Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Ubezpieczenie flotowe – czyli jakie?

Opublikowany: 2017-12-07 13:26 Autor: nadesłane

Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie definiują pojęcie floty. Najważniejsza dla nich jest bowiem ocena ryzyka ubezpieczeniowego opierająca się m.in. na częstości i liczbie szkód, wartość średniej szkody i wypłaconych odszkodowań, zaś liczba pojazdów ma mniejsze znaczenie.

Kiedy stajesz się posiadaczem prywatnego pojazdu, kwestia ubezpieczenia nie wydaje czymś skomplikowanym. Wystarczy tylko zapoznać się ze standardowymi polisami ubezpieczeniowymi. Co jednak zrobić, gdy się jest przedsiębiorcą, który nagle zostaje właścicielem np. kilkunastu samochodów firmowych? Na co w tym przypadku najlepiej zwrócić uwagę? I ile trzeba mieć pojazdów, by można było mówić o flocie?

Obowiązkowe OC

Tak jak w przypadku innych ubezpieczeń komunikacyjnych, tutaj również istnieje obowiązkowe OC. Jeśli szukamy dodatkowej ochrony na wypadek kradzieży auta czy uszkodzeń z własnej winy – przyda się również AC. Przy szacowaniu kosztów ubezpieczenia duże znaczenie ma historia używanych przez firmę pojazdów z przynajmniej trzech ostatnich lat, ich wiek i pojemność, a także profil działalności firmy oraz przeznaczenie użytkowanych aut. Dla firm ubezpieczeniowych liczą się także działania przedsiębiorstwa w zakresie ograniczania ryzyka i polityka prowadzenia floty. Często niestety zapomina się o zapewnieniu odpowiednich warunków pracy kierowcom, chociaż ich kondycja wpływa na liczbę wypadków spowodowanych zmęczeniem lub zaśnięciem. PIP w swoim sprawozdaniu z działalności pracy w 2016 r. porusza m.in. kwestię czasu pracy kierowców, przerw, jakimi dysponują oraz odpoczynku. Niestety ciągle zdarzają się takie nieprawidłowości jak brak zapewnienia odpowiedniego dziennego czasu odpoczynku, zatrudnianie kierowcy powyżej 10 godzin w ciągu doby, w przypadku, gdy praca wykonywana jest w porze nocnej, a także nieprzestrzeganie limitu dziennego czasu jazdy (źródło:http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/EC062A4D62ED2DD6C1258154002DBF51/%24File/1703.pdf )

Różne warianty ubezpieczeniowe

W sieci można dziś znaleźć wiele ofert firm, które zapewniają różne, zindywidualizowane produkty ubezpieczeniowe dla osób prowadzących działalność jednoosobową lub korporacyjną. Trzeba je tylko dokładnie przeanalizować. Na przykład propozycje dla taksówek można wyszukać w ofercie Insurance Factory – przedsiębiorca ma do wyboru m.in. wariant ochronny wystawiany na pojazd, którym kieruje jeden kierowca lub – alternatywnie – taki, w którym liczba kierowców nie ma znaczenia. Cała oferta dostępna jest na stronie https://www.insurancefactory.co.uk/taxi-insurance

A jeśli chodzi o samo pojęcie floty – nie ma jednoznacznej definicji. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają minimalną granicę na 10 aut, a inne – na 5. Najważniejszym elementem polisy flotowej i tak jest ocena ryzyka bazująca na wartości pojazdów i wielkości szkód z OC oraz AC, zazwyczaj z ostatnich 3 lat.

fot.nadesłane