Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Wręczono stypendia twórcom kultury z Pomorza. Wśród nich muzycy, pisarze, artyści z pow. kartuskiego

Opublikowany: 2017-02-28 13:44 Autor: Magda Dzienisz

Wśród 97 twórców kultury z województwa pomorskiego znaleźli się również mieszkańcy powiatu kartuskiego. Stypendia marszałka na swoje przedsięwzięcia otrzymali m.in. Gedymin Grubba z Kiełpina, Piotr Lemańczyk z Kartuz czy Tomasz Fopke z Chwaszczyna.

Wczoraj w w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku wręczono stypendia dla twórców kultury z Pomorza. W tym roku na swoje przedsięwzięcia i projekty dofinansowanie w łącznej kwocie 350 tys. zł otrzymało 97 osób: pisarzy, malarzy, muzyków, filmowców itp. Wśród nich są także osoby z powiatu kartuskiego.

Gedymin Grubba z Kiełpina otrzymał dofinansowanie w kwocie 3 tys. zł na projekt pn. „Bazuna INDEPENDENT!”, Piotr Lemańczyk – 4 tys. zł na nagranie płyty „Cezary Paciorek – Piotr Lemańczyk Duology”, Andrzej Dudziński z Sulęczyna na napisanie scenariusza filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem „Co się stało z naszymi sąsiadami” otrzymał 3 tys. zł. Tomasz Fopke z Chwaszczyna zyskał 2 tys. zł dofinansowania na stworzenie „Dzecné spiéwë z akòrdionã”, Tomasz Słomczyński z Kartuz otrzymał 4 tys. zł na zebranie materiałów w terenie i napisanie książki „Szwajcarya 2017. Kaszuby” (tytuł roboczy inspirowany przewodnikiem po Szwajcarii Kaszubskiej Aleksandra Majkowskiego z 1913 r.).

fot. Sławomir Lewandowski/źródło:pomorskie.eu

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się także te związane z promocją kaszubszczyzny. Stanisław Janke chce przetłumaczyć na język kaszubski „Wiersze wybrane” Wisławy Szymborskiej, a Paweł Ruszkowski stworzyć płytę z unikatowymi piosenkami kaszubskimi, skomponowanymi przez kaszubskich kompozytorów do wierszy kaszubskich poetów, w premierowych aranżacjach na akustyczny, folkowo-jazzowy kwintet. Edmund Zieliński zamierza napisać też książkę, w której opisze m.in. powstanie dróg krzyżowych w Sianowie i Hopowie.

Wykaz stypendystów znajduje się TUTAJ.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [7]

 • 15 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # www.

  Proponuję nagrody dla : Kominiarzy, Pracowników zakładów komunalnych, Sprzątaczek , itp.
  Będzie większa radość i wdzięczność prostych ludzi. Przecież oni też wykonują swoją pracę dobrze
  i sumiennie .

 • 10 3 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo www

  Dobrze mówisz. Należy się w 100% nagroda dla ludzi pracujących po 10-15 godzin dziennie i wykonujących uczciwie i rzetelnie swoją pracę. Dlaczego nagradzają tych co sami mają dużo kasy?

 • 5 2 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Chyba sobie jaja robicie. Myślicie, że bycie artystą i działanie w sferze kultury to biznes? To ciężki kawałek chleba. Każdemu bym odradzał. Te stypendia są żenujące. Już lepiej trenować zapasy albo kopanie po twarzy. Jak wam się nie podoba wasza praca to zawsze możecie się zwolnić i działać w sferze kultury. Radziłbym tylko wybrać fizyczną bo tam są większe pieniądze.

 • 5 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Kiedy stypendia dla burmistrzów? Tu dopiero trzeba być artystą.

 • 3 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Daniel

  Zawiść, zawiść,zawiść..., a powinny być gratulacje i brawa.Talent to dar, ale wielkie zobowiązanie. Gratulacje dla wszystkich!

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ccc

  Masz rację. Większość artystów cieniutko przędzie, a mimo to chce im się coś robić, bo to ludzie z powołaniem. Trzeba ich popierać (nawet symbolicznie, jak w tym przypadku).
  Kto chce "grabić do siebie" to wiemy GDZIE idzie (np. ul. Nowogrodzka, Wiejska itd), bo wie że zacznie jako dziad, a potem będzie PAN(isko), bez żadnego wkładu finansowego (najwyżej z gęby cholewę zrobić będzie musiał).

 • 1 0 1 rok temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obywatel

  Jest się tym większym ARTYCHĄ, im większej ilości ludzi potrafi się zamydlić oczy i zlasować mózgi (setki, tysiące, miliony). Po pewnym czasie kończy się to płaczem (nie na skutek tego mydła) i zgrzytaniem zębów przez tych wymóżdżonych - ale wtedy "Artyści" są już w bezpiecznym miejscu z nabitą kabzą (i całkowicie bezkarni). Ich nazwiska są na pierwszych stronach wszystkich gazet, a buźki przesympatyczne i prawdomówne na wszystkich ekranach.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.