Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Nasze interwencje

Sierakowice. Dlaczego właściciele domków letniskowych muszą płacić więcej za śmieci?

Opublikowany: 2018-01-26 13:39 Autor: Wojciech Drewka

W gminie Sierakowice wzrosły stawki opłat za śmieci, ale - jak wyliczył nasz Czytelnik - dla stałych mieszkańców podwyżka wynosi 13 proc. zaś dla właścicieli domków letniskowych aż 33 proc. Poprosiliśmy Urząd Gminy Sierakowice o wyjaśnienie tej sytuacji.

REKLAMA

 Reklama Bat

- Gmina Sierakowice podniosła ostatnio opłaty za śmieci, ale podwyżka nie jest równomierna. Dla właścicieli domków letniskowych stawki wzrosną aż o 33 proc. Dlaczego w tym przypadku podwyżka jest dwa razy większa niż dla pozostałych mieszkańców? Czyżby dlatego, że nie głosują w wyborach w tej gminie – pyta nasz Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

Mariusz Laska, kierownik referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Sierakowice wyjaśnia, że obowiązujące dotychczas stawki za gospodarowanie odpadami na nieruchomościach letniskowych były najniższe w powiecie kartuskim i znacznie odbiegały od stawek obowiązujących w sąsiednich gminach.

Zgodnie z przepisami, w przypadku domków letniskowych stawka jest uchwalana za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, a jej wysokości obliczana jest na m.in. podstawie średniej ilości odpadów powstających na tego rodzaju nieruchomościach.

Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/W.Drewka

- Od wielu lat obserwujemy niezmienny trend zwiększania się kosztów jakie musi ponosić gmina Sierakowice, w związku z obowiązkiem odbioru i zagospodarowania odpadów oraz funkcjonowaniem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – podkreśla Mariusz Laska. – Wynika to m.in. ze wzrostu masy zbieranych odpadów zarówno zmieszanych (wzrost na poziomie ok. 7,5 proc. rok do roku) i segregowanych (wzrosty są na poziomie 15-20 proc. rocznie). Rosną także koszty, jakie gmina musi zapłacić firmie wywozowej za odebranie i zagospodarowanie odpadów.

Jak podkreśla szef sierakowickiego referatu Ochrony Środowiska, w przypadku domków letniskowych koszty te są jeszcze większe. Nieruchomości tego rodzaju znajdują się często w rozproszonej zabudowie i w miejscach o utrudnionym dojeździe, stąd konieczność używania mniejszej śmieciarki. Dodatkowo na początku br. wchodzą w życie przepisy, które powodują wzrost opłat za składowanie odpadów.

- Stawki opłaty za odbiór odpadów na nieruchomościach niezamieszkałych (firmy, placówki szkolne itp.) również wzrosły, co automatycznie musiało zostać uwzględnione przy kalkulacji stawki opłaty dla nieruchomości letniskowych. Wszystkie te czynniki spowodowały, że nastąpiła konieczność podniesienia rocznej ryczałtowej opłaty za odbiór odpadów z domków letniskowych – podkreśla Mariusz Laska.

Nowe stawki dla właścicieli domków letniskowych, obowiązujące w gminie Sierakowice, są zbliżone do obowiązujących od jakiegoś czasu w sąsiednich gminach (tabela poniżej):

źródło:UG Sierakowice

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [19]

 • 10 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Mają więcej kasy

 • 8 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wieś

  W Sierakowicach najwyzsze podatki w powiecie

 • 10 12 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # GGGG

  Właściciele z Trójmiasta przywożą swoje śmieci na domki i tu wyrzucają bo jest taniej.

 • 9 7 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czesc

  czesc domkarzy wyrzuca do lasu i nie placi podatkow, nie to co mieszkancy

 • 10 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowice

  To niech się wyprowadzą do miasta.Drogi nie pasują .śmieci nie pasują podatek za duży ?Ludzie ogarnijcie się zpowrotem do miasta,

 • 9 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wijciech

  dlaczego w tym artykule bez mojej wiedzy i zgody wstawiono moj domek w dniu spalenia???? ktory nalezy do gminy kartuzy?????

 • 5 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  I tak za mało płacą te trójmiejskie śmieciarze w porównaniu do szkód jakie robią po 1tys powinni płacić to by może zrozumieli że nie wolno śmieci zostawiać przy jeziorze lub lesie a po drugie gdzie gmina Chmielno jest na zajezierze notorycznie worza śmieci nie wiem skąd i palą w domkach pod jezioro

 • 8 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @GGGG

  ale idiotyzm. Wypowiedzieli się chyba sami zazdrośnicy którzy chcieliby mieć domek nad jeziorem. Od zrzędzenia w internecie on się nie wybuduje. Ja rozumiem właścicieli ze zadają takie pytanie bo maja do tego prawo

 • 11 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To proste

  Letniskowcy nie głosują w lokalnych wyborach tak więc można ich golić ;-)

 • 6 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wijciech

  Po pierwsze nie pij przed komputerem, po drugie dziwne masz imię (wijciech pisane z małej litery), po trzecie interpunkcja (mówi ci to coś?).
  Ludzie! Błagam, postarajcie się choć trochę w poprawnej pisowni!

 • 6 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mata swojego wójta

  to głosujta dalej na niego.

 • 1 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sołtys

  brawo

 • 6 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ GGGG (= Gminny Gamoń Gada Głupoty)

  Znajomy ma tu domek nad jeziorem, ale jeszcze do tej pory nie przyszło mu do głowy, żeby zapakować swojego Mercedesa śmierdzącymi śmieciami i wieźć je 35 kilometrów. Gdybym mu to zaproponował, to uznałby, że chyba zwariowałem.

 • 8 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kondzio

  Sierakowice a dlaczego na wioskach w pobliżu Sierakowic ciągle czuć odór szamb?? Bo imbecyle wylewają je w pola i rowy. Skur...synstwo!!!! To powinno byc przez kogos kontrolowane!

 • 5 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Przecież w trójmieście nie płaci sie za śmieci od ich objetosci

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polska

  Tak tylko w polsce gmina nie ma kasy proste nie starczy od 1 do 31

 • 4 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jestem za tym ,

  żeby właściciele domków letniskowych płacili za wywóz śmieci .Nie wierzę że zabierają śmieci do miasta. Wielu z nich wyrzucało do rowów lub lasu.Teraz , kiedy muszą płacić , sytuacja się znacznie polepszyła , przy drodze nie ma już tyle śmieci

 • 7 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wojciech

  a tabelka mowi,ze Sierakowice i 2 inne gminy to najwyższe stawki w powiecie.4 pozostale maja nizsze.a tak w ogole to domki produkują mniej smieci,bo bywaja zamieszkiwane od czasu do czasu.czesto domkowicze swoje smieci zabierają ze sobą,gdy odbior nieprędko i nie ma kto wystawić.tak ogolnie to dbaja o otoczenie i nie robia smietnikow w lasach.chociaz jakiś brudas mogl się zdarzyć tu i tam,roznie z ta kultura bywa.przydalyby się jakies zbiorcze pojemniki we wsiach turystycznych,dostepne dla goszczących nawet na krotko.kiedys były.ludzie nieraz nie maja gdzie zlozyc smieci,moze dlatego pozostawiają tam, gdzie biwakują.i pewnie tym się tlumacza.

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do jestem za tym

  Sama posiadam domek na Kaszubach w waszej gminie , wszyscy z domków obok jak i ja płacimy za wywóz, a większość śmieci co zaobserwowalismy od wielu lat wywalają do lasu miejscowi:) pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.