Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Smart city - inteligentne miasto i jego zastosowania

Opublikowany: 2018-03-20 11:20 Autor: nadesłane

Z roku na rok, w coraz szerszej skali, można obserwować ciekawe zjawisko - technologia i nowoczesne rozwiązania wkraczają w niemal każdą dziedzinę naszego życia. Uczniowie szkół podstawowych nie zdają sobie sprawy z tego, że często jeszcze ich dziadkowie, w czasach swojej młodości, nie mieli w domu telewizora, a o Internecie czy telefonii komórkowej nikomu się nie śniło - kto był posiadaczem telefonu stacjonarnego, ten mógł uważać się za szczęśliwca. Jedno co się nie zmienia, to kierunek rozwoju. Tak jak kiedyś, telewizory czy telefony trafiły najpierw do miast, a później na prowincje, tak i teraz - nowoczesne rozwiązania ułatwiające życie mieszkańcom, w pierwszej kolejności zdobywają aglomeracje miejskie. Co to takiego jest smart city i jakie ma zastosowania?

Smart city – technologia w służbie mieszkańcom

Podstawowym założeniem smart city, czyli w przełożeniu na nasz ojczysty język inteligentnego miasta jest ułatwienie życia mieszkańcom. Stosowane rozwiązania technologiczne, oparte są w zdecydowanej mierze na IT, dzięki czemu możliwy staje się między innymi wzrost efektywności wszystkich elementów składowych infrastruktury miejskiej. Taki miejski twór można z powodzeniem porównać do żywego organizmu, który oprócz mózgu (czyli oprogramowania zarządzającego całym systemem) posiada także zmysły (chociażby czujniki rozmieszczone w różnych częściach miasta). Rozwój nowoczesnych technologii przyczynia się do poprawy jakości życia w dużych miastach, które w skutek coraz większej emigracji z miast do wsi, stają się zatłoczone.

Rozwiązania technologiczne w służbie smart city

Jednym z przykładów zastosowania rozwiązań technologicznych w ramach inteligentnych miast są parkingi posiadające wbudowane czujniki parkowania. Rozwiązanie takie umożliwia kierowcom orientację, gdzie najbliżej w okolicy będą mogli zaparkować. Niezbędny w takim przypadku staje się telefon komórkowy ze stałym dostępem do internetu oraz zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Aplikacja taka wskaże wolne miejsca w okolicy, a także wyznaczy najkrótszą drogę prowadzącą do wybranego miejsca postojowego. Smart parkingi pozwalają na dużą oszczędność czasu – kierowca jedzie prosto na parking, zamiast krążyć po ciasnych uliczkach szukając wolnego miejsca. Aplikacja obsługuje także miejsca przeznaczone do parkowania osób niepełnosprawnych.

Integracja systemów komunikacyjnych na terenie miasta

Inną możliwością zastosowania rozwiązań smart city na terenie dużego miasta jest integracja systemu komunikacyjnego i informowanie pasażerów o czasie odjazdu poszczególnych pojazdów komunikacji miejskiej oraz o ich opóźnieniach. W tym celu, na przystankach autobusowych i tramwajowych montowane są specjalne tablice informacyjne, prezentujące dane dotyczące najbliższych przejazdów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego, kiedy to większość pojazdów komunikacji miejskiej notuje spore opóźnienia. Już nie trzeba będzie zwracać się z pytaniem do postronnych osób na przystanku, czy autobus danej linii już pojechał.

fot.nadesłane