Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Dlaczego legalnych bukmacherów jest w Polsce tak niewielu?

Opublikowany: 2018-05-15 09:42 Autor: nadesłane

Sytuacja prawna w Polsce wymaga od firm bukmacherskich posiadania polskiego zezwolenia na zakłady bukmacherskie. Legalni bukmacherzy to wyłącznie te firmy, które takie zezwolenie już posiadają. Ciągle jest to jednak niewielka liczba firm.

Od początku 2010 roku do końca marca 2017 roku, czyli przez ponad 7 długich lat, ustawa hazardowa działała niezbyt skutecznie, w znikomym stopniu regulując branżę bukmacherską. W praktyce jej zapisy nie funkcjonowały należycie, w efekcie czego status wielu firm pozostawał niejasny, a gracze często nie wiedzieli, czy korzystają z usług legalnych bukmacherów. Nowelizacja ustawy hazardowej przeprowadzona w 2016 roku diametralnie zmieniła sytuację. Nowe przepisy weszły w życie w kwietniu 2017 roku. Jak obecnie wygląda rynek bukmacherski?

Polskie zezwolenie jest konieczne

Choć polska licencja na oferowanie zakładów bukmacherskich wymagana była już od dawna, to jednak mnóstwo bukmacherów działających za pośrednictwem Internetu jej nie posiadało, a nawet nie starało się takiej licencji uzyskać. Pomimo tego przez wiele lat firmy te funkcjonowały na polskim rynku, kierując swoją ofertę do polskich graczy. Wystarczy przypomnieć sobie, jak wiele zagranicznych firm nie posiadających polskiej licencji funkcjonowało na polskim rynku do 2017 roku i porównać tą liczbę z bardzo ograniczoną liczbą bukmacherów, działających w branży obecnie. Porównanie to pozwala uświadomić sobie, jak wielkie zmiany zaszły pod wpływem niedawnych zmian prawnych. Aktualnie o licencję mogą starać się wyłącznie spółki z o. o. lub spółki akcyjne. W przypadku firm zagranicznych, mogą to być spółki z o. o. lub spółki akcyjne, ale także spółki działające na zasadach właściwych dla tych spółek. W każdym jednak przypadku, niezbędne jest otrzymanie zezwolenia wydawanego przez polskie Ministerstwo Finansów. Tylko posiadając takie zezwolenie dana firma może stać się legalnym bukmacherem w Polsce.
Jednak aby takie zezwolenie otrzymać, bukmacher musi spełnić wiele określonych w ustawie warunków, związanych, m.in. z wiarygodnością i przejrzystością finansową firmy czy wysokością kapitału zakładowego. Po złożeniu odpowiedniego wniosku, firmie pozostaje czekanie na jego rozpatrzenie, co może potrwać wiele miesięcy. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez Ministerstwo Finansów, bukmacher otrzyma zezwolenie i zostanie wprowadzony do rejestru legalnych firm umożliwiających obstawianie zakładów bukmacherskich w Polsce. Dopiero w tym momencie taki bukmacher staje się legalnym bukmacherem. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej właściwego Ministerstwa.

Podatek od zakładów bukmacherskich

Oczywiście legalny bukmacher posiadający licencję zobowiązany jest do opłacania podatków w Polsce. Niewywiązanie się z tej powinności wiąże się z ryzykiem odebrania zezwolenia, jak również z ustawowymi karami przewidzianymi dla podmiotów uchylających się od płacenia podatków. W Polsce na zakłady bukmacherskie nałożony jest podatek w wysokości 12% i jest to tzw. podatek obrotowy. Polega on na tym, że od stawki każdego kuponu „potrącany” jest podatek w wysokości 12%, bez względu na to czy ostatecznie okaże się on wygrany czy też nie. W praktyce można to przedstawić w następujący sposób: chcąc obstawić kupon za kwotę 10 zł, bukmacher automatycznie potrąci 12%-owy podatek od tej kwoty, a więc pozostanie stawka w wysokości 8,80 zł. Jednak w przypadku niewielkiej wygranej, dodatkowy podatek nie jest już później nakładany. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku większej wygranej, której jednorazowa kwota przekroczy 2.280 zł, ponieważ w tym przypadku bukmacher zmuszony będzie pobrać od tej kwoty kolejny, tym razem 10%-owy podatek i o tyle właśnie zostanie pomniejszona wygrana. Odprowadzanie tych podatków jest niezbędne i wszyscy legalni bukmacherzy są do tego zobligowani prawnie.

Perturbacje na rynku

Kto choć trochę interesuje się zakładami z pewnością zauważył, że po wejściu w życie ostatniej nowelizacji prawa z rynku zniknęło wiele popularnych w Europie firm, a zostało zaledwie kilku legalnych polskich bukmacherów. Wynika to z tego, że największe, zagraniczne firmy o znanych na całym świecie markach nie otrzymały jeszcze polskiego zezwolenia, choć niektóre z nich zdecydowały się już na złożenie wniosku o potrzebną licencję. Przed 2017 rokiem co prawda firmy te również nie posiadały polskiej licencji, ale mimo tego bez większych przeszkód działały na naszym rynku (co nie było zgodne z polskim prawem). Jednak ostatnie zmiany prawne zawierają wiele zapisów, które spowodowały, że wielu bukmacherów zrezygnowało z obsługi klientów pochodzących z Polski. Dodatkowo, nawet jeśli niektóre firmy tego nie zrobiły, to i tak ich strony internetowe zostały w Polsce zablokowane, a więc możliwość korzystania z oferty takich bukmacherów została bardzo mocno ograniczona. Zastosowanie tego typu blokady na stronę internetową bukmachera możliwe jest w Polsce od 1 lipca 2017 roku. Ponadto, gracz który zdecydowałby się na skorzystanie z usług firm działających bez zezwolenia, naraża się na konsekwencje prawne. Nie ma więc sensu tego robić, tym bardziej że liczba całkowicie legalnych bukmacherów stale wzrasta.
Blokując strony internetowe wielu firm bukmacherskich dość skutecznie poradzono sobie z obecnością na polskim rynku (a konkretnie w Internecie) bukmacherów, którzy nie przestrzegają polskiego prawa.

Bukmacherzy wspierają sport

Nowelizacja ustawy hazardowej nakłada na bukmacherów wiele ograniczeń związanych z reklamowaniem się. Otóż firmy organizujące zakłady wzajemne nie mają prawa kierować swojej oferty do osób poniżej 18 roku życia (co jest oczywiste, biorąc pod uwagę, że zakłady mogą uzależniać i dostępne są wyłącznie dla osób pełnoletnich), nie mogą też sugerować, że obstawianie wyników to sposób na sukces finansowy. Ograniczeń tych jest więcej. Reklama w telewizji również posiada ograniczenia (możliwa jest tylko w godzinach nocnych, choć z pewnymi wyjątkami). Z tego powodu legalni bukmacherzy bardzo chętnie podchodzą do sponsoringu klubów sportowych, ponieważ w ten sposób mogą dość skutecznie dotrzeć do klientów. Dość powiedzieć, że logo bukmacherów widnieje choćby na koszulkach Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok, Wisły Kraków czy Śląska Wrocław. Niedawno jeden z legalnych bukmacherów został nawet oficjalnym sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski.
Najnowsza nowelizacja ustawy hazardowej wprowadza wiele ważnych zmian i bardzo mocno reguluje całą branżę bukmacherską, dbając przede wszystkim o bezpieczeństwo graczy i wpływy budżetowe. Zanim jednak zaczniesz obstawiać wyniki, pamiętaj, że może to prowadzić do nałogu, a usługi bukmacherów są dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich.

fot.Fotolia