Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Żukowo. Rekordowy budżet na 2018 r. Aż 65 mln zł na inwestycje

Opublikowany: 2017-12-29 10:53 Autor: Magda Dzienisz

Prawie 218 mln zł wyniosą wydatki gminy Żukowo w 2018 r. Z tego 65 mln zł pochłoną inwestycje. Do najważniejszych należeć będzie m.in. budowa węzłów integracyjnych w Żukowie i Rębiechowie. - Jest to jeden z najwyższych budżetów w powiecie i jeden z najwyższych w kraju, jeśli chodzi o strukturę takiej gminy jak nasza - mówił Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa.

REKLAMA

 Reklama Bat

Przyszłoroczny budżet to najwyższy plan finansowy w historii gminy Żukowo, zakłada 217 mln 677 tys. zł po stronie wydatków i 197 mln 216 tys. zł po stronie dochodów. Między innymi kwestia deficytu budżetowego wzbudziła zaniepokojenie radnych klubu Porozumienie Samorządowe dla Kaszub. Jerzy Formela, przewodniczący klubu, podzielił się spostrzeżeniami i wątpliwościami, zawnioskował także o zwiększenie środków na poprawę infrastruktury drogowej w gminie.

- Wydatki ogółem przewyższają dochody o około 21 mln zł. Jak wiadomo, zamierza się pokryć deficyt przez kredyt i obligacje. Wydatki majątkowe to 65 mln zł. To najwyższy budżet i środki przeznaczone na inwestycje. Nasuwają nam się pytania, co wpłynęło na tak znaczny wzrost dochodów? Czy ten duży deficyt nie stanowi zagrożenia dla płynności finansowej gminy? W jakim stopniu na dzisiaj są zaawansowane przygotowania do przyszłorocznych zadań inwestycyjnych? Wiemy dobrze, że budżety wszystkich gmin w tym roku są zdecydowanie wyższe niż w latach poprzednich. To pokazuje, że każda gmina będzie chciała zrealizować w większym stopniu swoje zadania inwestycyjne. Wiemy, że ten rok obfitował w kłopoty, jeśli chodzi o wykonawców, m.in. o ceny oferowane w przetargach – mówił.

Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa, w odpowiedzi przedstawił poziom zadłużenia gminy w poprzednich latach. W 2015 r. wynosiło ono 45 proc., w 2016 r. spadło do 32 proc, w tym roku wyniosło 25 proc. W roku 2018 wynieść ma 33 proc.

fot. Magda Dzienisz

- W tym roku mieliśmy plan emisji obligacji w wysokości 9 mln zł. Nie wyemitowaliśmy ich. Roczny procent obsługi zadłużenia w 2018 r. wynosić będzie niewiele ponad 5 proc. To nie jest żadne zagrożenie. Sytuacja naszej gminy jest dobra, wysokość dochodów jest wyższa niż wydatków bieżących. Planujemy wyemitować obligacje, ale nawet jeśli ceny wzrastają, to zakładam, że część środków zostanie nam z 2017 r. Zaplanowane dochody nie są wygórowane. One są na racjonalnym poziomie – mówił włodarz Żukowa. – Jesteśmy gminą, która będzie miała budżet jeden z najwyższych w kraju w porównaniu do struktury takich gmin. Będziemy realizować sporo inwestycji z dofinansowań unijnych. 46 mln zł to dofinansowanie unijne – węzły integracyjne czy rewitalizacja centrum Żukowa.

W 2018 r. około 30 mln zł przeznaczonych ma zostać na szeroko rozumiany transport, także na drogi. Będą też inwestycje kanalizacyjne i wodociągowe – m.in. w Baninie i Rębiechowie powstać ma zbiornik retencyjny.

- Ten rok pokazał, że za szybkością rozwoju niektórych miejscowości nie nadąża infrastruktura. Te kwoty, które zostaną zainwestowane, znacząco poprawią sytuację – mówił włodarz Żukowa.

Najważniejszymi inwestycjami będą węzły integracyjne w Żukowie i Rębiechowie, a także powstanie szlaków kajakowych. Planuje się także wykonać kompleksową modernizację budynku Urzędu Gminy, która wynieść ma 950 tys. zł. Ważnym przedsięwzięciem ma być również budowa sali gimnastycznej w szkole w Miszewie (3 mln zł) czy rewitalizacja starego centrum Żukowa (10,5 mln zł).

- Nie sposób w budżecie zawrzeć każdego wniosku, a mieliśmy ich ponad 200. Ten 2018 r. będzie wyjątkowo nastawiony na wykorzystanie szans. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, że stracimy dofinansowanie. To budżet proinwestycyjny, a także nie zapominający o sprawach społecznych – podkreślał Wojciech Kankowski.

fot. Magda Dzienisz

Plan finansowy pochwalił radny Albin Bychowski określając go jako „ambitny, napięty, ale możliwy do zrealizowania”. Wszyscy obecni radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem przyszłorocznego budżetu.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [73]

 • 12 13 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  Panie Kankowski najwyższy budżet w powiecie ma gmina Kartuzy

 • 12 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  budżet jest wysoki łacznie z 500+ proszę podać kwotę ile to mln wpada do budżetu z tytułu 500+ ?
  zadłużenie Gminy proszę podać czy obligacje mają wpływ na wysokość zadłużenia ?

  W 2015 r. wynosiło ono 45 proc., w 2016 r. spadło do 32 proc, w tym roku wyniosło 25 proc. W roku 2018 wynieść ma 33 proc.

  spłata długu zmalała bo 500 + swoje robi jak ogół budżetu gminy ?

 • 14 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do ???

  Zgadzam się... tez chce wiedzieć jaka kwota wpada do budżetu ż programu 500+
  Poza tym ten budżet to niestety (gdyż nie jestem zwolennikiem polityki PIS) zasługa partii pod i programu 500+
  Polityka to obłuda i hipokryzja niestety

 • 16 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  jedno co cieszy to fakt że za rok wybory i tej ekipie dziekujemy myslę że nasąpi zmiana?

 • 11 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja z Żukowa

  Gratulacje za prognozy . Miejmy nadzieję , że tak się uda . Panie Burmistrzu , Żukowo wieś dalej jest w poszanowaniu naszej władzy . Gdzie jesteśmy my , mieszkańcy tej ziemi od pokoleń . Daleko daleko ..... WYBORY BĘDĄ NIEBAWEM I ZNOWU BĘDĄ OBIETNICE ........ Pozdrawiam Mieszkaniec Żukowa od urodzenia .

 • 14 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # :) :)

  Super, że Gmina Żukowo się rozwija. Czekamy na realizację tego ambitnego budżetu i trzymamy kciuki za powodzenie zaplanowanych inwestycji.

 • 13 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @podatnik

  Żukowo ma 18 mln zł wyższe dochody niż Kartuzy! (Żukowo - 197 mln zł, Kartuzy - 179 mln zł), a wydatki obie gminy mają zaplanowane na poziomie około 218 mln zł. Żukowo górą. ;)

 • 4 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  Radni gminy Kartuzy bez większych zastrzeżeń uchwalili plan finansowy na przyszły rok. Budżet jest pokaźny bo wynosi po stronie wydatków ponad 218 mln zł (218 165 738,65 zł).

  Przyszłoroczny budżet to najwyższy plan finansowy w historii gminy Żukowo, zakłada prawie 217 mln 677 tys. zł po stronie wydatków i 197 mln 216 tys. zł po stronie dochodów.

  umiesz czyać cyfry - liczby to patrz.

 • 13 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do powyżej

  Żukowo - dochody wyższe o 18 mln zł od Kartuz, a wydatki niższe o 0,5 mln zł. Oznacza to tylko jedno - Kartuzy zadłużą się o 18,5 mln zł więcej niż Żukowo. Żukowo górą. ;)))

 • 19 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # basen

  Mieszkańcy gminy czekają na basen w Żukowie. A nie na odnowienie chlewa kolo kościoła.

 • 20 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wybory

  Ida wybory to i gminę można zadluzac. Byle w kasie burmistrza i radnych sie zgadzalo. W okresie tej kadencji zero inwestycji. A teraz jaki wysyp. Nie potrafią nawet zrobić drogi dla mieszkańców żeby chociaż troche odkorkowac Żukowo.

 • 7 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @basen

  basenu sie zachciewa !!!!
  Zlikwidować te KORKI przez Żukowo...a wtedy aqua parki i inne bzdety

 • 11 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wybory

  Zadłużenie spada w stosunku do dochodów.

 • 14 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @basen @wybory

  Przedstawicielu gminy nie wypowiadaj się mieszkańcy gminy Żukowa na pewno chcą zmiany. Obecny włodarz zrobił obwodnicę Żukowa przez Skrzeszewo i basen w Baninie. Nie zrealizowano budżetu obywatelski z 2016 roku. Już był budżet 2017 też bez realizacji. Kończąc inwestycje poprzednika nie ma czym się chwalić.

 • 8 27 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Gratulacje dla Burmistrza Żukowa i radnych. Progres widać gołym okiem. Odbudowa Spółki Komunalnej, nakłady na oświatę, wzrost nakładów na infrastrukturę, zdecydowanie lepsza komunikacja Burmistrz - Mieszkańcy - Radni.
  Nie zdejmujcie nogi z "Gazu" !!!

 • 8 25 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  Gratulacje dla Radnych i Pana Burmistrza Wojciecha Kankowskiego. Powodzenia w realizacji budżetu

 • 14 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Alex

  A korki jak były i są tak będą :( Na wojewodę, tym bardziej na rząd, nie ma co liczyć w tej sprawie i czas chwycić byka za rogi w własnym zakresie. To się DA zrobić, trzeba tylko chcieć i działać.

 • 18 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Antydżentelmen

  Prezydent Bill Clinton miał na biurku kartkę z napisem "Ekonomia Głupcze!". Burmistrz Żukowa powinien napisać sobie: "Drogi Głupcze!". No, ale fo tego trzeba dojrzeć.

 • 11 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Ola

  Wróć do przedszkola, jeśli nie robisz w majty oczywiście.

 • 20 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mieszkaniec

  A ja ze wsi swojej widzę wszystko odwrotnie. Mam wrażenie, że Spółka jest po to, żeby wyprowadzać pieniądze z gminy, bo nie możemy doprosić się teraz ani o równiarkę, ani o kruszywo drogowe, ani o yomby, Spółka nie wyrabia się z pracą. Uważam, że na utrzymanie dróg wiejskich powinien być wykonawca wyłaniany w przetargu. W mojej wsi nie zrobiono niczego z infrastruktury, w szkole brak zmian. Komunikacja z władzą i urzędem bardzo kiepska, bo nie można było się w tym roku ani dodzwonić, ani odpowiedzi na pismo doczekać, a terminy do Pana Burmiszcza bardzo odległe - 2 tygodnie i dłużej. Relacje takie coś jak PO - szary, umęczony człowiek, który musi żyć, jak żyje, bo jest zbyt słaby i "głupi". A Spółka w pierwszej kolejności robi tam, gdzie bogatsi mieszkańcy z własnej kieszeni coś dorzucą. Pan Burmiszcz, zresztą tak sugeruje, żebyśmy kupowali yomby z własnej kieszeni, a wtedy on coś dorzuci, Spółka położy. No smutne to jest w tej bogatej gminie.

 • 25 26 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Żukowo zablokowane, wystarczy zbudować 3 jednokierunkowe ulice dla mieszkańców wg mojego pomysłu, nad Jeziorkiem brak Centrum Kultury z otwieraną sceną letnią, koszt tylko 2 mln zł. Ponoć brak pieniędzy. Bardzo się cieszę, że w Baninie i Pępowie powstaną 2 zbiorniki retencyjne po moich wielokrotnych propozycjach, powinno być 5. Zadłużanie gminy to nie jest dobry pomysł.

 • 12 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prosba o opinie

  Kto jest za tym, zeby Zukowo przestalo finansowac szkoly, pomoc socjalna, 500+, gminne drogi, wod-kan i inne zadania (i tak przez kilka lat), a za zaoszczedzona kase rozwiazalo problem korkow w Zukowie prosze o zaznaczenie lapki w dol.

 • 18 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do pana Massuana

  Czy chcialby Pan mieszkac przy takiej jednokierunkowej osiedlowej quasi-obwodnicy Zukowa? Ja nie.

 • 9 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Prośbą o opinię

  Szkoły i pomoc socjalna jest z Warszawy, także przestań prowokować, albo się doucz. Drogi gminne i tak nie są zbytnio robione.

 • 15 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rok wyborów

  Rokiem cudów. Polityka to hipokryzja.

 • 23 24 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Co mają wspólnego szkoły, 500 + itp? Przy takim budżecie można odblokować Żukowo za 2 mln zł. Wystarczy pomyśleć logicznie a nie zwalać odpowiedzialność na władze wyższego szczebla. Ręce opdają, jak się czyta taki komentarz: "Czy chcialby Pan mieszkac przy takiej jednokierunkowej osiedlowej quasi-obwodnicy Zukowa? Ja nie." Chwilami odnoszę wrażenie, że komentarze pisze osoba/y o poziomie IQ poniżej 60. Jeśli drogę dojazdową wyłącznie dla mieszkańców ktoś chce traktować jako obwodnicę, to trudno dyskutować. Dlaczego nikt nie pyta o ulicę 3 Maja i dojazd do kościoła. Za pół roku będą petycje o poprawę bezpieczeństwa w skutek prac budowlanych. Którędy będzie dojazd do planowanej stanicy kajakowej? To również mój pomysł omawiany w pierwszym miesiącu z ks. Bradtke. Nie w tym miejscu, nie w ten sposób. najpierw trzeba zrobić porządek ze zwalonymi drzewami w Raduni i "prześwietlić" rzekę dla pstrągów i lipieni, szczególnie poniżej Lnisk. Żukowo zamiast spójnej koncepcji rozwoju jest "szarpane" bez idei.

 • 26 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec Żukowo

  Przez całą kadencję burmistrz nie zrobił nic. Na odkorkowanie Żukowa nie wydał ani złotówki- nie liczę zrobienie sobie zdjęcia przed sądem za nasze pieniądze. Remont kurnika kolo kościoła i zrobienie pseudo deptaku na 3 maja gdzie jest ruch jak na drodze krajowej to głupota. Najpierw zbudujmy drogi jeszcze raz drogi. Podjąłem już próby odblokowania Żukowa poprzez budowę drogi do Skrzeszewa. Dziwnym trafem akurat burmistrz jest z tej miejscowości. Co za hipokryzja. Mieszkańcy gminy to nie idioci. Głosowałem na obecnego burmistrza i bardzo żałuję.

 • 17 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Gmina chwali się budowaniem infrastruktury wodociągowej
  ,a dla 4 rodzin w Skrzeszewie w środku miejscowości nie może wybudować bo jak to gmina stwiedział że nie jest od tego.A Bip mówi co innego. Dlaczego wydawano zaświadczenia o możliwości przyłączenia do wodociągu
  Którego nie ma???

 • 17 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do pana Massuana

  1) Nie podoba mi się, że mnie Pan obraża, kwestionując mój poziom IQ, zamiast odpowiedzieć na pytanie, czy chciałby Pan mieszkać przy drodze Pana pomysłu. 2) Interesuje mnie w jaki sposób na drodze - będącej alternatywą dla zakorkowanych rond - planuje Pan ograniczyć ruch "wyłącznie dla mieszkańców" i w jaki sposób będzie Pan to weryfikował? Dziękuję za odpowiedź.

 • 14 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beny

  Dorniak, Dorniak czego oczekujesz.? Poklepać ciebie po ramieniu za przechwalanie się.?
  Jaki zatem jest twój poziom inteligencji.?
  Proszę podaj, pochawal sie - przecież to potrafisz.

 • 18 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Marek

  W Przyjaźni potrzeba jakieś niecałe 100 000,00 zł, żeby dziadek po 70-tce i osoba niepełnosprawna miały yomby na ulicy gminnej. Droga jest w stanie gorzej niż fatalnym, dziur nie da się już objęcia.Ta kwota jest niższa niż nie jeden fundusz sołecki. Na tej "inwestycji" skorzystało by wiele rodzin, bo jeszcze te z ulicy równoległej. Pan Burmistrz konsekwentnie odmawia! Nikt i jeszcze raz nikt nie chce nam pomóc. Auta się niszczą i sił już brak. Ale to Pan Burmistrz, to jest Pan Dżentelmen! W PO też są sami dżentelmeni.

 • 12 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rekordowy?

  Takie rekordowe budżety mają wszystkie gminy w Polsce i wiele rodzin dzięki 500+.

 • 13 15 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Beny

  A ja wierzę Dorniakowi. Może jest chwalipiętą, ale dość konkretny i ma konkretne pomysły na ludzkie sprawy i problemy. Może trzeba dać Mu szansę i sprawdzić? Wolę, żeby jedną sprawę rozwiązał mającą wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców, niż dziesięć innych promocyjnych.

 • 11 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyzej

  Dorniak to sie zna... na promocji. Na promocji swojej osoby.

 • 11 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Marek

  czekałeś tak dlugo poczekaj jeszcze rok i myślę że nowy Burmistrz ułoży omawiane płyty na tej drodze.
  A co Sołtys on nie może przeznaczyć płyt na te drogę ?
  Myślę że na zebraniu sołeckim na wiosnę porusz ten temat i uruchom media to pogonisz sołtysa i burmistrza.

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec Przyjaźni

  na zebraniu sołeckim dzielono fundusz sołecki i nikt nie zgłosił sprawy niepełnosprawnego bo ich sprawy były ważniejsze . Skąd pieniądze sołeckie chyba z gminy czy nie? Wsi nie starcza to niech wydaje tylko na drogi

 • 12 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Borkowo

  Podsumowując pogonić szkolnego i tego ex burmistrza z banina co sam z reklamą na przyczepie jeździł po gminie. Rekordowe inwestycje ale gdzie.

 • 11 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec Przyjaźni

  Bo nie wszystko się na zebraniu zgłasza. Nie zrobisz ulicy kawałka z funduszu sołeckiego, którym i tak sołtys rządzi i po złości ci czegoś nie zrobi. Były jednak listy i prośby do Pana Burmistrza, nie zawsze wprost. Były spotkania. Nic to nie daje. Czy trzeba wszystko załatwiać przez media? To się Jaśnie Państwo obrazi przecież i masz przerąbane. Nie wiecie ludzie jak jest? Czy trzeba na kolanach zacząć błagać? Te osoby są bardzo dzielne i mają też godność. Ten starszy Pan to już tych yomb pewnie nie doczeka.

 • 13 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Ta droga skrzeszewo - przyjaźń to jakaś parodia. Kamienie z pobocza leżą na jezdni i biją po samochodach, już są miejsca gdzie sie zapada a do tego droga przejeła rolę drogi krajowej. Droga jest obliczona na 4 t. a jeżdza tam nawet tiry. Równarka? Lepiej po skrzeszewie z pługiem jeżdzić jak jest odwilż i sypac piasek jak pada deszcz prawda?

  Co do pana grajka to tylko ludzi obraża, mam zrobione screeny jak wyzywa od idiotów...
  Fajnie, że wszystko jest twoim pomysłem, ale czemu nawet radnym nie możesz zostać?

  Eh, wszystko nie tak i na opak ale wybory już nie długo... Kiedy nastepna podwyżka pensji? Jeszcze pan zdaży hahaha.

 • 10 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Somsiad

  Tyle nadziei pogrzebanych. Czas smuty w zamian.

 • 21 26 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Prędzej zostanę prezydentem Gdańska, niż burmistrzem Żukowa. Jestem przewodniczącym Rady Osiedla w Żukowie, Osobowością Roku 2016 na Pomorzu za zorganizowanie 300 bezpłatnych wykładów "Stop dla raka", do Senatu w 2015 r. otrzymałem 14 tys. głosów. Na osiedlu od kilku lat był problem z ustawieniem 2 tablic informacyjnych, po 3 latach udało się zorganizować festyn pt. Święto Pstrąga i Lipienia, który odbił się szerokim echem w kilku powiatach. W roku 2018 zorganizuję kilka takich imprez w województwie. Współpracuję z kilkoma prezydentami i wójtami. Zapraszam do Przywidza, kolega Marek Zimakowski dokonał niesamowitych inwestycji z budżetem 6 razy mniejszym od Żukowa, w Przodkowie proszę obejrzeć scenę letnią z zapleczem. Tylko w Żukowie trwa niewytłumaczalna zmowa blokowania miasta oraz inwestycji. Cierpią zwykli ludzie. Kilka lat temu zrobiłem promocję Żukowa i powiatu kartuskiego za własne pieniądze. Akcja "Nie pal śmieci-dbaj o dzieci" została wykorzystana do wprowadzenia ustawy antysmogowej w Krakowie. Władze województwa skopiowały hasło, nieco je zmieniając. Kilka dni temu żukowscy radni podziękowali mi za ogrom działań, jeden stwierdził, że wyręczam pół gminy w obowiązkach. Trzeba głośno mówić o konkretnych działaniach, to nie jest chwalenie się. Życzę zdrowia w Nowym Roku, moja fundacja przekaże 10 tys. chorym leki na raka, cukrzycę, SM, RZS opatentowane i ukrywane w UE. To jest wyzwanie.

 • 20 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # glosy

  Panie Dorniaku, w Zukowie dostal Pan zaledwie 9% glosow w wyborach do Senatu!

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Borkowo

  Kto to ex burmistrz???

 • 12 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  No, już ten co jest, to jest ex

 • 8 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dramat

  Same siwe i męskie głowy. Powinny być parytety. Nigdy nie będzie tu dobrze, jeśli "lepsza" połowa społeczeństwa nie ma reprezentacji. Przecież tu, aż wieje chłodem i pewnie brakiem empatii. Kobiety, co z Wami? Boicie się? To Was powinno tu być więcej!!!!

 • 11 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Borkowo

  Był jeden burmistrz z banina który przed wyborami z swoim bilbordem jeździł. Wszystko dla pomiędzy się zrobi.

 • 17 19 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  & glosy. To właśnie potwierdza powyższe stwierdzenia, w Gminie Żukowo 9,46 %- 1274 głosów, w niektórych miejscowościach 23%. Kobiety powinny wziąć aktywny udział w 2018 r. Jeszcze raz pozdrawiam noworocznie:)

 • 8 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  Do najważniejszych należeć będzie m.in. budowa węzłów integracyjnych w Żukowie i Rębiechowie.
  Przecież to jest zadanie realizowane przez samorząd trójmiasta a nie gminy żukowo ?

 • 3 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  dlaczego nie ma komentarza kurczaka ?
  czyżby nie kuma budżetu ?

 • 13 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Głosy cd

  Panie Dorniaku, przypominam, że zajął Pan w wyborach do Senatu OSTATNIE miejsce w okręgu!!!

 • 15 20 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  PIS, PO, SLD, PSL - taka była kolejność w ogólnopolskich wyborach. PSL otrzymał 5 % a ja kandydując z PSL aż 9 %, więc to wielki sukces. Ponadto zebrałem na ulicach miast 4 tysiące podpisów na moje nazwisko i otrzymałem 14 tys. głosów. To jeden z najlepszych indywidualnych wyników w Polsce.

 • 15 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # glosy

  Panie Dorniaku, w Zukowie otrzymal Pan NAJMNIEJ glosow ze wszystkich kandydatow!

 • 10 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Joanna

  Czytając zamieszczane artykuły oraz komentarze pod nimi odnoszę wrażenie , że niektórzy to tylko czekają żeby komuś dokopać a Pan Dorniak jest ulubionym celem. Proponuję ruszyć tyłek i zacząć działać.

 • 10 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beny

  Dorniak, dorniak. Skończ się chwalić, lepiej będzie dla ciebie. Powiedz tylko jak tam twój VW polo co żeś na aukcję przeznaczył.?
  Ty już swoją szansę miałeś i żadnego pożytku z tego nie było.

 • 7 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do głosy

  Przepraszam a ile Pan(i) zdobyła głosów ???

 • 11 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do p. Joanny

  To jest przedstawianie faktow, a nie dokopywanie. I to wylacznie w odpowiedzi na propagande sukcesu pana Dorniaka. Co do liczby glosow, skoro pan Dorniak dostal najmniej to kazdy inny kandydat dostal wiecej...

 • 18 22 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Skoro mieszkańcy Gminy Żukowo zamiast głosować na swojego człowieka głosowali na 2 kandydatów z powiatu bytowskiego, których nie zobaczą przez 4 lata w Żukowie, to świadczy tylko o nich. Dlatego również mamy blokadę Żukowa. Dziękuję 1274 mieszkańcom, którzy na mnie głosowali. Zorganizowałem TV Gdańsk, aby pomóc Wiesławowi, akcja się udała, VW wykorzystamy do kolejnej. Życzę szampańskiej zabawy w Sylwestra, również trolom internetowym.

 • 16 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Włodarza i włodarzy - Borkowo

  Co z chodnikiem w Borkowie? Z Biedronki do ulicy spacerowej?Osiedle przy ulicy spacerowej jest odcięte od Świata. Chwalicie się milionami, a podstawowych potrzeb mieszkańców nie jesteście w stanie zaspokoić.
  Słabe. Tłumaczenie w stylu że się nie da, świadczy o braku skuteczności w działaniu.

 • 11 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  No właśnie, święte słowa, o te podstawowe potrzeby chodzi. Nic w tym kierunku.

 • 11 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Dorniaka

  Niech pan tak ie nie chwali !!! pierwsi bedą otatnimi...

  fakt faktem, ze NIE JEST PAN W RADZIE MIEJSKIEJ ...

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad który gra na mandolinie

  Brak mi słów. Człowiek orkiestra, niczym McGiver. Po co nam PCK, Caritas, Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nawet sam Borewicz sie umywa razem z Czterema Pancernymi. My mamy człwieka do wszystkiego i od wszystkiego. Wspaniały i prześwietny Kim Dżon Dor

 • 7 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomku

  Tomku napisałeś: „ Kilka dni temu żukowscy radni podziękowali mi za ogrom działań, jeden stwierdził, że wyręczam pół gminy w obowiązkach." napisz proszę coś bliżej gdzie i kiedy miało to miejsce bo chyba nie na ostatniej sesji RM. Każdy może chwalić się czym tylko chce, można sobie również „stroić" żarty na różne tematy, ale jeśli ktoś chce wypuszczać w przestrzeń publiczną nieprawdziwe informacje na temat radnych RM to muszę zaprotestować.

 • 17 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Tomku

  A ja uważam że radni z zukowa to nieroby Pan Dorniak to osoba która chce żeby coś się działo w Żukowie. Reszta tylko mądra na forach. Tylko pogratulować burmistrzowi i radnym za ZERO INWESTYCJI w Żukowie.

 • 7 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do Tomku

  Jak widać niektórzy chcą wyłącznie krytykować a w ogóle nie mają pojęcia co się dzieje w Żukowie. Proszę udać się na ul. Armii Krajowej, Fredry, Mickiewicza, Jaśminową czy Piłsudskiego w Żukowie i napisać czy rzeczywiście nic tam się nie wydarzyło w ciągu ostatnich trzech lat. Jak rozumiem remiza OSP również nie była budowana w swej zdecydowanej większości w tej kadencji, czy też samorząd miał wstrzymać jej budowę bo rozpoczął ją poprzednik.

 • 6 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Tomku

  Właśnie ... Dorniak tylko CHCE, żeby coś sie działo....z działaniem gorzej...

  on dobrze potrafi się przechwalać ....

  No własnie gdzie i w jakich okolicznościach pana tak wychwalili, bo o tym nie slyszalem

 • 10 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Inwestycje

  Nie potrzeba wcale wielkich iniestacjonarne. Można naprawiać i polepszać drobiazgi, które ludzie na pewno docenią, bo czekają na nie po kilkanaście lat i więcej. Wiele spraw lokalnych i niezałatwionych ludziom dokucza na co dzień.

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyżej

  Miało być wielkich inwestycji.

 • 9 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad do Tomka (tego prawdziwego)

  Nie wiem skąd takie coś, ale to sie nazywa megalomania albo samouwielbienie. To JEST CHOROBA!!!

 • 6 18 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  A Gmina Żukowo się rozwija i to nawet ślepy widzi, że idzie do przodu. Karawana jedzie a psy szczekają...

 • 22 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Joanna

  Dorniak ma rację, odnosi sukcesy w każdej dziedzinie, jest znany w kilku województwach, tylko w Gminie Żukowo prostactwo blokuje jego pomysły. W tej kadencji radni nic nowego nie zrobili. To wszystko to zasługa poprzedniego burmistrza. Megaloman się chwali nic nie robiąc. Dorniak pisze o swoich skutecznych działaniach. Zapewne nie dostanie Sucovii lub innych nagród w powiecie, lepiej udać, że taki człowiek nie istnieje. Napisał książkę, nagrywa płyty, zorganizował Święto Pstrąga i Lipienia w Żukowie, promuje ekologię "Nie pal śmieci-dbaj o dzieci". O tym wie pół Polski a radni co na to? Brać kasę i posłusznie podnosić rączki umieją.`

 • 9 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Ola

  Tak masz rację, to karawana, która się wlecze. A to powiedzonko, to chyba z wrażenia i zauroczenia Panem Burmiszczem trochę pokręciłaś...

 • 6 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Joanna

  Weź chłopie sam o sobie tutaj nie pisz.

 • 7 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Ola

  Że niby co idzie do przodu? Śmieszne to jest. Karawana jedzie ale po tej nierównej drodze Skrzeszewo - Przyjaźń. Zaczeła sie zapadać po pół roku, śmiechu warte. Szkoda słów.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.