Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Czy filtrowentylacja może zapewnić bezpieczeństwo spawacza?

Opublikowany: 2018-03-29 10:29 Autor: nadesłane

Ostatnio często słyszy się o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu jej wykonywania. Różne raporty podają listy profesji, które najbardziej narażone są na tak zwane choroby zawodowe. Do jednych z najbardziej zagrożonych grup należą spawacze.

Na spawaczy czyha bowiem wiele niebezpieczeństw, z których te powiązane z układem oddechowym wydają się być najgroźniejsze. Nieodpowiednia wentylacja stanowiska pracy może powodować różne choroby oraz schorzenia, do których należą między innymi: bronchit, pylica czy astma.

Pracodawcy jednak, chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, instalują w fabrykach i przy stanowiskach spawaczy urządzenia filtrowentylacyjne, które nie tylko dbają o prawidłową cyrkulację powietrza zanieczyszczonego trującymi substancjami, ale również o przeczyszczanie (filtrowanie) go.

Używają do tego sprzętów specjalistycznych, które możemy podzielić na grupy. I w ten sposób da się wyodrębnić urządzenia montowane w pomieszczeniu (na przykład przytwierdzane do ścian czy sufitów), urządzenia duże, aczkolwiek przenośne (na przykład stoły spawalnicze z wyciągami) oraz urządzenia zupełnie mobilne (jak małe odsysacze powietrza instalowane przy uchwytach do spawania).

Jak w praktyce się one prezentują?

1. Odciągi montowane przy sufitach

Bardzo częstą praktyką stosowaną przez zakłady pracy spawaczy jest montowanie przy sufitach specjalnych odciągów, które posiadają rury idące wprost do stołu spawacza. Dzięki nim urządzenie wentylacyjne może działać już u źródła powstawania szkodliwych gazów i zanieczyszczeń, chroniąc pracownika przed ich złym wpływem.

Sprawdź rozwiązania filtrowentylacyjne na stronie https://ekod.com.pl/oferta/filtrowentylacja/

2. Stoły spawalnicze z technologią filtrowentylacji

Ta forma – choć trochę droższa – sprawdzi się idealnie na stanowiskach, które chcemy często zmieniać lub przekształcać. Dzięki stołom spawalniczym możemy nie martwić się o odciągi proponowane w poprzednim punkcie. Tutaj w grę wchodzi przede wszystkim odciąg, który daje się modelować i ustawiać według indywidualnych potrzeb. Warto zauważyć, że stoły można przenosić w różne miejsca, co daje dodatkowe możliwości dla firm spawalniczych.

3. Odciągi przy spawarkach – specjalne uchwyty

Jeszcze inni przedsiębiorcy stawiają na rozwiązanie mniejsze, aczkolwiek równie skuteczne. Na rynku pojawiły się nowoczesne uchwyty spawalnicze, które wyposażone są w jednostkowe mini odciągi, które nie dają zanieczyszczeniom szans na przedostanie się do powietrza ogólnego, którym oddycha pracownik. One są najbardziej mobilne – są z nami zawsze tam, gdzie spawarka, a wiec w miejscach, gdzie ich potrzebujemy. Idealnie sprawdzają się więc u spawaczy pracujących na budowach, którzy muszą się poruszać z jednego punktu w drugi.

Tekst dostarczyła hurtownia spawalnicza Ekod.

fot.nadesłane