Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Dlaczego lepiej dokupić AC do OC?

Opublikowany: 2017-06-30 11:26 Autor: nadesłane

Jako kierowca i właściciel auta, wiesz, że OC jest obowiązkowe, ale zapełnienie niewystarczające, żeby zabezpieczyć Twoje auto przed konsekwencjami szkód w ruchu drogowym. Jedyny sposób to dokupienie nieobowiązkowej, ale bardzo przydatnej polisy AC, której zalety i działanie opisujemy w tekście.

Dlaczego OC to za mało

OC, mimo że obowiązkowe dla każdego auta zarejestrowanego w Polsce, gwarantuje zaledwie minimalny zakres ochrony. Jako że jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, pokryjesz z niego szkody wyrządzone przez siebie innym uczestnikom ruchu drogowego. Twoich szkód OC jednak nie obejmie, o ile nie zostały spowodowane przez kogoś innego – dopiero wykupienie ubezpieczenia AC na to pozwala.

Co daje autocasco

Autocasco zapewnia najszerszy zakres ochrony spośród wszystkich ubezpieczeń dostępnych na rynku. Obejmuje ono różnego rodzaju sytuacje, w efekcie których Twoje auto może zostać zepsute, zniszczone lub utracone, wśród nich m.in. kradzież, wandalizm, stłuczki, powódź, uderzenie piorunem, opady gradu itd. Katalog ryzyk może być wręcz nieograniczony, czego przykładem jest ubezpieczenie AC typu all risks.

Dobrze dobrane autocasco o szerokim zakresie stanowi niemal doskonałą ochronę ubezpieczeniową Twojego majątku, jakim jest samochód. W skrajnych sytuacjach, gdy Twoje auto zostaje zniszczone lub skradzione, tylko autocasco może zagwarantować wypłatę odszkodowania.

Jak dobrze wybrać AC

O ile w przypadku wyboru obowiązkowego ubezpieczenia wystarczy zerknąć w ranking OC, żeby znaleźć to najlepsze, czyli najtańsze, o tyle z autocasco sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Bo choć przy OC cena to najważniejsze kryterium zakupu, przy AC odgrywa ona znacznie mniejszą rolę. Kupując autocasco, należy bowiem zwracać uwagę przede wszystkim na zakres polisy.

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, czy wybrane przez Ciebie AC jest dopasowane do Twoich potrzeb i wymagań. Dowiedz się, czy obejmuje najbardziej prawdopodobne ryzyka, które mogą Ci się przydarzyć (np. kradzież, wandalizm, lawina), zorientuj się także, jakie zawarto wyłączenia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jeśli jest ich dużo i obejmują typowe sytuacje, które mogą Cię spotkać, rozsądne wydaje się rozważenie innej polisy.

Przed ostatecznym wyborem AC zorientuj się, czy suma ubezpieczenia może być stała – jeśli tak, to dobrze, bo zmienna suma jest mniej korzystna. Sprawdź również warianty rozliczenia szkody i dowiedz się, czy ewentualna naprawa może odbywać się przy użyciu oryginalnych części zamiennych. Przede wszystkim jednak przeczytaj umowę i nie podpisuj jej, jeżeli nie wszystkie zapisy Ci odpowiadają.

fot.nadesłane