Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Sierakowice. Można się ubiegać o środki na wymianę kotłów węglowych

Opublikowany: 2018-02-26 14:58 Autor: Wojciech Drewka

Jest szansa na poprawę jakości powietrza w Sierakowicach i okolicy. Gmina ogłosiła właśnie nabór wniosków na dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych. Można uzyskać 30 proc. kosztów urządzenia.

REKLAMA

Wielokrotnie pisaliśmy o złej jakości powietrza w Sierakowicach, a w ostatnim czasie nasi Czytelnicy zaobserwowali nawet zjawisko smogu. To efekt spalania słabej jakości opału, niekiedy spalania odpadów, ale najczęściej niewłaściwego w piecu węglowym. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji i wymianę kotłów węglowych na bardziej ekologiczne.

Gmina Sierakowice rozpoczyna nabór wniosków na dofinansowanie wymiany starych pieców na kotły opalane gazem ziemnym, kotły na biomasę (do spalania zrębków drzewnych, brykietów, pelletu) lub kotły na olej opałowy.

Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/SM Kartuzy

Samorząd planuje pozyskać środki na ten cel z programu „Czyste Powietrze Pomorza” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Można uzyskać dotację w wysokości 30 proc. wartości inwestycji. W przypadku pojedynczego odbiorcy może to być nie więcej niż 5 tys. zł, zaś w przypadku źródła ciepła zasilającego budynek wielorodzinny nie więcej niż 12,5 tys. zł.

Zainteresowani mogą składać wnioski w Urzędzie Gminy Sierakowice do 30 kwietnia. Potrzebne będą dokumenty potwierdzające wysokość planowanej inwestycji (np. wycena, kosztorys, rachunek proforma), fotografia kotłowni, informacje na temat lokalizacji budynku oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [23]

 • 10 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  nie dajcie się namówić na ogrzewanie olejowe. Niech mądrale z ochrony środowiska zrobia Wam/przedstawia Nam kalkulacje na jeden sezon grzewczy, to zrozumiecie o czym pisze . Obecnie Olej opałowy kosztuje około 2,9 zł za litr.

 • 3 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # chemtrails

  Jakość powietrza się poprawi jak przestaną rozpylać ten "syf" samolotami.

 • 5 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tytus

  nie na nasze zarobki będę zarabiać 1000tys miesięcznie a zona drugie tyle to sobie podłącze gaz.

 • 5 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kazik

  Ogrzewanie na gaz to utopia ,olej wychodzi taniej , miałem w żukowie więc wiem, nigdy więcej gazu do ogrzewania.

 • 10 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # yhym

  Dlaczego nie zaproponują piecy na groszek?

 • 5 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ nie dajcie się ....

  Jeśli "dobra zmiana" zdejmie z oleju opałowego podatek w wysokości 75% jego ceny - to wtedy sporo ludzi przestanie truć siebie oraz innych śmiercionośnymi dymami krematoryjnymi.

 • 7 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gaz to samo zło

  To jest dopiero początek planują dociągnąć gaz ziemny do Sierakowic a potem nas zrobią w balona jak w Żukowie moja rodzina dała się namówić na założenie gazu i było w miarę gdy były promocyjne ceny gazu potem jak dowalili cenę to tylko nielicznych było stać na gaz, A ja się pytam co z projektem na solary ???? cicho jak makiem zasiał, albo może by tak zrobić projekt gminny na termomodernizacje żeby ludzie mniej spalali opału- nie będą wciskali komuś na siłę gaz ciekawe kto na tym zarobi ?? A już o tym że gaz to tykająca bomba to już nie wspomnę - Dziękuje za takie rarytasy.

 • 8 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # robotnik

  Olej opałowy przy obecnych cenach to tylko dla bankowców,albo innych krezusów.Jak ja 20 lat temu to używałem to był po 75 gr,to wychodzilo taniej niż węglem.Ale cwaniacy zaczęli odbarwiać i sprzedawać na stacjach to dowalili akcyzę.Skoro tak promują to niech będzie bez Vatu,akcyzy i podatku ale nie więcej niż 1.50.

 • 1 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ gaz to samo zło

  Sam przecież piszesz, że NIE GAZ, ale jego C E N A to samo zło, więc twój tytuł nie pasuje do treści !!!

 • 0 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brylanty to samo zło ....

  bo za drogie ! Gdyby były tańsze, to by było samo dobro, JO ?

 • 2 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do gaz to samo zło

  to co zimą dalej będziesz palił śmieci a latem do lasu

 • 5 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szrek

  A tym co pellet sprzedają to też się pomieszalo w głowach, w zeszłym roku 600zł tona a w tym 900zł.

 • 2 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i kominy zapieprzone żywicą

  to dopiero pożar.

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja21

  A ja zostałam bez ogrzewania na zimę, bo usunęłam piec węglowy i gazownia nie podłączyła gazu. Podobno to stała praktyka, co zrobisz, jak nic nie zrobisz... nie pójdę do innej, drugiej gazowni bo nie ma takiej. Tak działa monopol, zima bez ogrzewania :( kryminał :(

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # to tylko ja

  Włodarze Sierakowic niech lepiej powiedzą co z "OZE dla Kaszub" - temat się ciągnie już ponad rok i nadal nic nie wiadomo.

 • 4 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # genia

  W Sierkowicach zawsze był smog nie można oddychać ludzie truja swoje dzieci i wnuki od małego wdychaja arsen .Gmina juz dawno powinna coś z tym zrobić.juz a Gdańsku jest lepsze powietrze.Raki czad czuc do pierwszej w nocy bo próbuję wtedy przewietrzyć mieszkania .

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @robotnik

  Nauczycieli stać na opał olejowy Pan dyrekti ms i swoim pracownikom zezwala na coroczne podwyżki a inni muszą się dostosować na blokach płaczą a płacą za ekologiczne kolosalnie drogie ogrzewanie

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pellet nie polecam

  pellet jest drogi - kosztuje tyle samo co węgiel, a spala sie go dwa razy tyle co węgla - zimą tona miesięcznie mi schodzi - masakra!!
  żałuję ze wymieniłem na pellet

  skoro pellet jest ze słomy czy tam trocin to powinien być tańszy - producenci mają potrójną marze i zbijają fortunę, bo na piece na pellet są dopłaty i sa przez to popularny - a ty głupi płac

 • 6 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @pellet nie polecam

  Jeszcze 3 - 4 lata, wiatrołomy się skończą i będzie po pellecie. Jeszcze raz powtarzam -jedynie duża ciepłownia/elektrociepłownia dla całych Sierakowic i najbliższej okolicy.

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wojciech

  racja co do tej ciepłowni.7 tys mieszkancow to kilka tysięcy kominow.i dotacja na piec niewiele zmieni.ludzie już wyliczyli ze się nie oplaci bo ekologiczny opal drożeje.tylko duza cieplownia dla calych Sierakowic może zapewnić czysciejsze powietrze.poki co trzeba zadbac o dobra jakość wegla,bo sprzedają nam słabej jakości i mało kaloryczny,ktory wsciekle kopci.a cena ma wysoka.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Palacz

  Tonę peletu w miesiąc to chyba nim w kominku paliłeś. Przy dedykowanym dobrze ustawionym piecu do konkretnego peletu wychodzi mi 2,5t na rok. Oczywiście stropian konkretny na elewacji i okna 3 szybowe i dach dobrą wełną docieplony.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # biomasa

  Dobrze słyszeć że szansa na dofinansowanie jest. Chcę wymienić i przejść z pieca węglowego na biomasę: www.youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY . Ogrzewanie gazowe czy olejowe u nas niestety jeszcze drogie.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pis

  trzeba wybudownac elektrcieplownię wtedy nie bedzie problemu

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.