Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

W najbliższą niedzielę nie zrobimy zakupów. Zaczyna obowiązywać zakaz handlu

Opublikowany: 2018-03-06 13:31 Autor: Wojciech Drewka

Zbliża się pierwsza niedziela, którą będzie obejmował zakaz handlu. Zakupów nie zrobimy więc w dyskontach i centrach handlowych. Ale nie wszystkich, bo chociażby Galeria Metropolia postarała się o status obiektu dworcowego i w związku z tym może działać nawet w niedziele objęte zakazem handlem.

REKLAMA

Właśnie zaczyna obowiązywać kontrowersyjna ustawa o zakazie handlu w niedzielę. Od początku budziła ona skrajne emocje, ponieważ z jednej strony byli ci, którym pomysł ograniczenia handlu w niedzielę bardzo się podobał, a z drugiej osoby, dla których jest to często jedyny dzień, gdy mogą się wybrać z rodziną na zakupy.

Ostatecznie ustawa weszła w życie i najbliższa niedziela – 11 marca – będzie pierwszą w tym miesiącu, gdy sklepy mają być zamknięte. Zgodnie z przepisami zakupy będzie można robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, z wyjątkami dotyczącymi np. okresu przedświątecznego. Przepisy ustawy nie są precyzyjne, dlatego co chwilę pojawiają się nowe ich interpretacje, czy wręcz pomysły na obejście zakazu handlu.

fot.archiwum/W.Drewka

I tak na przykład Galeria Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu, jak informuje trójmiasto.pl postarała się o status budynku dworcowego, ponieważ zgodnie z ustawą dopuszczalny jest handel związany z obsługą podróżnych. Teoretycznie więc sklepy w galerii będą mogły działać.

Warto też pamiętać, że zgodnie z przepisami z zakazu handlu w niedzielę wyłączone są np. stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie czy sklepy internetowe oraz te sklepy, w których za ladą stanie właściciel.

Ponieważ pytań i niejasności jest bardzo dużo Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała na swojej stronie szereg pytań i odpowiedzi uzgodnionych z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szczegóły można znaleźć na pip.gov.pl/.

oprac.exk.

Sieć Biedronka, której sklepy działają już niemal w każdej większej miejscowości powiatu kartuskiego, na swojej stronie zapowiedziała wydłużenie godzin otarcia sklepów w piątek i sobotę, w wybranych lokalizacjach nawet do godz. 23.00. W godzinach szczytu mają być otwarte wszystkie kasy, ma być też zwiększona częstotliwość dostaw.

Z kolei lokalna sieć handlowa Ribena nie planuje wprowadzać zmian w sposobie funkcjonowania swoich sklepów – nadal w soboty będą one czynne do godz. 22.00. Podobnie w przypadku sieci delikatesów Max&Xavier – jak się dowiedzieliśmy zakaz handlu w niedzielę nie spowoduje zmiany godzin otwarcia sklepów. Nadal w soboty będą one czynne do godz. 21.30.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [54]

 • 28 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ..............

  O Boże padniemy z głodu trza na zapas kupić!!

 • 7 25 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dzesika i Seba tragedia

  To było nasza tradycja robić niedzielne zakupy.A czy ksiądz w niedzielę będzie uprawiał biznes i zbierał kasę na tace?
  Została mi zabka ,Orlen,sikorka ,konkol ,flis,oktan jakoś zaplanujemy te niedzielne zakupy.

 • 12 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # haha

  I jak tu żyć .Niedziela bez galerii jest stracona.A jak z giełdą samochodową .Też zamknięta.

 • 16 15 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Tak w niedziele Grażyna była w robocie bo wiecej zarobiła i była zadowolona i przedewszystkim ja nie musiałem jej wysłuchiwać cały dzień a teraz dramat będzie ...

 • 16 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # klasycznie

  Media w polsce robią z i igły widły brawo Wy.
  Jedźcie do krajów europy zachodniej albo Skandynawii to zrozumiecie.
  żeby jeszcze w polsce zrobili jak w szwecji alko sprzedawane w specialnych punktach od 12 do 17 w soboty niedziele wgl nie czynne a w zwykłym sklepie tylko piwko 2,5% i wtedy było by git.

 • 34 12 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Na zachodzie niedziele normalnie wolne, a u nas wielka afera, jaki to PiS jest zły, gdy pozwala ludziom na spędzenie niedzieli z rodziną osobom, które normalnie w ten dzień musiałyby pracować.

 • 13 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek

  MIREK wez jedz na ryby ,takjak ja

 • 25 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dorosłe dzieci

  Jak tak patrzę, to widzę mnóstwo dorosłych dzieci. To ludzie, którzy wolą jak ktoś im mówi co myśleć, co oglądać, co czytać, kiedy robić zakupy, co kupować w aptece, a czego nie. Chcą żeby to władza im dyktowała jak powinni żyć, w co wierzyć i na co wydać pieniądze. Taki kraj ludzi, którzy nie dorośli do tego, by samemu decydować o swoim wolnym czasie. To politycy muszą robić za nich. Smutne.

 • 11 24 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # antypatus

  Bandyterka z pisu, ale pogoni się was łobuzy i normalność przywróci! Skoro sklepy zamykacie to pozamykajcie kina, teatry, szpitale, dworce, a przede wszystkim kościoły, sukienkowi mogliby w niedzielę do woli harcować z dzieciakami!

 • 15 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cypis

  Bardzo dobrze

 • 17 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bartek

  Biedronki wam zamkna a to ci checa teraz plakac będziecie

 • 13 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dorosłe dzieci

  co ty gadasz... w każdym kraju są ograniczenia i w sumie na tym to polega że władza dyktuje warunki, idąc twoim tokiem myślenia to można zlikwidować kodeks karny i niech każdy robi co mu się podoba beż kary, ciekawe jak wyobrażasz sobie idealne państwo... z góry powiem że takiego nigdy nie będzie, a zresztą i tak nie zrozumiecie...

 • 22 8 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bardzo dobrze

  Niedziela jest po to, żeby odpoczywać, z rodziną, zwłaszcza psychicznie. Kiedyś trzeba zregenerować swój organizm, żeby był wydajny w ciągu tygodnia. Może nareszcie znajdzie się czas na rozmowy przy wspólnym stole, nie tylko o "kasie"? Z jednej strony chcemy być "europejscy", a z drugiej strony mamy "wolną amerykankę". Jeżeli ktoś nie lubi chodzić do kościoła (nie ma przymusu), może pójść na spacer do lasu albo inaczej zadbać o swoje ciało i ducha. Szybko "znormalniejemy" i przestaniemy tęsknić do zwiedzania "galerii". Będzie OK.

 • 6 14 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ograniczenie wolności gospodarki

  Tak, na zachodzie to obowiązuje, ale od tego się odchodzi. Jeśli ktoś się uczy lub studiuje to ogranicza mu to kolosalnie możliwość dorabiania. Pracodawcy często też płacą więcej osobom pracującym na stałe, jeśli zechcą pracować w weekend. Miałem to szczęście, że nie doświadczyłem komunizmu, ale widać PiS chętnie mnie tego szczęścia pozbawi.

 • 10 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ @dorosłe dzieci

  to chyba ty nie rozumiesz jak powinno działać państwo. na pewno nie opierać się na zakazach, nakazach i przymusach.

 • 10 7 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ludziska

  w sobote to bedzie jak przed świętami gigantyczne kolejki do kas, bitwa przed kasami, widzialem raz jak święto przypadło w niedziele

 • 11 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dorosłe dzieci

  Właśnie w tym problem, że nie chodzi o to by likwidować prawo, ale o to by ono stwarzało pewne warunki, zasady wzajemnego życia. Czy jakby nie było kodeksu karnego to byś kradł? Ja nie i pewnie większość osób tutaj się wypowiadających też nie. Ale kodeks jest potrzebny tam, gdzie ktoś wykracza poza pewne normy, gdzie ktoś nie szanuje pewnych zasad. A to co mamy teraz jest klasycznym przykładem deregulacji. To znaczy, że państwo ingeruje w życie obywateli nadmiernie, reguluje coś, co regulacji nie wymaga. Bo przecież gdyby nikt w niedzielę nie chodził do galerii, to nikt by ich nie otwierał - proste. A ponieważ było zapotrzebowanie to i galerie były otwarte. Nie chcesz jechać do sklepu? Nie jedź. Ale daj innym prawo zarobić, daj innym prawo kupić. To bardzo proste. No ale jak wspomniałem, dorosłe dzieci trzeba prowadzić za rękę przez życie i władza to właśnie robi. Jeszcze tylko musi teraz powiedzieć gdzie dokładnie postawić krzyżyk przy wyborach....

 • 12 9 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do bardzo dobrze

  bredzisz, bredzisz człowieku, ale wy pisiory nie kumacie co to jest indoktrynacja i inwigilacja, to kacze państwo z każdym dniem, powolutku, krok za krokiem pozbawia was wolności, wolności wyboru, wolności życia. Wy pisiory niedy nie będziecie ludźmi wolnymi, bo jest Wasz stan umysłu, bycie zniewolonym a to przez stan posiadania, przez mamonę, a to przez religię, a to właśnie że bandytów co przy korycie państwowym żrą.

 • 9 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nauki JP2

  Jakoś te nauki albo poszły w las, albo się o nich nie chce pamiętać. Dramatyzowanie "zakazu handlu" jest nie za bardzo spójne z tym nauczaniem. Najpierw człowiek, a potem biznes. U nas panuje kapitalizm 19-wieczny z wyzyskiem człowieka, bezkompromisowa dehumanizacja "siły roboczej". Gdzie kodeks pracy? 8-godzinny dzień pracy? Gdzie poszanowanie godności człowieka? W myśl zasady: "wszystko/każdego można kupić"? Trochę refleksji nad sensem takiego życia każdemu się przyda. A może zwiększyć zapłatę sprzedawcom na kasie, żeby nie byli przymuszani "dorabiać" w niedzielę??? Tym bardziej, że handel w małych rodzinnych, osiedlowych sklepikach jest na pewno w stanie zapewnić najbardziej potrzebne zaopatrzenie.

 • 14 8 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # antypatus

  widza, że wiela ma tu gęby pełne frazesów, jakieś nauki kościelne, jakieś nauki JPII i inne bzdury, a chodzi po prostu o ograniczanie wolności i swobód obywatelskich, tak wam szkoda sprzedawców? A nie szkoda wam restauratorów? kelnerów? pracowników stacji paliw? pracowników aptek? itd. w czym ci ludzie są gorsi od sprzedawców w Lidlu czy Biedronce? To jest równość o której tak słodko pierdzicie? Zakłamane katole...

 • 12 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dlaczego?

  Dlaczego np. urzędy (państwowe, samorządowe) nie pracują w niedziele? A byłoby nieźle móc załatwiać sprawy w czasie wolnym, no nie? Bo żaden urzędnik by tego nie chciał, to by było wbrew prawu itp. Ale wyczerpane kobiety na kasach w marketach można zaprzęgać do pracy w niedziele, bo zarabiają psie pieniądze, więc ekonomicznie można wywierać presję. Studenci, którzy chcą dorobić: rozejrzyjcie się wokół, poza galeriami też byłoby co robić.

  Nie rozumiem mieszania do tego polityki. Tu trzeba raczej wracać do praw człowieka, zwłaszcza kobiet.
  Prywatne apteki pracują nieco inaczej niż market. Ponadto, w niedziele i święta są tylko dyżurne.
  Restauracje też mają wolne dni od pracy, jeżeli działają w niedziele. Ale i do tego dojdziemy, że oni sami będą zamykać w niedziele, bo rachunek ekonomiczny...Niestety, takie są prawa konkurencji.
  Trudno też porównać pracę pracowników stacji paliw z morderczą pracą ludzi w marketach...
  Opamiętajcie się ludzie.

  Cytat: "a to właśnie że bandytów co przy korycie państwowym żrą. "

  Proponuję uzupełnić powyższe zdanie o "koryto samorządowe". Bo to na tzw. "dole" są największe przewały i kryminogenne "układy zamknięte". I to najbardziej one kształtują poziom i jakość naszego życia. Bez względu na partie polityczne.

  Amen.

 • 17 13 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bardzo dobrze

  Precz z PO

 • 23 13 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo pis, tak trzymać

  Te dżesiki co się tu wypowiadają i inne dorosłe dzieci- żal mi was....gdybyści zapierda....li co niedzielę od rana do nocy to inaczej byście ćwierkali. Żadnej empatii w was nie ma ( zajrzyjcie do internetu co to empatia, bo zapewne nie wiecie )

  We wszystkich zachodnich krajach nie uświadczysz hiper-super marketu otwartego...a tam przecież demokracja, kapitalizm.
  Wielu z was tam pracuje-- dlaczego sie nie buntujecie, ze nie możecie piwa kupić w niedziele.

  Bardzo dobrze, ze sklepy zamkniete.
  ja nigdy w życiu nie byłem w sklepie w niedzielę

 • 5 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 1111

  A po co komu niedziela wolna , przecież można wprowadzić 7 -dniowy cykl pracy

 • 7 9 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Brawo pis...

  Przypuszczam że ty nie tylko w sklepie nie byłeś nigdy w życiu...

 • 5 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cóż....

  Prezes przecież nie robi zakupów to po co my mamy robić.

 • 15 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # olo

  Moja zona pracuje w markiecie i pracowala tylko 1 niedziele w miesiacu teraz bedzie miala mniej kasy -140 zl i bedzie zapieprzac w sobote do 23 to faktycznie bedzie kuzwa lezec cała niedziele brawo pis

 • 10 11 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gość

  Cóż wraca komunizm. Suweren nie ma wolności w podejmowaniu decyzji jak chce spędzić niedzielę. Oby jak najszybciej nsstapiły wybory i zmiana rządu.

 • 6 7 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gość gość

  Cóż wraca komunizm. Suweren nie ma wolności w podejmowaniu decyzji jak chce spędzić niedzielę. Oby jak najszybciej nastąpiły wybory i zmiana rządu.

 • 9 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Pisiorów

  Nikt nikogo nie zmusza do pracy w handlu. Zawsze można zmienić branżę na inną. Za pracę w niedzielę przysługuje urlop wypoczynkowy w dzień powszedni więc nie pracują 7 dni w tygodniu jak wydaje się Pisiorom.

 • 16 18 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Bardzo się cieszę, niedziela powinna być wolna, to jest normalność.

 • 11 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maksymilian.

  Polacy....niby tacy katolicy....a gdzie przykazania Boże......PAMIĘTAJ ABYŚ DZIEŃ ŚWIĘTY ŚWIĘCIŁ.....Opamiętajcie się bo ze wszystkiego trzeba będzie przed BOGIEM zdać rachunek....

 • 10 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Maksymilian

  To idź i powiedz w ZUSie, że jesteś małym przedsiębiorcą i nie masz na składki bo miałeś sklep zamknięty bo tak ci każe przykazanie. Napisz jaka była reakcja.

 • 12 11 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja jan

  PIS zniszczy wszystko

 • 12 11 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kwa kwa

  było nie głosować na tych pisowców, teraz macie co chcieliście, Polska stała sie pośmiewiskiem na całym świecie

 • 17 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # karol

  co za problem zrobicie zakupy w sobote i gitara .

 • 7 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rence opadajom

  czy wy jesteście aż tak głupi, żeby nie zauważyć, że PiS, PO, Nowoczesna, Staroświecka, Pzpr czy inne goowna to jest produkt okrągłostołowy, magdalenkowy!?
  Dajcie się dalej ogłupiać paraserialom to w niedalekiej przyszłości wszyscy będziemy niewolnikami chaz..ar..uf!
  Jestem Polakiem i patriotą, ale niestety muszę powiedzieć, że moi rodacy są debilami, prostakami, głupcami i imbecylami! Daliście się skłócić chazarom to teraz macie, a raczej bądziecie mieć!

 • 6 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adi

  Jo,bo zamiast do kosciola to ludzie do biedry gnaja,to sie skonczy i dobrze.!

 • 10 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do gość, gość

  Komunizm nie musi wracać, on jest i trwa. Najgłębiej zapuścił korzenie w ludzkich głowach.

 • 1 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @T.D.M

  A czy ta niedziela bedzie wolna od takich komentarzy? Czyli w niedziele nie kupie wilekiego zbioru myśli?

 • 4 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do olo

  Tera to Ty dorobisz te 140,- nie będziesz miał lekko.

 • 1 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # http://netpoint.systems

  Nie jestem przekonany czy to jest dobry pomysl, dzis nie mamy problemow ze znalezieniem pracy, jesli ludzie chca pracowac w niedziele w tych centrach handlowych - dlaczego im tego zabraniac ?

 • 3 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do olo wyzej tam

  to niech zmieni robote..... teraz jest tyle ofert ze jest w czym wybierac w kazdej branzy poszukuja ludzi nic na sile. piszesz jak by tam w jakims przymusie musiala cos robic??!! :)

 • 2 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maksymilian.

  Co za pogaństwo....Boga się nie boicie......przecież żyć nie będziecie wiecznie....

 • 5 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ŁO MATKO!

  Jak nic pomrzem z głodu i pragnienia...Szczaw i mirabelki nam zostanom. Czym tu zapić? Do lasu nam trza...dla zdrowotności cosik siem znajdzie u kumpla.

 • 6 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do kwa kwa

  Uważaj, żeby to pośmiewisko nie spadło na Ciebie. Zresztą w Brukseli "nasi" dokładają się też nieźle, tak jakby byli nie-Polakami. Nie potrafią zaakceptować wyniku demokratycznych WYBORÓW. Tego nie robi żadna inna nacja. To dopiero WSTYD.

 • 4 3 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A ja

  A ja właśnie w niedzielę zarabiam na swoje zusy

 • 8 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bla bla

  A dlaczego w SOBOTE I W NIEDZIELE nie są normalnie otwarte szkoły i urzędy jak wszyscy to wszyscy i od razu o 30% musiało by wzrosnąć zatrudnienie.

 • 1 2 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Maksymilian

  Dlaczego mieszasz Boga do zakupów?

 • 3 1 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maksymilian.

  Przypominam ......Pamiętaj abyś dzień święty święcił......

 • 4 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ludziska

  Niedziela się kończy pomału..wytrzymaliście bez lidla , biedronki czy innej galerii..czy leżycie w agonii z głodu ?

 • 1 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Ludziska

  Przy tak pięknej pogodzie to i na spacer się szło. Najtrudniej jednak z tym wspólnym stołem dla całej rodziny. Z czasem będzie super!

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ T.D.M

  Niedobrze mi jak czytam twoje komentarze, słodko - pierdzący zawsze i wszędzie.

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bonnie

  Glupszej ustawy nie widzialam zakaz handlu w niedziele.Komu to przeszkadza bo nie pojmuje? Ja w niedziele zakupow nie robie ale gdybym musiala dlaczego nie?Uwazam ze ludzie pracuja przez caly tydzien i w niedziele na spokojnie mozna zrobic zakupy na nastepny tydzien.Paranoja jak zawsze!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.