Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Jubileusz 35-lecia ZSP w Somoninie. Były podziękowania, gratulacje, tort i występ absolwentów

Opublikowany: 2016-12-08 15:29 Autor: Magda Dzienisz

Zespół Szkół w Somoninie istnieje już 35 lat. Na uroczystości z okazji urodzin placówki pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół powiatu, nauczyciele, uczniowie i absolwenci. Ci ostatni przygotowali specjalną niespodziankę, w której udowodnili, że w szkole wciąż "czuć bluesa".

Społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie świętowała 35. urodziny placówki. Tradycyjnie zaproszono władze samorządowe, pojawili się posłowie, przedstawiciele władz oświatowych, a także nauczyciele, rodzice, uczniowie i absolwenci szkoły.

Placówka rozpoczęła swoją działalność 1 września 1981 roku jako filia technikum rolniczego i ZSR w Przodkowie, a samodzielną jednostką stała się w 1989 roku. Na przestrzeni lat szkoła rozrastała się i zmieniała, powstały nowe budynki, a także nowe kierunki kształcenia. Obecnie ZSP w Somoninie jest jedyną szkołą w powiecie kartuskim, która kształci młodzież w zawodzie technik hotelarstwa. Ponadto funkcjonuje tu technikum żywienia i usług gastronomicznych, zasadnicza szkoła zawodowa z oddziałami wielozawodowymi oraz zawodem kucharza oraz 3-letnie Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.

fot. Magda Dzienisz

Dyrektor Elżbieta Świętoń, która kieruje placówką od 30 lat, w swoim przemówieniu podkreślała, że szkoła nie boi się wyzwań, a jej celem jest zapewnienie młodym ludziom dobrego startu w dorosłość.

- Kierujemy się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską oraz wychodzimy naprzeciw potrzebom społecznym. Ponadto świadomi jesteśmy, że zawód wiąże się ze zdobyciem pracy, która zapewni młodym ludziom stabilną przyszłość, dobry start w dorosłość. Dajemy możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności z dziedziny hotelarstwa i gastronomii, w tym celu realizujemy nie tylko proces dydaktyczny, lecz także organizujemy liczne kursy – mówiła dyrektor ZSP.

Elżbieta Świętoń otrzymała podziękowania również od absolwentów placówki. fot. Magda Dzienisz

Od 12 lat szkoła uczestniczyła w wielu projektach, a jej uczniowie zdobywali doświadczenie niemal w każdym kraju Europy. Na przedsięwzięcia pozyskano ponad 3 mln zł z funduszy UE, a współpraca przebiegała z partnerami z aż 21 państw starego kontynentu. Szkoła współpracuje również z lokalnymi przedsiębiorcami, wśród których są także jej absolwenci.

- Naszej działalności przyświecają słowa Jana Pawła II: „W każdym człowieku tkwi dobro i mądrość – należy je tylko umieć wyszukać”. Nasza szkoła, to również specyficzny, niepowtarzalny klimat, który tworzą budynki i społeczność szkolna. Czuje się atmosferę „bluesa” w życiu codziennym i w czasie wydarzeń szkolnych – podkreślała Elżbieta Świętoń.

Dyrektor usłyszała sporo gratulacji i podziękowań od zaproszonych gości, a uczniowie i absolwenci przedstawili ciekawy program artystyczny.

Absolwenci i uczniowie udodownili, że „czują bluesa”. fot. Magda Dzienisz

W zabawny sposób zaprezentowali kierunki kształcenia szkoły, swoje talenty i zdolności, a na sam koniec wspólnie zaśpiewali „Szkolnego bluesa”, wzbudzając gorące oklaski. Na koniec, jak na urodziny przystało, na salę wjechał wielki tort.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [2]

  • 1 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Somonino Musical

    "ZET ES PE - 35"

  • 0 0 2 lata temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwatorka

    Taka piękna uroczystość, niestety nikt z uczestników nie odważył na podzielenie się wrażeniami. Także absolwenci nie mają nic do dodania. To przyjazna szkoła, z ciekawymi gospodarzami od nauki i porządku. Fajni ludzie.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.