Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Artykuł sponsorowany

Jak wybrać legalnego bukmachera? Gdzie obstawiać mundial?

Opublikowany: 2018-05-15 14:47 Autor: nadesłane

Do niedawna bukmacherstwo online żyło własnym życiem. Przepisy, które miały usystematyzować zasady prowadzenia zakładów wzajemnych nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Szara strefa górowała nad legalnymi bukmacherami, obsługując zdecydowaną większość klientów. A jak jest teraz ?

Co się dzieje z zakładami bukmacherskimi? Czy wolno nam obstawiać Mundial w Rosji?

Zakłady bukmacherskie mają za sobą długą, ciekawą i burzliwą historię. Początki zakładania się o różne sportowe i niesportowe wydarzenia sięgają starożytnych Rzymian. Według infografiki ze strony najlepsibukmacherzy.pl. Rzymianie przepadali za obstawianiem w kości, w wyścigach rydwanów i oczywiście… walkach gladiatorów. Od tego czasu, zakłady wzajemne przeszły prawdziwą metamorfozę, a rok temu na naszym polskim podwórku doszło do kolejnej rewolucji. Jak obecnie wygląda sytuacja bukmacherów oraz fanów obstawiania? Czy możemy zakładać się zgodnie z prawem? Czy istnieją legalne zakłady bukmacherskie? Czy da się bezpiecznie zakładać przez internet?

Do niedawna, bukmacherstwo online żyło własnym życiem. Dawne ustawy, które miały usystematyzować zasady prowadzenia zakładów wzajemnych nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Szara strefa górowała nad legalnymi bukmacherami, obsługując zdecydowaną większość klientów, a polscy bukmacherzy musieli zadowolić się marnym kawałkiem rynku.

Bombardowanie nielegalnych bukmacherów

Wybawieniem dla podmiotów działających zgodnie z prawem, okazała się nowelizacja ustawy, która częściowo weszła w życie w kwietniu 2017 roku, a pozostała jej część zaczęła funkcjonować w lipcu 2017 roku. Jak wygląda rynek bukmacherski po tym „bombardowaniu”? Czy ustawa przyniosła oczekiwane zmiany?

Oto najważniejsze zmiany które zaszły w ciągu ostatniego roku:

Tak jak dotychczas, aby móc legalnie zorganizować zakłady wzajemne (online jak i stacjonarnie), należy uzyskać zezwolenie Ministerstwa Finansów. To droga żmudna i czasochłonna, ale konieczna. Od tego czasu znacznie zwiększyła się lista firm starających się o to pozwolenie. Nowością jest możliwość blokowania witryn z nielegalnymi zakładami bukmacherskimi przez MF. Było to przedmiotem wielu protestów różnych instytucji i fundacji, jednak ustawodawca nie ugiął się pod ich żądaniami. Dzięki temu Ministerstwo Finansów zaczęło blokować setki stron oferujących nielegalne zakłady wzajemne (czyli tych firm, które nie posiadały odpowiedniej licencji). Swoistym wsparciem dla organizatorów zakładów, jest umożliwienie im reklamowania swoich oferty. Dotychczas, bukmacherzy mogli informować swoich potencjalnych klientów o swoim istnieniu tylko jako sponsorzy – klubów, rozgrywek, zawodników, stron internetowych. Od roku, dzięki nowelizacji ustawy hazardowej mogą również używać reklamy wedle wytyczonych przez ustawodawcę kryteriów.

Klepisko czy nowoczesne boisko?

Wymieniliśmy główne zmiany w nowelizacji ustawy hazardowej z roku 2017. Od tego czasu minął prawie rok. Czy widać już pierwsze skutki blokowania nielegalnych firm oraz bardziej śmiałego reklamowania tych z licencją? Jak najbardziej. Według statystyk, sytuacja polskich zakładów sportowych zmieniła się diametralnie. Tzw. bukmacherzy off-shore zostali „odcięci” od polskich typerów co zaowocowało zwiększoną liczbą rejestracji w licencjonowanych zakładach bukmacherskich. Niektóre firmy mówią już o dwukrotnym wzroście przychodów!. Z pewnością znacznie zwiększyły się budżety reklamowe oraz wzrosły kwoty odprowadzanego podatku. Z pewności bukmacherzy oraz rząd są zadowoleni ze zmian w prawie. A co z klientami?

Jak wybrać legalnego bukmachera? Gdzie obstawiać Mundial?

Mistrzostwa Świata 2018 w Piłce Nożnej, które tym razem odbędą się w Rosji, rozpoczną się już 14 czerwca. Jeżeli ktoś z was – fanów sportu – zamierza szukać bukmachera na MŚ, który działa zgodnie z polskim prawem, to czym powinien się kierować przy wyborze takiego „buka”? Najważniejszym dokumentem podczas takiej decyzji jest oczywiście lista firm z ważną licencją na organizowanie zakładów wzajemnych online. Można pobrać ją ze strony MF Obecna lista zawiera 7 uprawnionych podmiotów. Jak wśród nich wybrać dla siebie najlepszego bukmachera? Jednym ze sposobów jest skorzystanie z dostępnych w sieci rankingów bukmacherów, takich jak NajlepsiBukmacherzy.pl albo Ranking-Bukmacherow.pl. Na czym polegają takie klasyfikacje? Co daje skorzystanie z ich zestawienia?

- Można tam znaleźć wyłącznie legalne zakłady bukmacherskie.
- Rankingi są niezależne od firm bukmacherskich.
- O wynikach decydują goście strony – obecni i byli klienci, typerzy zawodowi i amatorzy. Dzięki ograniczeniom technicznym, każdy może oddać 1 głos i trudno jest przekłamać wyniki rankingów.
- Strony przedstawiają rzetelne, obiektywne informacje o każdym podmiocie. Redaktorzy nie przedstawiają swoich preferencji, nie nakłaniają do korzystania z którejkolwiek firmy. „Władza” oddana została użytkownikom.
- Strony funkcjonują zgodnie z polskim prawem (o czym świadczy m.in. brak informacji o bonusach bukmacherskich, gdyż jest to forma zakazanej promocji!).

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli chcecie zacząć obstawiać, nie zapomnijcie o paru ważnych kwestiach. Zakładanie się za pieniądze to hazard i dozwolony jest wyłącznie dla pełnoletnich osób. Hazard może prowadzić do strat finansowych i wielu innych problemów. Jeżeli już grać, to tylko „z głową” i obstawiać odpowiedzialnie! Jeśli ktoś poczuje, że traci już kontrolę nad swoją grą i odczuwa, że to może być już początek nałogu, to nie należy zwlekać z tym! Rozwiązaniem takiej sytuacji jest albo telefon zaufania dla osób uzależnionych albo udanie się do najbliższej placówki pomagającej osobom w takich trudnych sytuacjach.

Witamy w nowej (bukmacherskiej) rzeczywistości

Zakłady bukmacherskie online nie mają długiej tradycji. Pierwszy zarejestrowany zakład online, został wysłany w 1996 roku. Od tego czasu zmieniło się jednak wiele, a ostatnie zmiany u bukmacherów online, zmusiły graczy do odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Najwięcej zmian odnosi się do samych firm oferujących zakłady wzajemne, zasad ich organizowania oraz reklamowania. Teoretycznie mniej zmian dotyczy obstawiających, a najważniejszą zmianą jest to, że dziś mogą wybierać jedynie wśród polskich bukmacherów. Z pewnością, polski rynek zakładów sportowych został nieco lepiej uporządkowany, a typerzy mogą w sposób, legalny i bezpieczny obstawiać wyniki swoich ulubionych drużyn.

fot. nadesłane