Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Na czarną godzinę: Kilka porad na wypadek utraty laptopa

Opublikowany: 2018-02-21 10:12 Autor: nadesłane

Dla kogoś, kto pracuje z laptopem na co dzień, utrata sprzętu to prawdziwa katastrofa. Przeciętni użytkownicy również nie mają lekko – zwłaszcza, jeżeli mieli na dysku cenne dla nich dane. Co zatem zrobić, by ułatwić sobie życie w przypadku takiego zdarzenia?

O utratę laptopa nietrudno: przy odrobinie pecha wystarczy chwila nieuwagi w autobusie czy pociągu albo nawet zbyt gwałtowny gest trzymaną w ręku kawą – i już możemy pożegnać się z cennym sprzętem. Istnieje na szczęście kilka środków ostrożności, których zastosowanie pomoże zrekompensować przynajmniej część strat.

Ratunek dla portfela

Zacznijmy od kwestii finansowych. Laptopy, zwłaszcza te nowsze, nie należą do tanich gadżetów, więc ich utrata każdorazowo uderza nas po portfelu. Dobrym sposobem na załagodzenie takiego ciosu jest ubezpieczenie typu Mobile Insurance. Oferują je firmy w rodzaju Gadget Cover, polegają zaś na ubezpieczaniu laptopów (oraz innego elektronicznego sprzętu mobilnego) na wypadek kradzieży, zniszczenia bądź poważnego uszkodzenia. Nie wynagrodzi to utraty cennych danych, ale wypłata ubezpieczenia ułatwi przynajmniej zakup nowego sprzętu.

Odzyskiwanie i szyfrowanie danych

A co zrobić, by zabezpieczyć się przed utratą danych? Dobrym pomysłem jest zrobienie ich kopii zapasowej w „chmurze” – nawet gdy nasz sprzęt ulegnie doszczętnemu zniszczeniu, jego cyfrowe „wnętrze” zostanie przechowane w bezpiecznym miejscu. Warto również chronić informacje przed wykorzystaniem przez potencjalnego złodzieja. Tu w szczególności przydaje się szyfrowanie dysku, wspomagane przez swoistą funkcję autodestrukcji, pozwalającą zdalnie wykasować wszystko co znajdowało się w laptopie. W przypadku kradzieży zaś pewną nadzieję na odzyskanie sprzętu daje funkcja trackingu, dzięki której możemy namierzyć sprzęt. Co prawda wśród złodziei zdarzają się profesjonaliści, wobec których takie zabezpieczenie na niewiele się zda, ale jeżeli laptop zostanie skradziony przez mniej rozgarniętych amatorów cudzej własności, to jest szansa, że uda się go odzyskać.

Jeżeli dobrze się zabezpieczymy, to utrata laptopa niekoniecznie musi być dla nas niemal końcem świata. Ubezpieczenie typu Mobile Insurance, szyfrowany dysk czy backup w „chmurze” bądź na dysku przenośnym – wszystkie te środki już niejednej osobie uratowały skórę w trudnej sytuacji.

fot.nadesłane