Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Śmieci z gm. Kartuzy, Somonino, Żukowo i Przodkowo trafią do Chlewnicy. Będzie taniej?

Opublikowany: 2017-06-05 13:53 Autor: Wojciech Drewka

Pięć gmin, w tym cztery z pow. kartuskiego, podpisało porozumienie w sprawie przystąpienia do Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Chlewnicy. To tam mają teraz trafiać śmieci m.in. z terenu gmin Żukowo i Kartuzy, gdzie powstaje ich najwięcej. Samorządowcy zapowiadają, że to rozwiązanie przyniesie korzyści mieszkańcom.

REKLAMA

 Reklama Bat

Gminy Kartuzy, Żukowo, Somonino, Przodkowo i Puck przystąpiły dziś oficjalnie do porozumienia, na mocy którego odpady przekazywane będą do instalacji w Chlewnicy, na terenie gminy Potęgowo. Do tej pory odpady z wymienionych gmin trafiały głównie na składowisko w Szadółkach. Samorządowcy podkreślają jednak, że bardziej opłacalne jest dla nich przekierowanie odpadów właśnie do Chlewnicy.

- W przypadku Szadółek największy głos ma Gdańsk i wiadomo, że tak duże miasto będzie dbało przede wszystkim o swój interes – mówił Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz. – Natomiast w przypadku instalacji w Chlewnicy, do której ma mocy Międzygminnego Porozumienia trafiają odpady m.in. z gminy Sierakowice, Sulęczyno, czy Chmielno, nasz głos będzie bardziej znaczący i słyszalny. Dlatego cieszymy się, że przy współpracy z pozostałymi gminami oraz przy ogromnym zaangażowaniu firmy Elwoz udało się stworzyć możliwość podpisania dzisiejszego porozumienia.

fot.W.Drewka

Gmina Kartuzy liczy, że przekierowanie odpadów do Chlewnicy przyniesie wymierne oszczędności. Nie oznacza to jednak automatycznego obniżenia stawek dla mieszkańców.

- W tej chwili będziemy znaczącym dostawcą odpadów, a fakt, że do porozumienia przystąpiły też inne gminy z naszego terenu już będzie się przekładał na niższy koszt obsługi całej instalacji i ceny odpadów – mówi burmistrz Kartuz. – W Gdańsku na jednej tonie śmieci mieliśmy też o 45 zł wyższą opłatę, więc to także przełoży się na oszczędności. Szacujemy, że dzięki temu przez co najmniej dwa lata nie będziemy musieli podnosić stawek za śmieci odbierane od mieszkańców. Musimy jednak pamiętać, że nadal będziemy rozliczani z segregacji śmieci, stąd nadal musimy podchodzić do tego bardzo skrupulatnie.

Jak podkreśla burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, wybór instalacji w Chlewnicy podyktowany jest obawą o wzrost kosztów odpadów wywożonych na wysypisko w Szadółkach.

fot.W.Drewka

- Najważniejsza dla nas była możliwość przełamania monopolu instalacji w Szadółkach. Były też plany rozwojowe gdańskiego wysypiska, związane z budową spalarni, co tym samym wpłynęłoby na wzrost kosztów utylizacji odpadów. To oznaczałoby wzrost cen dla mieszkańców. Chcieliśmy tego uniknąć – mówi szef żukowskiego magistratu. – Mamy stałą cenę już trzeci rok i nie chciałbym, aby ta cena rosła. U nas segregacja jest dość mocno rozwinięta, więc ci którzy segregują powinni mieć korzyści, przynajmniej takie, że ceny będą stałe.

Jak mówi burmistrz Żukowa, w tej chwili firma odbierająca śmieci od mieszkańców ma wybór – może je odstawić do Szadółek, do Chlewnicy lub innej instalacji w regionie.

- Przystępując dziś do porozumienia mamy jednak gwarancję, że odpady z terenu naszej gminy zostaną przyjęte w instalacji w Chlewnicy – podkreśla Wojciech Kankowski.

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [24]

 • 5 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www

  Nazwa miejscowości zgodna z przeznaczeniem ?

 • 0 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @www

  To wtedy Kartuzy za karę są :D

 • 5 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Fajnie ale co z kosztami transportu i jakością dróg Kartuzy - Chlewnica 65km - Szadółki 30km ; Zukowo - Chlewnica 79km - Szadółki 17km ; Przodkowo - Chlewnica 74km - Szadółki 26km ; Somonino - Chlewnica 72km - Szadółki 31km .

 • 6 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ABC

  Na stronie gminy Potęgowo widnieje następująca informacja: właścicielem instalacji jest prywatna firma Elwoz Sp. z o.o. Gmina Potęgowo jest właścicielem terenu pod obecną i planowaną do realizacji nieckę na składowanie odpadów Aby uzyskać status regionalnej instalacji na składowisku w Chlewnicy, firma Elwoz Sp. z o.o. poczyniła szereg inwestycji, m.in: rozbudowa sortowni odpadów, budowa instalacji do kompostowania odpadów ulegających biodegradacji, dalsza rozbudowa linii do produkcji paliwa alternatywnego i budowa wiaty magazynowej na paliwo alternatywne, budowa wiaty na odpady i surowce wtórne. Czyżby przypadek z firmą Elwoz?

 • 2 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Qweety

  To może w końcu w gminie Somonino śmieci będą częściej odbierane a nie raz na miesiąc
  Wstyd dla samorządu !!!!!!

 • 5 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Komentarze są usuwane, napiszę jeszcze raz śmieci w Kartuzach były, są i bedą najdroższe tylko gdzie na zaoszczędzona nadwyżka trafi.

 • 0 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zdziwiony jestes ?

  a gdzie zamieszkuje redaktor ?

 • 2 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Śmieć

  Skoro nie będzie taniej dla mnie, szarej myszki, to co tu się wiele z tej umowy cieszyć? Chyba, że ktoś inny będzie miał z niej pożytek- pytanie: kto? Ciekawe co się dzieje z ewentualną 'nadwyżką' z gospodarowania odpadami (bo skoro nie będzie obniżek, a korzystanie z nowego śmietniska jest tańsze, to oznacza, że nadwyżka będzie)? Na 'gospodarowaniu' odpadami gmina nie może chyba zarabiać? Jak wyliczanie są stawki za odbiór śmieci? O to pytajcie, dziennikarzy, czwarta władzo!

 • 2 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krecik

  Ja bym do tego podchodził spokojnie. ELWOZ może nie najtańszy, ale na pewno najsolidniejszy. -A nawet jak coś spieprzy, co każdemu się zdarza, to na pewno nawet po latach poprawi. Pozdrawiam wszystkich!

 • 10 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Mateusz.

  Przewodniczacym rady jest Pan Woźniak, tak? Elwozem również kieruje ktos z rodziny p.WOźniaka, tak? Elwoz jest włascicielem nieruchomości w Chlewni, tak? Dziwne..

 • 4 2 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Elwoz = monopol

  Elwoz = monopol na śmieci zrozumiano. !

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Uzupełnienie do wpisu o odległościach transportu śmieci , wszystkie śmieci do Chlewnicy z Przodkowa , Żukowa czy Somonina będą przejeżdżać przez Kartuzy , fajnie nie .

 • 4 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  No nie wierzę! Radni tak zdecydowali?! Syn Gołuńskiego jest dyrektorem w tej firmie?! Dla mnie to jest skandal nad skandale! Transport jest bardzo kosztowny; Szadółki = 30km a Chlewnica =70km z Kartuz. Samorządowa głupota znowu zwyciężyła w Kartuzach.

 • 6 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # U K Ł A D ?!

  czas na porządnych dziennikarzy , ale z poza Kartuz , którzy pokarzą całą sprawę bo widzę tu jakiś U K Ł A D ????

 • 2 1 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www

  teraz taniej znaczy dalej a w przyszłości dużo drożej?

 • 3 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NO I CO IM ZROBICIE

  ten układ umów dotyczy każdego mieszkańca . Bilbordy z nowym AMBER GOLD?? ,ale w kartuzach nawet reklam nie muszą wieszać . władze wiedzą lepiej co znaczy taniej ??!

 • 3 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lokalni liderzy?

  Nie ufam.

 • 6 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hmm...

  Czy dobrze rozumiem: Jedna i ta sama firma odbiera śmieci, potem je przyjmuje na własne wysypisko, tam określa ich rodzaj i wagę, utylizuje, segreguje, spala itd, ustala ceny i obciąża mieszkańców czy inne podmioty?

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Paczka

  A mi nie odebrano śmieci bo... bo źle były posegregowane (słynna żółta kartka), tylko do diaska, zastanawiam się jak ja mam je w tym koszu układać i po co, skoro, moja deklaracja jest na odbiór odpadów niesegregowanych. Póki nie było tej wadliwej śmieciowej ustawy, śmieci odbierano regularnie co dwa tygodnie, opłata była niższa jak obecnie u osób, które segregują, wytłumaczcie mi co się zmieniło? Produkuje więcej śmieci? Firma wywozowa się nie zmieniła, nawet czasami ten sam kierowca jedzie, śmieci mam tyle samo, a czasami nawet mniej.
  A teraz najciekawsze, skoro obecnie gmina kartuzy, płaci 45zł więcej w Szadółkach za odbiór jednej tony, to te 45 zł po zmianie śmietniska, co się z nimi stanie?
  Dlaczego Elwoz, odbiera odpady sam od siebie, jak ma się to do negocjacji cenowych pomiędzy elwozem a elwozem,
  Jak ktoś słusznie zauważył, w pionie zarządzającym firmy elwoz jest krewny w pierwszej lini obecnego burmistrza, czy nie doszło do jakiegoś wpływu na podjęcie decyzji o zmianie śmietniska?
  Koszty transportu są jednymi z największych, obecnie odległośc zwiększy się dwukrotnie.

 • 5 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo U K Ł A D ?!

  u mnie odbierają sortowane, u sąsiada, dużej kamienicy, z dużych pojemników,
  na kółkach, do tej samej " posortowanej ? " śmieciarki !!!
  o czym mowa ?

 • 1 0 11 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolki

  o co wam chodzi. Płacić i wybierać jak każą. Myślenie zostawicie włodarzom, od myślenia głowa zaboli szczególnie osobie pod nick "WYBORCA". Temu to na dekiel padło już dawno.

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja tam...

  ... na śmieciach się nie znam, ale biorąc sprawę na chłopski rozum to jakim cudem:
  1. bardziej opłacalny jest transport śmieci na śmietnisko położone dużo dalej niż obecne (koszty transportu?
  2. Skoro opłata za tonę znacznie się zmniejszy i da oszczędności to dlaczego mieszkańcy będą płacili tyle samo? Jeżeli włodarze robią tę zamianę dla naszego dobra to dlaczego my tego "dobra" w kieszeniach nie odczujemy?
  3. ten "zwrot" ma też spowodować , ze przez dwa lata nie będzie podwyżki opłat za śmieci ... i teraz mam pytanie - co będzie za te dwa lata? i i le wtedy będziemy płacić za śmieci , które trzeba będzie wywozić o wiele dalej niż teraz?
  Nie podoba mi się to, bo tak naprawdę z treści artykułu nie wynika nic konkretnego, mowa tylko o oszczędnościach i szacunkach, a jak wiadomo w szacunkach można się pomylić ...i kto wtedy za to zapłaci?

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tadeusz

  Instalacja Przetwarzania Odpadów - czyli ktoś na tym zarobi. śmieci to przecież nie tylko odpad - to także surowiec służący odzyskowi (szkło, metale, gazety itp) a więc można go wykorzystać. Firma Elwoz nie tylko uzyska wsad do odzysku który - może się myle - będzie dalej przetwarzała a następnie sprzedawała na rynku. Pomijając wszelkie dotacje, subwencje jakie otrzyma na utylizację i recykling śmieci dostaje de facto "wsad" za darmo, mało tego ludzie jeszcze płacą za wywóz. To przecież jest złoty interes. Wywozić śmieci, utylizować, recyklingować - cykl zamknięty i pieniądze z UE, samorządów, gmin i wszelkich innych organizacji eko.

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ludzie..

  Ludzie proszę was. Powstrzymajcie się od komentarzy typu: "TO WSZYSTKO JEST JEDNA KLIKA" bo mi aż was żal, że jesteście tak ograniczeni.
  Po pierwsze jest znacznie taniej niż w Szadółkach.
  Po drugie - Chlewnica jest znacznie lepiej przystosowana niż Szadółki - byłem w obu miejscach kiedyś na wycieczkach więc wiem jak to wygląda. (Tak, wycieczki przyrodnicze).
  Po trzecie i najważniejsze - Chlewnica nie znajduję się przy centrum miasta a jest to obrzeże Potęgowa.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.