Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

"Żywioły" - film o ludziach i ich pasji, która jest solą życia

Opublikowany: 2017-01-15 10:43 Autor: Wojciech Drewka

Po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentowany został film "Żywioły" - najnowsze dzieło Eweliny Karczewskiej i Piotra Atonia, z fundacji "Aby chciało się chcieć". Film to zbiór reportaży o ludziach, których łączy pasja, chęć tworzenia, umiłowanie sztuki. Wszyscy związani są z Kaszubami i m.in. stąd czerpią swoje inspiracje.

Bohaterami filmu są: energetyczne i radosne Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej, Sulisława Borowska, która z wielobarwnego szkła tworzy wyjątkowe świeczniki, Paweł Nowak, który jest wirtuozem akordeonu, Czesław Bir, znany rzeźbiarz oraz kompozytor i malarz Wojciech Beneda.

Piotr Zatoń i Ewelina Karczewska – nasza redakcyjna koleżanka, w reportażach pokazali swoich bohaterów przez pryzmat ich działalności i twórczości. Tytułowe „Żywioły”: eter, woda, powietrze, ogień i ziemia przenikają się, splatają dając energię do działania. Tak jak poprzednie filmy Eweliny i Piotra: „Ze śmiercią na ty” oraz „Na psa urok”, także „Żywioły” są mocno osadzone na Kaszubach.

- Tworzenie tego filmu było dla nas wspaniałą przygodą. Obcowanie z tymi niezwykłymi ludźmi wiele nas nauczyło, my również czerpaliśmy od nich radość życia, energię. Inspirowało nas to, że są w stanie pokonywać przeszkody, by móc spełniać marzenia – podkreśla Ewelina Karczewska.

fot.W.Drewka

Sobotnią premierę filmu „Żywioły” poprzedziły niezwykle energetyczne występy Kaszubianek, a krótki koncert akordeonowy dał Paweł Nowak. Cykl reportaży został bardzo dobrze przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność. Pomysłu i przepięknych zdjęć gratulowała twórcom m.in. znana regionalistka Wanda Lew-Kiedrowska. A Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń już zapowiadają swój kolejny film, który ma zostać zaprezentowany wiosną.

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze

  • Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.