Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Nie będzie podwyżki podatków. Ale czy radni przemyśleli tę decyzję?

Opublikowany: 2017-10-27 12:58 Autor: Wojciech Drewka

Kartuscy radni nie zgodzili się na proponowane podwyżki stawek podatków od nieruchomości i środków transportowych. Sprawa wywołała burzliwą dyskusję, w efekcie której burmistrz Kartuz zdecydował się nawet całkowicie wycofać swoją uchwałę. Ale nie wszyscy radni uważają, że to dobre rozwiązanie.

REKLAMA

 Reklama Bat Ekogroszek

Proponowane stawki podatków od nieruchomości i środków transportowych negatywnie zaopiniowała komisja rewizyjna kartuskiej Rady Miejskiej. Podczas sesji odbyła się też burzliwa dyskusja. Radni krytykowali proponowane stawki podatków. Zwracali też uwagę, że gmina powinna dbać o swój budżet nie poprzez podnoszenie podatków, lecz poprzez zwiększenie liczby podmiotów, które je płacą.

Burmistrz Kartuz przekonywał jednak, że proponowana podwyżka jest niższa od górnych stawek podatkowych proponowanych przez ministra finansów. Przykładowo: opłata za 1 m kw. w przypadku budynków mieszkalnych miałaby wzrosnąć o 2 grosze, zaś w przypadku budynków przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej o 60 groszy. Podwyżka nastąpiłaby także w przypadku podatku od środków transportowych – w tym przypadku proponowano stawkę – dla każdego rodzaju pojazdów – o 20 zł rocznie wyższą, w stosunku do obowiązującej.

- Jeśli chcemy zapewnić realizację inwestycji, musimy dbać również o wpływy do budżetu – mówił burmistrz Kartuz, Mieczysław Gołuński. – Pamiętajmy też, że wysokość subwencji, którą otrzymuje gmina również zależy od tego, czy zapewnimy odpowiedni poziom podatków, czy też nie.

Andrzej Bystron (pierwszy z lewej), przewodniczący gminnej komisji rewizyjnej. fot.W.Drewka

Radni nie byli jednak przekonani i podkreślali, że podatki w gminie Kartuzy powinny pozostać na niezmienionym poziomie. Ostatecznie szef kartuskiego magistratu zdecydował się wycofać swój projekt uchwały. Radni nie zgodzili się na to, ale za chwilę w głosowaniu odrzucili proponowane uchwały w sprawie stawek podatków od nieruchomości i środków transportowych.

Pozornie to dobra wiadomość dla mieszkańców i właścicieli firm. Ale według radnego Arkadiusza Sochy, ta decyzja niekoniecznie wyjdzie samorządowi i mieszkańcom na dobre.

- Niepodnoszenie podatków to błąd. Stawki podatków należy regulować i podnosić chociażby o poziom inflacji, wówczas taka podwyżka pozwala regulować straty budżetu i staje się mniej odczuwalna dla wszystkich. To ważne, bo po jakimś czasie, gdy podwyżka stanie się konieczna, będzie ona bardziej drastyczna dla wszystkich – powiedział Arkadiusz Socha.

Według kartuskiego magistratu odrzucenie obu uchwał będzie dla budżetu gminy oznaczało w przyszłym roku wpływy mniejsze o kwoty rzędu 1,1 – 1,3 mln zł. Chodzi bowiem nie tylko o wpływy z podatków, ale związaną z tym subwencję ogólną (im wyższe dochody z podatków tym wyższa subwencja z budżetu państwa – red.).

Proponowane stawki podatków od nieruchomości.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [40]

 • 22 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pozytywnie

  We wszystkich gminach dokoła zwiększa się liczba mieszkańców, buduje się, przedsiębiorcy inwestują... A w Kartuzach? Tutaj niektórzy doszli do wniosku, że trzeba grabić jeszcze bardziej tych, którzy się nie wyprowadzili z tego skansenu.

 • 1 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skoro przeszlibyśmy na stałe na czas

  letni, to różnica między Polską, a Rosją byłaby 2 godz. Lepiej więc pozostać na czasie zimowym, lepiej też tak dla organizmu zdecydowanie

 • 16 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Podatnik

  Podtatki to dość drażliwy temat, jak patrzę na swój paragon za takie trochę większe zakupy, i do zapłaty jest napisane 450,00 zł, w tym kwota podatku 84,00 zł ... to wiecie co, dochodze do wniosku że jesteśmy legalnymi niewolnikami, zarobiłem pieniądze, z tych zarobionych pieniędzy, też muszę oddać "tylko" 19% + oczywiście składka zdrowotna + opłata ZUS, z tego co mi zostało, przy każdej płatności w sklepie, stacji paliw zabiera się mi kolejne 23%.

 • 14 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piotr

  W poz. 6 mamy podatek od gruntów pod naszymi budynkami i propozycja była żeby go zwiększyć o 21%.Ta pozycja uderza w najbiedniejszych i tak mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej mają pod swoimi blokami hektary do opodatkowania. Brawo radni. Dziel i rządz tak i głupi potrafi.

 • 4 19 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też jestem podatnikiem...

  ...ale i znam się na ekonomii. Jeżeli nie ma wzrostu podatków, który umówmy się astronomiczny nie jest i nikogo do bankructwa nie doprowadzi, to nie ma większej kwoty na inwestycje. Dla pojedynczego mieszkańca są to drobne i nikt od takich stawek nie zbiednieje. Dla gminy jest to już znaczna kwota bo nie wzrośnie subwencja ogólna.
  Ja nie wiem , jakimi kategoriami myślą nasi radni ale , jak to wszystko czytam , to mi się wydaje, że z wrażenia chyba nawet ziemia staje i nie wie bidulka co ma dalej robić?

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CLEAR

  Czy zauważyliście, że podatek od gruntów niezabudowanych w obszarze rewitalizacji miał wzrosnąć o 822% ? To chyba chore? Czemu te grunty stałyby się tak drogocenne? Stawka dla gruntów na których prowadzi się działalność wynosiłby 0,91 zł a dla tych w obszarze rewitalizacji 3,04 zł. Czy ktoś wie, co to za przyczyna takiej wysokiej stawki ???

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Skoro...

  Tzw. czas zimowy to czas astronomiczny, który przez wieki był akceptowany, również przez wszystkie żyjące istoty.

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @clear

  To wynika wprost z ustawy o rewitalizacji. Chodzi o to, żeby działki w obszarze rewitalizacji, czyli centrum miasta, nie pozostawały puste, bo takie nie przynoszą nikomu zysku. To taka motywacja do inwestowania

 • 3 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beawo@clear

  Mądrego aż miło posłuchać. Taka prawda ten podatek jest przeciwko cwaniakom tym którzy chcieli by nabyć dzialki w centrum by ulokować sobie kasę. Ale właśnie ta stawka zmusić ma właściciela działki do inwestycji bo inaczej za pusta działkę zapłaci tak dużo że nie będzie ten interes opłacalne i będzie szybko budować. Po to to jest. Ale kartuscy radni nie kumają. Niech spytają nas prostych ludzi to im wytłumaczymy, my kumamy. Czyli dzięki naszym radnym trzeba sobie powiedzieć że będzie mniej dróg, chodników, lamp mniej. No i proszę znowu występują radni przeciwko nam mieszkancom. Czy można napisać jacy to radni z nazwiska, czy może to ci sami co odrzucili prośbę mieszkańców o nazwę ulicy w Mezowie. Proszę o to nazwiska panie Redaktorze...

 • 11 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec 2

  Kto, odpowie za zniszczenie, Rynku Kartuzy ???
  Czy, Ktoś z Urzędu, nadzoruje tę pracę ? W takich warunkach pogodowych tam wszystko pływa !
  Nadchodząca zima, przymrozki, wszystko zniszczy, jeżeli wykonawca jeszcze zdąży.
  Praca, budowniczych Rynku, poszła na marne. Rewitalizacja nieudaczników wszystko spieprzyła.
  Radni ! zabezpieczyć matami, fontannę Burmistrzowską, przed mrozami.
  To co się dzieje na Naszym Rynku,
  Ta Władza, 3-ch burmistrzów, x doradców, jest niekompetentna, buja w obłokach, za NASZE podatki.

 • 3 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też jestem podatnikiem...

  @Beawo..
  Otóż to, no ale co zrobisz jak nic nie zrobisz:) Dlatego ja nie rozumiem toru rozumowania naszych radnych, mnie to przypomina przysłowiowe "gaszenie pożaru benzyną",niby ma to służyć mieszkańcom a w rzeczywistości... mamy nazwę ulicy, której nikt z zainteresowanych nie chce i przy szczerych chęciach można było wyjść tym ludziom na przeciw; nie mamy uchwały o podniesieniu podatków od których biedny nie zbiednieje a bogaty nie odczuje, a wszyscy na tym stracimy? jak na to wszystko patrze to marzy mi się, żeby wprowadzić wymóg posiadania wykształcenia prawniczego, ekonomicznego ,technicznego w stopniu wyższym, dla potencjalnych kandydatów na radnych?... bo czasami to człowiekowi ręce opadają.

 • 3 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mieszkaniec 2

  Po tym tekście od razu widać kim jesteś. Jesteś jednym z tych radnych co głosują przeciw nam mieszkańcą . To czuć że nie moc was ogarnia i ból, że tyle się dzieje w naszym mieście. Wszystko krytykujecise nic wam się nie podoba. Ale i wy nam też już brzydniecie swoim zachowaniem. Panowie czas się wycofać i skulić ogony pod siebie i zejść ze sceny.

 • 16 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz

  Radny Socha głosował za sprzedażą nieruchomości po przedszkolu muchomorek, podatki też chce podnieść, Lapalice kogo myśmy wybrali?

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  Któryś raz z kolei robią pod siebie, wybory tuż ...

 • 10 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Podatnik

  Komu ma zależeć? Jak się nić nie ma i nie płaci się podatków to wszystko jedno jak są one wysokie. Gorzej jak się kupiło działkę i wybudowalo dom. Bo akurat w takie osoby propnowana zmiana udearza. Sprzedajmy służbowe auto urzędu, które nie służy żadnemu mieszkancowi, a jedynie burmistrzowi. Zarabia dużo, stać go, przy okazji zapłaci podatek. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Jestem za rozwojem gminy, a nie udearzaniem w mieszkańców

 • 10 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prasa

  Ile gmina wydaje na reklamę w prasie (np. piątkowe wydanie dziennika bałtyckiego 2 strony A4) komu to służy, to jest kampania wyborcza, a nie infomacja. Ktoś panuje nad tym budżetem. W sprawie samochodu 100% racji. Skoro jest kolej to żaden problem, a bardzo wyraźnie burmistrz podkreśla że dba o drogi gminne. Niech się po nich przejedzie, niekoniecznie w lakierkach

 • 3 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tomasz

  Tak się składa, że macie jednego z najmądrzejszych radnych, patrzących na rozwój gminy i zabezpieczenie interesu mieszkańców w sposób długofalowy. Nie jedna wieś chciałaby takiego radnego. Popatrzcie na innych radnych i porównajcie. Po prostu pożal się Boże...

 • 8 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Brawo radni. Ciąć koszty

 • 9 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Grzybno

  Podatnicy z ulicy Rybackiej przypominają kolejny raz, drogę trzeba naprawić. Pani Radna, Panie Sołtysie co wy w tej sprawie robicie?

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ANNA

  Kartuzy to miasto emerytów i rodzin 500 +. Niczego nie robi się dla młodych, aktywnych zawodowo. Piękne miasto i tylko tyle... Pracuję w Trójmieście. Nie daję zarobić lokalnym przedsiębiorcom bo po 17 wszystko zamknięte... W kampanii wyborczej Pan Burmistrz obiecywał młodym mieszkańcom skupionym wokół Henryki Antczak, że będzie dbał o rozwój miasta i młodych. Bo ma dzieci w naszym wieku. Panie Burmistrzu, wybory za rok! Proszę o tym pamiętać.

 • 11 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  W lipcu pan burmistrz Gołuński, tak pięknie i publicznie wsparł pana redaktora Drewkę i jego ulubioną .Nowoczesną w kartuskich protestach przeciwko likwidacji patologii w sądach... Teraz, w zamian za to, pan redaktor Drewka tak pięknie wspiera pana burmistrza w jego polityce wyższego opodatkowania mieszkańców...

  Jak będą większe podatki, to i więcej ogłoszeń od pana burmistrza będzie w Expressie Kaszubskim - .nowoczesnej gazecie pana redaktora Drewki...

  Jaka piękna współpraca .Nowoczesnej i pana Burmistrza...

 • 4 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Podatnik

  Faktycznie zabójczy cios, całe 2 grosze za m2, to jaką powierzchnie ma ten twój dom 10 hektarów?że tak to w ciebie uderzy?Bo dla mnie to jest nokaut o całe 6 zł. więcej na kwartał a mam sporą chałupkę. jak się buduje dom za kilkaset tysięcy złotych to nie powiesz mi , że cię nie stać na zapłacenie kilku złotych więcej podatku, ale ulice, chodniki i inne rzeczy to by się w gminie chciało mieć tylko kto ma za to zapłacić. Wszystko cokolwiek w gminie powstaje bierze się z podatków a nie z fabryki pieniędzy. To taki elementarz ekonomiczny.

 • 11 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobra zmiana

  Słabo z kasą? Działki gminne wyprzedawane, szkoda, że nie wyszło z Muchomorkiem, za rok budynek po przedszkolu Kubuś puchatek. Lokalizacja kusząca. Asfalt w Gaju. To nie jest biedna gmina...

 • 10 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bruno

  Miasto i Gmina powinny pozyskiwać środki z zewnątrz. Trzeba zapraszać do nas inwestorów z walizkami pełnymi Euro, a nie obciążać rodzimy kapitał, bo to zwykły drenaż domowych budżetów. Proponuję rozesłać po świecie kapitału informacje, ze szukamy inwestorów, a oni sami do nas przyjdą. Nie sądzę, żeby to było takie trudne do realizacji.

 • 11 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  Pan burmistrz Gołuński ma prosty plan na sukces polityczno-finansowy:

  1 - postawić na .Nowoczesną,
  2 - robić sobie zdjęcia z prezydentem Adamowiczem.
  3 - podnosić podatki mieszkańcom.

  Tylko na tyle stać p. burmistrza...

 • 13 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kiedyś

  Kiedyś ten Burmistrz oficjalnie do przedsiębiorców wypowiedział, że za jego kadencji podatek od środków transportowych nie będzie nigdy podnoszony. Tak było. A teraz co??? Tyle znaczy słowo.

 • 11 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Breawo@clear

  Jak ktoś nie płaci podatków ani nic nie posiada ten nie buduje tej gminy. Podatki muszą by sprawiedliwe. Podwyższanie podatków za grunty pod naszymi budynkami o 21% dla najbiedniejszych, to jest ukryty bolszewizm. Inflacja będzie w 2018r na poziomie 2%. W kampanii wyborczej kolejni burmistrzowie tłumaczą ciemnemu ludowi to nie ja podwyższyłem podatek tylko radni? Część radnych wiejskich nie płaci tego podatku bo od gospodarstw rolnych nie ma podatku od nieruchomości. A w tych gospodarstwach działają firmy budowlane, samochodowe, stolarnie i in. Może tam poszukać podatków.

 • 12 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec2

  Masz rację nikt nie nadzoruje prac na Rynku. Bruk układają nowicjusze, nie potrafią nawet nawiązać z kostką granitową do istniejącego wzornictwa. Tylko bylejakość za ogromne nasze pieniądze. Zobaczcie jak to robią inni, tam można a u nas prowizorki. W Gdańsku, Poznaniu , Wrocławiu można równo wg. przyjętych wzorców ułożyć tylko nie u nas pod nadzorem wszystkowiedzącego!

 • 13 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chmielenska

  Ulica Chmielenska największy sukces tej ekipy rządzącej kiedy będzie naprawiona?

 • 12 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Kto wybiera radnego Sochę? Swego czasu błysnął stwierdzeniem, że kolej Kartuzom niepotrzebna, bo każdy do Trójmiasta dojeżdża samochodem. Niestety nie mamy szczęścia do włodarzy, ale ten pan bije rekordy głupoty.

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przedsiębiorca

  Nie dlugo z Suleczyna będą ciężarówki uciekać z podatkami bo chcą podnieść.

 • 1 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @chmielenska

  Lemanowa zepsuła to niech naprawi.

 • 14 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @chmielenska

  Jakos nikt nie pieje z zachwytu jak ziemia sie obsunela na nowo pobudowana ulice. No coz MGG przekupil portale i cisza.

  Golunski chce podnosic podatki, dlaczego?
  -nie wykupuje drug gminnych, pozostawiajac odsniezanie, oswietlenie i utwardzenie drog w gesti mieszkancow i jeszcze chce podatki podwyzszac. No chyba ze przetargi beda zawyzane nie 2 razy a 3 , wtedy racja kasa dodatkowa bedzie potrzebna.
  To jedynu burmistrz ktory twierdzi ze nie utwardza drob bo ludzie sie buduja.

  Runek i deptak juz byl rewitalizowany za MGG i to za ponad 2mln(rynek) plus deptak i widac jaka fuszerke odwalil Golunski a teraz kolejne miliony na rynek, a w Solectwach tylko piach.... .

  Mamy najdrozsza fonntanne za 1,5mlnzl i podwojne koszta usuniecia asfaltu z rynku.

 • 11 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Inwestor

  Do gminy gdzie brak drog , tylko plyty jumbo szlaczki , zaden przedsiebiorca nie zalozy biznesu. Prosze zobaczyc Przodkowo czy chociazby Stezyce tam powstaje duzo firm ale sa tam stworzone warunki . A w kartuzach MGG tylko kumple sa najwazniejsi.

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sknerus

  @też jestem podatnikiem...
  Ja tam na ekonomi się nie znam, ale wg mojej oceny, wolę załozyć firme tam gdzie będę miał warunki do pracy, gdzie będę miał dobrą infrastrukturę drogową, tam gdzie będę płacił niższe podatki, a zysk ewentualnie przeznaczyć na rozwój mojej działalności, a jeśli ciągle ktoś sięga do mojej kieszeni, to... no wybacz znawco ekonomii, zasobność mojego portfela jest ważna. Nie jest sztuką podnieść podatki, tak jak nie jest sztuką dać najniższe wynagrodzenie. W Kartuzach w kasie sie nie przelewa, niskie podatki powinny być zachętą dla przedsiębiorców, ale pod warunkiem że będą też inne czynniki spełnione. A kasy nie ma bo są marnotrawione, np jakiś rezonator za 200tys złotych. teraz dojdą kolejne badania, audyty i "poleci" kolejne 200tyś zł

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sknerus

  Radni i burmistrz powinni działać nie w kierunku podnoszenia opłat a zwiększeniu ilości podmiotów i mieszkańców, którzy płaciliby podatki, im więcej płatników tym więcej kasy.

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @sknerus

  Mgg przecież tak robi, ale tylko w czasie kampanii grześkowej.

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Mieszkaniec powiatu Kartuskiego.

  masz rację. Sponsoring za publiczne pieniądze. Podobnie jak za PSL-PO, spółki skarbu państwa dotowały wybórczą.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Chmieleńska

  a kasę z podwyżek z podatków przeznaczy na podwyżki dla swoich przybocznych. Czy oglądaliście ile zarabiają kierownicy w urzędzie. Tam są pensje po ok. 10 tys. z naszych podatków. A tych kierowników i ich zastępców narobił, a oprócz ich jeszcze 2 zastępców. Po co?

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # radny

  Gdy MGG był radnym zawsze krzyczał, żeby nie podnosić podatków. A dziś co robi?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.