Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Pierwsza poważna inwestycja dla poprawy stanu kartuskich jezior

Opublikowany: 2017-07-31 15:18 Autor: Wojciech Drewka

Gmina Kartuzy uzyskała 7,7 mln zł dofinansowania na zagospodarowanie wód deszczowych w mieście. To ważna inwestycja, która ma poprawić stan kartuskich jezior. Chodzi bowiem o odcięcie dopływu wszelkich zanieczyszczeń z terenu miasta. To pierwszy, ale ważny krok w kierunku rekultywacji jezior.

REKLAMA

 Reklama Bat Ekogroszek

O tym, że gmina Kartuzy musi podjąć zdecydowane działania dla ratowania jezior Karczemnego, Mielenko, Małego i Dużego Klasztornego mówi się od lat. Teraz jednak udało się uzyskać środki na inwestycję, która co prawda nie spowoduje, że jeziora z dnia na dzień staną się czystsze, ale przynajmniej rozwiązany zostanie problem napływu nowych zanieczyszczeń.

Chodzi o wody opadowe i roztopowe, które z terenu miasta spływają do jezior niosąc ze sobą szereg zanieczyszczeń. Największym problemem – wskazywanym wielokrotnie także w naszych publikacjach – był fakt, że w wielu miejscach kanalizacja deszczowa łączy się z kanalizacją sanitarną. Przy braku odpowiednich separatorów i zwiększonych opadach powodowało to, że – zwłaszcza do Jeziora Karczemnego – trafiał ogromny ładunek nieczystości.

fot.archiwum/W.Drewka

To ma się zmienić. Dzięki dofinansowaniu na projekt zagospodarowania wód deszczowych w mieście wybudowane zostaną nowe odcinki kanalizacji deszczowej (m.in. ul. Mściwoja, Bursztynowa, Przy Rzeźni, Bielińskiego), zbiorniki retencyjne, urządzenia podczyszczające, zmodernizowana zostanie przepompownia wód opadowych. Przebudowana zostanie Struga Klasztorna łącząca najbardziej zanieczyszczone Jezioro Karczemne z Klasztornym Małym.

- Wykorzystane zostaną baseny, które powstały jakiś czas temu. Stworzymy też specjalnych system mokradeł i torfowisk, które w naturalny sposób będą filtrować wodę spływającą z Jeziora Karczemnego – mówiła Olga Goitowska, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w kartuskim Urzędzie Miejskim. – Chodzi o to, by wprowadzić wodę w jak najdłuższy obieg i w ten sposób prowadzić do jej oczyszczenia.

Wartość całej inwestycji to nieco ponad 13,3 mln zł. Dofinansowanie wynosi 7,7 mln zł. Ale jak podkreśla burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, jest to dopiero pierwszy etap związany z rekultywacją kartuskich jezior.

fot.W.Drewka

- Tak naprawdę po wielu latach dyskusji rozpoczynamy cykl oczyszczania naszych jezior – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej szef kartuskiego magistratu. – Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się pozyskać środki na to, by odciąć dopływ zanieczyszczonych wód opadowych do kartuskich jezior. To bardzo ważny element i liczymy na wyrozumiałość ze strony naszych mieszkańców, którzy z pewnością będą musieli radzić sobie z utrudnieniami w czasie realizacji inwestycji.

Przetarg na inwestycję związaną z zagospodarowaniem wód opadowych w mieście ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Realizacja inwestycji ma się zaś potrwać do 2019 rok. A co dalej z kartuskimi jeziorami? Na to pytanie nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Gmina szuka w tej chwili metod i technologii, która pozwoliłaby usunąć osady nagromadzone głównie w Jeziorze Karczemnym. Wszelkie proponowane dotąd metody przekraczają możliwości finansowe samorządu. Są też trudne do zrealizowania logistycznie.

- Dlatego zanim znajdziemy sposób na oczyszczenie samych jezior postanowiliśmy skupić się na tym, by nie napływały do nich nowe zanieczyszczenia. Stąd projekt zagospodarowania wód opadowych, o którym mówimy – podkreśla Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz. – Szukamy rozwiązań, a ponieważ technologia bardzo szybko się rozwija, liczymy, że pojawi się też sposób na skuteczne oczyszczenie naszych jezior.

fot.W.Drewka

Gmina czeka też na wyniki pracy rezonatora, który został umieszczony na Jeziorze Karczemnym. Emitowane przez niego fale elektromagnetyczne niskiej częstotliwości mają poprawić warunki tlenowe i zwiększyć dostępności tlenu dla mikroorganizmów tlenowych, co ma przywrócić równowagę ekologiczną w jeziorze. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi – będzie wiadomo nie wcześniej niż za kilka tygodni po przeprowadzeniu specjalistycznych badań.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [24]

 • 18 5 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Antoni Caracl

  Szanowni URZĘDNICY z UM wreszcie powzięli zdecydowanie odpowiednią decyzję !
  Infrastruktura Kartuz jest w opłakanym stanie i w pierwszym rzędzie to należy usprawnić i
  zmodernizować. Druga ważna sprawa to konieczność WYKUPU jeziora od prawowitego
  WŁAŚCICIELA tych gruntów ! Jak do tej pory, to wy sz.urzędnicy głównie KOMBINUJECIE i
  KOMBINUJECIE !

 • 11 5 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sssss

  Dofinansowanie jest na zagospodarowanie wód opadowych i na zabezpieczenie przed zmianami klimatu a nie na oczyszczanie jezior. A wiec jest to poniekąd kontynuacja uporządkowania zlewni zaczęta już w 2009 roku.

 • 14 8 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  ale kiełbasa wyborcza dla lewaków jest.

 • 10 6 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Pani Olgo, gratuluję napisanego wniosku tylko czemu pani zastępca tak się pręży?

 • 6 5 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mieszkaniec

  Prawda. Gratulacje dla p. Olgi. To chyba pierwsze środki pozyskane oprócz tych wynegocjowanych w GOMie.

 • 6 11 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo mgg

  I dla całej jego ekipy

 • 7 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pikoten

  A ten pan z prawej to kto to pcha się na każdą sweetfocie

 • 9 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # freddie

  codziennie o 7 i 19 spływa syf z dawnej rury zamrażalni do klasztornego małego!!! Kiedy w końcu zrobicie z tym porządek!!!!??????????

 • 1 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  oj leciało podczas opadów do jezior śmierdziało nad jeziorem kolo starej przystani tam wali ze studni prosto do jeziora

 • 7 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @freddie

  Tam to niech sobie leci i leci do końca świata. Ważniejsze jest robienie ul. Bursztynowej . Zagadka: Kto tam mieszka taki ważny przy Bursztynowej w Kartuzach????

 • 7 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kto???

  Kto tam taki ważny mieszka?

 • 5 8 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @brawo mgg

  Ale się Mireczka wkurzy, jakoś wcześniej z Panią Olgą nic wspólnie nie osiągnęły w kierunku oczyszczenia jezior...

 • 5 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  To oczywiste, że oczyszczenie naszych jezior jest priorytetem. Jednak ta informacja jest dla mnie szokująca. Czy to znaczy, że od 1989 r (wcześniej słoma w butach radnych na nic im nie pozwalała) wody deszczowe z terenów miejskich nie były zagospodarowane? Prawo zabrania zmiany spływu wód opadowych a tym bardziej ich zanieczyszczania! Czy było tak jak chciano to zrobić ze ścieżką asfaltową w Gaju, aby podczas budowy i podczas eksploatacji tej ścieżki wody opadowe spływały po drodze wprost do jeziora? Parafrazując słowa premier Szydło "Wystarczy nie wrzucać gówna do naszych jezior" Te 7 mln złotych będzie raczej na zagospodarowanie tolerowanych do tej pory, niekontrolowanych zrzutów 'jołchy', a nie na oczyszczanie deszczówki!

 • 6 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  To oczywiste, że oczyszczenie naszych jezior jest priorytetem. Jednak ta informacja jest dla mnie szokująca. Czy to znaczy, że od 1989 r (wcześniej słoma w butach radnych na nic im nie pozwalała) wody deszczowe z terenów miejskich nie były zagospodarowane? Prawo zabrania zmiany spływu wód opadowych a tym bardziej ich zanieczyszczania! Czy było tak jak chciano to zrobić ze ścieżką asfaltową w Gaju, aby podczas budowy i podczas eksploatacji tej ścieżki wody opadowe spływały po drodze wprost do jeziora? Parafrazując słowa premier Szydło "Wystarczy nie wrzucać gówna do naszych jezior" Te 7 mln złotych będzie raczej na zagospodarowanie tolerowanych do tej pory, niekontrolowanych zrzutów 'jołchy', a nie na oczyszczanie deszczówki!

 • 3 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pola

  Błagam weźcie sie za tych co mają szamba. W Sierakowicach non stop wylewają gówna do rowów. Sprawdźcie jakość ich wykonania. Bez dna...dodatkowe drenaże...syf i mogiła

 • 7 4 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # eee!!!!!

  Panie Wojtku jaka pierwsza inwestycja? Ma Pan wyraźnie amnezję jak wszyscy radni. Pierwsza inwestycja uporządkowująca zlewnię jezior była w 2009 r. Później opracowywany był plan rekultywacji jezior, który został przez obecnie rządzących wrzucony do szuflady. Proszę nie naginać faktów. Brzydko.

 • 6 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ eeee!!!!

  Mirka to ty???

 • 6 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czemu

  a czemu gmina sprzedaje droge przy ulicy Lakowej? ona sluzy mieszkancom i nikomu to nie przeszkadza

 • 4 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nasze jeziora to prezent od natury ...

  Niestety, zafajdane przez nas samych. Nasza wina, nasza wina, nasza bardzo wielka wina.
  Odkupmy nasze 50-cio letnie grzechy, zamieniajmy stopniowo te obrzydliwe zlewnie w JEZIORA (tak jak w cywilizowanych krajach). Czyste jeziora + infrastruktura turystyczno-wypoczynkowa to czysty zysk i fajny relaks dla przyjezdnych i nas samych. Po co nam wyjazdy na Mazury, skoro mamy w Kartuzach 5 jezior ?? (na razie w teorii).

 • 4 5 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @eee

  Nie słońce. Po tej stronie mieszkaniec, który orientuje się co się dzieje w gminie. Trzeba czytać i składać fakty, poczytaj artykuły związane z działaniami gminy w roku 2009 i 2010 to sam stwierdzisz, że wszystko już było. A teraz obecna władza spija śmietankę i sobie przypisuje sukcesy. A to nie ich sukcesy.

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Przetarg na dokumentację z 2016r i załącznik zakresowy i to jest dopiero pierwszy krok , drugim jest wykonanie powyższego , oby się udało . "Załącznik nr 1 do Zapytania ofertowego o sygn. OŚ.6324.3.2016.OG z dnia 26.04.2016 r.
  Koncepcja uporządkowania zlewni jezior kartuskich poprzez rozbudowę i modernizację urządzeń do odprowadzania wód opadowych.
  1. ul. Bursztynowa – zagospodarowanie wód opadowych poprzez wybudowanie ok. 200m sieci deszczowej
  2. ul. Mściwoja – zagospodarowanie wód opadowych poprzez wybudowanie ok 700m sieci deszczowej wraz z separatorem substancji ropopochodnych.
  3. Budowa trzech zbiorników buforowych – uśredniających dla wód opadowych:
  - na parkingu przy ul. Jeziorna - dz. nr 1/1; obr. 8, 60/1, 61/2 obr. 7 – 2500m3
  - parking na ul. Klasztornej - dz nr 240/1,240/6, 240/5 obr. 3 - 2500m3
  - ul. Jeziorna dz. nr 6 38/1 obr.5 - 1500m3
  4. Wymiana zniszczonego kolektora ogólnospławnego Ø 300 na odcinku ok 220m w ul. Mściwoja na odcinku od skrzyżowania z ul. Przy Rzeźni do bud. nr 7 (Polservice).
  5. Modernizacja głównej przepompowni na nadmiar wód opadowych w systemie kanalizacji ogólnospławnej przy ul. Klasztornej:
  - adaptacja komory pomp suchych na zbiornik retencyjny na wody opadowe
  - wykonanie stropu nad zbiornikiem
  - wymiana szaf sterowniczych
  - wymiana orurowania
  - wymiana kanału tłocznego DN315, L=230m
  - modernizacja kraty na mechaniczną hakową na dopływie
  - wykonanie piaskownika wirowego
  - wymiana pomp na zatapialne
  - montaż deszczomierza
  6. ul. Sędzickiego – zagospodarowanie wód opadowych poprzez budowę ok. 360m (od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do przejazdu kolejowego) sieci deszczowej wraz z odłączeniem wszystkich wpustów od sieci sanitarnej.
  7. Montaż separatorów ropopochodnych na istniejących wylotach wód deszczowych:
  - J. Karczemne - 4 szt. w tym (2 szt. wł. ZDW i 1 szt. wł. S-nia KASZUBY)
  - J. Klasztorne Małe - 2 szt. w tym (1 szt. ZDW i 1 szt. Szpital)
  - Struga Klasztorna - 2 szt. - wylot nr 9 i 10 (wł. ZDW)
  8. Szkoła Podstawowa nr 1 ul. 3-Maja – zagospodarowanie wód opadowych na terenie szkoły i włączenie do istniejącego kolektora w ul. Szkolnej – zakres prac zgodnie z kosztorysem.
  9. Państwowa Straż Pożarna – zagospodarowania wód opadowych na terenie PSP i wykonanie włączenia do istniejącej sieci deszczowej w ul. 3-maja poprzez wykonanie ok 100m nowej sieci deszczowej.
  10. ul. Bielińskiego – zagospodarowanie wód opadowych poprzez wykonanie ok 70 m sieci deszczowej "

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Widać, że zostały prowadzone konsultacje u ekspertów inżynierii środowiskowej, którzy wrócili uwagę na dużą rolę stref wodnobłotnych w obiegu wody, jako strefy buforowo-filtracyjne ograniczające transport zanieczyszczeń do jezior.
  Co do odmulenia śródmiejskich jezior kartuslich - etap ten okaże się niezbędny na horyzoncie lat 2020, najtańsza opcja będzie zagospodarowanie osadów na miejscu. Znaczy to częściowe zasypanie jezior w wybranych strefach peryferyjnych, które mogą w przyszłości być zakwalifikowane jako strefy rekreacyjne.

 • 3 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pierwsz poważna inwestycja ?

  Wojtek, weź przestań i nie pieprz głupot.
  A Wiesz Ile ich było ? Pływające pontonu, zanurzająca się fontanna, niby dla, czego ?

  Jak syf z szpitala i osiedla na wzgórzu i " zamrażalni ", tak dalej płynie !
  Teraz nowy pomysł, asfalt w Gaju ?

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @johny

  strzał w 10. Może w końcu połącza bursztynową z ogródków działkowych, no chyba ze panowie od loga znowu się nie zgodzą - bo przecież każdy może sobie posadzić drzewa w pasie drogi i nie życzyć samochodów na drodze. A teraz gdy przez Chmieleńską będzie jeździć kilkukrotnie więcej samochodów objazd by się przydał.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.