Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy

Erotyki po kaszubsku

Opublikowany: 2007-03-08 16:05 Autor: Ania Frankowska

Na wieczór autorski Tomasza Fopke do kartuskiej czytelni przyszły prawie same panie. W głównej mierze to im było poświęcone spotkanie.

Wczoraj wieczorem Kartuzjanie mieli okazję posłuchać poezji Tomasza Fopke w wykonaniu samego artysty. fot. A. Frankowska

Wczoraj wieczorem Kartuzjanie mieli okazję posłuchać poezji Tomasza Fopke w wykonaniu samego artysty. fot. A. Frankowska

Tomasz Fopke jest kompozytorem, dyrygentem, pisarzem. Pracuje w Starostwie Powiatowym w Wejherowie w Wydziale Kultury i Spraw Społecznych. Do niedawna był wiceburmistrzem Żukowa. Teraz zasiada w żukowskiej radzie na krześle zastępcy przewodniczącego.

Podczas wczorajszego spotkania w czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach, Kaszubski poeta najchętniej mówił o swoich córeczkach – Ani i Agatce, które są dla niego natchnieniem. Czytał wiersze, które powstały po rozmowach z jedną z nich.

- Świat kręci się wokół kobiet – mówił artysta i podawał na to przykłady różnych portretów kobiecych. Żeby je zobrazować, śpiewał wielkopostną pieśń „Gdzie Jezus mój” i recytował świeżo przełożony na język kaszubski „Hymn miłości” Edith Piaf . Nie zabrakło też erotyków z tomu „Śladami pocałunków” opiewających piękno kobiecego ciała.
Ale publiczności najbardziej spodobała się piosenka „Moja mama” opowiadająca o roli matki w życiu mężczyzny. Było w piosence tej dużo ironii, ale też pochwały dla matczynej czułości i dobroci.

Poeta zapowiedział na spotkaniu powstanie nowego tomiku erotyków, który będzie nosił tytuł „Śladami westchnień”. Zbiór liryków ma się ukazać, razem z dwoma innym publikacjami, jesienią tego roku.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze

  • Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.