Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Recenzja

Kobiety wojny, kobiety pokoju

Opublikowany: 2007-02-06 22:53 Autor: Ania Frankowska

W czwartek wieczorem sala widowiskowa w Centrum Kultury przy ulicy Gdańskiej w Kartuzach była pełna. Ludzie wiedzą na co przyjść. Premiera widowiska poetyckiego młodych aktorek zrzeszonych w kole teatralnym, była nie byle jaką propozycją kulturalną.

- Zrobiłem widowisko o kobietach, bo mam w grupie dziewięć dziewcząt - powiedział Krzysztof Knurek, instruktor koła teatralnego. - Występ w Centrum Kultury jest premierą, planujemy pojechać z naszym widowiskiem m.in. do Tczewa i Gdyni. fot. A. Frankowska

- Zrobiłem widowisko o kobietach, bo mam w grupie dziewięć dziewcząt – powiedział Krzysztof Knurek, instruktor koła teatralnego. – Występ w Centrum Kultury jest premierą, planujemy pojechać z naszym widowiskiem m.in. do Tczewa i Gdyni. fot. A. Frankowska

Gdyby grup takich, jak ta działająca przy „Kaszubskim Dworze” i Klubie „Eło” było więcej, opłacałoby się w Kartuzach otworzyć teatr. Widowisko, któremu reżyserował instruktor koła – Krzysztof Knurek, ani na moment nie pozwoliło widzom oderwać wzroku od sceny.
Spektakl rozpoczął się piosenką „Gdzie jesteś gwiazdo” śpiewaną przez Klaudię Kuchtyk i etiudami pozostałych aktorek.

Świetnie wypadły w swoich rolach Ania Pelowska i Agata Tomaczkowska. W wykonaniu tej ostatniej spodobała się piosenka „Moje serce to jest muzyk” z repertuaru Ewy Bem. I nie chodzi tyle o talent wokalny, ile o sposób wykonania. Wyzywająco ubrana w czarną sukienkę, z ustami koloru soczystej czerwieni i z tą swoją wrodzoną spontanicznością po odśpiewaniu utworu wracała jeszcze kilka razy zza ustawionego na scenie parawanu, żeby pomachać publiczności, tudzież zrobić zabawną minę i w końcu… ukłonić się.

Anię Pelowską widzowie mieli okazję zobaczyć już na początku widowiska, kiedy recytowała znany wiersz Szymborskiej „Tylko łóżko”. Ale zamierzony śmiech na sali wywołało jej oryginalne wykonanie wiersza Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Kto chce bym go kochała”. Ania poprzedziła go znanym hasłem „Cała Polska czyta dzieciom” i z zabawną naiwnością i jednocześnie wielkim zaangażowaniem wydeklamowała tekst na wzór czytanki dla dzieci.

Jej wystąpienie poprzedzone zostało drugą piosenką zaśpiewaną przez Klaudię Kuchytk. W „Nie mów mamie” Klaudia udowodniła, obok talentu wokalnego, również swoje umiejętności aktorskie.
Widzowie zachwyceni byli też Darią Ziemińską – najmłodszą aktorką.

Dziewięcioletnia Daria, którą przyprowadzili do Centrum Kultury jej rodzice, radzi sobie równie dobrze, jak jej starsze koleżanki. Dziewczynka recytowała wiersz oraz brała udział w licznych etiudach.

Instruktor Krzysztof Knurek, który również wziął udział w widowisku – przepięknie wykonał piosenkę „Na młodość” Grzegorza Turanua – zapowiedział, że „Kobiety wojny, kobiety pokoju” będzie można również zobaczyć w Tczewie, Gdyni i na scenach szkół średnich.

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 0 0 11 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LILIANNA SYLVIA ALEKSANDRA ARAST

    KOCHANEJ KLAUDII NAJWSPANIALSZE ZYCZENIA PRZESYLA CIOCIA Z CONGA , AFRYKA

  • 0 0 6 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kksefwixzi

    KzqmGM pdryjlyoieht

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.