Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Młodzież z Ukrainy na Kaszubach opowiadała o swoim kraju

Opublikowany: 2016-10-08 22:04 Autor: Wojciech Drewka

Przyjechali z Sądowej Wiszni na Ukrainie, by spotkać się ze swoimi rówieśnikami w Polsce. Biorą udział w zajęciach i warsztatach, ale chętnie opowiadają też o swoim kraju, a zwłaszcza o wojnie, która toczy się we wschodnich jego regionach.

Na przełomie września i października przebywała na Kaszubach 17-osobowa grupa młodzieży z Ukrainy z Sądowej Wiszni, reprezentująca Towarzystwo Kultury Ziemi Lwowskiej. Młodzi Ukraińcy wraz ze swoimi rówieśnikami z Polski (Katolickie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kartuzach, Gimnazjum nr II w Kartuzach, Liceum Ogólnokształcące nr I w Kartuzach) uczestniczyli w projekcie pt. „Szkoła Obywatelska”.

fot.W.Drewka

W ramach projektu młodzież wzięła udział w zajęciach edukacyjnych, które miały formułę warsztatów interaktywnych. Młodzież organizowała gry miejskie, przygotowywała prezentacje multimedialne dotyczące kształtowania postawy obywatelskiej. Goście z Ukrainy mieli okazję zwiedzić m.in. zwiedziła Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, odkrywała uroki gdańskiej starówki, a także zaprezentowała młodzieży z Katolickiego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kartuzach poruszającą prezentację multimedialną o swoim kraju, w której to próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie: czym jest społeczeństwo obywatelskie.

Młodzież z Ukrainy miała również okazję przybliżyć swój kraj staroście kartuskiemu Janinie Kwiecień. Chociaż Sądowa Wisznia leży w rejonie mościskim w obwodzie lwowskim, to młodzi Ukraińcy starają się przypomnieć, że we wschodnich regionach ich kraju toczy się wojna. Dlatego przygotowali specjalną prezentację na ten temat. Śpiewają też chętnie o wolnej Ukrainie.

fot.W.Drewka

- Widziałem te zdjęcia już kilkakrotnie, ale one nadal robią na mnie piorunujące wrażenie i głos więźnie w gardle. Uważam, że powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, by nigdy nie było nam dane doświadczyć okrucieństwa wojny – mówił Mariusz Florczyk, prezes Fundacji Słoneczne Wzgórze.

fot.W.Drewka

Organizatorem projektu „Szkoła Obywatelska”, sfinansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, jest Fundacja Słoneczne Wzgórze ze Stężycy. Głównymi założeniami projektu było wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji, wspieranie aktywnych postaw obywatelskich wśród młodzieży, a także odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii oraz we współczesnych relacjach.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [9]

 • 3 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ale

  Tłumy igły nie wcisniesz

 • 5 11 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rafcio

  Opowiadali może o Banderze? Nazistowskim kolaboratorze, jednym ze sprawców rzezi wołyńskiej, w której zamordowano ponad 100 000 Polaków.

 • 5 6 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Rafcio

  Mordowali i oni i my ,a był przypadki że razem z nimi mordowaliśmy Ruskich historia jest okrutna.

 • 10 4 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  dzieciaki chcecie obwiniać za ich historię?? wstyd

 • 7 7 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rafcio

  Dzieciaki są tam teraz uczone że Bandera, OUN, UPA to byli bohaterscy bojownicy o wolność. Polacy zaś sami się nadziali na noże, kosy i tym podobne. Naród który na pomnikach stawia morderców nie zasługuje na jakąkolwiek pomoc i współczucie.
  Polacy w odwecie za śmierć ponad 100 tys. zabili kilka tysięcy ukraińców.

 • 4 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Dlaczego artykuł o koncercie w Sierakowicach bez komentowania? Ktos się obawia krytyki? Mało ludzi bez sensu takie coś.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # politycy

  To ostatnie osoby które powinny uczyć jakąkolwiek młodzież etyki i patriotyzmu. A w szczególności kłamczuchy!

 • 3 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel 0

  Czytając powyższe komentarze nie ukrywam smutku i zażenowania ... sądzę że Pan Rafcio powinien również brać częsty udział w projektach, w których cytując autora artykułu : "... głównymi założeniami projektu jest wzmacnianie dialogu międzykulturowego poprzez budowanie postaw otwartości i tolerancji, wspieranie aktywnych postaw obywatelskich wśród młodzieży, a także odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii..." Mam nadzieję że młodzież zarówno Polska jak i Ukraińska po przeczytaniu komentarzy wykaże się większą tolerancją i zrozumieniem, do tego rodzaju tekstów. Nadmienię jeszcze że tłumów nie mogło być - w projekcie i spotkaniu o którym mówi artykuł wzięło udział 17-stu uczestników projektu ze strony ukraińskiej. Pozdrowienia dla komentujących. Koordynator projektu.

 • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jerzy Wójcicki

  Co wam się w głowach porobiło? To dzieci i młodzież z Kresów Wschodnich, Polacy ze Wschodu a nie Polonia, która pojechała do Anglii cebulę sortować. Pozostali w miejscach, gdzie urodzili się ich dziadkowie-pradziadkowie , nigdzie nie wyjeżdżali z terenów I i II RP. Większość z nich ma Kartę Polaka i reprezentuje swoją historyczną Ojczyznę, tam, gdzie to nie jest łatwą sprawą.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.