Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Pierwsza Kaszubska Wigilia w skromnym gronie

Opublikowany: 2016-12-16 18:16 Autor: Magda Dzienisz

Niewielu mieszkańców uczestniczyło w pierwszej Kaszubskiej Wigilii zorganizowanej w Parku Solidarności. W namiotach częstowano barszczem, pasztecikami, sałatkami i "kuchami", wcześniej podzielono się opłatkiem i złożono życzenia.

Pierwszą Kaszubską Wigilię zorganizowała Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego wspólnie z gminą Kartuzy i Starostwem Powiatowym. Zaproszono wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących. W Parku Solidarności pojawiło się skromne grono osób, na szczęście nie pozwoliło to zwątpić organizatorom w ideę tej imprezy.

fot. Magda Dzienisz

- To dzisiejsze spotkanie, bez względu na to ile nas jest, jest o tyle ważne, że nie tylko rozpoczynamy kolejny etap integracji mieszkańców, ale możemy być tu wszyscy razem. Są z nami osoby też z warsztatów terapii zajęciowej oraz władze samorządowe – mówił Mariusz Florczyk, który wraz z zespołem Vox Cordis zaśpiewał piękne świąteczne piosenki.

Starosta Janina Kwiecień złożyła wszystkim mieszkańcom powiatu życzenia.

- Życzę, aby święta przyniosły radość i życzliwość w waszych domach, wśród sąsiadów, w miejscach pracy, a nowy nadchodzący rok sprawił, byśmy byli szczęśliwi, bez względu na trudności. Starajmy się życzliwie i z uśmiechem podchodzić do siebie – podkreślała.

fot. Magda Dzienisz

Do życzeń dołączył się też burmistrz Mieczysław Gołuński. Chwalił ideę imprezy zaznaczając, że to dopiero początek jej dobrej drogi. Wyraził nadzieję, że w przyszłym roku wszyscy razem spotkają się w centrum miasta – na Rynku, który będzie już zmodernizowany.

- To spotkanie świadczy o tym, jak wiele człowiek może dać drugiemu człowiekowi. Trochę ciepła, bliskości, miłych słów i ciepłej strawy. Z okazji świąt życzę wam wiele miłości i spełnienia marzeń, aby wszystkie troski pozostały za wami. Dziękuję wszystkim organizacjom, wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ten stół był pełen – mówił.

fot. Magda Dzienisz

Dariusz Zelewski, przewodniczący ROPPK zaznaczył, że cieszy się, że Kaszubska Wigilia mogła zostać zrealizowana.

- Kropla drąży skałę – powiedział. – Gdy zaproponowałem pani staroście i burmistrzowi zorganizowanie tego dnia, zostało to przyjęte bardzo przychylnie. Życzę wszystkim, aby spotykali na swojej drodze ludzi godnych zaufania, ale też ludzi, z którymi czujecie się dobrze.

Także proboszcz parafii pw. WNMP w Kartuzach Piotr Krupiński złożył życzenia, odmówiono wspólną modlitwę i podzielono się opłatkiem.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [39]

 • 11 7 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaroslaw

  Szanowna Wladzo,glodnych i potrzebujacych nalezy wspierac nie tylko od swieta.Rok ma 356 dni a wigilja jest raz do roku.

 • 13 11 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  Władze miasta i powiatu wstydu nie macie zamiast pomocy kilka sałatek i parę ciast.

 • 11 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Bardzo fajny pomysł !

 • 11 8 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @jarosław, @jan

  co wy tacy zgorzkniali, czy wasze życie nie daje Wam żadnej radości

 • 10 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @jarosław, @jan

  Nie martw sie o moje zycie.Martw sie zyciem potrzebujacych,to oni potrzebuja wsparcia nie tylko od swieta.A sama idea wspolnej wigilii nie podlega dyskusji.

 • 22 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bo to jest tak

  Człowiek biedny,potrzebujący ma jednak coś co się nazywa "godność" a wy ,władzunio chcieliście Im to odebrać więc was olali . Już nie wspomnę,że obok za miliony z budżetu stoi tzw Dom Rzemiosła a nawet krowa dostaje jeść w oborze zimą.

 • 9 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miłe

  Niech każdy wie, że co roku może przyjść.

 • 11 6 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a może...

  ... jakby ludzie z PiS-u to zorganizowali to by pewnie pół miasta przyszło?Bo co tu dużo mówić, moim zdaniem frekwencja na takich imprezach przynajmniej częściowo odzwierciedla poziom poparcia dla władzy. Tak myślę.
  A tak swoją drogą , brawo panie Zalewski, coś czuję, że jakby pan tylko chciał to fotel burmistrza będzie do pana pasował:) czego życzę w przyszłości. Wigilijna inicjatywa sama w sobie bardzo dobra.

 • 9 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jazda

  a moze bezdomni,biedni nie maja internetu,a tu wypowiadaja sie cwaniaczki ktorym wszystko miesza sie z polityka ? inicjatywa dobra,bardzo dobra !!!

 • 5 13 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Propozycja

  Tak ogladam te zdjecia i mam wątpliwości.
  A może by w miejsce kosztów, które poszly na tę "imprezę" zrobic cos trwałego, widocznego np. odnowienie elewacji domu Matki Teresy z kalkuty na ul gdańskiej ?
  Co burmistrz na to ? I to by była widoczna pomoc. Bo nie ulega watpliwości, ze ten DOM jest potrzebny, ale wyglada teraz tragicznie.

 • 10 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @a może

  Zelewski jest z innej bajki. Mam nadzieję, że nie wejdzie do kartuskich układów. Rób pan swoje, a reszta przyjdzie sama. Pan wierzy w to co robi i niech tak zostanie

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @a może

  No może ... ja się na bajkach nie znam :))

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Podziwiam determinację. To pierwszy krok i wierzę, że będą kolejne. Tym którzy siedzą przed kompem i wylewają żółć mówię dość. Panie Zelewski, proszę nie zważać na przeciwności i spróbować coś zmienić...

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartzjanin

  ,,,propagować dobro !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 0 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do obserwatora

  A co się udało chyba nic !

 • 4 10 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Ta impreza wyszła tak do d..py, że szkoda gadać. Popytajcie tak za kilka dni, tydzień może, tych
  bezdomnych co oni jedli na obiady w tym czasie. Potem zadajcie to samo pytanie panu burmistrzowi, pani starościnie i temu kierownikowi szkoły Zelewskiemu.

  Fajnie "ugościliście potrzebujących, bezdomnych i po prostu biednych współmieszańców gminy i powiatu. Wszak do nich to był adresowany ten władz bylejakich hepening.

  Wg zdjęć - fotografii to tą zupką było zainteresowanych zaledwie kilka osób. O zgrozo, co tam tyle
  dzieci robi. Czy one mają domy i w nich co jeść. Czy są one skazane na celebrystyczna raz do roku gorący posiłek od włodarzy?????

 • 15 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obywatel

  Twój IP jest znany z większości artykułów. Krytykujesz wszystkich i wszystko bez podania alternatywy. Trzeba było być, by zobaczyć łzy wzruszenia osób, które wychodziły szczęśliwe. Jedzenia pod dostatkiem, występy na najwyższym poziomie.... To pierwsze takie spotkanie w Kartuzach.... Uczymy się...

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pochwalam

  To dobry pomysł.Dzielenie się opłatkiem z mieszkańcami miasta, przypomina toast w Nowy Rok, tyle że bardziej wymowny. Opłatek w ręku jest jak dobre słowo, jak prośba o podanie sobie ręki. Wszystko po to by się integrować, być bliżej człowieka. W pewnym miejscu kobiety stwierdziły, że opłatek jest nie trendy, to już przeżytek, zostawmy to w domu.Szefowa powie za nas co trzeba, i ok. Nieopodal robotnicy przerwali pracę, przebrali się świątecznie i zanim trącili rybę, połamali się opłatkiem: - najlepszego niech Ci się darzy: - Bóg zapłać, też Ci życzę fajnie, że możemy świętować razem. Nie pomyliłam, tak było. Smutaski, smutaski szkoda życia na próżnię....

 • 6 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Burmistrzunio zamyka przedszkola , sprzedaje nasz ośrodek zdrowia , na biednych działkowiczów nakłada haracz i tu przemawia do ubogich .
  Hipokryta zapomniał , jak żebrał o pracę i tylko gryfman się nad nim zlitował .
  Mam szczerą nadzieję ,że po następnych wyborach zobaczymy Mieczysława po drugiej stronie tego stołu wigilijnego .

 • 8 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Zygmunt

  Burmistrzunio z pewnością przed końcem swej bezowocnej kadencji znów "wskoczy" na tłustą rentę, jak poprzednio. Człowiek jest najważniejszy.

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ignaś

  Inicjatywa bardzo fajna, ale trzeba było zorganizować to w zamkniętym pomieszczeniu, a nie na wolnym powietrzu ... bo było po prostu zimno, stąd taka mała frekwencja moim zdaniem ... :)

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ragadaga

  Te wszystkie imprezy miałyby większą frekwencję gdyby były organizowane w centrum miasta na rynku!!! Przecież w każdym mieście to właśnie na rynku dzieją się takie rzeczy!

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # za rok

  Za rok będzie rzesza biednych ubeków którzy ledwo mogą wyżyć za 2000 zł Dzięki temu takie imprezy darmowego rozdawania jadła i napoju będą miały pełną frekwencję i poparcie wszystkich towarzyszy powiatu.

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # moderator usuną wpis

  o pani celebrytce w różowym kapelusiku i szaliku.
  wszyscy widzieli, i to zdjęcie też.
  to była wigilja dla potrzebujących.

 • 13 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # emeryt

  Wydaje się trochę krępujące przyznać się do tego, że się jest biednym, a jeszcze bardziej dać się ofotografować za każdym kęsem. Kiedyś na którejś imprezie na rynku skusiłem się na talerzyk flaków. Ledwo zacząłem jeść już zrobiono mi 3 fotki. Odstawiłem i odszedłem.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czy można przyjść na wigilę ?

  WYBRANYCH, przez NAS,
  Wyborców ?
  Kiedy ?
  i gdzie ?

  wyborca

 • 9 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmm

  Tak sobie teraz myślę że w zasadzie to jest pozytywne że ta frekwencja nie była duża bo to znaczy że ludziom generalnie dobrze się wiedzie i potrzebujących wielu nie ma. Dużo dobrego zrobiło 500+ i pomogło wielu rodzinom.

 • 4 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Pani Magdo Dzienisz,
  paniny "wstępniak" jest pisany po polsku. Pytam zatem co w polskim znachy słowo "kuch".
  Owszem, wiemy, ale dla poprawności gramatycznej i dyscypliny językowej pewne kanony powinny obowiązywać.
  Miłe świąteczne pozdrowienia,
  wielbiciel - Obywatel.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # za rok

  Ach! Aż się rozmarzyłem zamiast kolęd śpiewana Międzynarodówka, żłobek i stajenka przyozdobione czerwonymi flagami, w żłobie będzie leżał towarzysz Montana, towarzysz Mieczysław Moczar będzie w żłobku obok Jakieś ubeckiej babci co skazywała akowców na Rakowieckiej i to wszystko za jedyne 2000 zł, ach jak super!
  ... jedno najważniejsze żadnych owieczek lub wołów tylko same same osły osiołki i osłodę, wszystko w kolorach czerwieni i okrzyki komuno wróć!

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@obywatel

  Miła osóbko, lub osobo:
  odpowiadam konkretnie,-
  - cieszę się, że mój IP jest znany. To świadczy o zaangażowaniu w problematykę naszej Gminy i
  Miasta Kartuzy, miasta, którego dobro leży mi szczególnie na sercu.

  - Te łzy wzruszenia zostały wawołane widokiem ciepłej (raz na rok!!!) strawy. Myślę, że te osoby
  wychodziły szczęśliwe na ...widok jedzenia im oferowanego.

  Jeżeli tak mało ludzi z powiatu było stać na dotarcie na tę ucztę, to kto skonsumował, lub zabrał
  do domu nadwyżki porcji jedzenia przewidziane na tę imprezę.

  Proszę, bardzo oficjalnie organizatorów: burmistrza, leciwą sterościnę i tego od sprawozdań,
  o zatrudnienie w przyszłości fachowców od PR-u.
  Bo ten buc pod pseudonimem: "@obywatel" nie rozróżnia kwestii:"występy na najwyższym poziomie", Jedzenia pod dostatkiem itd., o troszeczkę samokontroli i samokrytaki.
  Mam nadzieję, żw nie jesteście zakażeni wirusem PiS. , - Alleluja i do przodu, albo w tył. Wybierzcie sami i już.

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czas na EXIT !!!

  Żałosna jest ta dogorywająca władzunia !
  Jaki "pan" , taki kram ! Czas najwyższy na dobrą zmianę w zapyziałych Kartuzach !
  Pozdrawiam obywatela !

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tadek

  Impra jest tu a ludzi w pizdu. Taka frekwencja że goły przez. Najbliższy tydzień,ien bed,ie sam to jadł..

 • 5 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bzdurni komentatorzy !!!!!!!!!

  są ludzie którzy chcą zrobić coś dobrego z serca raz w roku......dają innym swój czas,poświęcenie, niosą radość i próbują pomóc jak mogą.........służą poradą swoim sercem i wolnym czasem, dzielą się posiłkiem....robią co mogą i ile mogą........Więc PALANTY nie krytykujcie ich za odrobinę serca i wkładu...bo wy PROŚCI malkontenci tylko krytykujecie siedząć w swych domach nie wiedząć z żalu i smutku co zrobić aby krytykować bo wam w życiu nic nie wyszło...wstyd i hańba .....ale taki jest polak....obłudny, mściwy i złośliwy.......
  a do władz i pomysłodawców...........SUPER POMYSŁ...jesteście świetni i pamiętajcie że są ludzie którzy doceniają wasz trud........a Ci żli..niech ich piekło........

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Zygmunt

  MGG nawet jak nie wygra reelekcji,to na przetargach ( przewartosciowanych minimum 2 razy) zyska tyle kasy ze do smierci nie bedzie musial nic robic. Nawet sobie panstwo nie zdajecie sprawy jak sie gmine okrada przy przetargach. Jak przetargi sa zawyzane.Btw buduje swoj market w Kartuzach na placu gdzie byl budynek Carosa.

  Szkoda ze gmina a zwlaszcza solectwa na tym traca.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @bzdurni komentatorzy !!!!!!!!!

  Sluchaj misiu kolorowy,kazdy ma prawo do wlasnego zdania i oceny sytuacji.A czy w zyciu wyszlo jednemu czy drugiemu to nie twoja sprawa.Jasne!

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SAM POMYSŁ SUPER,ALE PO CO TE ZDJĘCIA.

  PODOBNO TO WIGILIA DLA POTRZEBUJĄCYCH, PRZYJDŹ A MY STRZELIMY CI FOTKĘ.

 • 1 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  spokojnie wigilia dla "byzmesmenów" burmistrzowi dwojga imion lepiej wyjdzie

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Magda

  Media mamy kiepskie. Brak info o poważnych wydarzeniach. Ale jak stłuczka na drodze to sam naczelny jedzie fotkę zrobić na główna

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # życzenia

  aby pani starosta spokojnie już przeszła na emeryturę

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.