Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Pożyczki Lendon Extraportfel darmowe, czy "wysokoprocentowe"

Opublikowany: 2017-09-14 13:26 Autor: nadesłane

Ostatnio coraz więcej firm pożyczkowych reklamuje się oferując pierwszą pożyczkę za darmo. Przyjrzyjmy się zatem tym ofertą. Czy są rzeczywiście darmowe? Skoro przecież wszystkie pożyczki pozabankowe uchodzą za niebotycznie drogie?

Tytułowe marki Lendon i Extraportfel to jedynie przykład, który dobrze pokazuje zależność pojawiającą się we wszystkich firmach oferujących pierwszą pożyczkę za darmo w ramach promocji dla nowych klientów. Wybraliśmy je na potrzeby analizy ze względu na fakt, że niedawno zaczęły się dość intensywnie reklamować i na ich stronach internetowych można podejrzeć RRSO poza promocją nie biorąc pożyczki. Notabene obie te marki należą do jednej spółki. Oczywiście prym na tym rynku wiedzie wszystkim znana firma Vivus, która również oferuje pierwszą pożyczkę za darmo i w zasadzie jest obok Wongi najbardziej reklamowaną firmą na tym rynku. Nie licząc może Providentów i podobnych firm, ponieważ te nie oferują pierwszej pożyczki gratis. Vivus jednak nie pokazuje niezarejestrowanym osobom RRSO dla pożyczek poza promocją na swojej stronie internetowej, bo dla nowych klientów dostępna jest tylko oferta objęta promocją pierwszej darmowej pożyczki, a dla tej RRSO wynosi 0 procent. Jednak poza promocją przypuszczalnie okazałoby się dość wysokie…

RRSO – to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która najlepiej obrazuje realny koszt pożyczek i kredytów.

Jak to zatem wygląda w przypadku pożyczek Extra Portfel i Lendon?

Otóż oferty pierwszej pożyczki w Extraportfel i Lendon są bardzo podobne do siebie. W Extraportfel możemy teoretycznie pożyczyć za darmo do 2000 zł na 45 dni. W Lendon kwota maksymalna jest o 500 zł większa - czyli wynosi 2500 zł. Jednak wnioskując o maksymalne kwoty zapewne trudniej dostać darmową pożyczkę niż w przypadku mniejszych kwot. Co ciekawe mimo, że to jedna spółka, to można skorzystać z obu ofert jako nowy klient. W przeciwieństwie do na przykład Ferratum Banku i jego marek jak Ekspres Kasa, Kasa TAK, czy Ofin, gdzie raz biorąc pożyczkę w jednej z nich, nie przysługuje nam już pierwsza darmowa pożyczka w pozostałych firmach.

Czy te pożyczki są rzeczywiście darmowe?

Nie przeprowadzaliśmy testu na sobie, ale z informacji i opinii pojawiających się w sieci wynika, że tak. Nie ma tam żadnych ukrytych opłat i kosztów. Pod jednym warunkiem, że spłacimy taką pożyczkę w terminie. Podobnie jest we wszystkich innych firmach oferujących pierwszą pożyczkę gratis. Dokładny opis pierwszej darmowej pożyczki Lendon można przeczytać w recenzji tej pożyczki: Lendon: opinie… (Tekst źródłowy_). Lendon opinie w kwestii pierwszej pożyczki ma dość zbliżone do pożyczki Extra Portfel, ale dodatkowo opinie o Extraportfel możemy przeczytać np. tutaj: Extraportfel: opinie… (_Tekst źródłowy). Według tych recenzji i opinii pożyczki są autentycznie darmowe jeśli jesteśmy nowym klientem i spłacimy je w terminie.

Co zatem jeśli nie wyrobimy się ze spłatą w terminie?

Tu właśnie pojawia się ów haczyk. Niespłacona w terminie pierwsza promocyjna pożyczka przestaje być darmowa.  Wchodząc na strony internetowe extraportfel.pl i lendon.pl możemy sobie dla przykładu podejrzeć ile wynosi RRSO dla pożyczki na 45 dni w kwocie o 100 zł większej niż ta objęta promocją pierwszej darmowej pożyczki. W przypadku pożyczki Extra Portfel będzie to 2100 zł – po ustawieniu suwaków symulacja pokazuje RRSO 669%. W przypadku pożyczki Lendon będzie to 2600 zł na 45 dni – RRSO w symulacji 664%. Jeżeli skrócimy okres spłaty np. do 30 dni dla takiej pożyczki poza promocją, to RRSO może przekroczyć sporo ponad 1000%.  Kwota do spłaty jednak nie rośnie tak drastycznie jakby się wydawało. Różnice są w granicach mniej więcej 100 zł. Wynika to z faktu, że firma musi swoje zarobić, czy pożyczka będzie na 30 dni, czy na 45 dni.

Nasze opinie

Ogólnie rzecz biorąc są to ciekawe oferty, bo rzeczywiście umożliwiają pożyczenia niedużych kwot na okres 45 dni całkowicie za darmo. Oddajemy tyle ile pożyczamy. Jednak są to pożyczki dobre tylko dla osób, które są bardzo skrupulatne w spłacaniu i mają pewność, że będą mieć pieniądze na spłatę przed upływem terminu. Jeżeli ktoś nie ma pewności, że spłaci w ustalonym terminie, to z darmowej pożyczki może się ona przekształcić w klasyczną, drogą chwilówkę. Warto też pamiętać, że zawsze może się wydarzyć coś nieprzewidywalnego, np. opóźnienie w zakładzie pracy w wypłacaniu pensji. W takim wypadku, mimo że zakładaliśmy terminową spłatę, w wyniku czynników niezależnych od nas, nie będziemy mieć pieniędzy na spłacenie tej pożyczki, ale niestety nikogo to nie będzie już interesować. Także te darmowe pożyczki dla nowych klientów wiążą się z pewnym ryzykiem. Z drugiej strony za darmo pieniędzy nie pożyczy nam żaden bank. Pewną alternatywą mogą być karty kredytowe i limity odnawialne, ale te zwykle wiążą się z opłatami lub wymogami wobec klienta dotyczącymi systematycznego, aktywnego korzystania z konta i karty. Ocenę czy warto z takich ofert korzystać pozostawiam waszym indywidualnym preferencjom i ocenie własnej sytuacji. Jednak mimo, że to atrakcyjne oferty, to przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek i pożyczać pieniądze z głową, by nie popaść w problemy związane z niespłacanym zadłużeniem.

Autor tekstu:Michał Kowolik

fot.nadesłane