Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Międzynarodowy sukces uczennicy ZSP w Sierakowicach

Opublikowany: 2017-02-27 13:08 Autor: nadesłane

Agnieszka Wenta, uczennica klasy II Liceum ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, została wyróżniona w międzynarodowym konkursie na esej w języku angielskim na temat "We Can Beat Climate Change by 2030" (Możemy pokonać zmiany klimatu przed rokiem 2030).

Uczniowie całego świata zostali zaproszeni do wyrażenia swojej opinii na temat sposobów pokonania zmian klimatu na świecie w formie listu otwartego skierowanego do Sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresa. ONZ i inne organizacje światowe, w świetle najnowszych przerażających danych dotyczących zmian zachodzących w środowisku naturalnym i zagrożeń dla ludzkości z nimi związanych, pragną zwrócić uwagę młodzieży na ten naglący problem.

Fundacja „Trust for Sustainable Living”, która jest organizatorem konkursu oraz międzynarodowy panel sędziowski, w którego skład weszli między innymi: przedstawicielka ONZ – Marie-Claire Cordonier Segger i przedstawiciel Ministerstwa Edukacji na Seszelach – Shane Emilie, ocenili oryginalność, kreatywne myślenie oraz potencjalny wpływ pomysłów zawartych w esejach na międzynarodowy dialog i możliwość rozwiązania problemu.

fot.ZSP Sierakowice

W konkursie wzięło udział 1229 uczniów z 77 krajów. Wyróżniono 33 % uczestników, z czego tylko dwie uczennice z dwóch szkół z Polski. Zwycięskie eseje zostaną przesłane do sekretarza generalnego ONZ, a wszyscy zwycięzcy i wyróżnieni zaproszeni zostali na międzynarodową debatę młodzieży, dotyczącą zmian klimatycznych, która odbędzie się w gmachu Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii w dniach 3 – 7 lipca br.

Agnieszka Wenta, przewodnicząca szkolnego samorządu uczniowskiego, która jest już stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego i laureatką między innymi konkursu powiatowego z języka niemieckiego, jest bardzo dumna, że do listy swoich osiągnięć może dopisać wysiłki w tak ważnej sprawie dotyczącej losów całego świata.

Wysokie temperatury, susze, powodzie i podnoszenie się poziomu mórz – to coraz częstsze anomalie pogodowe. Jeśli zmiany klimatu przekroczą punkt krytyczny, konsekwencje takich wydarzeń mogą się wiązać z wybuchem nowych epidemii i również wojen, spowodowanych gigantycznymi migracjami ludności. Zjawiskami tymi zaniepokojeni są również amerykańscy eksperci ds. bezpieczeństwa. Czy w świetle nadchodzących zagrożeń ludzie będą potrafili się zmobilizować i podjąć wspólną walkę?

A. Klaman-Chmielewska

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [7]

 • 4 4 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gdyby TRUMP miał twój rozum

  to Ameryka nie byłaby obecnie pośmiewiskiem (ale on twierdzi, że nie istnieje nic takiego jak "Climate Change"). My też mamy swojego Szyszko (pośmiewisko).

 • 4 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dziewczyny górą!

  Gratulacje!

 • 1 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # HAHAHA

  Uśmiałem się. Amerykańscy eksperci są zaniepokojeni? Przecież te wszystkie pakiety klimatyczne są po to, aby rozwalić gospodarkę Europy. Inne kraje nie przejmują się klimatem, a tutaj ogranicza się wszelką działalność gospodarczą, aby ją wyprowadzić do Stanów, Chin i innych państw.

  I jak "pier.dnie" taki jeden dowolny wulkan, to do atmosfery trafia kilka razy więcej dwutlenku węgla niż Polska emituje przez wiele lat.

  Zabetonować wulkany! Wybić wszystkie zwierzęta, bo wypuszczają metan!

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zabetonowana czacha

  WULKAN ciemnoty (= hahaha)

 • 0 1 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Zabetonowana czacha

  A może to nie prawda, że ocieplenie klimatu to ściema? Kiedyś ujawniono korespondencję tzw. naukowców. Potwierdziła ona, że wyniki nie potwierdzają tego, że działalność człowieka ma wpływ na ocieplenie klimatu, ale w związku z tym, że jest robiony na tej bujdzie niezły interes, to ten fakt się będzie ukrywało.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  Jasne, a super ściema to ta, że ziemia jest okrągła (chociaż widać, że jest płaska). Ludziom wciskają kit (no ale ty się nie dasz nabrać na te plewy, stary wróblu, JO ?

 • 2 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ hahaha

  Poznacie głupiego po śmiechu jego.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.