Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Sierakowice. Powstanie węzeł integracyjny z zapleczem dla pasażerów i ścieżkami rowerowymi

Opublikowany: 2017-09-12 18:48 Autor: Wojciech Drewka

Gmina Sierakowice czeka na podpisanie umowy na dofinansowanie budowy węzła integracyjnego przy ul. Dworcowej. Do wzięcia jest prawie 5 mln zł. Dzięki tym środkom powstanie nowoczesny dworzec z parkingami oraz ścieżkami rowerowymi. Samorząd liczy, że uruchomienie linii kolejowej to tylko kwestia czasu.

REKLAMA

 Reklama Bat

Reaktywacja połączenia kolejowego z Kartuz do Sierakowic przestała być jedynie mglistym projektem, ale staje się przedsięwzięciem, którego realizacja jest niemal pewna. Co do tego nie ma wątpliwości wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela, który podkreśla duże zaangażowanie posła Stanisława Lamczyka w tej sprawie oraz przychylność samorządu województwa pomorskiego.

fot.W.Drewka

Same Sierakowice chcą być przygotowane na uruchomienie linii kolejowej, stąd poniekąd starania o środki na budowę węzła integracyjnego, który ma powstać w miejscu dawnego dworca kolejowego.

- Postanowiliśmy wykorzystać ścieżkę umożliwiającą pozyskanie środków na tego rodzaju inwestycje. W tej chwili w grę wchodzi stworzenie miejsca do obsługi pasażerów linii autobusowych, ale docelowo oczywiście także kolei – mówi Tadeusz Kobiela, wójt gminy Sierakowice. – W tej chwili uzyskaliśmy promesę na prawie 5 mln zł dofinansowania. Dzięki temu odtworzony zostanie budynek dworca, powstanie parking, wypożyczalnia rowerów, ścieżki rowerowe do 5 km od węzła integracyjnego.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze prace związane z węzłem integracyjnym rozpoczną się w przyszłym roku od budowy ścieżek rowerowych i parkingu.

Warto przypomnieć, że rewitalizacja linii kolejowej Kartuzy – Sierakowice znajduje się na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego.

fot.W.Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [14]

 • 24 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # super-koniec z monopolem Gryfu!

  Od 18.09 kolejna podwyzka biletow-niby przez PKMke-dziwne bo na wymienionych w informacji liniach nie ma PKMki.Oby jak najszybciej uruchomiono polaczenia kolejowe z Sierakowic.Czekamy i trzymamy kciuki za ta inwestycje

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Twoja Stara

  A czemu Redaktor winny, że w tu coś ciekawego rzadko się zdarza?

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adrian Maliniak

  Dostałem tu poparcie, to i ja popieram te plany.

 • 9 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # O to chodzi.

  Pewnie zaraz tu będą pomstować lokalne trolle - idioci. Tak samo było w przypadku PKM w Kartuzach - wieszano psy na pomysłodawcach i władzach, że "a kto będzie jeżdził, że po co, że co innego". A teraz muszą dostawiać pociągów, bo się ludzie nie mieszczą.

  Popieram ten ruch Sierakowic, widać, że patrzą w przyszłość. O to chodzi!

 • 13 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kiełbasa Wyborcza

  Wszystko może w przyszłym roku, rewitalizacja parku przy ołtarzu jak również pobudka ze snu w temacie Dworzec PKP ale przed wyborami zobaczymy być może tylko parking i kawałek ścieżki rowerowej...niestety nie ma żadnej gwarancji że linia kolejowa kiedykolwiek powstanie a wielka szkoda bo jest bardzo potrzebna i miałaby wielu pasażerów.

 • 9 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ O to chodzi.

  To gryfiarze bojkotowali, bo wiedzieli, że linie autobusowe dostaną po dupie... Jednak obecnie transport samochodowy do trójmiasta to jakaś porażka 21 wieku. Oczywiście to nie wina gryfiarzy, że rząd nie buduje nowych dróg, które uskuteczniłyby dojazd samochodem do 3CITY z takich miejscowości, jak Kościerzyna, Kartuzy, czy nawet Sierakowice. Zamiast odkorkować Żukowo, to będą do 2025 zastanawiać się, czy w ogóle projekt ruszą. To samo tyczy się kolejnych etapów obwodnicy Kartuz. Miało być San Francisco, a pozostanie ściernisko...

 • 7 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Na pewno

  Jasne, zwykłe sciemy ma być jakiś czas temu miał być Nowy posterunek policji, później ołtarz do tego nowa infrastruktura boisk i teraz jeszcze kolej. Żenada moim zdaniem jest to tylko gadanie i ukazywanie gminy w świetle bogatej z rozwijającą się dynamicznie modernizacją wszystkiego, a tak na prawdę jak jest tak będzie.

 • 9 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dżon

  Wybory samorządowe się zbliżają i trzeba będzie jakoś "kupić" sierakowiczan Takie moje zdanie.

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # realista

  ostatnie zdanie artykulu wyraźnie mowi, ze jesteśmy na liscie rezerwowej programu kolejowego.czyli nic pewnego.rzecz rozbije się o pieniądze,jesli starczy to kolej będzie.prawdopodobnie dla nas nie starczy,bo inwestycje często z roznych wzgledow bywaja droższe.i nic dla nas nie zostanie.szkoda,ze daliśmy się zepchnąć do tej rezerwy.jak to się stało?wydawalo mi się,ze jesteśmy przebojowi i umiemy walczyc o swoje.

 • 5 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Łapaliczanin

  Czy odtworzenie dotychczasowej linii PKP do Sierakowic ma to być tylko takie suche i twarde?

  Może warto pomyśleć nad:
  - przesunięciem przystanków np. w Prokowie (w kierunku Kartuz) i Garczu (w kierunku Kożyczkowa) tak aby powstał dodatkowy w Łapalicach! Dzięki temu mogłaby zwiększyć się liczba przewożonych pasażerów.
  - jakimś wiaduktem (jest tyle skrzyżowań kolizyjnych) np. przed Cieszeniami

 • 12 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Emeryt

  Jeździłem pociągiem do pracy w Kartuzach i bardzo bym chciał doczekać chwili kiedy to połączenie kolejowe zostanie znowu uruchomione. Odtworzenie kolei w Sierakowicach należy uznać za najważniejsze ze wszystkich zadań inwestycyjnych. Skoro Sierakowice są takie pro PISOWSKIE to niech użyją swoich wpływów w administracji rządowej. Sierakowice dają przecież PISOWI największy przyrost urodzeń w kraju, niech te dzieci na których PISOWI tak bardzo zależy będą miały lepszy kontakt ze światem. Lotnisko jest w Rębiechowie gdzie już dziś PKM-ka dojeżdża z Kartuz.

 • 0 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do emeryta

  co pewnie od października wezmą ci dużą emeryturkę dlatego tak się denerwujesz i dobrze brawo Sierakowice za dzieci

 • 2 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowice

  Do emeryt ty to stary haman jestes cofnienty w rozwoju przez takich jak ty już w naszym Kraju nic niema sprzedałeś wszystko

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mojusz

  Ciekawe kiedy To nastąpi bo mogą dużo mówić a mało robić a to może parę lat potrwać zanim to wszystko zrobią

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.