Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Wi@tr od Morza w internecie

Opublikowany: 2016-12-14 11:54 Autor: nadesłane

Przedwojenne księgi adresowe Gdyni, zarządzenia wewnętrzne gdyńskiego Komisarza Rządu, spisy mieszkańców innych części Pomorza Gdańskiego sprzed II wojny światowej czy słownik rybacko-żeglarski i szkutniczy z tamtego okresu, kalendarz kaszubski "Vjérni Naszińc" z 1930 r., przedwojenna literatura morska i pomorska, a także powojenne czasopisma: "Dziennik Bałtycki", "Tygodnik Gdański", "Wieczór Wybrzeża", "Norda" – wszystko to i dużo więcej można przeczytać w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.

Ich digitalizacja (cyfryzacja) i upublicznienie w internecie możliwe są dzięki projektowi Wi@tr od Morza, jaki od września do końca grudnia tego roku realizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku dzięki dofinansowaniu z programu „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Materiały WiMBP

- Materiały te mają znaczenie dla misji naszej placówki, posiadają bowiem dużą wartość historyczną, artystyczną, edukacyjną, naukową i informacyjną – mówi dyrektor Paweł Braun. – Ich bezpłatna prezentacja online ułatwi dostęp do nich licznym zainteresowanym. Tylko w listopadzie bibliotekę cyfrową odwiedziło ponad 180 000 osób, czyli około 6000 dziennie, które skorzystały z prawie 23 000 publikacji. W ramach projektu umieścimy ich przynajmniej 1200. Na pewno wzbudzą one ciekawość miłośników pomorskiego regionu.

Publikacja w internecie, zwłaszcza książek i druków urzędowych, możliwa jest dzięki partnerom przedsięwzięcia: Narodowemu Muzeum Morskiemu i Muzeum Miasta Gdynia.

Wi@tr od Morza to jeden z pięciu projektów digitalizacyjnych WiMBP w Gdańsku realizowanych w ciągu ostatnich sześciu lat dzięki finansowemu wsparciu MKiDN. W tym czasie w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej umieszczono prawie 23 000 publikacji. Największym zainteresowaniem cieszy się… „Dziennik Bałtycki”, który od 2011 r. był w tej bibliotece przeglądany ponad… 350 000 razy.

Publikacje można znaleźć na stronie www.bibliotekacyfrowa.eu.

Materiały WiMBP

Materiały WiMBP

Materiały WiMBP

Materiały WiMBP

Materiały WiMBP

Materiały WiMBP

(WiMBP)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Buraki

    Jak nie ma artykułu o Sierakowicach to żaden Burak się nie wypowiada

  • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

    Ćwikłowy NIE, ale cukrowy TAK (czytaj siebie).

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.