Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Tradycyjny polonez maturzystów z powiatu kartuskiego w śnieżnej zawiei

Opublikowany: 2017-01-13 12:50 Autor: Magda Dzienisz

Maturzyści ze szkół powiatu kartuskiego odtańczyli dziś tradycyjnego poloneza na ulicach miasta.Taneczny orszak, na czele którego szła starosta Janina Kwiecień i burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, ruszył spod budynku starostwa, następnie kroczył dookoła Rynku, a swój pochód zakończył w kościele pw. Św. Kazimierza.

W śnieżnej zawiei odbył się tegoroczny polonez maturzystów z powiatu kartuskiego. Już po raz dziewiąty uczniowie odtańczyli ten tradycyjny taniec wraz z władzami powiatu i miasta.

Z głośników popłynął Polonez „Kaszuby" skomponowany przez Antoniego Sutowskiego, którego zaaranżował Tadeusz Korthals, a maturzyści tanecznym krokiem przeszli z deptaku dookoła Rynku. Polonez zakończył się w kościele pw. Św. Kazimierza, gdzie odśpiewano kolędy, odmówiono modlitwę i życzono maturzystom powodzenia na majowych egzaminach.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [35]

 • 8 5 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wiecie co

  To i tak dobrze,że babcia Janka wprowadziła tylko taki zwyczaj a co byłoby gdyby coś sprowadziła ze swoich stron ? No np rzucanie ciupagami albo coś z owcami ??? Polonez jest ok miejmy nadzieję,że babcia Janka na tym poprzestanie .

 • 12 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  śmieszne to się staje z roku na rok, tradycji w tym coraz mniej

 • 12 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Śnieg

  Wszystko super pięknie, ale mogliby odśnieżyć biednym marznącym i tańczącym ulicę obok Rynku. A tak nie dość, że śnieg z nieba, to śnieg w butach.

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  To jakiś zwyczaj z Ukrainy? rodzinnych stron p. Kwiecień.

 • 22 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Henryko

  Horror na chodnikach ! Takiego bałaganu już dawno nie było , a p .Burmistrz tańczy poloneza !! Żenada !!!!

 • 16 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nerwy mi już puszczają !!

  brodził Gołuń po kostki w śniegu, ale czy coś zajarzył ? Widziałem wiele starszych ludzi którzy się przewracali w różnych miejscach tak zwanego "miasta " Kartuzy .... Może by tak Kościerzyna użyczyła swojego odśnieżonego rynku ?!? Mietek co ty na to ?

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hehehe

  Hehehe :)))

 • 6 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # celo

  ja się pytam czy organizatorzy mieli zegarki? w internecie jest napisane że polonez zaczyna się o 11;45, ja byłem tam o około 11;35 i już jak się dowiedziałem ''chwilę tańczyli'', przez to spora część maturzystów tylko oglądała zamiast tańczyć, organizacyjnie bez komentarza!

 • 8 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Byla maturzystka

  Bardzo podoba mi się ten od niedawna wprowadzony zwyczaj tylko szlak mnie trafia dlaczego nie tańczy się w rytm tradycyjnego znanego poloneza ciekawe kto był takim geniuszem i wymyślił ten jakiś Kaszubski wszystko co narodowe wypiera Kaszub LITOŚCI błagam...

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To ja matuszystka

  Przepraszam ale szlag chyba tak się pisze w tym znaczeniu

 • 4 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # stefek

  Hahahaa, snieg sypie, mieli się pod nogami a ci tańcują do jakiegoś kaszubskiego g***. To jest nienormalne. Nie mogli tego odłożyć na jakiś dzień z normalną pogodą i muzyką? Nie dziwie się że niektórzy woleli stać obok.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # burmistrz kartuz

  zadbał o to aby wszyscy tańczyli poloneza na chodnikach,grunt to tradycja brawo, a starsze osoby i matki z wózkami to tańczą nawet taniec z bykami

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szef

  Super pomysł tańczył tam mój Syn

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Była maturzystka

  Masz rację z tym kaszubskim to cholery można dostać.
  maturalnego poloneza tańczy się do poloneza Ogińskiego.
  A tak w ogóle to wcale fajnie nie wygląda- śnieg, mielenie podnogami, wszyscy w kurtkach, opatuleni...żadnego efektu. No...te dziewczyny w strojach kaszubskich dość fajnie wuglądaly i chlopcy tez.
  Zresztą - po co na siłę robić jakieś "tradycje" ?

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Takie coś to maturze

  Byłoby jakoś lepiej jako wyróżnienie dla tych co zdali. Taka radość wspólna. I pogoda byłaby piękna. Czyli bal maturalny na rynku.

 • 7 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # starsi ludzie i śnieg na chodnikach

  panie murbistrzu pan na siebie uważa, bo przedwczoraj pod kościołem słyszałem jak jeden starszy pan powiedział że panu tego nie daruje, drugi mu wtórował ze ten pierwszy nie odważy się panu wygarnąć, ale ten pierwszy powiedział że murbistrzowi (wymienił nazwisko) wygarnie na sto procent za ten śnieg co tak zalega na chodnikach. A dziś koło szpitala idące z osiedla XX lecia PRL dwie starsze panie tak wymieniły u panu zdania " temu murbistrzowi trzeba by jaja (za ten śnieg na chodnik) urwać, (pani lat ok 73) a ta pani młodsza ok 68 lat odpowiedział że też by to zrobiła. Jeśli dziadki już tak głośno skargi zanoszą że ja to po drugiej stronie ulicy słyszę to dla pana dobrze nie jest ... masakra jakaś a pred wczoraj niepełnosprawną panią na wózku pchali srodkiem ulicy między energą, a urzędem miasta .... prawda to najlepiej chyba mubistrza nie je nie

 • 6 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # skandal

  jak wyglądają chodniki ?
  ulice ? po ostatnich opadach śniegu.
  Dzisiaj to masakra !
  Gdzie są służby Panie Jaworow-ki ?
  Szef był, jest, zajęty z babcią 100 dnówką.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Panie Jaworowski gdzie są służby czy firmy,które mają odśnierzać chodniki i drogi przyjedż pan do Kolonii to zobaczysz nieprzejezdne drogi a piszesz pan,że wszystkie drogi w Gminie są przejezdne

 • 3 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brzęczyszczykiewicz

  bardzo głupi pomysł ! strata czasu, który Ci maturzyści mogliby wykorzystać, aby przygotowywać się do matury. Mam nadzieję, że dyrektorzy szkół pójdą już niedługo po rozum do głowy i na to szaleństwo za rok nie pozwolą. Miejmy też nadzieję, że Pani starosta też da sobie już spokój !

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pogoda dobra na ulepienie bałwana

  przy dźwiękach poloneza. Młodzież pewnie by wolała to , niż człapać w śniegu z nosami na kwintę.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krysia

  Ale z tego naszego burmistrza przystojniak.

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # BARTEK

  TO JEST POLONEZ?
  TO JAKAŚ KPINA.

 • 2 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Bartek

  Nie, to jest łośŹdziśŻdziś z potupajcem.

 • 2 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Bartek

  Nie znasz tego poloneza? Ty naprawdę nie poznajesz ludowego kaszubskiego utworu czy tak tylko idiotę z siebie robisz, co? To ci grzecznie mówię

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # josef wisarionowicz

  wot durnyj narod,kak prijdu to te glupie komentarze i tych piszacych w sybir puskajet

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMR

  No to dzisiaj przechodnie pełne! Kto wpadł na taki durny pomysł żeby w taką pogodę robić coś takiego? A z tym kaszubskim to już totalna porażka!!! No ale nie dziwię się takie badziewia to tylko w Kartuzach! Jacy włodarze takie wydarzenia!

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karolina

  Drodzy obywatele miasta Kartuzy, a zimę tez wymyslila Pani Kwiecień? Zamiast siedzieć i pisać jakies durne komentarze, które tylko pokazuja wasze lebistwo, powinniście wszyscy wziąć łopaty, ruszyc szanowne dupska!! I odśnieżyć chodnik obok swojej posesji, tak jak w mniejszych wioskach, a żeby zgubić trochę zbędnych kilogramów każdemu dobrze to zrobi. Z poszanowaniem obywatel wsi odśnieżający "swój" chodnik wzdłuż swojej posesji (łącznie 40m + kawałek posesji u sąsiada) !! I wiece czuje sie zajebiście po takim odświeżaniu!

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Karolina

  No, ba chętnie odśnieżę chodnik, problem w tym, że krawężniki wzdłuż naszych posesji położyli jakieś 15 lat temu, ale zapomnieli przestrzeń od płotu do krawężnika wypełnić kostką, formalnie więc chodnika nie ma to co tu odśnieżać:))))

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Odtańczyli ? to chyba jakiś żart. Oni się przespacerowali tylko niestety....

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  Karolinko od tego są podatki płacone, żeby miasto dbało o użyteczność publiczną. Wiosną i latem to po całym mieście latają kolesie z wózkami śmieciarkami łopatą i zamiatają ulice , a zimą do ciepłych krajów odlatują ? Głupot nie pisz bo opady nie były nadzwyczajne tylko nadzwyczajnie nieporadny okazuje się murbistrz. Myślę że to ostatnia kadencja Łoguńskiego. i nie chodzi o to że wolę lemankę bo jej nie znam, ale ludzie oczekują że to co jest będzie działać dobrze, a to czego nie ma a jest potrzebne, będzie realizowane. Tymczasem mamy stagnację jaka jest cechą ludzi zasiedziałych na stanowiskach i najzwyczajniej wynikiem osiągniętego przez nich wieku biologicznego wyrażającego się mniejszą sprawnością w rządach ... taka prawda

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karolina

  "Taka prawda" hm, nie bądź w szoku jak podatki pójdą jeszcze bardziej w górę (masz racje placimy te podatki i wszystko chcemy, ale nie wszystko da sie zrobić za te pieniądze) ludzie do dobrego szybko sie przyzwyczają. Wsierakowicach jakos mieszkancy odsnieżają kolo posesji, a wy z "wielkiego miasta" Haha brak słów. Jestem w kartuzach każdego dnia i tylko raz widzialam pana kolo straży który odśnieży i posypie paskiem... Sami jesteście sobie winni

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  Kiedy Kartuzy będą miały mądrego burmistrza? Czekamy już 25 lat.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wyborca

  Co nam Tuska przemoc wzięła,....pis-da.

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @karolina

  Skąd ty sie dziwczyno urwałaś. Płacę podatki i nie do mnie nalezy odśnieżanie. jak chcesz to odsnieżaj w swoich sierakowicach i nie wtrącaj sie w kartuzy. jest mnóstwo bezrobotnych , zarejestrowanych , którzyb tez żeruja na moich podatkcha - niech odsnieżają.
  dzisiaj pokazali Kraków z kamerki a tam ani grama sniegu na rynk - można - mozna.

 • 0 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bal maturalny z włodarzami

  To rozumiem, ale takie coś?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.