Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Kim jest native speaker? Jaki wpływ na efektywność nauki ma taka osoba?

Opublikowany: 2018-01-03 13:06 Autor: nadesłane

Interesując się kwestią jaką jest nauka języków obcych, bardzo często można się zetknąć z określeniem native speaker. Kim jest taka osoba i czym się zajmuje?

Termin ten oznacza kogoś, kto wychował się w strefie obowiązywania danego języka. Dany język jest dla tej osoby językiem ojczystym. Zwrot native speaker pochodzi z języka angielskiego. Jednak nie wystarczy tylko dobrze posługiwać się językiem ojczystym, aby zostać lektorem języka obcego.

Jakie wymagania musi spełniać osoba, która chciałaby zostać native speakerem?

Po pierwsze musi biegle posługiwać się językiem ojczystym zarówno w mowie, jak i piśmie. Ponadto, dobrze, jeśli native speaker ma:

  • ukończone studia filologiczne
  • przygotowanie pedagogiczne
  • kursy doszkalające z danej dziedziny

Cechy charakteru przydatne w tym zawodzie to: cierpliwość, wysoka kultura osobista, komunikatywność, wysoki poziom kompetencji interpersonalnych, chęć do podnoszenia swoich kwalifikacji, umiejętność organizacji czasu pracy, asertywność.

Czym zajmuje się native speaker?

Zadaniem native speakera jest prowadzenie zajęć edukacyjnych na temat nauki konkretnego języka obcego. Osoba pracująca w tym zawodzie zajmuje się również organizowaniem i przygotowywaniem planów zajęć. Native speakerzy pracują w szkołach językowych, udzielają korepetycji oraz oferują konwersacje językowe. Niektórzy z native speakerów udzielają również korepetycji przez Skype – przykład: niemiecki z native speakerem na platformie Preply.

fot.nadesłane

Zalety nauki z native speakerem

Nauka z native speakerem pomaga w przełamaniu bariery językowej. Tego typu lekcje pomagają także w tym, aby nabrać większej pewności siebie. Jedną z największych zalet nauki z native speakerem jest możliwość mówienia w języku obcym z prawidłowym akcentem. Nauka z native speakerem to jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych form nauki języka obcego. Tego rodzaju nauka to idealny sposób na to, aby poznać mowę potoczną. Na co dzień ludzie nie posługują się literacką wersją języka. Dlatego znajomość potocznych zwrotów i wyrażeń niezmiernie przydaje się w tym, aby swobodnie się komunikować. Ucząc się w ten sposób, można również dowiedzieć się więcej o kulturze danego kraju. Jest to element dodany lekcji z native speakerem.

Wad nauki z native speakerem jest znacznie mniej. Lekcje tego rodzaju są droższe niż z polskim lektorem i na początku nauki trzeba przełamać blokadę związaną z komunikowaniem się z obcojęzycznym lektorem.

Jak wybrać native speakera, czym kierować się przy jego wyborze?

Podstawowe rzeczy, jakie należy wiedzieć o nauczycielu, to przede wszystkim to czy długo mieszka w naszym kraju, oraz skąd pochodzi. Lektor powinien mieć dużą wiedzę na temat danego języka. Istotna jest także znajomość gramatyki i odpowiedniego słownictwa. Powinien znać odpowiedzi na większość pytań, które mu zadasz. Dobry native speaker powinien mieć także odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Jego kariera zawodowa nie może być dziełem przypadku, a świadomą drogą poprzez kolejne etapy rozwoju zawodowego.

Dobrze jest, jeśli lektor ma doświadczenie, jednak jeśli go nie ma, to koniecznie musi to być powód, aby skreślić go z listy kandydatów. Niekiedy nauczyciel, który dopiero zaczyna swoją karierę zawodową, cechuje się większą otwartością i stosuje bardziej urozmaicone formy nauki. Najlepszym kandydatem na dobrego native speakera jest ktoś, dla kogo przyjemnością jest, dzielenie się swoją wiedzą z innymi. Osoba, która pasjonuje się językiem, kulturą i zwyczajami kraju, z którego pochodzi, łatwiej fascynuje swoją wiedzą i będzie uczyć w sposób bardziej atrakcyjny.

Nauka z native speakerem w naturalny sposób zmusza do większego wysiłku i zaangażowania. Ma to związek z tym że jest się niejako zmuszonym, podczas lekcji, do używania tylko języka obcego. W takiej sytuacji umysł przystosowuje się do myślenia w języku obcym. Dialogi stają się bardziej naturalne i spontaniczne.

Zajęcia z native speakerem mają w większości przypadków formę konwersacji. Jest to jedna z najbardziej efektywnych form nauki języka obcego. Jest to dobra pomoc dla tych, którzy chcą popracować nad swoją wymową i poprawić akcent. Dla wszystkich tych, którzy chcą mieć bezpośredni kontakt z językiem, jest to najlepszy wybór.

fot.nadesłane

Zajęcia z native speakerem przez Skype

Jedną z wygodniejszych form nauki języków obcych są lekcje z native speakerem za pomocą popularnego komunikatora Skype. Tego typu nauka, pozwala na uczenie się bez wychodzenia z domu. A gdzie, nie jak w zaciszu własnego domu, w miejscu najbardziej ulubionym można uczyć się efektywniej? Jest to także rozwiązanie dla tych, którzy z różnych powodów nie mają możliwości, aby uczyć się w sposób tradycyjny. Dobry dostęp do bogatej bazy native speakerów z całego świata daje platforma Preply. Za pomocą funkcjonalnej wyszukiwarki można odszukać właściwego nauczyciela.

Nauka przez Skype niewiele różni się od tej w formie tradycyjnej. Zalet tego typu nauki jest bardzo dużo. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy, otrzymuje się dostęp do ogromnej bazy nauczycieli. Już nie trzeba ograniczać się do korepetytorów ze swojego miasta. Nauka możliwa jest o różnych porach oraz w weekendy. Jest to sposób na naukę praktycznie dla każdego, kto chce się uczyć i poprawić swoją znajomość języka obcego.

fot.nadesłane