Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Szymbark. Zimowe warsztaty z edukacji ekologicznej

Opublikowany: 2017-01-05 00:03 Autor: nadesłane

Czy wiewiórki zasypiają na zimę?, zimowe kłopoty roślin i zwierząt czy tajemnice z życia sów - odpowiedzi na te i wiele innych zagadnień poznawały dzieci uczestniczące w zimowych warsztatach organizowanych przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

W przedsięwzięciu wzięły udział wszystkie szkoły z terenu gminy Stężyca i szkoły z terenu województwa pomorskiego, które nie dostały się na warsztaty kilkudniowe do OEE. Razem było to 87 grup o łącznej liczbie 1803 uczestników. Tematyka zajęć była dopasowana do wieku odbiorców. Warsztaty miały na celu zachęcenie najmłodszych do poznawania tajemnic zimowej przyrody.

Dzwoniec. fot.Monika Rekowska

Zajęcia zostały dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku. Organizatorzy, opowiadając o zimie zwracali szczególną uwagę na zasady dobrego dokarmiania ptaków wróblowatych. Warto pamiętać, że najważniejsza jest systematyczność (raz rozpoczęte dokarmianie trzeba kontynuować, przerwanie dokarmiania może doprowadzić do śmierci ptaków!), rozpoczęcie dokarmiania w listopadzie i kontynuowanie go do końca marca, używanie wyłącznie świeżych produktów, bez soli i środków konserwujących, wykluczenie chleba (zawiera m.in. sól, często pleśń, suchy i zmarznięty kaleczy przewód pokarmowy ptaków), wykorzystywanie ziaren zbóż i słonecznika, suszonych owoców, orzechów, płatków zbóż i słoniny (surowej i bez soli), dbanie o karmnik (instalacja w miejscach niedostępnych dla drapieżników w odległości kilku metrów od najbliższych krzewów, zabezpieczenie wnętrza przed opadami, codzienne oczyszczanie z resztek, odśnieżanie).

fot.Roksana Osiecki

Mazurki. fot.Monika Rekowska

(OEE Szymbark, oprac.W.D.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gratuluję

    W Szymbarku się dzieje, o każdej porze roku i od święta .... dobry klimat dla zdrowia i ducha. Coś o tym wiem :)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.