Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Bezpieczne finansowo wakacje w drodze

Opublikowany: 2018-02-21 09:46 Autor: nadesłane

W Polsce w ostatnich latach coraz popularniejsze stają się wakacje w drodze – czyli podróżowanie samochodem kempingowym. Taki środek transportu wymaga jednak szerszego ubezpieczenia niż standardowe OC.

fot.nadesłane

Samochód kempingowy, czyli kamper, pozwala na zatrzymanie się w praktycznie każdym miejscu, bez konieczności wynajmowania drogich pokoi w hotelach (o ile w ogóle znajdziemy miejsce w środku turystycznego szczytu). „Sercem” wozu kempingowego jest część mieszkalna. Niestety, jeśli będziemy uczestniczyć w kolizji, to istnieje duże ryzyko, że uszkodzone zostanie co najmniej jej wyposażenie, które do tanich nie należy. Zrekompensowanie tej straty ze standardowego ubezpieczenia może być problematyczne. Jeśli więc nie chcemy, by wakacyjny wypad skończył się prawdziwym drenażem portfela, warto zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. Nie jest to wcale trudne.

Odpowiednie ubezpieczenie to podstawa

Popularność zmotoryzowanej turystyki stale rośnie – także w Polsce; eksperci i analitycy przyznają, że nasz rynek staje się coraz atrakcyjniejszy dla producentów samochodów kempingowych i wyposażenia do nich. Oczywiście miejsce dla siebie zauważyły tutaj firmy ubezpieczeniowe. W ofercie niemal wszystkich większych towarzystw, takich jak brytyjskie Lancaster Insurance z pakietem o nazwie Motorhome Insurance, znajdziemy dziś ubezpieczenia dedykowane właścicielom wozów kempingowych. Zawarty w nich zakres ochrony jest całkiem spory.
Miłośnicy zagranicznych wojaży z pewnością docenią przede wszystkim możliwość tymczasowego poszerzenia ochrony na wszystkie państwa Unii Europejskiej (standardowo okres ten wynosi 90 dni, w droższych pakietach nawet 180 dni). Pozwoli to na zagraniczne wypady bez konieczności martwienia się o ewentualne stłuczki czy wypadki poza granicami kraju.

Ubezpieczenie zawartości

Warto jednak zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób ubezpieczenie obejmuje wyposażenie części mieszkalnej. Niektóre ubezpieczenia dla samochodów kempingowych traktują zawartość łącznie (także z rzeczami osobistymi); inne rozgraniczają wyposażenie od rzeczy osobistych, a nawet pozwalają na osobne pokrycie strat spowodowanych np. eksplozją butli z gazem. Jeśli nie chcemy też mieć przykrej niespodzianki w postaci zniszczonego lub uszkodzonego zamka, warto wybrać pakiet, który zaoferuje zwrot kosztów wymiany lub naprawy tego elementu. Może okazać się to szczególnie potrzebne właśnie podczas wypadu za granicę, gdzie koszty pomocy ślusarskiej mogą być naprawdę dotkliwe.