Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Trzy rady na finansowe kłopoty

Opublikowany: 2018-04-19 12:09 Autor: nadesłane

Zapewne każdy choć raz w życiu był w przysłowiowym dołku i starał się z niego wydostać. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne. Czasem są następstwem pechowych zdarzeń, a czasami zbyt dużej nonszalancji w wydawaniu pieniędzy. Jednak niezależnie od przyczyn każdy ma swoje sposoby na poradzenie sobie z takim kryzysem. Poniżej przedstawimy trzy nasze rady, które powinni wziąć sobie do serca ci, którzy starają się zaradzić finansowym kłopotom.

Stań do walki z kredytowym zadłużeniem

Gdy mamy długi powstałe na skutek zalegania z płatnościami za kredyt, to trzeba postarać się załagodzić tę trudną sytuację. Przede wszystkim unikanie tematu nic nie da. W końcu i tak problemy się spiętrzą, a my znajdziemy się w jeszcze gorszym położeniu. Dlatego warto porozmawiać z pożyczkodawcą i negocjować warunki spłaty. Wszak jest to dla takiej instytucji mniej kosztowne, aniżeli windykacja. Efektem rozmów może być na przykład zmiana wysokości i harmonogramu rat. Na pewno warto próbować. Czasami też rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny, szczególnie jeśli mamy kilka zaciągniętych pożyczek. Na pewno najlepiej postarać się spłacić tyle ile jesteśmy w stanie, zaczynając od tych najmniejszych długów, które zrzucimy ze swoich barków najszybciej. Więcej na temat sposobów wyjścia z zadłużenia można przeczytać tutaj.

Przeanalizuj i zaplanuj wydatki

Niektóre osoby mają tendencję do wpadania w panikę, gdy domowy budżet okazuje się nie być z gumy. Należy zaobserwować przyczynę, która powoduje, że nie starcza nam funduszy na spłatę zobowiązań i dobrze przyjrzeć się swoim wydatkom. Często jest tak, że można coś poprawić, zmienić, ustalić co jest najważniejszą potrzebą, a bez czego jesteśmy w stanie się obejść. W unaocznieniu problemu może pomóc skrupulatne zapisywanie wszystkich wydawanych pieniędzy. Jeżeli uświadomimy sobie, jak dużo płacimy za niepotrzebne rzeczy, to łatwiej będzie wprowadzić w życie pewne zmiany. Kiedy na przykład przyzwyczailiśmy się do tego, że co rano w drodze do pracy kupujemy kawę na wynos w przydomowej kawiarni, na co dzień ten wydatek w kwocie kilku złotych nie wydaje się obciążać naszego portfela. Jednak przeliczenie ile w ten sposób wydajemy w miesiącu, może nas bardzo zdziwić, a przecież przygotowanie kawy samodzielnie w domu pozwoli sporo zaoszczędzić.

Poszukaj nowych możliwości

Niektórzy panicznie boją się zmian, dlatego nie są zbyt chętni, aby ingerować w obecny stan. Obawa przed czymś nowym i nieznanym jest tak silna, że skutecznie zniechęca do działania. A trzeba powiedzieć, że często takie podbramkowe sytuacje są początkiem czegoś lepszego, bo działają mobilizującą. Większe wydatki mogą być dobrym powodem do tego, aby zmienić obecne stanowisko pracy i poszukać lepiej płatnego zajęcia. Szczególnie w dużych miastach jest sporo przedsiębiorstw, na które warto zwrócić uwagę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by się rozejrzeć i zobaczyć, jakie są możliwości. Może się okazać, że taka zmiana da nam nie tylko lepsze zarobki, lecz także wyrwie z dotychczasowej stagnacji. Jeśli natomiast bardzo nie chcemy rozstawać się z obecnym pracodawcą, to zawsze można rozejrzeć się za pracą dorywczą, która będzie dobrym uzupełnieniem domowego budżetu.

To tylko trzy rady, a mogą znacząco poprawić sytuację finansową. Co ważne, każdy ma jakieś swoje metody, czy też możliwości, z których może skorzystać. Istotne jednak, aby szukać wszelkich sposobów na wyjście z kryzysu. Należy także już od początku zakładać, że takie problemy mogą się w przyszłości pojawić i starać się im zapobiegać wcześniej. Pomyślmy o oszczędnościach na tak zwaną czarną godzinę. Dadzą nam one nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także komfort psychiczny, dzięki czemu nie załamiemy się tak szybko podczas trudnych chwil.

fot.nadesłane