Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Żukowo. Duże zainteresowanie wymianą starych pieców. Gmina dokłada więcej pieniędzy

Opublikowany: 2018-02-28 13:31 Autor: Magda Dzienisz

Ponad sto wniosków złożyli mieszkańcy gminy Żukowo w ramach programu "Czyste powietrze". Zainteresowani są dofinansowaniem na wymianę starych pieców i zastąpieniem ich bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Wniosków było tak dużo, że gmina zdecydowała dołożyć więcej pieniędzy z budżetu, by pomóc sfinansować koszt modernizacji systemów ogrzewania.

REKLAMA

Radni gminy Żukowo podjęli decyzję o zwiększeniu środków na dofinansowanie kosztów modernizacji systemów ogrzewania, dzięki temu „dołożono” ponad 100 tys. zł do zarezerwowanej już kwoty. Po zmianach środki przeznaczone na ten cel w budżecie gminy wyniosą blisko 500 tys. zł. Zwiększenie kwoty spowodowane było dużą ilością wniosków o dofinansowanie, które napłynęły do Urzędu Gminy w Żukowie.

- Ostatnio coraz głośnej mówi się o problemie smogu – mówi burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski. – Nasza gmina w ramach programu „Czyste powietrze gminy Żukowo” co roku przystępuje do konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, gdzie możemy dostać dofinansowanie do wymiany źródeł zaopatrzenia w ciepło. Maksymalna dotacja, którą możemy uzyskać z tego programu to 300 tys. zł. Mieszkańcy złożyli tak dużo wniosków, że koszt wymiany tych pieców wyniesie około 1 mln 200 tys. zł. W związku z tym wystąpiłem do rady o zwiększenie naszych udziałów po to, by dofinansowanie otrzymało jak najwięcej osób.

fot. archiwum/M. Dz.

Okazuje się, że w tegorocznej edycji programu wnioski o dofinansowanie wymiany pieca złożyło 105 osób. To dużo więcej niż rok wcześniej, gdy takich wniosków złożono 68. Pisma można było składać do końca 2017 r.

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na likwidację kotłów opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich ekologicznymi rozwiązaniami – kotłami opalanymi gazem czy olejem opałowym lub źródłami ciepła wykorzystującymi odnawialne źródła energii (pompy ciepła, kotły opalane drewnem, kotły opalane słomą). Można uzyskać dotację w wysokości 30 proc. wartości inwestycji. W przypadku pojedynczego odbiorcy może to być nie więcej niż 5 tys. zł, zaś w przypadku źródła ciepła zasilającego budynek wielorodzinny nie więcej niż 12,5 tys. zł.

Wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców mogą składać też mieszkańcy innych gminy w powiecie, m.in. Sierakowic, Kartuz, Chmielna czy Przodkowa. W Sierakowicach pisma przyjmowane są do 30 kwietnia, w Kartuzach do 20 kwietnia, w Przodkowie do 13 kwietnia.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [13]

 • 2 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  idą wybory...

  za platformy była cisza...

 • 1 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piec pelletowy

  Polecam to rozwiązanie!

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @info

  A to co jest w Żukowie? Nie PO? Bo nie kumam.

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  nie dajcie się namówić na ogrzewanie olejowe. Niech mądrale z ochrony środowiska zrobia Wam/przedstawia Nam kalkulacje na jeden sezon grzewczy, to zrozumiecie o czym pisze . Obecnie Olej opałowy kosztuje około 2,9 zł za litr.

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  W poprzednim komentarzu do podobnej w tresci informacji poprosiłem o kalkulacje i co i nic! Te 5 tys dofinansownia przy ostrej zimie moze nie wystarczyć na ogrzanie domu olejem opałowym. Moze znawca przedmiotu , tak aktywnie sie tu udzielający, Wasz mieszkaniec, T.D.Monsuanna się wypowie?

 • 5 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zainteresowany

  Najfajniejsze jest to, że wszyscy trąbią o ekologii, o konieczności eliminacji pieców węglowych, że jest pilna potrzeba, że się dusimy itd. Ale konkretnych działań ze strony rządu nie ma. A tu aby polepszyła się sytuacja jest potrzeba nie ogłaszania konkursów na wymianę starych pieców, ale stałego konkretnego "wsparcia" dla osób które chcą to zrobić, a więc środków na ochronę środowiska nie powinno się przyznawać na zasadzie konkursu - może "wygram" dofinansowanie a może nie. Ktoś kto podejmuje decyzje o wymianie takiego pieca powinnien mieć pewność, że nikt go nie wykiwa i nie stwierdzi potem, no sorry zabrakło środków, limit sie wyczerpał - tym sposobem, to jeszcze długo sytuacja się nie zmieni. Chociaż rząd juz pracuje nad tym, aby te piece były wymienione pod przymusem, teraz wola zapłacic karę UNI, potem sobie to będą odbijać na karaniu obywateli mandatami, grzywnami, itd, zamiast wcześniej pomyśleć i kwote którą rząd (MY z naszych podatków) będziemy musieli zapłacić do kasy UE, lepiej było przeznaczyć te pieniądze na właśnie dofinansowanie do wymiany pieców- chciwy traci. Kolejnym punktem jest cena opału... ta powinna zachęcać do stosowania ekologicznego opału. Obecnie to jest tak, że Ci którzy chcą być ekologiczni są "KARANI" za to wysoką ceną tego opału, ta cena nawet nie spada, wręcz rośnie, oraz samych pieców.

 • 3 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Cieszę się, że wieloletnia akcja "Nie pal śmieci-dbaj o dzieci" przynosi dobre rozwiązania.

 • 2 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @massuanna

  Konkrety panie madralo

 • 1 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somsiad

  Konkretów brak, ale okazja do pochawlenia sie jest zawsze :D Ile to trzeba mieć w sobie pychy, a to podobno grzech...

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Gmina Żukowo aktywnie wprowadza podobne programy wsparcia finansowego przynajmniej
  od 2016 r. Wiem bo sam przystąpiłem do modernizacji i mam powody do zadowolenia.
  Różnica polega na tym, że wcześniejsze wsparcie finansowe było większe. Ale to już nie
  zależy od burmistrza. Widać w tym wszystkim raczej rękę" dobrej zmiany".
  Wszystkie te programy pochodzą prosto z ministerstwa ochrony środowiska.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  Ile dostaniemy dofinansowania zależy od gminy sprawdzałam to w 2017r i były różne kwoty dofinansowania zależało od gminy.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @oko

  konkretnie co zmieniłeś i na co i jak po sezonie grzewczym wyszedłeś? I uwaga nie mamy juz, niestety M. Ochrony Ś. samo MŚ :(

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Zamieniłem panele słoneczne na ogniwa fotowoltaiczne. Roczna produkcja bilansuje się z rocznym
  zapotrzebowaniem na prąd. Jak do tej pory zapłaciłem tylko za akcyzę.
  Niestety po nocnej zmianie ustawy OZE amortyzacja wydłuży się o kilka lat.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.