiechowie wraz z trasami rowerowymi i parkingami.

REKLAMA

 Reklama Bat

Marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski oraz Ryszard Świlski podpisali dziś sześć umów na dofinansowanie projektów związanych z budową nowych lub przebudowę dotychczasowych węzłów integracyjnych transportu zbiorowego w obszarze pomorskiej metropolii. Inwestycje dotyczą węzłów przesiadkowych w Gdańsku (przy stacjach: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Rębiechowo, Gdańsk Osowa), w Somoninie, Redzie, Pruszczu Gdańskim, Cieplewie, Pszczółkach oraz Rumi.

Powstaną nowe przystanki i wiaty, parkingi dla samochodów i rowerów oraz drogi dojazdowe do węzłów. Łączna wartość inwestycji to ponad 169 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniesie 83,4 mln zł.

fot.archiwum/W.Drewka

Wśród dofinansowanych inwestycji jest budowa węzła integracyjnego w Somoninie. Planowany jest remont części budynku dworca kolejowego, modernizacja ul. Kolejowej (ok. 300 m) wraz z budową chodników, zatoczek i miejsc parkingowych. Mają powstać 54 miejsca dla samochodów, 3 dla taksówek, 14 dla motocykli oraz 77 dla rowerów. Zainstalowany zostanie również system monitoringu dworca.

Ważnym elementem inwestycji będzie budowa trasy rowerowej od węzła Somonino do Ostrzyc długości 5,3 km, która pozwoli skierować rowerzystów w najpiękniejsze obszary gminy. Wartość inwestycji to prawie 4,3 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 2,2 mln zł.

Istotne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców pow. kartuskiego jest to, że Miasto Gdańsk otrzymało dofinansowanie na dwa projekty, a jeden z nich – z dotacją w kwocie 15,5 mln zł – dotyczy budowy węzłów integracyjnych przy stacjach PKM w Gdańsku Rębiechowie i PKM/PKP w Gdańsku Osowie oraz tras dojazdowych.

W ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie wybudowany zostanie parking na 387 miejsc postojowych z systemem monitoringu. Przez partnera projektu, gm. Żukowo, rozbudowane zostaną drogi dojazdowe – rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego. Powstaną trasy rowerowe z Leźna, Lnisk, Chwaszczyna, Banina, Pępowa do nowego węzła w Rębiechowie. Łącznie powstanie prawie 26 km tras rowerowych.

Zgodnie z założeniami węzeł integracyjny w Gdańsku Osowie ma stworzyć sprawny i funkcjonalny system obsługi transportowej w rejonie dzielnicy Osowa i wschodniej części gminy Żukowo, z wykorzystaniem dostępu do linii PKM. Utworzenie węzła zostanie zrealizowane przez połączenie ul. Barniewickiej z ul. Letniskową, przebudowę układu pętli autobusowej i budowę parkingów przy przystanku PKM – zaplanowano 40 miejsc dla samochodów osobowych i 100 dla rowerów.

(UMWP, oprac.W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [10]

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Koniu

  Tras rowerowych przybędzie, ale czy ilości miejsc na rowery w składach także?

 • 4 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bardzo sensowne plany !!

  My przybliżamy się do Gdańska, a 3-miasto przybliża się do naszych ładnych terenów . Mniej smrodu spalin - a więcej elektrycznej kolei oraz rowerów (co jest o wiele zdrowsze).

 • 2 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  tylko z jakich źródeł finansowych bedą pochodzic pozostałe środki bo te od marszałka to są na 1/4 inwestycji .

 • 1 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # łunia

  łunia dała!
  Łunia rządzi, łunia radzi, łunia nigdy cie nie zdradzi.

 • 5 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @???

  jeżeli łączny koszt to 169 mln, a dofinansowanie 83,4 mln, to chyba jest to trochę więcej niż 1/4. Policz jeszcze raz.

 • 0 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 2222

  do autora trasy rowerowe to Zurawicz z ref. rozwoju wypracowal wezly integracyjne i uzyskaly zatwierdzenie na GOM-ie taka jest prawda teraz drewniany nos ty dostaniesz takie sa fakty

 • 0 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jarek

  a na co mi te węzły skoro jest tlyko 6 miejsc dla rowerów?

 • 3 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Od 77 do 100 miejsc rowerowych ...

  ale analfabeta liczy tylko do 6-ciu, bo dalej nie umie (jeszcze jeden "Jarek")

 • 0 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # burcybas

  a co węzłem przesiadkowym w Garczu???!!!!!! nic nie robita luje jedne

 • 3 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @2222

  Niejaki Żurawicz przypisuje sobie wielkie zasługi w rozwoju infastruktury Żukowa, a tak naprawdę, to dokonania jego są nikłe... I nie właź mu w "du.ę" bo to aż obrzydliwe, a może to jakiś pociotek go broni lub on sam się wybiela? Ten gość zanim został burmistrzem, to niezwykle skutecznie kłamał. Obiecywał basen w Żukowie, ale to nadal jest tylko marzeniem żukowian, bo szybko, tuż po objęcie stanowiska burmistrza, z tych swoich obiecanek-cacanek się wycofał. I taka jest prawda!!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.