Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Filmowe spojrzenie Serbów na Kaszuby

Opublikowany: 2016-07-18 21:55 Autor: nadesłane

Liczni goście przybyli do restauracji "Mùlk" w Miszewku, by obejrzeć film o prof. Gerardzie Labudzie, wybitnym uczonym Kaszubie oraz drugi zatytułowany "Kaszubi - polscy Chazarowie".

- Jesienią odbędzie się odsłonięcie obelisku w Nowej Hucie, w miejscu urodzenia profesora. Już dziś zapraszam na tę uroczystość – poinformowała Danuta Kobiela, prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Sianowie.

Podkreślono także, że zgłoszono już propozycję nadania imienia G. Labudy rondu w Baninie, powstaje też pomnik profesora w Luzinie, wsi, w której się wychował i spoczął na wieki. Autorem pomnika jest Tomasz Sobisz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, również Kaszuba z lęborskimi korzeniami.

fot.nadesłane

Ogromne zainteresowanie wzbudziło też spojrzenie Serbów na Kaszuby. Ten półgodzinny film powstał w tym roku. Wyemitowany był przed kilkoma miesiącami w jednym z najbardziej popularnych cyklicznych programów publicznej telewizji serbskiej. Dodatkową ciekawostką był oryginalny język, w którym film oglądano.

Dostrzeżono mnóstwo językowych cech wspólnych z kaszubszczyzną. Jednak trudno byłoby o pełną percepcję bez obecności głównego gościa wieczoru, prof. Uniwersytetu Gdańskiego Duszana Paździerskiego, rodowitego Serba, który mieszka na Kaszubach i w pracy naukowej poświęca się tej ziemi. To on zachęcił redaktorów serbskich, by zrealizowali ten film.

fot.nadesłane

- Mieliśmy dużo szczęścia podczas realizacji. Towarzyszyła nam świetna pogoda, rozmówcy, natrafialiśmy na cenne obiekty, które udanie ubogaciły narrację. Serbskich redaktorów bardzo zainteresował wątek książęcej przeszłości Kaszub, morskie tradycje regionu, w tym bursztyniarstwo. Ponadto szukali oni podobieństw z Serbią. Znaleźli ich sporo, nawet w nazwach miejscowości – wyjaśniał prof. Paździerski.

Oba filmy udanie wiązała narracja. W serbskim obrazie było kilka odniesień do prof. Gerarda Labudy, dzięki któremu możemy się bezpiecznie poruszać po historycznych otchłaniach średniowiecza Kaszub. Z kolei w filmie o Labudzie podkreślono, że wśród wielu języków znał on także serbski. Dodatkowym elementem wiążącym było miejsce pokazów, którego gospodarzem jest Dariusz Labudda – członek Zarządu o/ZKP w Baninie.

fot.nadesłane

Spotkanie ubogacone było kaszubską muzyką pod kierunkiem Jerzego Zblewskiego z Ostrzyc i kuchnią regionalną w wykonaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Pępowa.

(jd)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Białka

  Tylko przyklasnąć :) Takie postaci jak św. pamięci prof. Labuda w lokalnych społecznościach trafiają się sporadycznie, pewnie po to byśmy mogli dowartościowywać nasze niedostatki. Pozostało tylko brać, wdrażać i udoskonalać zgodnie z wymogami postępującego świata. Mądrość jest niezmienna od zarania wieków. Cywilizacja jest krucha, daleka od prawdy oparta często na głupocie, bezmyślności i wyzysku. Gdyby tylko każdy z nas umiał korzystać z tego co ma w sobie dobrego a to stało by się najlepsze, więcej byłoby szacunku dla przodujących i zrozumienia dla słabszych. Tak ten świat wymyślił Stwórca byśmy byli sobie nawzajem potrzebni i służyli jedni drugim.

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # eee

  dalszy ciąg promowania Labudy...

  P.S. O co chodzi tej osobie, która napisała powyższy komentarz? Nie rozumiem tych farmazonów.

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pluski36

  Do eee : Nie cierpisz, widać, św.p. Prof. G.Labudy, którego serce stało otworem dla bliźnich. Że nie rozumiesz słów "Białki", to Twoja sprawa, ale po co nazywać czyjeś wypowiedzi "farmazonami"? Najkrócej te "farmazony" określił dawno temu św.Jan Ewangelista: "Kto ma dobra tego świata, a widząc brata swego w potrzebie zamyka przed nim swe serce, jakże w nim Miłość Boża mieszkać może".

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ pluski36

  "widząc brata swego w potrzebie"?

  Ten śp. ma jakąś potrzebę czy Ty? A może jest potrzeba reklamowania?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.