Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Budżet gm. Kartuzy najwyższy w powiecie - przekroczył 218 mln zł

Opublikowany: 2017-12-29 11:04 Autor: Wojciech Drewka

Gmina Kartuzy może się poszczycić najwyższym budżetem wśród samorządów powiatu kartuskiego. Minimalnie mniejszy budżet ma gmina Żukowo, ale to właśnie te dwie gminy dysponują największymi środkami w powiecie kartuskim.

REKLAMA

 Reklama Bat

Radni gminy Kartuzy bez większych zastrzeżeń uchwalili plan finansowy na przyszły rok. Budżet jest pokaźny bo wynosi po stronie wydatków ponad 218 mln zł (218 165 738,65 zł). Dochody zaplanowano na poziomie 179 mln zł (179 220 661,65 zł), a deficyt na poziomie 39 mln zł, który pokryty zostanie z wolnych środków i obligacji.

Tak dużymi środkami gmina Kartuzy nigdy jeszcze nie dysponowała. Zdaniem burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego, jest to więc budżet historyczny.

- Wystarczy spojrzeć wstecz i porównać budżet gminy Kartuzy z początku tej kadencji by zobaczyć dlaczego mamy do czynienia z historycznym budżetem dla naszego miasta i gminy – mówił podczas ostatniej sesji. – W 2015 roku po stronie dochodów mieliśmy 107 mln zł, a po stronie wydatków 118 mln zł. Zadłużenie wynosiło wahało się na poziomie 54 mln zł. Biorąc pod uwagę dochody i wydatki planowane na 2018 rok, to widoczny jest bardzo duży wzrost. I to nie jest efekt wpływu środków z tytułu 500 plus, ale przede wszystkim ilości pozyskanych środków zewnętrznych na różnego rodzaju inwestycje. Ponadto zadłużenie gminy spadło do 39 mln zł, co daje nam spore możliwości w razie konieczności zaciągania zobowiązań.

fot.W.Drewka

W przyszłym roku wydatki na zadania inwestycyjne mają wynieść 66 mln zł. Ponad 5 mln zł zaplanowano na drogi, ale wśród ważniejszych inwestycji jest dokończenie węzła integracyjnego w Kartuzach, rozbudowa szkoły w Kiełpinie, rozbudowa kanalizacji sanitarnej w rejonie Dzierżążna, Mezowa, Kalisk i Kiełpina, budowa kanalizacji deszczowej w mieście, a także przebudowa stadionu w Kartuzach, czy zapowiadana już dawno budowa targowiska przy ul. Szkolnej.

Kartuscy radni bez dużego entuzjazmu wypowiadali się o planie finansowym na przyszły rok, bo jak powiedział wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Duszyński, gmina w ostatnich latach proporcjonalnie do budżetu sporo przeznaczała na inwestycje. Z kolei przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pryczkowski zwrócił uwagę, że nie udało się uniknąć „falowania budżetu”.

- To już kolejny raz, gdy na koniec kadencji budżet jest bardzo duży, ale później następuje spadek i nie mamy środków adekwatnych do potrzeb – powiedział

Burmistrz Kartuz podkreślał natomiast, że w ciągu ostatnich dwóch lat gminie udało się pozyskać około 62 mln zł środków unijnych na inwestycje już zrealizowane i będące w trakcie realizacji. To sprawiło, że Kartuzy zostały dostrzeżone w dorocznym rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”, w którym brano pod uwagę liczbę nowych projektów inwestycyjnych, wartość podpisanych umów oraz środki unijne w budżecie gminy (w grę wchodziły dane z 2016 roku). Gmina Kartuzy została sklasyfikowana na 12 miejscu w Polsce wśród gmin miejsko-wiejskich. Wśród gmin wiejskich na 18 pozycji w Polsce znalazła się Stężyca.

Komentarze do artykułu Komentarze [23]

 • 9 21 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  Brawo Panie Burmistrzu

 • 14 8 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bolek

  Super 62 miliony ze srodkow unijnych,a ja cos slyszalem o Polexicie.Fajnie machac szabelka.a druga reke wyciagac po kase...

 • 15 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Jakoś wieś nie odczuła dobrej kondycji finansowej gminy. Jakiś plac zabaw, czy boisko zmodernizowane nieznacznie. Czy może kilka metrów chodnika położonego na raty z Bożej Łaski. chyba trzeba przypomnieć włodarzom kto ma w połowie wpływ na to , że siedzicie na stołkach. Dzięki wsi!!! Cieszy się stanowiskiem również obecny burmistrz. Wiadomo, że w mieście jest więcej firm ale na niektórych wsiach też jest nie żle. Jest dużo różnych firm prowadzących działalność gospodarczą, firmy transportowe, budowlane itp, itd... Podatki od nieruchomości płacimy wszyscy . A co z inwestycjami na wsi? Takimi, że ludzie mogliby się cieszyć na lata??? Gdzie drogi dojazdowe? Nawet te powiatowe są w dramatycznym stanie , Praktycznie wszystkie do zrobienia od nowa. Ale władze szczycą się tylko jak w mieście coś się zmienia i dzieje. Wielka szkoda! Myślę, że w wyborach wieś weżmie to pod uwagę.

 • 9 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyborca

  Po co taka ekscytacja? Papier przyjmie wszystko:) Liczy się wymierny obraz a nie liczby przedstawione przez włodarza. Patrzmy co i ile mamy dzięki włodarzowi a nie podniecajmy się jakimiś tabelkami i wyliczeniami. W tej gminie nie mieszkają ludzie pozbawieni wiedzy i świadomości. Wiemy co można przedstawić na papierze. No i dobrze by było gdyby wszyscy się cieszyli . Mieszkańcy wsi również nie tylko mieszkańcy Kartuz, którzy też są podzieleni. Dla mnie wcale nie jest dobrze ani tak wesoło.

 • 14 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  Ciekawy jestem ile środków z tej puli zostanie przeznaczone na tereny wiejskie jak dotychczas z mizernym skutkiem .Gmina Kartuzy juz teraz powinna ogłosić ile pieniędzy przeznaczy na Solectwa na inwestycje a jest dużo do zrobienia przedewszystkim infrastruktura drogowa która jest w złym stanie

 • 3 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zadowolony mieszkaniec wsi

  Jestem bardzo zadowolony z budżetu, z budowy kanalizy do Kiełpina - bo sporo zaoszczędzę na rachunkach. Kartuzy dalej rozwijać!

 • 7 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brodnica

  a nam obiecuja kanalize od 10 lat i dalej nic

 • 7 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ wyborca 2

  A w Staniszewie nic sie nie dzieje drogi przez wies jak nie ma tak nie ma szambo leci na publiczna droge nic z tym nie robia wioska to nie tylko okolice gimnazjum o reszcie wioski to sie zapomina juz nie raz interweniowno w sprawie drzew od hydroforni zeby zrobic wycinke bo zaslaniaja te pare lamp ktore tam jest zamiast oswietlac ulice to oswietlaja drzewa zenada a tez placimy podatki a nic z tego nie mamy zapamniana wioska niech wlodaze przeznacza jakas pokazna kwote i doprowadza te wioske do xxl wieku niech pokaza ze gmine w koncu na to tac

 • 5 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Papier

  Papier wszystko przyjmie nawet bzdury

 • 9 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  Czego ekspres kaszubski boi się prawdy ze usuwacie komentarze z swej strony. Prawda w oczy kole

 • 5 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # statystyki

  inwestuje się w te miejscowości, które płacą podatki. Staniszewo nie zarabia nawet na siebie

 • 8 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # burmistrzu

  A w tym budżecie 40 mln. to 500 plus. Nie ładnie manipulować mieszkańcami

 • 6 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do zadowolonego

  A pamiętasz że MGG podłączył Kiełpino do Somonina? Gdyby nie dokumenty p.Lehman z poprzedniej kadencji to nic by nie było. On tylko podpina się pod pracę innych.

 • 7 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Dochód gminy nie jest zasługą Burmistrza tylko ludzi mieszkających w gminie.Burmistrz o dwojgu imion tylko nieudolnie je wydaje

 • 5 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # yakko

  no cóż, przed wyborami samorządowymi budżety zawsze największe

 • 3 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Targowisko

  znowu gmina chce ponieść koszty na targowisko,kiedy to się skończy,nie lepiej by było dwa razy w tygodniu zamknąć ul.Dworcowa dla ruchu i zezwolić na sprzedaż z samochodów,namiotów tak się robi w większości miast,miasteczek europejskich,to jest opłacalne dla obu stron,nie ma takiej potrzeby żeby wydawać kolejne pieniądze jak wiadomo ten ruch na targowisku rolniczym jest tylko we wtorek i piątek,zgodę wydać na sprzedaż płodów rolnych,używanych rzeczy,regionalnych produktów spożywczych i innych oraz małej gastronomii,z zakazem dla produktów nowych,których w okolicznych sklepach nie brakuje,straż miejska zamyka ruch do godz 15 a kasa na targowisko zaoszczędzona,a nie wydana na ten niewypał z ulami tego już nic i nikt nie uratuje

 • 11 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Mieszkaniec wsi

  To prawda, express kaszubski wciąż usuwa niewygodne komentarze ale takim działaniem tylko kumulują niezadowolenie wyborców . Przecież i tak mówi się o pewnych sprawach i wcześniej czy póżniej dojdzie do konfrontacji.

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adam

  226 mln budżet Żukowa. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Andrzej

  O B W O D N I C A !!!!!!! @$!@#$!@#$

 • 4 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NowoczesneZOMO

  budżet z wielkim kredytem, ale "sukces" zombusia z pod budki. I 4 lata do zacofania. Gratulacje.

 • 4 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mini pytanko do włodarzy.

  Kilka lat temu rozkopano 2 ulice, aby położyć rury do gazu ziemnego w Kartuzach i wspominano, że będzie jakiś dalszy ciąg tej inwestycji. Potem ani mru mru na ten temat. Gotowanie i ogrzewanie gazem przewodowym przybliżyłoby Kartuzy do cywilizacji XXI wieku.

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  Oni
  Również
  Mogą
  Obliczyć

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MGG

  Golunski tylko inwestuje w miasto i w to z czego ma zysk. Solectwa ma gdzies , tam tylko wiatr hula. A inwestycje to zasluga poprzedniej burmistrz. Lepiej niech poda ile inwestycji przygotowanych przez poprzednikow skasowal - wyladowaly w kodszu. Ile inwestycji przewartosciowuje celowo, dlaczego trzeba sie zastanowic. Zadluzyl gmine na kolejne 30 mln.
  W solectwach nic nie robi , ewentualnie bylejakie plyty jumbo lub asfalt 5cm na szerokosci 3m az!.
  Zniszczyl targowisko - bo mu smierdzialo, zniszczyl wystroj ronda - bo to nie on go zrobil, zato jest specem w budowie fontann za 1,5mln.Kolesiostwo i uklady sa na pierwszym miejscu.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.