Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Doradcy emerytalni ZUS podpowiedzą jak skorzystać z nowych uprawnień

Opublikowany: 2017-07-05 13:57 Autor: nadesłane

W Kartuskim inspektoracie ZUS na wszelkie pytania osób zainteresowanych odpowiedzą doradcy emerytalni. Pomogą również wypełnić stosowne wnioski i zweryfikują potrzebne dokumenty.

REKLAMA

 Reklama Bat

1 października wejdzie w życie ustawa, która przywraca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tego dnia prawo do emerytury uzyskają wszystkie panie w wieku między 60 lat a 61 lat i 4 miesiące oraz panowie w wieku między 65 lat a 66 lat i 4 miesiące. ZUS szacuje, że w woj. pomorskim w związku z obniżeniem wieku emerytalnego na emeryturę będzie mogło przejść ponad 18 tys. osób. Z tego powodu liczba wniosków o świadczenia w IV kwartale 2017 r. może wzrosnąć o jedną czwartą.

Rolą doradców emerytalnych będzie wyjaśnienie potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a także wyliczenie w specjalnie przygotowanym w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Ustawa określa minimalny wiek przejścia na emeryturę, która jest prawem, a nie obowiązkiem. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Decyzja zależeć będzie od oczekiwań co do wysokości świadczenia, oceny stanu zdrowia, sytuacji na rynku pracy, czy planów dotyczących długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej.

ZUS w Kartuzach. fot. M.Dz.

Jak wynika z danych ZUS 17 proc. ubezpieczonych decyduje się na późniejsze skorzystanie z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku. Efektem opóźnienia emerytury o rok jest świadczenie wyższe o ok. 8 procent.

Doradcy emerytalni, którzy czekają na przyszłych emerytów w kartuskim inspektoracie ZUS podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Pomogą także wypełnić wniosek emerytalny i zweryfikują potrzebne dokumenty.

W związku z możliwym dużym zainteresowaniem klientów obniżonym wiekiem emerytalnym, a tym samym informacją o wysokości przyszłego świadczenia, od 3 lipca kalkulator emerytalny zostanie udostępniony również konsultantom Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr tel. 22 560 16 00. Konsultanci będą udzielali informacji o prognozowanej wysokości emerytury zarówno klientom uwierzytelnionym przez Platformę Usług Elektronicznych, jak również osobom, które nie mają tam swojego profilu.

Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski związane z obniżeniem wieku emerytalnego będzie można składać 1 września.

(ZUS, oprac.W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jurek

    jesli 8% wyższa emerytura za rok przepracowany wiecej to ta reforma jest do bani.
    Niczego nie zmienia. Tylko medialnie mozna sie pochwalic a i tak nikt nie skorzysta.

    za to wizyta prezydenta w Etiopii 125 tys za hotel tylko.......

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.