Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Ograniczenie handlu w niedzielę. Dobry czy zły pomysł - co Wy na to?

Opublikowany: 2017-10-02 12:36 Autor: Wojciech Drewka

Pomysł ograniczenia handlu w niedzielę budzi skrajne opinie. Są tacy, dla których niedziela jest jedynym dniem, gdy mogą zrobić zakupy, ale nie brakuje też osób, które chciałyby odetchnąć i spędzić niedzielę inaczej niż w pracy. Na Kaszubach także przyzwyczailiśmy się do niedzielnych zakupów, więc czy zmiana wyjdzie wszystkim na dobre?

REKLAMA

 Reklama Bat Ekogroszek

W Sejmie jest już projekt ustawy wprowadzającej ograniczenie handlu od stycznia przyszłego roku. Zgodnie z najnowszą propozycją sklepy miałyby być czynne w co drugą niedzielę miesiąca. Projekt zezwala także na handel na przykład w okresie przedświątecznym. Pomysł ograniczenia handlu w niedzielę budzi wiele kontrowersji. Nie brakuje osób, którym to rozwiązanie bardzo się podoba, ale są też obawy o miejsca pracy.

W powiecie kartuskim powstało w ostatnim czasie wiele dyskontów – są niemal we wszystkich większych miejscowościach. Istnieją też lokalne sieci handlowe, więc ich również ograniczenie handlu będzie dotyczyć. To ważne zważywszy, że w niedzielę chętnych do zakupów nie brakuje. Jeżeli przepisy wejdą w życie w co drugą niedzielę zakupy będzie można zrobić w mniejszych sklepikach, w których za ladą staną właściciele. Taką możliwość projekt ustawy dopuszcza.

Zdjęcie ilustracyjne. fot.W.Drewka

Zebraliśmy opinie kilku osób na temat proponowanego ograniczenia handlu w niedzielę. Zachęcamy do dyskusji.

Jadwiga, Kartuzy
- Robię zakupy w niedzielę, często wyjeżdżamy z mężem w tym celu do Trójmiasta. Ale wydaje mi się, że byłabym się w stanie bez tego obejść. Jeżeli taki zakaz zostanie wprowadzony to trudno. Po prostu trzeba będzie się przestawić i zadbać o kupno podstawowych rzeczy w sobotę, albo w ciągu tygodnia.

Maria, Dzierżążno
- Jestem za ograniczeniem handlu w niedzielę. Myślę, że zaoszczędzę dzięki temu. Bywa, że wchodzi się do sklepu po przysłowiowy bochenek chleba, a wychodzi z pełną siatką zakupów. Nic się nie stanie, jeśli w co drugą niedzielę sklepy będą zamknięte.

Anna, Kartuzy
- Jestem zdecydowanie przeciw jakimkolwiek zakazom. Nie każdy ma możliwość zrobienia zakupów w ciągu tygodnia, albo w sobotę. Dla wielu osób niedziela to jedyna możliwość, by wybrać się na zakupy. Nie widzę nic złego w spędzaniu czasu w galerii handlowej, zwłaszcza gdy pogoda nie dopisuje. Można zrobić zakupy, zjeść rodzinny obiad w restauracji, pójść z dziećmi na plac zabaw czy do kina. Nie podoba mi się, że próbuje się nam coś narzucać.

Katarzyna, Żukowo
- Jestem zadowolona z tego pomysłu. Prowadzę niewielki sklepik, więc jeśli duże dyskonty czy galerie będą zamknięte, to ja mam większą szansę na zarobek w niedzielę. Bo przecież nikt nie zabroni mi stanąć za ladą w moim sklepie.

Maria, Kartuzy
- Wydaje się, że ograniczenie handlu w niedzielę to dobry pomysł, ale może wywołać też spore zamieszanie. Bo będziemy teraz pilnować, która niedziela wolna, a w którą sklepy będą otwarte? Nie wiem co o tym myśleć.

Tadeusz, Kartuzy
- Jestem za ograniczeniem handlu w niedzielę, ale powinno to zostać inaczej zorganizowane. Uważam, że lepszym rozwiązaniem byłoby ustalenie, że w niedzielę sklepy czynne mogą być na przykład do godz. 13.00. Moim zdaniem propozycja w obecnym kształcie się nie sprawdzi. A na pewno wpłynie niekorzystnie na ilość miejsc pracy w handlu.

Komentarze do artykułu Komentarze [103]

 • 41 20 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 3 przykazanie

  czas najwyższy dzień Pański z rodziną spędzić i odpocząć jak Pan Bóg przykazał

 • 20 40 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  ty durniu chcesz to sobe spędzaj z rodziną w czym problem ? Coraz bardziej wszystko ograniczają ale armia Jarka zawsze zadowolona.

 • 28 7 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jestem za!!!

  A ja nie robię zakupów w niedzielę :) Pracuję, czas więc ograniczony ale jak ktoś chce to widać się da czas tak zorganizować żeby zakupy zrobić w tygodniu :) Wiem zaraz oberwę... to nic docenicie ten zakaz :)

 • 36 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A może by...

  a moze by tak wprowadzić ograniczenie sprzedaży alkoholu np jak w Szwecji od 16 można kupić mocny alkohol w soboty i niedziele wgl nie kupisz alkoholu.
  to by pomogło społeczeństwu

 • 22 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aaaaa

  Jestem za

 • 27 24 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Podoba mi się

  Jestem za, nie zapomnijmy tylko pozamykać jeszcze na niedziele Szpitale, Policję, Straże pożarne itp., bo tam też pracują ludzie i chcieliby niedziele spędzić jak Pan Bóg przykazał, w gronie rodziny.

 • 25 22 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  A kto zabrania spędzać niedzielę tak jak się chce?? Nie powinno się nikomu nic zabraniać! To już było za komuny!
  Każdy ma wolną wolę i nawet Bóg ją dał człowiekowi!
  Jeżeli ktoś chce to idzie na mszę a jeżeli nie chce to nie idzie!
  Dla niektórych zakupy w niedzielę to konieczność. Państwo za bardzo wkracza w nasze życie! Może jeszcze kiedy wolno się śmiać, kiedy śpiewać itd....

 • 24 24 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kapitalista

  Taki zakaz to całkowity strzał w stopę. Jeśli pracodawca i pracownik chcą prowadzić biznes w niedzielę to tylko ich sprawa. Jeśli pracownik się godzi to też zarabia i gospodarka się rozkręca. PiS to obenie jedna wielka partia socjalistyczna.

 • 20 15 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jak najbardziej za...

  Handel w niedzielę rodzi szereg negatywnych skutków społecznych: kobiety (żony, matki) bardzo często spędzają w marketach cały dzień ciężko pracując i wtedy odbija się to na rodzinie: małżonku, dzieciach. W końcu jesteśmy myślącymi ludźmi i możemy zaplanować weekend i zrobić porządne zakupy wcześniej . Wiadomo że choroby, zdarzeń losowych nie da się przewidzieć, stąd też służby ratownicze niestety muszą pracować,
  Myślę, że zakaz ograniczy szerzący się problem alkoholizmu i wszelkiego rodzaju używek, bo rodzina będzie miała szansę spędzić razem czas

 • 22 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie robię zakupów w niedzielę

  Chociaż nie chodzę też do kościoła. To jest dzień odpoczynku od wszystkiego i dla rodziny.

 • 27 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jestem za ograniczniem

  W całej Europie, w cywilizowanych krajach jak my to mówimy, sklepy wielkopowierzchniowe są ZAMKNIETE, a tam tez ludzie pracują, maja dzieci..to dlaczego u nas , w podobno katolickim kraju, mają być otwarte.
  Bez przesady- kto chce, to sobie da radę i zrobi zakupy w sobotę...

 • 23 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beata Raciborek

  Wy przeciwnicy cwaniacy to usiądź na Kasię przez cztery niedzielę .to pogadamy Jestem za

 • 12 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beata Raciborek

  Przepraszam miało być kasę

 • 5 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beata

  ja tam i na Kasię mogę usiąść :-)

 • 6 27 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lil

  Nie chciały się uczyć to niech siedzą na kasie

 • 10 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jaaaa

  Niema jak niedziela spędzona w korkach a później w kolejkach do kasy bo ktoś zbiera durne punkty i jakieś karty zapomniał. Co my teraz będziemy robić ...?

 • 22 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CLEAR

  Mogą być zamknięte we wszystkie niedziele. Będzie spokojniej i bardziej rodzinnie:)

 • 16 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Student

  Większość studentów dorabia sobie w weekendy na życie. Moich rodziców nie stać żeby opłacać mi mieszkanie i utrzymanie wiec pracuje w każdy weekend i dorabiam sobie około 800 zł miesięcznie i z tego żyje. Tak funkcjonuje tysiące studentów w Polsce. Ci będzie po dobrej zmianie?

 • 16 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a jak jest w NIEMCZECH????

  I WSZYSCY SĄ ZADOWOLENI.

 • 16 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mama

  zacznijmy od tego co najcenniejsze RODZINA .

 • 19 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ornug

  w niemczech w soboty sklepy czynne są do godz. 14 max , o niedzieli nawet nikt by nie pomyślał.

 • 8 16 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dżon

  Ja jestem przeciwny jakimkolwiek zakazom ze strony państwa, państwo oraz kościoł powinno jedynie zachęcać do nie robienia zakupów w niedziele. To że ludzie straca prace was nie obchodzi co?

 • 5 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ mama

  "zacznijmy od tego co najcenniejsze RODZINA ."

  RODZINA RADIA MARYJA
  NA ZAKUPY W NIEDZIELĘ TEŻ CAŁĄ RODZINĄ

 • 13 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubie pracowac

  a mi sie wydaje ze skoro ludzie nie maja kiedy robic zakupów i przez takich durniow matki i zony musza isc do pracy to proponuje aby urzędy miasta gmin skarbowe celne tez byly otwarte w niedziele bo kiedy zwykly "kowalski" ma cos zalatwic skoro od pn do sob jest na budowie lub zone ma na kasie

 • 4 10 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nie lubie pracowac

  Co muszą!? nikt w Polsce nie ma prawa nikogo zmuszać do pracy w niedziele ! myslisz czasem?

 • 10 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cepen

  zamknąć cepeny to tez handel ......itp. .......

 • 15 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Edzia

  Jestem za zamknięciem sklepow w niedziele.
  Tak jak mają być otwarte sklepy spożywcze ,galerie w niedzielę to jest za tym żeby urzędy i biura też niech będą otwarte w niedzielę co fajnie bo ci którzy pracują w urzędach itp to mają wolne i im nie pasuje zamknąć sklepów w niedzielę ale robią do 15,16 godziny. To przecież czas maj na zakupy do 22 .A weekendy wolne i nie pasuje !!!! Każdy by chciał spędzić czas ze swoją rodziną . Bardzo się cieszę że niedzielę będą wolne!!!!

 • 12 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zoffia

  Super popieram !!!!
  Wolne Niedzielllle!!!!

 • 8 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  sklepy zamknąć a cepeny otwarte ok ale tylko do sprzedaży paliwa a nie art spożywczych papierosów i alkoholi

 • 7 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @nie lubię pracowa

  zielonego pojęcia nie masz co to znaczy jak ci żona o 7 z domu wychodzi bo musi iść do pracy bo niestety ale pracować trzeba i jak tylko będzie taka potrzeba głosowania to jak najbardziej będę za zamknięciem sklepów w niedziele nawet każda niedzielę w miesiacu

 • 18 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adblock Plus

  Proponuję jeszcze zamknąć wszystkie restauracje. Kelnerki też chcą mieć wolne niedziele.

 • 12 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # aga aga

  nikt nie broni nikomu otwórzcie swoje sklepy i pracujcie w niedzielę i spacerujcie po galeriach jak to lubicie, a nia każcie pracować innym. Macie 6 dni w tygodniu na zrobienie zakupów i nie rozumiem o co chodzi?A ktoś wyżej napisał że trzeba było się uczyć to by się nie siedziało na kasie?
  Ten ktoś to chyba naprawdę nie wie co pisze. Człowieku nie wszyscy mogą być po studiach tak jak Ty.....

 • 6 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Grzes

  To może restauracje i stacje benzynowe tez zamknąć? Tam tez pracują ludzie!

 • 9 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polak i katolik

  Niemce u siebie pozamykały a Nam w Naszym kraju każą zapie...alać.

 • 6 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # edek

  Stacje paliw też zamknąć, niedziela dzień wolny od pracy, a zatankujesz sobie w sobotę, ewentualnie sprzedaż tylko i wyłącznie paliwa ( przez okienko), a nie przyjeżdżanie sobie w niedziele na żarcie na cpn.

 • 7 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  Czyli wy możecie spędzać niedzielę jak chcecie ale inni MUSZĄ przyjść przyjść do pracy bo może wam się zachce zrobić zakupy.

  W końcu każdy ma wybór... niedziela w robocie albo z rodziną i poszukiwania nowej pracy.

 • 4 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czym

  Czym się różni pracownik sklepu od pracownika np. restauracji ?

 • 0 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # je...pis

  do roboty

 • 6 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  wszystko powinno być zamknięte albo właściciele sami niech pracują. nikt nie przestrzega przepisów a jak nie chcesz przyjść w niedziele albo święto to poszukaj sobie innej pracy. niedziela była jest i powinna być do tego aby iść do kościoła zjeść obiadek z rodzinka i razem spędzić czas i wcale nie trzeba szwedac się po galeriach żeby jakoś zlecialo

 • 7 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyrozumiały

  Niestety ale do pracy w niedzielę ludzie są zmuszani przez pracodawców bo mają umowę o pracę tak więc jak się nie podoba to się zwolnij ale niestety trzeba robić .. więc się nie dziwcie ze dużo osób na tym skorzysta i odpocznie bo handel jest najmniej płatna i wdzięczna praca A jak się komuś nie podoba to zawsze może pójść spróbować tyrac na okrągło przez tydzień po tygodniu bez żadnego wolnego to sam doceni ten jeden dzień wolny .

 • 13 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pracująca w weekendy

  Ja jestem za. Sama pracuję w handlu i wiem co to znaczy pracować w weekendy, nie mieć czasu dla rodziny, z mężem się nie widywać bo jak się z pracy przychodzi wszyscy śpią a gdy przychodzi weekend i możnaby go spędzić z rodziną to trzeba iść do pracy. Każdy kto ma rodzinę będzie za. Pisał ktoś u góry że się trzeba było uczyć, nawet po studiach ludzie pracują w biedronkach i innych supermarketach więc po co się wymądrzać !
  Ponadto macie rację urzędy niech w takim razie również otworzą w weekendy dla tych co pracują i nie mają czasu załatwić spraw w tygodniu.

 • 9 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  urzędasy do roboty w niedziele teraz wasza kolej a panie zza kasy do domciu

 • 5 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maja

  To niech też zamkną wszystkie restauracje, bary, pizzerie itp. Tam też ludzie pracują non stop!

 • 3 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W poniedziałek też ograniczyć

  bo wszyscy dojadają to co kupili przed weekendem (puste sklepy bez klientów, tak samo jak u fryzjera).

 • 6 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zamknąć nie zamknąć

  Jeśli pan ksiądz zamknie w niedziele to jestem za.

 • 5 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # realista

  Jak będą tak po kolei wszystko zamykać - bo przecież wszędzie ktoś pracuje - to się okaże że mamy dzień wolny, ale tak naprawdę nawet nie ma dokąd pójść, bo restauracja zamknięta, kino czy muzeum nie działa, pizzeria też, a i zatankować nie ma gdzie bo stacja benzynowa też ma wolne. To droga donikąd. I co będzie wszystkim lepiej? Nie sądzę. Zawsze tak jest, że żeby ktoś odpoczywał, ktoś inny musi pracować. Jak jedziecie w wakacje nad morze to cieszycie się urlopem, ale w barach i restauracjach ktoś musi zapr...ć żebyście mogli coś zjeść. Ale ludzie też chcą zarobić pieniądze i tak to działa, nie ma się na co oburzać.

 • 4 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  realista masz rację ale jeden dzień wolny przydałby się wszystkim a nie wierzę że nie zoorganizowalbys sobie niedzieli. można iść na spacer zagrać w grę w piłkę iść na gościnke spotkać się z sąsiadem bratem matka opcji jest bardzo dużo a nie trzeba iść do restauracji po kolejnego tłustego schabowego

 • 3 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  niedziela dniem świętym i należy go świecić i przede wszystkim iść do kościoła. Bóg właśnie w niedziele odpoczywał po stworzeniu świata

 • 2 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jestem przeciw

  Jestem matka, pracuje w ciągu tygodnia od poniedziałku do soboty od godziny 5-18 po pracy chce odpocząć niedziela to jedyny dzień w jaki mogę jechać z dziećmi do kina czy na zakupy. W soboty jak mam jechać gdzie do galerii 60 km, na zakupy godzinne? Oczywiście ze każdy chce wolna niedziele ale są młode osoby chętne do pracy nawet w weekendy można by dac prace tez takim osobom a starsi pracownicy zmiany niech maja..

 • 0 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do jestem przeciwna

  w takim razie pogadaj z szefem żeby dał ci wolna sobote a w zamian pojdziesz w niedziele.

 • 3 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  W takim razie trzeba zamknąć wszystko, restauracje rownież. Każdy chce wolna niedziele.. co do alkoholu, jak pan/pani którzy spożywają alkohol, to sobie tez go kupią w tygodniu Wiec co alkohol ma do wolnej niedzieli? Kupią go w tygodniu

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  no właśnie w tygodniu go kupią i tak dużo ludzi mogłoby kupić sobie różne rzeczy w tygodniu

 • 2 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tytus

  jak znam życie to powstaną wielkie meliny alkoholowe.

 • 6 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szpitale tez pozamykac!

  Lekarzom, pielegniarkom, salowym tez dac wolne! Ratownikom i kierowcom autobusow pkm i t d. Toz to tez ludzie ktorzy maja rodziny !

 • 6 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radek

  Służby to co innego, chodzi o zwykłą pracę.

 • 5 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  jedni komentatorzy nie mają pojęcia o co chodzi bo sami pewnie nigdy w niedzielę nie pracowali bo jest różnica uratować komuś życie a siedzieć na kasie i czekać aż jeden skacowany przyjdzie po jedno piwko bo go suszy.

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jest inne rozwiązanie

  Wystarczy wprowadzić specjalną stawkę godzinową za pracę w niedzielę. I pozamiatane. Po prostu właścicielowi dużych sklepów nie będzie się opłacało.

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  przepisy przepisami tylko kto się ich stosuje. wyżej babka napisała że pracuje od 5 do 18 od pn do sob to policz sobie ile ona godzin wyrabia. .

 • 2 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Efekt będzie taki, że część osób zostanie zwolnionych a pozostała część mniej zarobi.

  "Wystarczy wprowadzić specjalną stawkę godzinową za pracę w niedzielę. "
  W wielu dużych sklepach jest wyższa stawka za pracę w niedzielę i jakoś się właścicielom opłaca. Mało tego. Wielu pracowników chętnie przychodzi do pracy w niedzielę właśnie ze względu na dodatkowe wynagrodzenie.

  Jeżeli wam się nie podoba praca w niedzielę to po prostu zmieńcie pracę. Nikt was na siłę przy kasie nie trzyma.

 • 3 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anka

  Jak już ktoś wyżej napisał: super zamykamy, ale nie tylko sklepy; szpitale, policje, straże, restauracje...
  Niedzielne zmiany w pracy to zmiany/dyżury wpisane w dany zawód. Nikt nikogo nie zmusza do wyboru takiej pracy... A to, że jedni preferują niedzielne spotkania w parku, przed telewizorem czy właśnie w sklepie - to już indywidualna sprawa każdego z nas.
  Teraz to już człowiek nie ma możliwości wyboru, szkoda...

 • 7 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W dni postne tak samo !!!

  STOP handlowi - bo post, to post ... i kropka, koniec dyskusji !!

 • 4 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stefan

  Dlaczego nie wprowadzić zmianowości w urzędach, żeby były otwarte do 21 i w weekend !!!. A w szkołach obowiązkowo na początek do 15, po co dzieci maja odrabiać lekcje w domu np. Odrazu się znajdą miejsca pracy. A ludzie wykształceni nie musieli by siedzieć za kasą w biedrze i lidrze!!

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Klientka

  Gdzie zostały sklepy z uśmiechniętą obsługa, dumna ze swojego towaru, znająca swoich Klimtów itp. Tylko automaty zostały i to czasem ukraińskie >dzień dobry; do widzenie<...

 • 1 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # $$$$

  Ja lubię jeździć w niedzielę do galerii handlowych przy okazji zakupów na obiadek dużo jest takich ludzi jak ja i dla tego nie podoba mi się pomysł zamknięcia sklepów

 • 2 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kazi

  Wina Kaczora, nawet to że dziś pada deszcz to jego wina.

 • 4 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  założę się że osoby tu komentując które są za tym żeby te sklepy były otwarte to osoby które nigdy w niedzielę nie pracowaly. urzędasy do roboty macie problem jak w jedną niedzielę macie iść jak są wybory a teraz jakbyście mieli chodzić w każdą niedzielę to pewnie przed Sejmem byście tupali nogami

 • 5 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # $$$$

  ja pracuję cały tydzień i też chcę mieć szansę na zakupy i co z tego że w niedzielę koleżanka pracuje właśnie w niedzielę i nie jest to tak że pracuje każdą idą 2 razy w miesiącu a teraz boi się ze ją zwolnią bo wiadomo że w tej sytuacji będzie redukcja etatów

 • 4 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich

  Kto będzie chciał, to będzie chodził do kościoła i spędzi dzień...jak Bóg przykazał, a kto będzie chciał to i na zakupy zdąży, zresztą politycy wiedzą lepiej czego my, obywatele chcemy; może by tak zapytać zainteresowanych - obywateli, sprzedawców w marketach .

 • 1 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  twierdzę że ci jeżdżą w niedziele na zakupy to poprostu mają nudne życie rodzinne i brakuje im przyjaciół bo ja to wolę się spotkać ze znajomymi a i dzieci lepiej się pobawia z innymi dziećmi niż zamknięte w ciemnej sali w kinie czy wpychając skrzydełka z KFC hahahaha a w domu armagedon bo za dużo kasy wydane

 • 6 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jjj

  Jedna kobieta mówi że chce wolne żeby z rodziną na obiad do restauracji pójść.. a tam też ludzie muszą pracować..

 • 1 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Niedługo i tak będą tylko kasy samoobsługowe.

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lew

  Kiedyś sklepy były pozamykane w niedziele i można było wszystko sobie zorganizować a teraz ludzie nie potrafią nic zaplanować (nieudolność) ale przyjść wyżywać się i obrażać personel no w porządku Waszym zdaniem ?

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Florysta

  Popieram.
  Pozamykać także kwiaciarnie, jak ktoś jedzie w niedzielę na imprezę to niech kupi kwiaty w sobotę.

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wera

  Bardzo dobry pomysł WOLNE NIEDZIELE I ŚWIĘTA!!!!! W soboty można zrobić zakupy a nie spać.

 • 4 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  florysta dobrze piszesz i to mi się podoba. są święta że sklepy są zamknięte ustawowo i świat się nie skończył i teraz też by się nie skonczyl

 • 2 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nie lubię pracować

  czytając twoje komentarze widzę żę ty naprawdę nie lubisz pracować tylko jeździć tak jak piszesz w niedzielę na wyżerki do znajomych może idź do roboty to będzie cię stać żeby zaprosić gdzieś rodzinę w niedzielę a nie siedzieć z dziećmi na głowie u kogoś myślę że rodzinka się ucieszy z fajnego filmu w kinie

 • 2 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # były sprzedawca

  Co do tego, że wykształceni ludzie w sklepach nie pracują - bzdura totalna!
  Dlaczego ludzie pracują w niedzielę? - bo większość zatrudnia się w sklepie, albo zaraz po szkole, albo gdy jest sytuacja kryzysowa i wtedy nikt pracą w sklepie nie pogardzi.
  Czy to się opłaca? - najlepszy dowcip pod słońcem, ha ha, zazwyczaj nikt nie dostaje 200% dniówki. Prawda jest taka, że za najniższą krajową panie w niektórych sklepach pracują cały miesiąc na okrągło z jedną jedyną niedzielą wolną. Podoba wam się ten scenariusz? To proszę szukać pracy w sklepach, na pewno znajdą się etaty. Skąd rozpadające się rodziny? Mówią, że to wina mężczyzn wyjeżdżających zagranicę, a jaka jest różnica między facetem a kobietą pracującą cały miesiąc non stop nie mającą czasu dla męża i dzieci? Zacznijmy najpierw zmieniać Polskę a wtedy zacznijmy ściągać panów z zagranicy i będzie nam się żyło nieco lepiej.

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna

  Nareszcie ktoś wpadł na znakomity pomysł zakaz handlu w niedzielę, jestem za. Pracowałam w sklepie w soboty i niedziele na zmiany coś o tym wiem ile tracą żony, matki, dzieci w tych rodzinach tego czasu nigdy nie da się nadrobić.

 • 7 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piszecie

  Guzik prawda że będą zwolnienia ...... dziś niema ludzi do pracy nawet za 20 zł + ubezpieczenie

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @$$$$$$$

  To, ze twoja koleżanka pracuje co drugą niedzielę, nie znaczy ze wszyscy tak mają. ja znam ludzi , którzy pracują KAŻDĄ niedzielę.....muszą, a chcieliby wolne.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # http://www.pogodynka.pl/ostrzezenia

  !!!! (minimum 5 znaków) no dobra , !!!

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Di przeciwników wolnycch niedziel

  Łatwo jest wam mówić, ze w niedzielę powinny być otwarte sklepy, markety itd, zwłaszcza tym, którzy nigdy nie pracowali w niedzielę od rana do wieczora. proponuję zamienić role i teraz niech urzedy są otwarte w niedzielę, zeby ludzie, którzy zapierniczaja , tak jak jedna z pań opisanych wyżej od godz. 5 do 18, mogli załatwić urzędowe sprawy, których nie sposób załatwić bo paniusie w urzędach pracuja do 16.00 i maja wolne.

 • 3 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dlaczego????

  Dlaczego mamy tylko pozamykać sklepy wielkopowierzchniowe ???? Pozamykajmy w niedzielę też te małe sklepiki , stacje benzynowe , restauracje , szpitale ,tam też pracują kobiety , które mają dzieci , rodziny , jesteśmy przecież dumnym narodem , który podnosi się z kolan

 • 3 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaśka

  A co zrobią te kobiety , które zostaną zwolnione z pracy ???? Przecież zamykanie sklepów w niedzielę wiąże się z redukcją etatów??????

 • 2 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kaśka

  Nie koniecznie musi się to wiązać z redukcją etatów. Będzie większe zapotrzebowanie na pracowników w tygodniu i na kasach w np. Biedronce będą trzy kasjerki zamiast jednej ;)

 • 1 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # $$$

  U nas w biedronce wszystkie kasy pracują na okrągło a nie jedna

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak czytam

  Czytam i nie wierzę. Bardzo wiele osób pisze,że spędzają w niedzielę czas siedząc z dziećmi w kinie, czy w restauracjach itd. Pięknie. Tylko wystrarczy spytać dzieci w szkole, zwłaszcza te małe , jak spędzają czas z rodzicami - oj to się można nasłuchać !!!!

 • 1 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaśka do dlaczego

  Trzeba pozamykać jeszcze kina , kawiarnie , teatry, Będzie wesoło

 • 0 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bob xD

  Ja osobiście jestem neutralny i mi to obojętne. Chociaż zdarza się, że robię zakupy w niedzielę w galeriach, to nie robi mi to różnicy. Mogę jeździć w soboty. Albo wezmę wolny dzień w tygodniu i jadę. Jednak wydaje mi się, że redukcja etatów nieunikniona - głównie będzie to dotyczyć dyskontów i w galeriach. Poza tym kto każe pracować tym ludziom w takich sklepach? - wolna wola. Chcą tam pracować, to godzą się na pracę w niedzielę. A potem będzie płacz, że zwolnienia itp. Coś mi się wydaje, że będą petycje do rządu w przyszłym roku o redukcje etatów. Po śmiechu zawsze przychodzi płacz. Dla pocieszenia dodam, że Ukraińcy powoli wyjeżdżają dalej na zachód, więc może zwolni się kilka etatów w przyszłym roku ;)

 • 2 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ludzie ruszcie głową

  Ludzie pracują cały tydzień i jedynym dniem kiedy mogą zrobić zakupy jest niedziela. Jak ograniczą handel w niedziele to niech ksiądz broń Boże nie zbiera na tace -,-

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ludzie ruszcie glowa

  ty nią raczej nie ruszaj

 • 3 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # EWA

  W końcu będzie okazja odwiedzać , porozmawiać z ludźmi ( krewnymi , rodzicami) , a nie jeździć do biedronek ,lidlów czy innych centrów handlowych , a przede wszystkim pójść do Kościoła na Msze Św,zjeść dobry obiad ( w domu czy restauracji) ,pobyć z dziećmi , pójść na spacer czy do kina, teatru. Z tego dnia zrobi się istne święto rodzinne. Jestem Za Nieczynnymi CH w niedzielę. Pozdrawiam

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ble

  Nasz rynek pracy jest Chłonny i jeśli , ktoś straci z tego tytułu pracę to znajdzie z pewnością inną

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # za zakazem

  Jest tutaj wiele komentarzy w stylu - "nie mam kiedy zrobić zakupów". Czy to oznacza że te osoby pracują codziennie po 18 godzin? Markety są otwarte to 22 więc każdy zdąży w tygodniu zrobić zakupy. A ci co piszą że nie mają czasu to po prostu nie chce im się po pracy jechać na zakupy.
  Więc co innego "nie mam kiedy" a co innego "nie chce mi się".
  A co do sprawy osób które twierdzą, że przecież ludzie dostają pieniądze za pracę - to też najpierw spytałbym się osób które w niedziele pracują - raczej pracodawcy się ich nie pytają czy chcą pracować w niedziele, tylko narzucają im. Więc niech nie gadają głupot że nikt nie zmusza do pracy w niedzielę.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do florysta

  Kupić sztuczne na cały rok

 • 0 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @EWA

  Ty to z myśleniem masz problem co? Kto komu zabrania zyć tak jak piszesz?! Pracuję w niedzielę i nikt mnie do tego nie zmusza, jakbym z z szefem pogadał to mógłbym mieć wolne.

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie lubię pracowac

  do @ Ewa bo ty może poprostu nie lubisz spędzać czasu z rodzinka ba albo poprostu idziesz do pracy odpocząć bo po co żonie pomoc przecież sama da sobie rade

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wszystkich

  pomyślcie realnie Polski nie stać na takie zakazy,największe obroty galerie osiągają w niedziele,utargi dają większy wpływ z dochodów,jak dochodów nie ma nie ma podatku który idzie do budżetu państwa,proste wyliczenia...

 • 0 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  Skoro to wyrównanie za Europą .... to podnieście też płacę minimalną 4 czterokrotnie ale bez podnoszenia ZUSu dla przedsiębiorców

  PiSiaze odwalcie się od sklepikaży.. jak kler chce to niech sam ludzi od sklepów odwiedzin! Powodzenia

 • 0 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzy

  Kartuzy zostaną zaorane.... w niedzielę zakupów
  nie można będzie robić a w dzień powszedni sklepy otwarte do 17. Normalnie pracujący Kaszub co spocznie?

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Trudi

  Ci którzy chcą żeby w niedziele sklepy były otwarte , liczą tylko zyski dla państwa i dla siebie , a nie patrzą na osoby które pracują w niedziele . One też by chciały spędzić czas z rodziną .

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # viwldi

  za czasów PRL NASI rodzice wywalczyli wolną sobotę i był super
  wszystkie niedziele powinny być wolne od pracy . ludzie byli by bardziej życzliwi weseli
  teraz jest wariactwo chore wszystko.

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Spoko, damy radę

  @za zakazem
  Ile tych marketów masz otwarte do 22 w powiecie kartuskim?
  Załóżmy, że nie mieszkam w kartuzach, nie mam samochodu, zwykłe zakupy typu jedzenie nie jest problemem, problemem jest kupno innych rzeczy, drobnego wyposażenia domu, ubrań, rzeczy dla dzieci itd.
  Zamknięcie w niedzielę takich marketów, nie jest głupim pomysłem, może odżyja ponownie giełdy różnego rodzaju, na których mozna było kupic prawie wszystko, a które oblężenie przeżywały właśnie w niedzielę. Problemem jest to, że oprócz administracji państwowej oraz organy im podległe, nie pracują więcej niż 40 godz. w tygodniu, do tego soboty i niedziele przez 95% roku dla nich są wolne. Problemem jest to że zwykły obywatel nie pracuje na posadce 8 godz. na dobę do godz. 16 szał do 17, tylko często 10-12 a nawet 14 godz. A pracuje tyle, żeby zarobić 3-4 tyś zł na rękę, tu jest problem. Dla nich dzień roboczy zaczyna się standardowo od 6 a kończy po 19, po powrocie do domu, ogarnięciu się posileniu, sądzisz że chce się komuś jeszcze zasuwać do 3miasta do marketu, gdzie straci kolejna godzinę na dojazd? Otrzymanie dnia wolnego, ponoć nie jest problem, ale widziałeś minę pracodawcy, gdy mówisz mu że potrzebujesz wolne tego czy tamtego dnia? Jak by mu się ogromna krzywda działa. Oprócz zamknięcia marketów w niedziele, trzeba jeszcze zadziałać w temacie zakładanych przez ustawę przepracowanych 40godz. tyg. bo to jest dopiero fikcja.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.