Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Pracownicy z zagranicy chcą się integrować z mieszkańcami regionu

Opublikowany: 2017-12-07 13:04 Autor: Wojciech Drewka

Nowym zasadom zatrudniania cudzoziemców poświęcone było spotkanie informacyjne dla pracodawców zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach. Z najnowszych danych wynika, że większości pracowników zza wschodniej granicy podobna się w Polsce i w naszym regionie z którym chcieliby się związać na dłużej.

REKLAMA

 Reklama Bat

Analizy zaprezentowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku wskazują jednoznacznie, że w najbliższych latach rynek pracy będzie się sukcesywnie kurczył. Pierwsze tego symptomy widać już dzisiaj, ale rąk do pracy z roku na rok będzie coraz mniej. I to nie jedyny problem. Prognozy wskazują na to, że z czasem na jedną osobę czynną zawodowo przypadać będzie jeden emeryt.

fot.W.Drewka

W tej perspektywie napływ pracowników z zagranicy będzie miał ogromny wpływ nie tylko na lokalny rynek pracy, ale i całą gospodarkę. Z badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy wśród przybyszy ze wschodu wynika, że są oni bardzo pozytywnie nastawieni do Polski i naszego regionu. Większość uczestników badania wiąże swoją przyszłość z Pomorzem.

Pracownicy z zza wschodniej granicy, uczestniczący w badaniu, wskazuje na potrzebę integracji z lokalną społecznością, nie chcą się czuć obco. Co ciekawe, nieco inaczej wygląda to z perspektywy mieszkańców woj. pomorskiego. 38 proc. ankietowanych nie czuje potrzeby integracji z obcokrajowcami. Zainteresowanych jest 15 proc. badanych, zaś 45 proc. jest otwartych na kontakt.

fot.W.Drewka

Podczas spotkania przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz instytucji kontrolnych informowali zaś o nowych zasadach zatrudniania cudzoziemców. Jedyną z nowych form zatrudnienia jest zezwolenie na pracę sezonową, które dotyczy rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki. Wprowadzono też szereg nowych obowiązków dla pracodawców, a wśród nich nich m.in. odpowiedzialność odszkodowawczą wobec pracownika z zagranicy.

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [17]

 • 9 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rcs

  ukrainizacja Polski idzie pełną parą "Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji, bo praca tu będzie się opłacać " wypychanie Polaków za granicę trwa w najlepsze

 • 8 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # # rcs

  nie przesadzaj, pełno cudzoziemców w tym i Polaków pracuje w GB czy w Niemczech i co ? te gospodarki upadają ?

 • 7 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polacy wyjeżdżali i nadal wyjeżdżają

  bo wielu z nich nie stać na życie w kraju przy ich zarobkach głodowych. Ten sam powód mają przyjeżdżający do nas, bo ich zarobki nie pozwalają nawet na wegetację (nie mówiąc o życiu).
  Poza tym u nich ciągłe podwyżki wszystkiego są wielokrotnie wyższe od naszych ciągłych podwyżek. U nas niełatwo, zaś u nich FATALNIE. Trzeba zrozumieć szarego człowieka, który się ratuje jak może ! Poza tym wypełniają u nas brak rąk do pracy. Taka sytuacja jest korzystna dla nich i dla nas.

 • 4 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ rcs

  Taaaak, a poza tym ziemia jest płaska, a nad jeziorem Loch Ness przelecieli kosmici, więc tamtejszy potwór wystawił łeb i wciąnął ich do jeziora. To było zaplanowane przez ufoludków żyjących między nami, którzy udają ludzi .......

 • 7 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pracuś

  Wielu ze Wschodu ma polskie korzenie.

 • 4 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rcs

  widze, ze na ciebie też już czas....kocborowo polecam ;)

 • 5 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Fajnie było?

 • 1 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Do powyżej

  To Ty to mówiłeś, jak wyszedłeś z innego domu z kratami. Pomyliło Ci się?

 • 2 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # moje zdanie

  Moim zdaniem przyjeżdżanie pracowników z Ukrainy jest korzystne niemal wyłącznie dla pracodawców, gdyż bez Ukraińców byłaby większa presja płacowa na pracodawcach. Polacy by więcej zarabiali, bo tylko w ten sposób można by było znaleźć ludzi do pracy.

  Oczywiście pracodawcy twierdzą, że podniesienie pensji spowodowałoby to, że cena produktów by wzrosła. Tak do końca nie jest. Mamy otwarty rynek, dlatego lokalny polski rynek nie może dyktować cen. Jeśli Polacy chcą podnieść cenę czegokolwiek, sprowadza się ten produkt z zagranicy. Tam wcale nie jest dużo drożej. Czasem nawet jest taniej.

  Dobrym przykładem na niemożność podnoszenia w Polsce cen mamy w przypadku truskawek. Dawniej były lata takie, że ceny szybowały do zawrotnych poziomów. Od wielu lat jest to niemożliwe, bo polska truskawka konkuruje np. z truskawką holenderską.

 • 5 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ moje zdanie

  No i niedługo nie będziemy mieli w ogóle własnych truskawek, bo lepiej sprowadzić skądkolwiek tańsze, niż mieć tańsze koszty zbiorów. Proponujesz zamykanie firm produkcyjnych i usługowych, bo lepiej importować wszystko co się da ? Pokazujesz zupełny brak zrozumienia jak prawidłowo powinna funkcjonować gospodarka kraju. Wszyscy mamy zostać wyłącznie konsumentami CUDZEJ pracy i CUDZEJ produkcji ??? Nawet ciupagi sprzedawane w Zakopanem są produkowane w Chinach. Paranoja ... a ty do niej namawiasz ?

 • 0 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rozpizducha gospodarki

  jest wtedy gdy pieniądz jest wywożony, nieważne czy przez prezesow czy gastarbajterów... ta praca się należy Polakom, tutejszym, jak zwał tak zwał, bo zarobiony przez nich pieniądz zostaje tu na miejscu... w tym samym powiecie, gminie. Kto tego nie rozumie, ten głąb nie rozumiejący kolonializmu.

 • 1 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a że rząd PO

  wypędził 2 mln Polaków na zachód, to ówże powinien siedzieć (bo kara śmierci jest u nas niedostępna), a owe 2 mln Polaków powinni wrócić. No chyba że sobie aż tak nagrabili, że nie mają do kogo wracać?????

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ rozpizduch buraczany

  Postaraj się używać móżdżku, mimo że bardzo malutki on chyba jest.
  1) Wszyscy (rządzący, przedsiębiorcy i ekonomiści) trąbią od dawna, że naszej gospodarce brakuje POLSKICH rąk do pracy, dlatego jej rozwój jest zagrożony.
  2) Pracownicy z Ukrainy zarobione pieniądze w większości wydają u nas na miejscu na swoje tutejsze koszty utrzymania, a to co im zostaje, to też przeznaczają na zakupy dla swoich rodzin za wschodnią granicą, bo u nas wszystko jest tańsze niż u nich (ciuchy, meble, materiały budowlane, samochody itd.) - nie wspominając o lepszej jakości i większym wyborze. Dlatego wolą wysyłać towary TUTAJ kupione (nawet różne produkty spożywcze), bo to się bardziej kalkuluje. Natomiast przed powrotem z odwiedzin w swoim kraju kupują benzynę, papierosy i wódę, bo tylko te trzy rzeczy są u nich tańsze. Słuchaj, czytaj i spróbuj myśleć - a wyjdzie ci to na dobre ! Nie bądź całe życie baranem. Porozmawiaj z Polakami mieszkającymi za granicą oraz z Ukraińcami pracującymi w Polsce - oni na pewno rozjaśnią ci w twojej ciemnej główce.

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Drewka weź do siebie paru

  Daj przykład integracji

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chętny

  Ja by siem z tom jednom blondynkom na sali zintegrował. Tylko, czy ona ma ąktualne świadectwo lekarskie. Jak nie to się kupi podróbke.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rysiek

  pamiętaj nigdy nie pracuj u kaszeba nie daj żyć czarownicy

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sebek

  a ja nie chce sie z nimi asymilować i spouchwalać.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.