Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Angelika Formela laureatką Olimpiady Solidarności. Powalczy o indeks

Opublikowany: 2015-03-13 13:55 Autor: Magda Dzienisz

Angelika Formela, uczennica I LO w Kartuzach znalazła się wśród laureatów konkursu „Olimpiada Solidarności". Wraz z dwoma innymi uczniami, którzy również zdobyli największą ilość punktów, będzie reprezentować województwo w ogólnopolskim finale i powalczy o indeks wyższej uczelni.

Angelika Formela z I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach została laureatką konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady 1970-1990”. Konkurs ma na celu upowszechnienie wśród młodzieży klas drugich szkół ponadgimnazjalnych wiedzy na temat historii najnowszej Polski, przybliżenie polskiego dziedzictwa historycznego i polskiego dorobku kulturowego.

Angelika Formela. fot. nadesłane

Angelika Formela. fot. nadesłane

Etap wojewódzki konkursu odbył się 10 marca w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 28 szkół średnich z całego województwa pomorskiego. Uczniowie musieli rozwiązać test składający się z pytań o różnym stopniu trudności. Okazało się, że Angelika Formela pokonała 60 uczestników i znalazła się w finałowej trójce. W czerwcu będzie reprezentować nasze województwo w ogólnopolskim finale w Warszawie. Laureaci eliminacji wojewódzkich w nagrodę odwiedzą także Gdańsk. Celem wizyty będzie poznanie miejsc związanych z historią „Solidarności”, a także integracja członków poszczególnych drużyn wojewódzkich.

W czasie ogólnopolskiego finału drużyny wojewódzkie będą miały przed sobą dwa zadnia: przygotowanie i przedstawienie prezentacji multimedialnej na jeden z tematów przygotowanych przez Komitet Merytoryczny Konkursu oraz odpowiedzi na pytania losowane w finałowej rundzie pytań ustnych. Każdy członek drużyny, która zwycięży w ogólnopolskim finale, otrzyma: promesę indeksu na Uniwersytet Gdański lub Uniwersytet Warszawski, roczne stypendium naukowe, bon (ważny 3 lata) na wszystkie publikacje Instytutu Pamięci Narodowej.

Angelika Formela i Martyna Bigus. fot. nadesłane

Angelika Formela i Martyna Bigus. fot. nadesłane

Dodajmy, że niewiele punktów do finału zabrakło drugiej uczennicy I LO – Martynie Bigus. Gratulujemy obu uczennicom, a Angelice życzymy powodzenia na etapie ogólnopolskim.

(nadesłane: I LO w Kartuzach, oprac. M.Dz.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [3]

 • 0 0 3 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # solidarność

  No i proszę, mamy zdolną młodzieź.Oby tak dalej p. Angeliko.Moźe za nią pójdą inni. Nie bać siè.

 • 0 0 3 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anty

  Bravo!
  Może za jakiś czas na Kaszubach wyrośnie odważne pokolenie, co nie będzie trząść się komunistyczną nomenklaturą.

 • 0 0 3 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anty

  trząść się ze strachu przed komunistami
  ...bo będą mieli czyste sumienie i wiedzę o wolności.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.