Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kaszëbskô Jednota organizuje Święto Flagi Kaszubskiej w Kartuzach

Opublikowany: 2013-08-14 10:52 Autor: redakcja

Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota już po raz drugi organizuje Święto Flagi Kaszubskiej. Tym razem obchody odbędą się 18 sierpnia w Kartuzach. Kaszubska flaga zostanie wciągnięta na maszt, a następnie uczestnicy złożą kwiaty na grobie Aleksandra Majkowskiego.

Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota proponuje, by właśnie 18 sierpnia obchodzić święto kaszubskiej flagi, w nawiązaniu do pierwszego publicznego wywieszenia czarno-złotych chorągwi oraz chorągwi z czarnym gryfem na złotym polu podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w 1929 roku w Kartuzach. Pierwszym jego prezesem został Aleksander Majkowski.

W ubiegłym roku Kaszëbskô Jednota zorganizowała obchody święta flagi kaszubskiej współpracując z Radiem Kaszëbë, Kaszubskim Instytutem Rozwoju z Kościerzyny oraz z Wilno Heritage Society z Kanady. Kulminacja miała miejsce na rynku w Wejherowie.

fot.archiwum

fot.archiwum

W tym roku 18 sierpnia uroczystości odbędą się na Rynku w Kartuzach. W samo południe na stojący tam maszt zostanie wciągnięta flaga kaszubska, a uczestnicy spotkania odśpiewają hymn „Zemia Rodnô”. Następnie wszyscy udadzą się na grób Aleksandra Majkowskiego spoczywającego na cmentarzu nieopodal kartuskiej kolegiaty.

Z kolei koło stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota w Luzinie zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego świętowania w dniu Święta Kaszubskiej Flagi od godziny 15.00. Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia grobu profesora Gerarda Labudy – zasłużonego dla Kaszub historyka związanego z tą wsią. Ponadto w luzińskiej Harcówce młodzi działacze przybliżą sens świętowania, a wieczorem odbędzie się ognisko i mecz ultimate frisbee pomiędzy członkami KJ a Resztą Świata.

- Mając na uwadze powodzenie ubiegłorocznych obchodów Święta Flagi Kaszubskiej, które zaistniało także jako Kashubian Flag Day w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, i w które włączyli się Kaszubi z całego świata oraz liczne samorządy na Kaszubach, zaapelowaliśmy do samorządów na Kaszubach o wywieszenie kaszubskich flag na masztach we wszystkich dostępnych miejscach – pisze w swoim oświadczeniu Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota. – Liczymy, że samorządowcy nie pozostaną bierni na nasz apel i podobnie jak rok temu nie tylko Kaszubi, ale także turyści przebywający na Kaszubach oraz wszyscy, którzy zetkną się z kaszubskimi barwami, będą mogli w sposób szczególny zapamiętać dzień, w którym obchodzimy Święto Flagi Kaszubskiej.

(KJ, oprac.W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [30]

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ooooo

  "cmentarz opodal kartuskiej kolegiaty" - chyba "nieopodal" powinno być, co nie, panie redaktorze? To tak jak "dźwiedź" i "niedźwiedź" :)

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kupa śmiechu

  Kupa śmiechu ......i tylko tyle....bo brak słów na tę ich głupotę i fanatyzm...

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # analitycznie o historii

  Akcentowanie narodowości kaszubskiej a nawet dążenie do utworzenia państwa kaszubskiego MIAŁO SENS w okresie dominacji państw narodowych. Wtedy, gdy państwa narodowe były de facto jedynym GWARANTEM zbiorowych praw do własnego języka czy kultury. Chodzi o okres XIX wieku aż po 20-lecie międzywojenne. Wtedy Litwini, Łotysze, Czesi, Słowacy, Serbowie i inni uratowali swój język i kulturę DZIĘKI temu, że utworzyli własne państwa. BEZ tego czekałby ich los Fryzów, Łużyczan i Kaszubów. Tę szansę ruch kaszubski zaprzepaścił, ale nasi działacze narodowi muszą zrozumieć, że "mleko się rozlało" i nie ma już powrotu do stanu sprzed 100 lat. Choć rzeczywiście ich wizje są niesamowicie romantyczne.
  Należałoby przy tym odpowiedzieć na pytanie: "czy narody istnieją?" Bo fakt, że idea narodotwórcza istniała i była bardzo ważna w XIX wieku dała masę bardzo dobrych zjawisk (uzyskanie własnych państw i nobilitacja takich kultur jak polska, serbska, czeska itd itp), ale prawem rykoszetu dała również wiele zjawisk zbrodniczych (nacjonalizm, faszyzm). Czy narody istniały 100 lat temu? Zapewne w jakiś sposób - tak. Czy narody istnieją dzisiaj, gdy warunki zmieniły się choćby o tyle, że mamy UE, świat się globalizuje, narasta walka klasowa? Wiele zjawisk jest argumentami za tym, że narody nie istnieją w takim rozumieniu, jak rozumieliśmy je jeszcze 50 lat temu. I nie ma w tym nic złego - przecież stany społeczne również istniały w państwach stanowych, a potem wykrystalizowały się w czystej wody klasy społeczne (w państwie klasowym) i teraz nie ma stanów społecznych ani państwa stanowego. Dziś idea państwa narodowego nie jest postępowa, nie popycha dobrych spraw ku przodowi, tak jak czyniła to w XIX i na początku XX wieku. Dziś związana jest ona z groźbą nacjonalizmu. Powinniśmy bardzo rozważnie podchodzić do tego, bo z jednej strony tożsamość kaszubska jest i powinna być ROZWIJANA znacznie mocniej niż dzieje się to obecnie (obecnie jest to cepeliada, kpina, żenada i kwiatek do kożucha) ale czy bieganie z flagami i głośne pokrzykiwanie nie jest przypadkiem już trochę...hm...jakby to nazwać, aby nie urazić... :) Zwłaszcza, że tożsamość musi oprzeć się na solidnym bycie (bo byt kształtuje świadomość), więc warto zajrzeć do tzw. piramidy potrzeb Maslowa, która obrazuje hierarchię potrzeb indywidualnych i społecznych każdego człowieka, żeby zrozumieć, że takie organizacje kaszubskie, jeśli chcą RZECZYWIŚCIE budować świadomość, siłę i trwałość kaszubszczyzny, powinny na równi z wydawaniem fajnych książek i lansem w narodowych barwach - zająć się tworzeniem związków zawodowych, kooperatyw itp. Bo kaszubski byt ukształtuje kaszubską świadomość. A nie odwrotnie :)

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kupa śmiechu

  ???? fanatyzm? Wiesz, o czym piszesz?
  Wyrażasz się, jak cham, a oceniasz inteligentnych ludzi.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  dot. analitycznie o historii.. zaproponowany ciąg dalszy :

  W każdym razie tożsamość etniczna nie może się oprzeć na trującym i starym przemyśle, nawet pomalowanym barwą "niekonwencjonalną". Przeciwnie Odnawialne Źródła Energii stanowią wielką szansą na jednostek etnicznych. Jako przykłady mam na myśli m.in. Alzację z geotermią głęboką, Bretania z energią wiatrową offschore. Specyfika OZE'ów polega na tym, że każdy region może znaleźć oryginalny wzór rozwoju, wzór z którego każdy mieszkaniec może być potem dumny.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # analitycznie o historii

  Zgadza się. Choć chodziło mi o bardziej zasadniczą sprawę. Kilka lat temu ukazał się i emitowany był m.in. w TV Półwysep film dokumentalny "Między etosem a pracą" - dotyczył rybaków kaszubskich i bezrobotnych kobiet w powiecie kartuskim. Jeden z wypowiadających się tam działaczy kaszubskich (dziś już niestety nieżyjący) przypominał słowa Lecha Bądkowskiego i podkreślał, że Zrzeszenie Kasz-Pom (choć ta uwaga dotyczy praktycznie wszystkich organizacji kaszubskich w nazwie) zajmują się pięknymi słowami, kultywowaniem i dozeraniem, konkursami, książkami, ogólnie cuda na kiju i raj dla ducha. Ale gdy mają odnieść się do tego co dla ciała, do spraw praktycznych i bytowych, pracy, gospodarki to momentalnie nabierają wody w usta. Tam w filmie konkretnie chodziło o rybaków i stoczniowców wobec których "znóny dzejorze" umywali ręce. Film jest dostępny w sieci, i można sobie posłuchać, jakim zwrotem Bądkowski odniósł się do tych "działaczy" którzy pozwolili upaść branży morskiej - choć cytat pochodzi sprzed 20 lat.
  Jak dla mnie wymachiwanie flagami jest dokładnie tym samym, bo za tym wymachiwaniem flagami nie stoi żaden konkret. Flaga jest symbolem, a nie celem samym w sobie. Samo machanie flagą dla machania, jest znaczeniowo puste, nic sobą nie niesie, i na dobrą sprawę kompromituje machającego. Co innego jest gdy flaga pojawia się w kontekście określonych treści - czy to 19 marca, 1 maja, 3 maja, Parada Równości, Święto Niepodległości, czy "zwyczajny" strajk. Nie darmo polskimi flagami macha się przy tych właśnie, wyżej wymienionych okazjach. I to ma sens. A machanie polską czy kaszubską flagą, ot tak dla "podemonstrowania sobie", jest bez sensu. To nie palio we włoskim miasteczku Siena! Jest to moim zdaniem eksponowanie wyłącznie zewnętrznej warstwy symbolicznej, bez "poparcia" jej treścią. Dlatego uważam zarówno 2 maja (Święto Polskiej Flagi) jak i 18 sierpnia (Święto Kaszubskiej Flagi) za głupi pomysł.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@kupa śmiechu

  A skąd wiesz , ze ci fanatycy to inteligentni ludzie ? Mam nadzieję ,ze nie mówisz o sobie.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do kupa śmiechu

  Fajnie się nazwałeś,..aś o tobie można tylko tak powiedzieć "KUPA" to i tak delikatnie bo pasuje dibitniej ale oszczędzę tobie tego

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sebastian

  Tak trzymać Kaszubi.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @analitycznie

  Byt można formować,rozwijać i pielęgnować na wielu płaszczyznach. To co proponujesz to zabawa w politykę a ta nigdy Kaszubom nie pomogła historycznie i teraz. Spójrz na ZKP. Dlatego że tak silnie związani są z PO tak ze sami już widzą stołki dla siebie gotowi są wymieszać, przemalować siebie i całą resztę Kaszubów na cokolwiek byle zostać przy korycie. Uchodzi im to bo unikają słów naród Kaszubski. KJ tego nie robi i juz zarzucają im ksenofoby że czwarty Reich chcą budować. Więc co by było gdyby brali się za politykę? To co robią teraz robią dobrzei niech się tego trzymają a Kaszubom wróci poczucie dumy z tego kim są, z języka, tej flagi, Gryfa oraz własnej historii.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A pewnie że wywieszę!

  A pewnie że wywieszę!!! Kaszuby to nasz dom!

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@analitycznie

  Racja. PO i tak jest w drodze do lamusa. Zostaną zapomniani a Kaszuby wciąż tu będą i trzeba o nie dbać.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubka Tuchlino

  Kaszebe górą . Lubimy wszystkich ludzi . Powiem tak jestem Kaszubką z krwi i kości , ojciec i matka od małego nas uczyli poszanowania . To mi pozostało i utkwiło w Sercu <3 do dzisiaj i tak uczę moje dzieci . Pozdrawiam Kaszubka :-)

 • 0 1 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan. M. Koszałka Kościerzyna (bez pseudo

  Jestem ZA (wieszaniem flagi i wieszaniem... ).
  i nie oglądajmy się na żadne polskie badziewie ani służby.pl , które są i tu, by robić nam pod górkę.
  także wrogą propagandą.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zainteresowany

  A gdzie można kupić takie flagi?

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@analitycznie

  Przeczytaj proszę jeszcze raz co napisałeś/aś i napisz to ponownie zrozumiałym językiem. Szczególnie Ci się "udało" zdanie "Byt można formować,rozwijać i pielęgnować na wielu płaszczyznach" bo z niego nic nie wynika jak z przemowy Boskiego Donalda a może i jeszcze mniej

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@analitycznie

  Nie zrozumiał co "analitycznie o historii" ma do powiedzenia, więc odpisał swoim jazgotliwym bełkotem, bo mu parę słów się skojarzyło

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @analitycznie ...

  Jeśli Kaszebską Jednota, po przeczytaniu tych wypowiedzi, jeszcze nie pojmnie o co nam przeciwnikom chodzi, znaczyć będzie, że nie ma co się nimi przejmować bo nie zasługują na publiczną uwagę. Dziękuję za konkrety poparte wiedzą i autentyczną troską o przetrwanie kaszubszczyzny.Zgadzam się, płytka i pusta jest nasza regionalna szkoła przetrwania.Większość Kaszubów martwi się o codzienny chleb dla rodziny a tymczasem przedstawiciele tego ludu przebierają się w biółi bukse żeby sobie zarzec,kichnąć na to wszystko i pomachać swojską flagą.Marność nad marnościami i tyle. Białka

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do analitycznie o historii

  Zgodzę się że Kaszubi zaprzepaścili okazję na początku ubiegłego wieku. Jednak z czym nie mogę się zgodzić to to że dzisiaj taki ruch grozi nacjonalizmem. Już wtedy było wiadomo że Piłsudski nie był przychylny Kaszubom i ręka polska zbyt mocno potrząsała u nas. Dzisiaj jest podobnie, z tą tylko różnicą że odpowiedzialność za to ponoszą politycy PO i działacze zkp, którzy sami bili się w piersi że są Polakami kiedy sporządzano ustawę w 2005 roku. Po raz drugi została zaprzepaszczona okazja na uzyskanie statusu narodowego-prawnie mniejszości etnicznej.
  Wracając do nacjonalizmu. Nie widzę i nie słyszę żeby KJ czy ten czy inny Kaszub wołał Kaszuby dla Kaszubów i planował czystkę. Po prostu dbają o swoje (podobnie jak Francuzi, Hiszpanie, Belgowie i inni) w czasie kiedy globalizacja o której mówisz powoduje że a Polsce każdy chce mówić tylko po angielsku, jeść hamburgery i nosić cardigany. Francuzi idą nawet dalej. Nie tylko bronią języka ale i własnej kuchni wypierając anglikanizmy z mowy a ketchup z kuchni.
  Cepeliada o której mówisz, serwowana przez zkp zgodnie z tym co mówisz nie jest odpowiednią drogą, którą kroczymy. Jeżeli dodać zapędy polityczne karierowiczów z zkp i szkody jakie tym wyrządzają, uważam że KJ jest zdrową alternatywą.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wojciech Etmański

  Odpowiedzialność ponoszą politycy i działacze PO?

  A kim jest wiceprezes Jednoty, Wojciech Etmański???

  Kim jest samorząd miasta Kartuzy wspierający tzw. "święto kaszubskiej flagi"???

  To tylko obnaża jak kłamiecie, a jesteście z dokładniej tej samej paki.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Zabrakło argumentów i wyszło szydło z worka. Temat etmańskiego już nikogo nie rusza. I bardziej się nie możesz mylić w swoich poglądach. I tym właśnie dowodzisz że nie warto prowadzić dyskusji. A co do tego kto w Kartuzach siedzi to nawet mnie nie interesuje. Cieszy fakt że wspieraja. A twoja logika typu "siedzisz z panna lekkich obyczajów w wagonie to musisz być kurwiszon" - po prostu żenada. Nie wszyscy malowani są jednym pędzlem.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega@Do analitycznie o historii

  Kaszebsko Fana, to nie je niżódny SZETORA. To jest nasz symbol Kaszubów, zwalczany w Polsce sanacyjnej, właśnie w Kartuzach. Dlatego wbrew przeciwnikom obchodów Święta Flagi Kaszubskiej, którzy doszukują się różnych, politycznych niuansów Kaszubskiej Jednoty, jestem za uszanowaniem wszelkich przejawów kaszubskiego trwania na Ziemiach Nadbałtyckich. Zawsze Kaszubom nie było łatwo, nawet wtedy, kiedy tak bardzo chcieli być z Polską. Podejrzany był stosunek Piłsudskiego do Kaszubów. Ciekawie pisze o tym płk Szutowicz na łamach "Naji Goche", pokazując fotografię z Hitlerem, biorącym udział w mszy żałobnej, odprawionej w Berlinie w 1935r., po śmierci Piłsudskiego. Udział Hitlera w tej uroczystości, a potem treść listu skierowanego do wdowy po Marszałku, wzbudza mieszane uczucia, w kontekście wypowiedzianej już w 1939r. wojny przeciwko Polsce. Nie mamy szczęścia do władz państwowych i teraz. Prezydent Polski Bronisław Komorowski, z wykształcenia historyk, też nie rozumie Kaszub i Kaszubów. Swoje zdanie na temat "podejrzanych" poglądów Kaszubów wyraził w Polskim Radio Gdańsk i na ostatnim Zjeździe Kaszubów. Wynika z tego, że "nie jest dobrze, kiedy Kaszubi chcą być sobą, bo to niebezpieczne". Choć myślą inaczej, mają być Polakami i już. A nad wynikami Spisu Powszechnego na Kaszubach, warto się zastanowić. Pewnie w oczy razi te 17 tys. tych Kaszubów, którzy określili zdecydowanie swoją narodowość. I cóż w tym złego? Ci, którzy mają swój język, jasne jest, że reprezentują inną grupę etniczną, a mówiąc jaśniej, swój naród. Tylko ludzi bez wyobraźni oblatuje strach - jeżeli naród, to pewnie i państwo? A to największa bzdura. Mamy wiele przypadków, gdy w obrębie jakiegoś państwa żyją różne narody, w ramach jednego państwa. Tak jest też w Polsce, choć nie uznawanie prawne, przez władze, faktycznego stanu, jest swego rodzaju bezprawiem, gdyż narusza PRAWA CZŁOWIEKA. Nikt rozsądny nie chce innego państwa. Oczywista jest przynależność Kaszub do Polski. Jeżeli tak, to niezrozumiała jest "strachliwość" Prezydenta. Dla takiego sposobu myślenia swoje "zasługi" ma tu też ZKP, dzięki któremu postęp w sprawach kaszubskich idzie opornie i topornie. Podzielam w pełni, bliskie mi poglądy, internauty-Do analitycznie o historii. Pozdrawiam.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do analitycznie o historii

  A mnie Twoje :) Wiedno Kaszëbë!

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  turków zaprośmy to za 50lat czołem w beton będziemy walić a nie flagi kaszubskie wieszać
  tego widzę większość chce
  a tak poza to ciekawe co oni oni oni wieszają

 • 0 1 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czy Polacy są narodem?

  Sytuacja Polaków mieszkających w USA i Kanadzie jest słabsza niż Kaszubów na Kaszubach: nie mają polskich szkół finansowanych z podatków, ani dwujęzyczności w urzędach, mało tego - większość już bardzo słabo albo i wcale nie mówi po polsku, a żyją w państwie amerykańskim, nie polskim od pokoleń. Czy są narodem?

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  polskie ...... klęknijcie przed kaszubskimi panami

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # z pytaniem

  Czy ktoś zna jakiś ludzi z Jednoty poza wymienionym wyżej Etmańskim? Czy można podać nazwiska kilku członków aby na pkw.gov.pl sprawdzić zaraz czy ci ludzie mają jakieś doświadczenie w życiu publicznym i czy akceptuje ich lokalna społeczność? Jeśli chcą rzeczywiście zmienić prawo to muszą wejść w politykę bo to parlament w normalnym kraju stanowi prawo. Związany z Jednotą Jabłoński chciał z róznych partii kandydować i kandydował z marnym skutkiem - ludzie go nie wybrali. Czy w tej Jednocie jest ktoś na kogo ludzie zagłosowali w wyborach bo jeśli nie to po co media zawracają głowę bytami wirtualnymi? Jeśli nie ma znaczących nazwisk to nic nie zrobią i skończy się wymachiwaniem flagą i szalikiem...

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JAN MATEJKO

  OGOLNA ZENADA Z TEGO NIBY SWIETA.PAN JABLONSKI COS UTYL.WYGLADAL JAK .....DOBRZE MU SIE POWODZI .....A KASZUBI BIEDE KLEPIA.MALO LUDZI NA RYNKU.POGODA WSPANIALA.COS NIE TAK....Z TYM SWIETEM.POROPONUJE SWIETO PIWA.SLUCHAJCIE I PIJCIE JAK TO ROBI PEWNA ROZGLOSNIA.....

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @z pytaniem

  Mylisz się bardzo. To nie nazwiska świadczą o tym czy koncepcja jest słuszna czy nie. O tym świadczy analiza koncepcji. Jeśli głosujesz według klucza "skoro głosują na to inni, to ja też" to jesteś lemingiem. Rusz wreszcie własną głową a nie patrz kto ile głosów ostatnio zebrał. Bądź samodzielny - chyba masz już więcej niż kilkanaście lat.
  pozdrawiam
  Analitycznie

  Post Scriptum: Nie utożsamiam się z programem KJ, choć widzę w nim pozytywy. Własny program wykładam w komentarzach - staram się je rozbudować ponad standardowe 2 linijki. Popieram osoby, które działają w KJ, mimo że się z ich programem w większości spraw nie zgadzam. Bo lepsze nawet głupie działanie, niż bierność, apatia i "apolityczność".

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Kaszubem jestem i jest mi z tym dobrze.
  Nie wstydzę się i gdzie sytuacja tego wymaga, tam moją "kaszubskość" podkreślam i po kaszubsku swobodnie się
  porozumiewam.
  Przestrzegam jednak niektórych tzw. "akcyjnych" aktywistów przed jątrzeniem w imię kaszubskości. To prowadzi do smutnych
  w konsekwencji inklinacji narodowo-szowinistycznych.
  Nie może być lepszego hasła w "tym temacie" niż: bądźmy sobą!

  Chylę czoło przed autorem -" analitycznie o historii" oraz pozostałych inteligentnych autorów "wpisów" w tym kontekście.

  Po Waszych wypowiedziach nie ma miejsca na mędrkowanie czy
  inne polemiczne zawijasy. Sedno sprawy zostało wyłuszczone.

  Dzięki Wam za to!!!!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.