Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kaszëbskô Jednota tworzy Internetowy Podręcznik Historii Kaszubów

Opublikowany: 2013-09-02 13:00 Autor: nadesłane

Stowarzyszenie "Kaszëbskô Jednota" chce się włączyć w proces edukacji historycznej młodych Kaszubów, dlatego stworzyła "Internetowy Podręcznik Historii Kaszubów". Od dziś co tydzień zamieszczane będą kolejne opracowania składające się na podręcznik.

Autorem podręcznika jest Dariusz Szymikowski, nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

fot.archiwum/W.Drewka

fot.archiwum/W.Drewka

– Jakiekolwiek programy nauczania są oparte na podstawie programowej – mówi D. Szymikowski. – Dla nauczania historii i kultury Kaszubów stanowi ją podstawa programowa języka kaszubskiego, która tylko w kilku miejscach i dosyć ogólnikowo odnosi się do naszej historii. Taka sytuacja dotyczy w zasadzie wszystkich etapów edukacji, co daje duże możliwości w samodzielnym konstruowaniu programów nauczania, a następnie rozkładów materiału.

Projekt internetowego podręcznika pomyślany jest zatem jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń nauczycieli. Do korzystania z publikowanych materiałów oraz do dzielenia się spostrzeżeniami Kaszëbskô Jednota zachęca jednak także uczniów. W trosce o jakość i przydatność publikacji, uwagi mogą wnosić wszyscy zainteresowani. Stowarzyszenie liczy na pomoc w rozwijaniu projektu „Internetowego Podręcznika Historii Kaszubów”.

– Zdajemy sobie sprawę, że do dyspozycji nauczycieli, którzy podejmują się tego ważnego i odpowiedzialnego zadania, jakim jest nauczanie rodzimej historii, jest stosunkowo niewiele materiałów, które mogliby wykorzystać w swej pracy i stąd nasza inicjatywa – mówi Karol Rhode, sekretarz Kaszëbsczi Jednotë i nauczyciel języka kaszubskiego. – Liczymy na to, że podręcznik nie tylko przyda się w procesie edukacji historycznej, ale dzięki uwagom, wskazówkom i pomocy samych nauczycieli i wszystkich zainteresowanych osób, będzie modyfikowany, a z czasem zakres podjętych tematów ulegnie rozszerzeniu, np. o teksty źródłowe, ćwiczenia, interaktywne mapy, również o kaszubską wersję językową.

Wprowadzenie do szkół nauczania historii Kaszubów stało się możliwe dzięki ubiegłorocznym zmianom w prawie oświatowym w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (więcej o tym w „rozporządzeniu ministra edukacji”: http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2802)

Więcej informacji na temat „Internetowego Podręcznika Historii Kaszubów” na www.kaszebsko.com oraz pod numerem telefonu 793 764 079.

Kaszëbskô Jednota
(oprac.W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [10]

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tito

  Co za bzdety,a niektóre dzieci nie mają na książki? Czy to nie jest chore?

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega @ tito

  Czy Tobie się pogorszyło, bo trochę pleciesz o niektórych dzieciach? W internecie książek nie potrzeba.Życzę zdrowia.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tito

  Żega nie wszyscy mają jnternet!Dzięki za życzenia.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Stowarzyszenia Osób Narodowośco Kaszu

  ...Kaszebskó Jednota. Ludzie z kraju, w sezonie letnim jest ich dość dużo u nas, pytają - Dokąd zmierzacie prosty ludu kaszubski, jako odrębny naród tej planety tworzycie państwo w państwie? A tubylcy odpowiadają - Doch jo! Błe me jesma kaszebi nójlepsi ledze na swiece! Jeśli z takich to pobudek tworzy się podręcznik historii wspaniałych przodków, to może być to kolejny antypatriotyczny pomysł na zgubę nas samych, podobnie jak pokazówka z flagami. Nie musimy udowadniać na siłę lokalnego patriotyzmu, on jest ponadczasowy, wystarczy go tylko pielęgnować wraz z wiarą, bo splatają się od zarania dziejów. Podręcznik owszem, ale nie z internetowych wpisów, wystarczy "kasiebścich wiców" na co dzień. Białka

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bówka

  @Tito
  Podręcznik jest (jak w tekście napisano!) przede wszystkim dla nauczycieli, żeby mogli tworzyć lekcje na nim oparte. Proszę nie chrzanić, że nie wszyscy mają dziś internet, nawet jeśli takie wyjątki się zdarzają, to w prawie każdej szkole jest darmowy do niego dostęp. A nawet jeśli jakiś jeden jedyny wyjątek i tak się pojawi (dla dobra dyskusji!) to chyba można sobie z tym jakoś poradzić, doch jo? Rączki każdy ma i rozumku trochę.

  @Białka
  Tubylcy odpowiadają - nie jesteśmy żadnym prostym ludkiem, śpiewającym dërch "To je krótczé, to je dłudżé" i wcinającym śledzie, jesteśmy ludem o potencjale nie gorszym niż inne ludy Europy. Znajdźcie mi, białkò, choć jedno ugrupowanie kaszubskie, które chce własnego państwa, prędzej mi kaktus na głowie wyrośnie, a póki co proszę nie powtarzać plotek, plestac kòżden jeden mòże. Co Kaszubi wiedzą z polskiej szkoły o swojej historii? Nic. Nie wiedzą nic o Księstwach Pomorskich, Księstwie Kaszubskim, Sobiesławicach, Gryfitach, Barnimach, Wartisławach, Mestwinach, nic o rodach Borków, Puttkamerów, o Ceynowie, Sychcie, Majkowskim. Niektóre nazwiska znają jedynie z nazw ulic, ale z niczym im się nie kojarzą. Kaszubi mają kawał własnej historii i powinni się o niej uczyć przede wszystkim, później polskiej, bo ta polska przez większość stuleci nijak się ma do kaszubskiej, nic nie mówi o najdonioślejszych zdarzeniach i kaszubskich dziejach. Jeżlë bòjice sã jaczi "zgùbë", tej Wami Strach gòspòdarzi, a pewno téż "Niewôrto". Przez 12 lat polskiej szkoły niczego się nie dowiedziałem o historii swojej ziemi, gdyby nie własne zaciekawienie historią, do dziś pewno bym nic nie wiedział.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Bówka

  Nie przekonałeś mnie. Internetowy podręcznik będzie nieprawdziwy, będzie zlepkiem różnych źródeł poza tym niepotrzebna ta mrówcza praca kiedy wszystko co istotne zostało już dawno napisane i udokumentowane.Podręcznik jak sama nazwa wskazuje, zawiera podręczne, ogólne wiadomości i tylko takie uczeń jest w stanie pojąć. Piszesz że jest dla nauczyciela nie dla ucznia a co myślisz, że nauczyciel będzie rozczytywał się dla własnej żądzy wiedzy? Materiału powinno być tyle by ogarnął historię w najprostszym zarysie. Pomysł należałoby oddać fachowcom, a mamy takich bo już całkiem dobre i sprawdzone podręczniki kaszubskie stworzyli. Jestem jak najbardziej za poznawaniem, już w szkole podstawowej, historii naszych poranionych Kaszub ale z głową. Ba, w ogóle każdy region Polski mógłby zatroszczyć się o taką edukację.Pozdrawiam. Białka

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo Białko!

  Każdy region w Polsce a i na świecie ma swoją historię i specyfikę .Dlatego też uważam ,że w każdej szkole ,nie tylko na Kaszubach , programy nauczania powinny zawierać elementy regionalizmu.Dofinansowanie tej dziedziny ze strony państwa dla wszystkich szkół powinno być w całej Polsce

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żega - też swoje 5 groszy

  "... nie tylko na Kaszubach, programy nauczania powinny zawierać elementy regionalizmu..." Takie są pobożne życzenia, wyrażone w treści komentarza internauty Brawo Białko! W tych życzeniach nie jest osamotniony, ale nie widać perspektyw w działaniach polskiego państwa, by kiedyś marzenia się spełniły. W tej chwili programy szkolne są bardzo udziwnione, chętniej sięga się do literatury obcej, pomijając własną. Nie szanuje się własnej historii, tej polskiej, bo brakuje jej w programach szkolnych. Jeżeli tak dzieje się w zakresie Polski, to kto by tam myślał o Kaszubach, "którzy nie wiadomo czego chcą". Błędne myślenie władz polskich, w stosunku do Kaszubów - Słowian Nadbałtyckich, zamieszkujących od wieków tereny od Lubeki po Gdańsk, ma swoją ciągłość od czasów średniowiecznych, a konkretnie widać to na przykładzie Księcia Bogusława X. Ten Wielki Książe Kaszub potrafił scalić w jedno państwo dawne ziemie Księstwa Kaszubsko-Lucickiego i Słupskiego. Powstało wtedy Pomorze Zachodnie z siedzibą w Szczecinie. W celu zabezpieczeniu Pomorza przed zaborczymi dążeniami Brandenburgii chciał oprzeć niezależność Pomorza o silne wówczas polskie państwo Jagiellonów. Niestety, działo się wtedy jak dziś, czyli po polsku. Rokowania w tej sprawie trwały 10 lat, lecz nie osiągnięto rezultatu. Jagiellonowie pochodzili z Litwy i reprezentowali litewską myśl polityczną. Dla Litwy zaś z chwilą zażegnania niebezpieczeństwa krzyżackiego sprawy Pomorza były obojętne. Podstawowa była walka o panowanie na Rusi. Tak polityka wschodnia Jagiellonów przekreśliła sprawę unii polsko-pomorskiej, gdyż coraz starszy i słabszy władca Pomorza nie mógł dłużej czekać i poddał Pomorze cesarzowi Maksymilianowi. Analogię do tego podejścia Polski do spraw Pomorza mamy w wykonaniu Piłsudskiego, też pochodzącego z Litwy. Gdyby nie Kaszubi, a przede wszystkim słynny Abraham, nie byłoby w Polsce Pomorza Gdańskiego, a potem mamy wojnę palikową, przy ustalaniu granicy, bo dla Piłsudskiego nie było ważne Pomorze, a wyprawa na Kijów. A jak jest dzisiaj? Kaszubów się zwodzi. Dobrzy są, jak zbliżają się wybory. Jednak słowo "Kaszubi" niektórym staje w gardle. Nie doczekaliśmy się województwa ze słowem "kaszubsko-pomorskie. Coś tu nie tak. Dlatego widzę konieczność walczyć o swoje, co się należy. Historia jest tu bardzo ważna, bo uczy podobnie, jak życie. Kaszubi sami muszą zadbać o rozpowszechnienie swojej, bardzo ciekawej historii, bo to też stanowi podstawę dumy narodowej i kultury. A trafność sposobu przekazywania swojej historii (książki, internet), to już inna sprawa. Zawsze uważam, że lepiej iść do przodu, jak robi to Kaszebsko Jednota, niż stać w miejscu i czekać na to, co będzie. Sympatycznej Białce powiem, że dobrze się stało z językiem i tradycją dzięki Kościołowi na Kaszubach. Myślę jednak, że dziś to już nie wystarczy. Nawet O.Rydzyk mówi "Alleluja i do przodu". W bardzo wielu sprawach podzielam poglądy Bówki, bo doświadczenia mam podobne. Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do zega

  Z dwojga złego lepiej nie znać historii niż poznawać ją nieprawdziwą, naginaną ,fałszowaną tworzoną przez kaszubskich nacjonalistów z jednoty a do tego finansowaną z publicznej kasy.

 • 0 0 5 lat temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oberschlesier

  Ilu mieszkancow licza Kaszuby,

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.