Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Kartuzy. Twórcy kultury i stowarzyszenia mają szansę na dofinansowanie swoich projektów

Opublikowany: 2017-03-02 11:36 Autor: Magda Dzienisz

Gmina Kartuzy ogłosiła konkurs dla NGO na dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu kultury, promocji kaszubszczyzny, upowszechniania historii, promowania turystyki. W tym roku zwiększono środki przeznaczone na ten cel. Szansę na pozyskanie pieniędzy mają też twórcy kultury, dla których przygotowano specjalne stypendia.

Zwiększyła się wysokość środków przeznaczonych na wsparcie działań NGO w zakresie kultury, sztuki, historii, turystyki. W tym roku organizacje i stowarzyszenia działające na terenie gminy Kartuzy mogą starać się o łączną pulę 69 tys. zł. Oferty należy składać do 22 marca.

Kwotę 16 tys. zł zamierza się przeznaczyć na organizację imprez kulturalnych czy uroczystości jubileuszowych, 5 tys. zł na promocję dokonań artystów w zakresie muzyki, śpiewu, tańca kaszubskiego, 10 tys. zł na wspieranie amatorskich zespołów muzycznych, 4 tys. zł na wydanie niskonakładowych płyt CD czy innych wydawnictw.

Zdj. ilustracyjne. fot. arch./M.Dzienisz

8 tys. zł czeka na te organizacje, które zamierzają zorganizować na terenie gminy przedsięwzięcia kulturalne związane ze społecznością Kaszubów. Po raz pierwszy przeznaczono środki na działania służące „upowszechnianiu tradycji i historii Polski oraz polskiego oręża” – na organizacje czeka 5 tys. zł. Łączną sumą 12 tys. zł gmina zamierza dofinansować przedsięwzięcia aktywizujące osoby w wieku emerytalnym: kulturalne, turystyczne, sportowo-rekreacyjne. W zakresie turystyki i krajoznawstwa przewidziano wsparcie w łącznej kwocie 9 tys. zł.

Stypendia kulturalne

Szansę na pozyskanie środków na swoje przedsięwzięcia turystyczne mają również indywidualni twórcy mieszkający w gminie Kartuzy. Na dofinansowanie swojego pomysłu mogą się starać osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami.

Jak informuje Urząd Miejski, wysokość stypendium jest uzależniona od budżetu przedsięwzięcia. Jeśli wnioskodawca w kosztorysie projektu określi zapotrzebowanie na 4 tys. zł. lub kosztorys przedsięwzięcia przewyższy tę kwotę – wówczas można będzie otrzymać nawet (kolejno) 2 lub 3 tys. zł. Na realizację ciekawego zadania, które będzie wymagało wkładu 2 tys. zł, gmina Kartuzy przeznaczy połowę tej sumy.

Ważne jest również pozyskanie rekomendacji wystawionej przez osobę o znaczącym dorobku na obszarze objętym ewentualnym dofinansowaniem.

Wypełniony wniosek o stypendium wraz z opisem przedsięwzięcia oraz jego kosztorysem można składać osobiście do 31 marca. Więcej szczegółów oraz wniosek do pobrania na stronie urzędu.

(info: UM Kartuzy)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze

  • Brak komentarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.