Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Wakacje wolne od trosk? Ty też możesz sobie na to pozwolić!

Opublikowany: 2017-06-07 12:57 Autor: nadesłane

Zanim wyruszysz w podróż, by zdobywać górskie szczyty lub opalać się na pięknej plaży zastanów się, czy jesteś właściwie zabezpieczony. Kto pokryje koszty leczenia w przypadku zwichnięcia kostki? Co stanie się kiedy twój bagaż zagubi się na lotnisku? Odpowiedź na te i inne nurtujące pytania otrzymasz u doradcy Dawida Dejka w Centrum Finansów PAMA.

Doradca – Dawid Dejk w Centrum Finansów PAMA.

Głośna jest historia sprzed dwóch lat o turyście, który wybrał się na wakacje do Meksyku. Tuż przed powrotem do kraju dostał udaru mózgu. Meksykański szpital udzielił pacjentowi profesjonalnej pomocy, chory miał wykonane wszystkie badania łącznie z tomografią komputerową. Na koniec Meksykanie wystawili rachunek za tygodniowy pobyt w szpitalu na kwotę 105 tys. dolarów. Ale to nie wszystko – mężczyznę trzeba było również przewieźć do Polski, a ponieważ pacjent leżał pod respiratorem mógł być przewieziony tylko specjalnie w tym celu wynajętym samolotem medycznym za co najmniej 82 tys. euro. Rodzina nie miała co liczyć na ubezpieczenie bowiem wykupili najtańszą opcję, która przewidywała refundację kosztów tylko za jeden dzień pobytu w szpitalu.

Ta historia pokazuje, że zawsze mogą spotkać nas nieprzewidziane sytuacje, a ubezpieczenie turystyczne to tylko ułamek wydatków związanych z organizowaniem podróży. Ceny indywidualnych polis zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Dzięki temu możesz spokojnie wypoczywać i cieszyć się urlopem. I to właśnie wartość ubezpieczenia turystycznego możemy najszybciej docenić. Koszty leczenia za granicą mogą wielokrotnie przekroczyć koszty samej wycieczki, a zakres usług assistance oferowanych przez ubezpieczenie turystyczne jest nieoceniony. Możesz wybierać spośród bogatej oferty wielu ubezpieczycieli – sprawdź na co zwrócić uwagę.

O tym warto pamiętać!

  • 1. Ubezpieczenie turystyczne składa się z kilku elementów: koszty leczenia, assistance, odpowiedzialność cywilna, NNW, ubezpieczenie bagażu, czy ubezpieczenie mienia. Przemyśl, które aspekty są dla Ciebie najważniejsze i zdecyduj się na ubezpieczenie w 100% dopasowane do potrzeb Twojej rodziny. Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na kosztach leczenia, natomiast warto rozważyć, czy zwiększenie sumy ubezpieczenia o ubezpieczenie bagażu jest konieczne.
  • 2. Ustalając kwoty sum ubezpieczenia na poszczególne elementy weź pod uwagę również to gdzie wybierasz się na wakacje. Na przykład koszty leczenia w USA są dużo wyższe niż koszty leczenia w Europie, przez co warto zdecydować się na rozszerzoną polisę właśnie w tym zakresie.
  • 3. Nie zapomnij o karcie Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE oraz państwa EFTA (Szwajcaria, Lichtenstein, Norwegia, Islandia). Kartę wyrobisz podczas jednej wizyty w oddziale NFZ lub korespondencyjnie, ale musisz pamiętać o kilku ograniczeniach. Karta uprawnia jedynie do korzystania z publicznej służby zdrowia i nie pokryje kosztów leczenia w placówkach prywatnych, uprawnia również do opieki medycznej na zasadach obowiązujących w danym kraju – jeśli dana usługa poza granicami jest płatna, również będziesz musiał za nią zapłacić (oczywiście NFZ zwraca takie koszty po powrocie do kraju jednak według polskich stawek). Karta EKUZ nie pokrywa również kosztów ratownictwa i kosztów powrotu do domu.
  • 4. Firmy oferujące prywatną opiekę zdrowotną często swoim klientom oferują również ubezpieczenie turystyczne na czas trwania umowy. Sprawdź więc swoje ubezpieczenie zdrowotne, możliwe, że ubezpieczenie turystyczne masz już wykupione. Pamiętaj, że przed podróżą warto sprawdzić jego zakres i wykupić polisę jedynie na brakujące elementy (np. zwiększając sumę ubezpieczenia kosztów leczenia).
  • 5. W przypadku zdarzenia pamiętaj o jak najszybszym powiadomieniu Towarzystwa Ubezpieczeniowego (np. poprzez centrum alarmowe). Dowiedz się jakiego postępowania z Twojej strony wymaga ubezpieczyciel. Zachowanie procedury w takich przypadkach jest szczególnie istotne.
  • 6. Jeśli planujesz uprawianie sportów takich jak trekking, żeglarstwo, nurkowanie, czy kitesurfing upewnij się, że Twoje ubezpieczenie je obejmuje. Niekiedy Towarzystwa Ubezpieczeniowe traktują w/w sporty jak sporty ekstremalne, przez co musisz zwiększyć kwotę ubezpieczenia lub poszukać ubezpieczenia, które będzie zawierało je w standardzie.
  • 7. Możesz również zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych zdarzeń przed podróżą. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to wyjście w przypadku kiedy musisz zrezygnować z wyjazdu lub musisz przerwać wyjazd i wcześniej wrócić do kraju. Ubezpieczyciel w takim przypadku zwraca koszty podróży oraz inne koszty związane z przerwaniem wypoczynku (np. koszty wykupionych i niewykorzystanych wycieczek).

Nawet jeśli starannie planujemy wyjazd, nie wszystko możemy przewidzieć, dlatego warto zdecydować się na zakup starannie przygotowanego ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenia w Kartuzach możesz kupić korzystając z pomocy doświadczonego Agenta w CF PAMA, który w swojej ofercie posiada większość Towarzystw Ubezpieczeniowych. Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne to gwarancja spokoju i beztroski na wakacjach, więc nie warto oszczędzać w tym obszarze.

Zadzwoń kom. 534-296-444
tel. (58) 736-76-66
lub przyjdź do Centrum Finansów PAMA ul. Rynek 4 (w podwórku) w Kartuzach.