Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Napisali o roli Kartuz w kształtowaniu tożsamości Kaszub i otrzymali nagrody

Opublikowany: 2016-12-20 18:32 Autor: Magda Dzienisz

Towarzystwo Miłośników Kartuz rozstrzygnęło konkurs dla młodzieży, który polegał na napisaniu o roli miasta w kształtowaniu tożsamości Kaszub. Najlepszy tekst napisała Paulina Abramowska z ZSP w Somoninie. Poprzez takie przedsięwzięcia Towarzystwo Miłośników Kartuz chce przyciągać młodych, a także zachęcić ich do dyskusji o przyszłości miasta.

Czterdzieści jeden osób wzięło udział w konkursie, którego pomysłodawcą było Towarzystwo Miłośników Kartuz. Skierowany był on do młodzieży z powiatu kartuskiego, a zadaniem uczniów było napisanie o roli Kartuz w kształtowaniu tożsamości Kaszub. Partnerem w opracowaniu regulaminu i w pracach komisji konkursowej było I Liceum Ogólnokształcące im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach.

Młodzież biorąca udział w konkursie wraz z organizatorami przedsięwzięcia oraz poseł PiS Dorotą Arciszewską-Mielewczyk i burmistrzem Kartuz Mieczysławem Gołuńskim. fot. Magda Dzienisz

- Ten konkurs to duży sukces – mówił Tadeusz Moryń, przewodniczący TMK. – Prace świadczą o tym, że młodzi Kaszubi kochają swój język, obyczaje, zabytki, historię, to wszystko, co świadczy o tym, że są stąd. Macie łatwiej, bo nie musicie wstydzić się waszej kaszubskości – zwrócił się do młodzieży. – Nam wpajano ten wstyd, a dziś jest zupełnie inaczej, dziś bycie Kaszubą to wielki powód do dumy.

Podkreślał również, jak ważny według niego jest fakt, że o Kartuzach mówi się oficjalnie jako o stolicy Kaszub. Zaznaczył również, że teraz nastały najlepsze czasy dla miasta, które będzie się zmieniać i rozwijać.

Tadeusz Moryń. fot. Magda Dzienisz

Danuta Rek wyjaśniała, iż celem konkursu było pokazanie, jak doniosłą rolę w historii Kaszub pełnią Kartuzy.

- To tutaj mieszka mnóstwo osób, które mówią w języku kaszubskim, to tutaj tworzyły się pierwsze organizacje kaszubskie, tutaj odbywały się spotkania młodych Kaszubów, tu powstała Gazeta Kartuska i dodatek Kaszëbë. Po wojnie, mimo wielu niesprzyjających okoliczności, ruch Kaszubów odradzał się także tutaj. Kiedyś przecież dzieci były karane za to, że mówią po kaszubsku. Dziś język kaszubski jest krzewiony w szkołach, a także przez wielu młodych, wspaniałych działaczy – mówiła. – To wy jesteście naszą przyszłością i wy będziecie nieść tę „skrę ormuzdową” – zwróciła się do młodzieży. – Najważniejszą rzeczą jest kaszubska tożsamość, bo przecież nie wszyscy mówią płynnie po kaszubsku. Na bogactwie naszej kultury można budować dalej: gospodarkę, kulturę, literaturę.

Poinformowała, że Towarzystwo Miłośników Kartuz pragnie stawiać również na młodych ludzi. W styczniu odbyć ma się debata z młodzieżą, podczas której paść mają propozycje młodych dotyczące przeróżnych przedsięwzięć w mieście. Ponadto przy TMK miałoby również powstać „koło młodych”. Konkurs, który dziś rozstrzygnięto, ma być początkiem tej współpracy z młodzieżą.

W komisji konkursowej zasiedli w większości nauczyciele I LO: Witold Wojewódka – przewodniczący, Maria Mejer-Kobiela, Grażyna Żakowska, Edyta Januszewska, Barbara Pisarek, Ryszard Leszkowski, a także Aleksandra Maciborska-Pytka, Danuta Rek. Przeczytali 21 prac (uczniowie mogli napisać prace zbiorowe), które nadesłano z 15 szkół z Kartuz, Somonina, Sierakowic, Żukowa czy Szymbarka.

Najlepsze z nich znalazły się w specjalnie wydanym z tej okazji opracowaniu pn. „Rola Kartuz w kształtowaniu tożsamości Kaszub”. Młodzież biorąca udział w konkursie otrzymała również specjalne odznaki „Młody Przyjaciel Towarzystwa Miłośników Kartuz”.

Laureatki konkursu, nauczyciele oraz członkowie TMK. fot. Magda Dzienisz

WYNIKI KONKURSU:

I miejsce – Paulina Abramowska, ZSP w Somoninie, opiekun Judyta Ducher – komisja jednogłośnie przyznała główną nagrodę. Autorka przedstawiła wiele postaci i instytucji zasłużonych w propagowaniu kaszubszczyzny.
II miejsce – Joanna Bystron, Natalia Kolka, I LO w Kartuzach, opiekun Ryszard Leszkowski – za pracę pn. „Rola przedwojennej prasy kartuskiej w kształtowaniu tożsamości etnicznej”. Praca oparta została na materiale źródłowym, tj. prasy kartuskiej z lat 30. XX wieku.
III miejsce – Aleksandra Philipp, II LO w Kartuzach, opiekun Romana Manuszewska – Nagrodę przyznano za szerokie omówienie tematu, sposób prezentacji, często emocjonalnych, za przywołanie wielu sylwetek związanych z Kartuzami i Kaszubami. Autorka z wielkim zaangażowaniem odniosła się do kaszubskiej kultury.

Wyróżnienia:
Agata Stanisławska, LO w ZSP w Sierakowicach, opiekun Łukasz Rejter;
Barbara Lindstedt, Agnieszka Miąskowska, Dominika Sikorska, ZKiW w Szymbarku, opiekun Sylwia Klasa;
Daria Ziemińska, I LO w Kartuzach;
Damian Muszyński, Gimnazjum nr 2 w Kartuzach, opiekun Romana Manuszewska;
Adam Czaja, ZSP w Sierakowicach
Magdalena Cichosz, Technikum Ekonomiczne w Sierakowicach
Agata Labuda, Technikum Ekonomiczne w Sierakowicach
Joanna Wicka i Oliwia Pleszewska I LO w Kartuzach, opiekun Grażyna Żakowska

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [7]

 • 6 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gratulacje

  ...ale jedna drobna uwaga droga mlodziezy i niektórzy nauczyciele. jeśli sie idzie na tak uroczyste rozdanie nagród to wypada sie ubrać raczej elegancko stosownie do sytuacji a nie w wytartych dżinsach ( to na wycieczkę) czy w wyciagniety sweter (np. paski )... Dbajmy o to .....

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Uważam żę

  ładnie ,że napisali ładnie chociaż jury miałoby spory problem gdyby napisali prawdę o Kartuzach .

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @gratulacje-

  Nie szata zdobi człowieka. Powiedz to o jeansach i swetrze do Steve Jobsa.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wystarczy ze

  Pani z PIS jest ubrana gustownie ,ręce opadają

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a może

  by tak opublikować te opracowania. Jeżeli są tak odkrywcze i kształczące to powinni je wszyscy poznać. Obecność polityka o określonej orientacji nasuwa pewne wątpliwości co do prawdy obiektywnej i historii Kaszub. Co do strojów, to mamy demokrację. W telewizji też wykonawcy zamiast gardłem i głosem rękoma i nogami śpiewają i to nawet zbiorowo. Wydaje się, że nadużywa się określenia "tożsamość Kaszubów". W kaszubskich domach nie problemów z tożsamością. To politycy chcąc budować sobie poparcie troszcąc się od rana do wieczora o tą tożsamość. Jeden kaszubski prorok ostatnio przejechał się na tej rzekomo zagrożonej tożsamości. Czekamy na opublikowanie tych prac np. przez pana z Gazety Kartuskiej.

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www

  co tam robi prezes spółdzielni mieszkaniowej?

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub-Kaszëba

  Twórcza i pięknainicjatywa Bardzo dobrze-może nawet prace wykonano w języku kaszubskim i to wówczas jest(byłaby)promocja naszej tożsamości. Aczkolwiek patrząc na członków jury - ilu włada poprawnie j.k( nie, że znam),aczkolwiek nie muszą być ekspertami w jury. Jeden nawet kiedyś pisał ,że działacze kaszubscy-to szowinizm."Pani z PIS ...",chyba zwycajnie-czo. obecnej koal.,dzałaczka ZKP-czł RN zKP. Radosnych i spokojnych Świąt wszystkim ,którzy takich pragną

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.