Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Noworoczne Spotkanie Przedsiębiorców: To będzie trudny rok, pełen wyzwań

Opublikowany: 2018-01-23 13:22 Autor: Wojciech Drewka

Na zaproszenie Kaszubskiego Związku Pracodawców, starosty kartuskiego oraz burmistrza Kartuz w Kartuskim Centrum Kultury spotkali się lokalni przedsiębiorcy. Była to okazja do podsumowania minionego roku, ale i dyskusji o tegorocznych wyzwaniach.

REKLAMA

Burmistrz Kartuz w obszernym wystąpieniu poinformował o dotychczasowych działaniach inwestycyjnych gminy Kartuzy oraz planach związanych chociażby z infrastrukturą drogową w mieście. Chodzi przede wszystkim o dyskutowaną w tej chwili koncepcję przebudowy skrzyżowania ulic Gdańskiej z Kościerską oraz torami kolejowymi. Projektanci stworzyli wersję z torami pod jezdnią oraz odwrotną – z drogą poprowadzoną pod wiaduktem kolejowym. To jedno z ważniejszych przedsięwzięć, z którymi będzie musiała zmierzyć się gmina Kartuzy.

fot.W.Drewka

Starosta kartuski Janina Kwiecień przekazała przedsiębiorcom, że powiat kartuski po raz pierwszy sklasyfikowany został na pierwszym miejscu w rankingu Związku Powiatów Polskich, w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców.

- O Kaszubach i o naszym powiecie mówi się coraz częściej w całym kraju – powiedziała Janina Kwiecień, starosta kartuski. – Chodzi nie tylko o naszą pozycję gospodarczą, ale i wysoki przyrost naturalny czy chociażby fakt, że jesteśmy jednym z najmłodszych powiatów w Polsce ze średnią wieku 36,5.

Poseł Stanisław Lamczyk zwrócił uwagę na przygotowywane inwestycje związane z rozwojem transportu kolejowego, zaś wicemarszałek woj. pomorskiego Ryszard Świlski mówił o wyzwaniach, które w tym roku czekają nasz region.

fot.W.Drewka

- Jesteśmy liderem jeżeli chodzi o dynamikę wzrostu zatrudnienia, a także jeżeli chodzi o niski poziom bezrobocia, co wcale nie jest dobrą wiadomością dla przedsiębiorców – mówił Ryszard Świlski. – Stąd tak duże zapotrzebowanie na pracowników zza wschodniej granicy. Niestety w tym zakresie administracja rządowa zupełnie nie zdaje egzaminu. W ubiegłym roku w naszym województwie podjęło pracę 136 tysięcy osób z zagranicy. Rok wcześniej liczba ta wynosiła 67 tysięcy. Wzrost jest więc ogromny. Ten rok będzie trudny, ale i będzie rokiem wyzwań. Zakontraktowaliśmy już 52 proc. środków na realizację projektów unijnych, co daje nam jeden z najlepszych wyników w kraju. To jednocześnie wiąże się z ogromem pracy i wyzwań, zarówno dla lokalnych samorządów, jak i dla państwa.

Jak podkreślił Ryszard Świlski w całym woj. pomorskim działa już 290 tys. przedsiębiorstw, a codziennie rejestrowanych jest około 59 nowych podmiotów.

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [14]

 • 17 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pracownik

  to będzie trudny rok....bo trzeba będzie dać podwyżki :-) żeby ktokolwiek do pracy przyszedł
  a tego przedsiębiorcy nie lubią

 • 10 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przedsiębiorca

  Za każdym razem, gdy chcę dać swoim pracownikom znaczące podwyżki, to glówny księgowy mi mówi, że budżet się nie zamknie i dlatego sam też wzbrania się przed jakąkolwiek podwyżką dla siebie, a mnie to nawet obniżył płacę o 15 tyś. na miesiąc.

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  No gdzie teraz pojedziesz na wczasy?

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wystarczy mi hamak i 2 niedrogie drzewa

  Wszędzie jakoś się pohuśtam (palmy niekonieczne), byleby ciepło było.

 • 6 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mem link

  oj nie widać entuzjazmu...a wybory tuż, tuż , no i w Krokowej był ciekawy Sądasz "ostateczny"?

 • 9 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Mateusz.

  Kurcze, na spotkaniu widzę tylko 2 przedsiębiorców :) A reszta to leśne dziadki przyspawane do stołków.

 • 9 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tak, tak

  To cała POplatworma nasza, kiepsko widzę wybory?

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czemu?

  "Stąd tak duże zapotrzebowanie na pracowników zza wschodniej granicy. Niestety w tym zakresie administracja rządowa zupełnie nie zdaje egzaminu."

  Procedury załatwia się w urzędzie wojewódzkim, czy urzędzie marszałkowskim? Wydaje mi się, że marszałkowski. Czemu w takim razie Świlski z marszałkowskiego psioczy na administrację rządową, skoro jego urząd odwala totalną manianę?

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Alek

  To nie firmy, to poczekalnie dworcowe, taka u nich rotacja. Decyduje zegarek, a nie kalendarz.

 • 9 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ....

  Szczerze zamiast 500 plus obecny rząd powinien najpierw popracować nad jednolitym podatkiem jak wcześniej mówili 25 procentowym by pracownik mógł więcej zarobić niż sztucznie podwyższać minimalną krajową im więcej pracownik zarabia brutto tym bardziej państwo okrada i pracownika i przedsiębiorcę (bo skąd by mieli brać na 500 plus?)

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jurek

  Pamiętaj nigdy nie pracuj u kaszeba to chamy i wyzyskiwacze

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jurek

  zgadzam się z tobą 3/4 nadaje się pod sąd pracy

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ....

  Kiedyś pracodawcy mogli śmiało powiedzieć że 10 chętnych za bramą czeka na twoje miejsce dziś nawet obcokrajowcy obsady nie zapewnią bo widzą co się dzieje u naszych pracodawców.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ tak tak

  Widać że myślenie nie jest Twoją mocną stroną , więc pod każdym poruszonym tu tematem masz jeden i ten sam złośliwy wpis.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.