Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Przodkowo. Jest budżet na 2018 r. Priorytetem - inwestycje

Opublikowany: 2017-12-27 09:25 Autor: Magda Dzienisz

Radni gminy Przodkowo uchwalili przyszłoroczny budżet. Wójt Andrzej Wyrzykowski podkreśla, że plan finansowy jest rozwojowy, zakłada tez sporo inwestycji, m.in. kanalizacyjnych, wodociągowych, drogowych i oświatowych. Aby sfinansować te zadania gmina zamierza wyemitować obligacje w kwocie 10 mln zł. Wzrośnie też dług gminy - na koniec 2018 r. wynieść ma prawie 40 proc.

REKLAMA

 Reklama Bat

Budżet gminy Przodkowo zakłada dochody w kwocie 52,5 mln zł, a wydatki blisko 56 mln zł. Deficyt budżetu w kwocie 3 mln 248 tys. zł pokryty ma być przychodami pochodzącymi z wpływów z emisji obligacji. W 2018 roku gmina planuje wyemitować obligacje w wysokości 10 mln zł, a przeznaczone będą na planowane w budżecie inwestycje.

- Jest to bardzo dobry budżet, rozwojowy. Poziom zadłużenia wzrosnąć ma co prawda do 40 proc., ale jest to bezpieczny poziom przy naszym tempie rozwoju – mówi wójt gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski – To normalne, gdy chcemy realizować tyle inwestycji, które zakładamy w przyszłym roku. Dodam, że opierają się one na pozyskanych środkach, a dofinansowania mają wynieść 50-85 proc. Nasza gmina rozwija się, a inwestycje, które będziemy realizować, są na wiele wiele lat.

fot. archiwum/M. Dzienisz

Łącznie na inwestycje gmina zamierza przeznaczyć około 23 proc. budżetu.

- Kładziemy nacisk na inwestycje kanalizacyjne, a także na drogi. W przyszłym roku będziemy kłaść bardzo dużo płyt Yomb, także przy wsparciu mieszkańców sołectw. Mamy nadzieję ukończyć też rozbudowę szkoły w Pomieczynie we wrześniu 2018 r. – wymienia wójt gminy Przodkowo.

Najważniejsze przyszłoroczne inwestycje to m.in. rozwiązanie gospodarki ściekowej w gminie Przodkowo poprzez wybudowanie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Kobysewo, Pomieczyno, Hopy, Smołdzino, Kawle Górne, Młynek, Kosowo; modernizacja przepompowni w Przodkowie przy ul. Na Skarpie, rozbudowa sieci wodociągowej w Gminie Przodkowo, modernizacja odcinka drogi Pomieczyno – Otalżyno, zakup wiat przystankowych, rozbudowa drogi gminnej Tokary – Kczewo, przebudowa drogi gminnej w Pomieczynie, modernizacja dróg i ulic oraz chodników w gminie, zakup płyt YOMB, wykup gruntu na mienie gminne, budowa ścieżki rowerowej Warzenko – Tokary w ramach projektu „Kaszubska trasa rowerowa”.

Zadłużenie Gminy na koniec 2017 roku będzie wynosiło 17.675.077,56 zł, to jest 35,38%, natomiast na 31.12.2018 roku będzie wynosiło 20.923.529,42 zł, czyli 39,83%.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [8]

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 40% ponad stan w kasie ??

  To tzw. hulaszczy tryb zycia i co rok bardziej ... Buchalter na emeryturze.

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec Przodkowa

  Czegoś tutaj nie rozumiem. Wydatki w 2018 roku mają wynieść 56 mln zł, z czego 23% (czyli prawie 13 mln) budżetu ma być przeznaczone na inwestycje... to może mi ktoś wytłumaczyć na co pójdzie pozostałe 43 mln zł? Priorytetem inwestycje? Chyba nie do końca...

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec Przodkowa

  Bieżące wydatki to np utrzymanie szkół, zasiłki z GOPS (500+), opłacenie energii za oświetlenie uliczne, naprawy kanalizacji czy wodociągów. Wystarczy zajrzeć do projektu budżetu.

 • 0 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ten budżet

  to jedna wielka ściema taka jak ten wójt. Inwestycje, wszelkie inwestycje to nowe miejsca pracy. Budowy dróg i kanalizacji to rutynowe modernizacje należące od zawsze do statutowych zadań samorządu. Wójcie nie bujaj. Nie miałeś i nie masz żadnej koncepcji na pozyskania inwestorów, którzy by chcieli z tobą współpracować .

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gmina suleczyno

  a czy ktoś wie co uchwaliła radna gminy suleczyno na 2018 bo redaktorzy eksprasa kaszubskiej nie są zainteresowani tym tematem a gmina jak każda

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tobia

  Szkoda ze znowu wójt nie pomyślał o chodniku z zależa do pomieczyna na najważniejsze rzeczy nie ma kasy,dziwne

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec tokar

  Zapraszamy wójta zeby pojezdzil troche droga z Warzenka obok ogrótków dziłkowych do Nowych Tokar przez las to jak jest bystry to zobaczy wczym jest problem . A broboszcz poczeka z nowymi kwiatami i inymi zbiórkami albo z nowym dachem.Czas pomyslec o drogach wójcie w Warzenku nieda sie przejsc pieszo błoto dziury woda czas sie wziasc do roboty żeby wygrac wybory .

 • 0 0 1 tydzień temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mieszkaniec tokar

  Zapraszamy do księgarni po słownik ortograficzny, a tymczasem droga obok "ogrótków" poczeka

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.