Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Eksperci zbadali kartuski rynek pracy. Jakie zawody są poszukiwane, a których jest za dużo?

Opublikowany: 2018-01-04 13:26 Autor: Magda Dzienisz

Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy opublikowało analizę kartuskiego rynku pracy. Eksperci wskazują, że powiat kartuski jest specyficzny, a brakuje tu pracowników z branż, które w skali województwa wcale nie są uznawane za deficytowe - to m.in. kierownicy budowy, kamieniarze, a także robotnicy leśni czy elektrycy. Zapotrzebowanie na te dwa ostatnie zawody powstało w związku z sierpniową nawałnicą.

REKLAMA

 Reklama Bat

Analiza kartuskiego rynku pracy powstała na podstawie prognozy „Barometr zawodów”, które wskazuje zapotrzebowania na pracowników w 2018 r. Według ekspertów większość na rynku pracy stanowić będą tzw. zawody zrównoważone, czyli te, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie. Natomiast 38,7 proc. to zawody deficytowe – zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.

Brakuje kierowników budowy, psychologów, kamieniarzy…

Wskazano 61 zawodów deficytowych na kartuskim rynku pracy. Co ciekawe, znalazły się tu takie branże, które w skali całego województwa znajdują się wśród zrównoważonych. Według ekspertów to zawody, w których sytuacja jest specyficzna w powiecie kartuskim. Są to m.in. kierownicy budowy i kamieniarze.

- W przypadku kierowników budowy brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami przy ciągle dużym zapotrzebowaniu pracodawców. Natomiast w przypadku kamieniarzy decydujące znaczenie mają warunki pracy (praca jest ciężka), a z drugiej strony osoby wykonujące ten zawód często zakładają własną działalność gospodarczą, wobec czego brakuje kandydatów do pracy na etacie – twierdzą autorzy badania.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum/M.Dz.

Brakuje także mechaników maszyn i urządzeń. Eksperci wskazują, że deficyt wynika z braku kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami, a także braku osób, które chcą rozpocząć edukację w tych zawodach.

Na kartuskim rynku pracy jest także zapotrzebowanie na psychologów i psychoterapeutów oraz pracowników socjalnych. W przypadku tych pierwszych wiąże się to z większą świadomością potrzeby korzystania z tego rodzaju usług, a deficyt związany jest z niskimi zarobkami w placówkach publicznych oraz zakładaniem własnej działalności gospodarczej przez osoby wykonujące ten zawód.

- Wzrost zapotrzebowania na pracowników socjalnych wpływ ma powstawanie nowych punktów usług społecznych. Natomiast deficyt wynika głównie z braku chętnych do nauki na kierunku pracy socjalnej – informują eksperci.

Według ekspertów, skutki sierpniowego kataklizmu, który wyrządził spore szkody także w powiecie kartuskim, da się odczuć na lokalnym rynku pracy. Nawałnica wpłynęła na zapotrzebowanie na robotników leśnych, elektryków, elektromonterów i elektromechaników.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. nadesłane/AG

- W poprzednich edycjach zawód robotnika leśnego był w grupie zrównoważonych. Obecnie, właśnie w związku z potrzebą uprzątnięcia znacznych terenów leśnych, przewidywany jest wzrost zapotrzebowania na pracowników wykonujących ten zawód. Deficyt wynika z braku osób z odpowiednimi uprawnieniami, a z drugiej strony praca jest ciężka, niebezpieczna i nisko płatna – twierdzą autorzy badania.

Jest praca dla sprzątaczki, nie ma dla historyka i filozofa

Eksperci wskazują także na pewną ciekawostkę na kartuskim rynku pracy związaną z zawodami, które jeszcze kilka lat temu uznano za nadwyżkowe, a teraz są poszukiwane. To specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji oraz sprzątaczki i pokojowe.

- W przypadku tej pierwszej grupy w tegorocznej edycji badania wskazano na problem braku odpowiednich predyspozycji u kandydatów, w zawiązku z czym pracodawcy mają problem ze znalezieniem osób spełniających ich wymagania. W przypadku sprzątaczek i pokojowych w badaniu w 2015 roku wskazywano na zbyt dużą liczbę osób chętnych do pracy. Natomiast w tegorocznym badaniu prognozuje się wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi wśród prywatnych odbiorców. Deficyt wynika głównie z warunków pracy, która jest ciężka, nisko płatna, często wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności – podkreślają autorzy analizy.

Pięć zawodów znalazło się wśród tzw. zawodów nadwyżkowych. To ekonomiści, specjaliści administracji publicznej oraz sekretarki i asystenci.

- Przyczyna prognozowanej nadwyżkowości tkwi w zbyt dużej liczbie absolwentów szkół/uczelni, na których nie ma zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. W zawodzie pracownicy administracyjni i biurowi jest zbyt wiele osób chętnych do pracy ze względu na błędne wyobrażenie o warunkach pracy- zaznaczają eksperci.

Wskazują także, że pracodawcy w powiecie kartuskim nie poszukują też filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców.

(oprac. na podst. http://porp.pl)

Komentarze do artykułu Komentarze [38]

 • 25 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # s-ce

  brakuje bo za 12-14 zł każdy ma to gdzieś ,taka prawda i to bez zarejestrowania

 • 11 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Ja tam mogę chętnie zostać kierownikiem budowy . Proszę się zgłaszać !

 • 5 10 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do-sc

  A Twoim zdaniem ile powinieneś mieć na 1h

 • 15 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @s-ce

  Niewykwalifikowany pracownik - więcej nie dostanie. Wykwalifikowany - czytaj taki, który ma pojęcie o swoim fachu dostanie więcej, a jeśli ma głowę na karku i jest obrotny to woli założyć swoją działalność, bo wie że zarobi na siebie i rodzinę i się utrzyma, pozostali w większości, to tacy którzy dużo chcą mało potrafią, a jeśli ja mam stać na takim i co chwila mu mówić co i jak ma robić, jak to ma wyglądać- bo on wie lepiej - bo on jest "fachowcem", a wgl, to jutro on nie przyjdzie bo ma sprawę rodzinna (czytaj fuchę), w poniedziałek też nie przyjdzie bo zachorował.
  Nie ma ludzi-pracowników wykwalifikowanych- którzy mają pojęcie o swojej pracy, i niejako z marszu mogą solidnie wykonywać powierzone im zadania, Ci którzy są na rynku, są juz zatrudnieni i dostają więcej niż to co pisze s-ce.

 • 6 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szkoda słów

  "pracodawcy w powiecie kartuskim nie poszukują też filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców" To tak ewidentne, przecież Kartuzy to nie Kraków.. Szkoda słów!

 • 3 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # biedra

  4k pln to mało ? wiele umieć nie trzeba...

  wielu nie jest wartych nawet 8 zł/h

 • 9 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # maly

  W Sulęczynie jest. Firma gdzie płacą 8,50 na h . To dopiero Masakra w tych czasach...by

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Politolog

  Może mieć dobra specjalizację i sobie poradzi, np. socjalną właśnie lub z zakresu jakichś praw. Lepiej być dobrym politologiem, niż kiepskim prawnikiem i to jeszcze bez aplikacji.

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mały

  minimalna jest 13... ściemy nie wciskaj.

 • 4 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Odrobinkę filozofii z pewnością pomaga

  "Jest praca dla sprzątaczki, nie ma dla historyka i filozofa". hmmm... Filozofowie nie narzekają na brak miejsc dla nich na rynku pracy, nie zazdroszczą sprzątaczkom. Każdy zawód ma swoje dobre i swoje złe strony. Aby być solidną pracownicą fizyczną lub utalentowaną pisarką, nie wystarczy sama ładna aparycja. W obu przypadkach filozofia (co najmniej odrobinkę..) z pewnością pomaga, bo dzięki temu życie ma lepszy smak.

 • 12 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cała prawda

  "Deficyt wynika głównie z warunków pracy, która jest ciężka, nisko płatna, często wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności – podkreślają autorzy analizy."
  Czyt. Sprzątaczka to ciężka fucha, ale każdy Janusz chce ją pozyskać jak najtańszym kosztem, najlepiej zatrudniając na ćwierć etatu i jeszcze dostając dotacje z PFRONu (zaświadczenie o niepełnosprawności). Cała prawda o całokształcie polskiego rynku pracy!

 • 5 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Tera zagadka. Kogo wezmą do pracy do ochrony - Mirka 2 metrowego dzika czy głupią Grażyne z orzeczeniem o głupocie ?

 • 10 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Grażyny głupota polega tylko na tym, że jest z Mirkiem.

 • 5 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja zawsze mam nadmiar propozycji pracy

  bo skończyłem dwa fakultety: 1) psychologia kamieniarstwa 2) inżynieria handlowa, a teraz podyplomowo studiuję filozofię obsługi ciężkiego sprzętu budowlanego.
  Co miesiąc otrzymuję od firmy czek in blanco i SAM sobie wpisuję wynagrodzenie. Można ?? MOŻNA !!

 • 9 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a to wina tego PISU

  i tego 500+ . Wiem że jest duża rzesza ludzi którzy chcą byc zatrudnieni na czarno bo mają tylko 1 dziecko i dostają 500+ na to dziecko bo brak dochodów albo za niskie. Ile jest rodzin g dzie ani mama ani tata oficjalnie nie pracuje i pobierają nienależne zasilki. A placą za to ci co są uczciwi i oplacają ZUSY i PODATKI. Tekie niestety są realia w tym kraju. Nie mówie bo PIS robi dużo dobrego ale niestety nie tak jak trzeba.

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ mały

  Pracuje na okresie próbnym mam 9zł na ręke do njaniższej krajowej nadgania się godzinami ALE MAM UMOWE bylem na sześciu rozmowach i tylko jedna firma chciała mnie zarejestrować

 • 8 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olka

  Do s-ce
  Jeśli mam ci dac więcej niż 12-14 to muszę podnieść ceny klientom. Niekoniecznie będą zadowoleni . Tym sposobem nakręcamy inflację. Co z tego że zarobisz więcej jak wydasz również. Poczekajcie ta cała bańka pęknie zaraz,bo w tej chwili pracownicy nawet nie próbują dowiedzieć się jakie są warunki pracy. Wychodzą z założenia że i tak mało. Więc życzę wszystkim marudzącym załóż działalność i po kłopocie.:-)

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@maly

  Zapraszam do mnie za 15 zl na umowe zaden problem Po okresie probnym podwyzka na 20 jak cos sobą bedziesz reprezentowal. Jak nie dasz rady to zwrot kasy z odsetkami.

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # asd

  reprezentuje biede, elo

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # K.J

  to w Sulęczynie w Lewiatanie aż tyle płacą

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Odrobinkę filozofii z pewnością pomaga

  pełna zgoda. Fakt jest taki, że absolwenci filozofii nie muszą szukać pracy bo ta sama ich znajduje. A to, że w firmach nie ma stanowiska pt. "filozof" to inna sprawa. Stwierdzanie, że nie ma pracy dla filozofów czy kulturoznawców to kalka myślowa. Pracuję w branży IT i w mojej firmie lepszy jest dobry filozof niż kiepski inżynier.

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol

  W Kartuzach brakuje dobrych (powtarzam: dobrych) językowców: nauczycieli języków obcych!

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@@mały

  Proszę podać adres firmy i na czym polega praca ?

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pracownik socjalny

  Gdym miała wybierać teraz to na pewno nie została bym pracownikiem socjalnym. Trudna i niewdzięczna oraz niebezpieczna praca. Nie dziwię się, że nie ma chętnych.

 • 13 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Najlepiej na KRUSie na czarno

  Pełno osób się do pracy zgłasza i chcą tylko na czarno. Pytam się dlaczego?, panie tata ma gospodarstwo 2ha - cała rodzina jest tam ubezpieczona nawet jak nie mieszka a jakie profity - nowe macierzyńskie, 500+ od pierwszego dziecka - GOPS ma maksa się ciągnie... żyć nie umierać

  Kiedy ktoś skończy w końcu z tą patologią? 90% osób na KRUSie nie powinno być tam ubezpieczonych a to tylko zachęta do pracy na czarno

 • 8 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kasa

  Praca powinna wyglądać tak : 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku co 2 sobota wolna , w sobotę 6 godzin , wiadomo , że tylko na umowę o pracę , zarobki w tych czasach dla zwykłego pracownika minimum 20 zł za godzinę co daje +/- 172 godziny w miesiącu czyli ok 3500 zł człowiek zdrowy do tego na coś go stać , z czasem wiadomo powinien zarabiać więcej . Za granicami Polski to prawie tyle socjalu dostają przybysze wiadomo skąd .

  Tymczasem wygląda tak , bez umowy jak dobrze zlecenie , praca 12 godzin jak dobrze , w każdą sobotę , co daję +/- 288 godzin w miesiącu , zarobki dajmy na to jak dobrze to 13 zł daje to +/- 3700 zł , pracownik nie ma żadnych praw , a obowiązków sporo , często traci zdrowie w pracy i nie stać go na leczenie bo połowę z tego co zarobi wywali na leki czy szybciej czy później niestety .

  Ludzie nawet by pracowali ciężej ale za dużo właśnie jest ludzi fałszywych , zwykłych oszustów co nie płacą na czas , nie rejestrują pracowników , wtedy efekt jest taki , że wielu kombinuje i brakuje ludzi w Polsce do pracy bo zagranicą nawet tym co prawie nic nie potrafią dadzą 3 razy tyle co dostał by pracownik w miarę znający się na pracy w Polsce . Ciężki temat do dialogu bo pracodawcą zawsze mało i głównym czynnikiem jest kasa (na pewno są tacy co doceniają pracowników ale niewielu)

 • 10 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kasa

  Mam dla Ciebie propozycję załóż firmę.. A ja będę pierwszym pracownikiem....I to lokalnym...nic więcej tylko żyć i nie umierać

 • 7 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kasa

  Zapomniałeś dodać, że większość z tych pracodawców nie wie już na co kasę wydać. Jaki nowy model auta kupić itd. Pracownik to widzi i czuje się zwyczajnie pokrzywdzony, skrzywdzony, że mu ledwo do końca miesiąca starcza a szef na forsie leży.

 • 13 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @kasa

  Pisałem załóż firmę a ja zatrudnię się u Ciebie skoro tak zle pracodawca płaci tobie to posmakuj chleba pracodawcy ... nikt Tobie tego nie broni ....

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@@mały

  Czyli to tylko puste słowa jak wszędzie

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wszystkie i żadne

  https://www.youtube.com/watch?v=Ummhmfwebxg&index=4&list=RDF2xs34g96kE

 • 4 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # heheh

  nikt nie powinien głupot pisać załóż firmę a ja się u Ciebie 1 zatrudnię , ktoś słusznie zauważył że było to właśnie skierowane - nie do tych co firmę założyli i ciężko pracują razem z pracownikami , a do tych co już są ustawieni i mają kasy tyle że nawet jak by dali 1000 zł więcej każdemu pracownikowi (w Sierakowicach i okolicach mógł bym wymienić z marszu 20 prezesów) nawet tego by nie odczuli , nikt im nie zazdrości ale gdybym był na ich miejscu i miał bym te pieniądze to nie mroził bym jej w banku czy kupował 5 super samochód , a właśnie dał bym zarobić ludziom

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pusia

  Nie ma dla mnie pracy...

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wojciech

  Nie pracujesz (kombinujesz) nie jesz. ! Każdy ma prawo i obowiązek pracować , róbmy to wszyscy z zaangażowaniem i uczciwie,. Nie będzie problemu. Pracownik niech szanuje swego pracodawcę , który wbrew pozorom miodu nie ma ! A pracodawca niech szanuje pracownika ! Proste . Sam zatrudniam ludzi , prawie wszyscy to bardzo dobrzy , wykwalifikowani pracownicy , szanuję ich bardzo ! A nie ostaje się u mnie ten , który powyższego nie rozumie ( czyt. jest kombinatorem, nie uczciwy i co najgorsze plotkarz) płacę im tyle na ile mnie stać , zgodnie z uzgodnieniami.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dyplomata

  Czy są w Kartuzach masażystki z finałem?

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dyplomata

  niestety, eksperci nie badali tej części kartuskiego rynku pracy, ewentualnie nie ma zapotrzebowania.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Spec

  Zatrudnię kieszonkowca na 3/4 etatu plus wyżywienie. Sam już nie daję rady wszystkiego obskoczać.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dajcie więcej dotacji

  z Urzędu te 20 tysiecy, to jest dopiero poroniony pomysł, 90% z góry zakłada że po upływie okresu w umowie zamknie działalność !!!! a potem sprzęt sprzedadzą i kasiorka jest, chyba będe pisać do Urzedu na takich

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.