Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Wielkie święto żukowskiego haftu. Za tydzień zostanie uhonorowany podczas gali w Krakowie

Opublikowany: 2016-10-06 15:08 Autor: Magda Dzienisz

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas uroczystej gali w Krakowie wręczy oficjalne decyzje o wpisie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Znalazło się na niej również Hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej - będzie to wielkie święto żukowskich hafciarek, które swoją wiedzę przekazują z pokolenia na pokolenie.

Już za tydzień w Krakowie nastąpi wręczenie depozytariuszom decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wyróżnienie takie otrzymają również żukowskie hafciarki. To właśnie dzięki staraniom Mariana Jelińskiego z Fundacji Skansenu Pszczelarskiego oraz Wandy Dzierzgowskiej, Bernadety Reglińskiej i Marii Płotka, haft kaszubski szkoły żukowskiej zgłoszony został do wpisu na tę zaszczytną listę.

Ręczne hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej jest nieodłącznym elementem kultury Kaszub. Wiedza i umiejętności związane z nim przekazywane są z pokolenia na pokolenie i stale odtwarzane przez hafciarki, które uznają je za ważną część kaszubskiego dziedzictwa. Panie od lat zdobywają laury w konkursach haftu, są zdobywczyniami nagród i wyróżnień za swoje zasługi, a swoje wyjątkowe umiejętności przekazują młodszym – w żukowskim gimnazjum od kilku lat działa kółko hafciarskie, gdzie tej misternej sztuki uczą się nawet chłopcy.

Wanda Dzierzgowska, Maria Płotka i Bernadeta Reglińska na tle swoich prac. fot. archiwum

Uroczystości w Krakowie odbędą się 12-14 października podczas pierwszego Forum Eksperckiego Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia, którego tematem będzie ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Spotkanie odbędzie się w gronie 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. W programie przewidziano prezentacje każdego kraju, dyskusje i panele eksperckie. Forum zakończy uroczysta Gala w Sukiennicach, będąca niejako świętem dziedzictwa niematerialnego.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to tradycje i przekazy ustne, w tym również język, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, a także wiedza i umiejętności, związane z rzemiosłem tradycyjnym.

- Daje ono podstawę do określania własnej tożsamości poszczególnym osobom i całym grupom – społecznym, narodowym, etnicznym, religijnym. Pozwala na znalezienie i nazwanie wspólnych wartości i celów, a także sposobów funkcjonowania. Przyczynia się również do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz jest źródłem inspiracji dla ludzkiej kreatywności – czytamy na stronie Ministerstwa.

Dodajmy, że krajowa lista stanowi dokumentację żywego, niematerialnego dziedzictwa naszego kraju i jednocześnie realizuje postanowienia Konwencji UNESCO z 2003 roku.

Oprócz hafciarstwa kaszubskiego szkoły żukowskiej uhonorowane zostaną zjawiska, które w ostatnich latach były wprowadzane na Krajową listę:

 • Język esperanto jako nośnik kultury esperanckiej
 • Umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie
 • Sokolnictwo żywa tradycja
 • Polskie tańce narodowe
 • Uroczystości ku czci Św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt
 • Tradycyjna technika ludwisarska Felczyńskich w Taciszowie
 • Przywołówki dyngusowe w Szymborzu
 • Gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych
 • Zabawkarstwo żywiecko-suskie
 • Bartnictwo
 • Perebory – nadbużańskie tradycje tkackie

Krajowa lista liczy już 17 wpisów. Pierwsza Gala miała miejsce w 2014 roku. Wówczas wpisane zostały: Rusznikarstwo artystyczne i historyczne – wyroby według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej, Szopkarstwo krakowskie, Pochód Lajkonika, Flisackie tradycje w Ulanowie oraz Procesja Bożego Ciała w Łowiczu.

(oprac. na podst. mat.pras.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [5]

 • 6 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pięknie!

  Gratulacje!

 • 1 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # z Żukowa

  Wielki sukces dla Żukowa

 • 4 1 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Żukowo

  sukces ma wielu ojców i teraz to sobie przypisze pare osób a w sumie to sukces tych trzech Pań i pozostałych hafciarek

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xxxx

  Dzentelmeni z marszałkiem opinie sukces świętowali w GS 3.10 po
  Między 16 a 18 a bus
  Czekał na Żukowskiego dygnitatza aż sobie popije tak się rządzi w zukowie

 • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # TO TO

  To jestWIELKI SUKCES Konkowskiego on tez haftuje

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.